Rengeteg házi savanyú káposztánk van, így sütöttem hússal cserépedényben a hét elejére és sütöttem ezt a kalácsot előző hétvégére. Iskolában töltöttem a szombatot és a vasárnapot, ezért a családnak előre főztem két napra, illetve olyan ételt szerettem volna készíteni, amit én is magammal tudok vinni. A kelt tészta másnap általában már nem annyira élvezetes, mint frissen, ezért azt gondoltam ki, mi lenne, ha krumplit is tennék a tésztájába. Jó döntés volt, mert még harmadik nap is finom volt.
Hozzávalók a tésztához:
- 50 dkg liszt,
- 20 dkg krumpli hámozva, kockára vágva és megfőzve, melegen krumplinyomón áttörve,
- 7 dkg zsír,
- 2,5 dkg élesztő,
- 1 kiskanál só,
- 3-4 dkg cukor,
- a krumpli főzőleve, annyi, amennyit a tészta igényel (vagy helyette tejet is lehet használni), nekem kb. 2-2,2 dl folyadékra volt szükség.
Hozzávalók a töltelékhez:
- 50 dkg savanyú káposzta,
- 2 ujjnyi húsos szalonna, apróra vágva,
- 1 kiskanál őrölt pirospaprika,
- a lekenéshez olvasztott zsír vagy felvert tojás, aki ehet tojást, esetleg a tojásba lehet keverni egy pici pirospaprikát, én most vízbe kevertem egy kevéske fűszerpaprikát, illetve olvasztott zsírt is kentem a kalács tetejére.
El lehet készíteni friss káposztából is, akkor egy nagy fej káposztát lereszelünk, sózunk, levét kinyomkodjuk, majd a szokásos módon megpirítjuk, ízesítjük, végül kihűtjük.
Elkészítés:
1. Az élesztőt egy kevés langyos, cukros tejben felfuttatjuk.
2. A lisztet kimérjük, hozzáadjuk az előkészített krumplit, sót, cukrot, végül a felfuttatott élesztőt. Öntsünk hozzá a krumpli főzőlevéből is (ne mindet, hanem majd apránként, igény szerint). Kezdjük el dagasztani. Mikor már jól összeállt a tészta, mehet bele az olvasztott zsír is. Jól kidagasztjuk a tésztát. Ha nem elég a krumpli főzőleve, pótoljuk vízzel vagy tejjel, ki mit szeretne. Lehet a krumpli főzőleve helyett tejet is használni. Nekem nem volt itthon tejem, azért is választottam a főzőleves megoldást. A folyadék adagolásával legyünk óvatosak, mert a krumpli lágyítja a tésztát. Ne legyen ragacsos és túl lágy, de kemény sem a tészta.
3. Amikor szép sima a tészta, letakarjuk konyharuhával és duplájára kelesztjük.
4. Elkészítjük a tölteléket. Nekem házi savanyú káposztám van, ami nem túl savanyú és nem is túl sós. Ha sok leve van a káposztának, ki kell nyomkodni. Ha túl savanyú és sós, akkor át kell mosni. A káposztát késsel kicsit felaprítottam, hogy ne legyenek a kalácsban hosszú szálak.
5. Egy nagy serpenyőben megsütjük az apróra vágott szalonnát, majd hozzáadjuk az előkészített káposztát. Ha kell, sózzuk (nekem nem kellett és vegyük figyelembe, hogy a szalonna is sós). Szerettem volna hagymát is pirítani a szalonnával együtt, de sajnos elfelejtettem, így most az nem került a kalácsba.
6. Pároljuk 5-10 percig, majd hozzáadjuk a pirospaprikát. Elkeverjük és közben a tüzet is elzárjuk. Langyosra hűtjük.
7. A megkelt tésztát elfelezzük. Lisztezett felületen kinyújtjuk az egyiket téglalap alakúra, ráhelyezzük a töltelék felét, majd feltekerjük, mint a bejglit. Próbáljuk szorosra tekerni. Ugyanígy járunk el a másik tésztával is.
8. Egy közepes méretű tepsit kizsírozunk, lisztezünk (de lehet sütőpapírral is bélelni) és beletesszük a tekercseket. Valamennyi távolság legyen köztük. Letakarva hagytam még kelni olyan 20 percig. Addig a sütő is bemelegedett. Sütőbe helyezés előtt kentem le egy kevés fűszerpaprikával kikevert vízzel és olvasztott zsírral. Mindegyik rúd tetejét megszúrtam 3 helyen egy kisebb késsel. Teljesen átszúrtam, a tepsi aljáig.
9. 180 fokra előmelegített sütőben készre sütjük. Körülbelül 40-50 perc, de ez sütőfüggő is.
Kisgyerekes család kipróbált, többnyire egészséges ételeket bemutató receptjei a mindennapokra (mert a papírfecniket folyton elhagyom) és gyerekeimnek ajándékba (mint régen, csak ez nem kézzel íródott). A kertünkben termesztett zöldségek belecsempészése a gyerekek ételébe úgy, hogy ők is örömmel fogyasszák azt.
Oldalak
▼
2018. január 30., kedd
2018. január 29., hétfő
Pasztináktorta/pasztinákos sütemény
A répatorta mintájára készült ez a pasztináktorta. Őszintén szólva, nekem a pasztinákos változat talán még jobban is ízlik. Nem volt itthon krémsajtom, így egy kevés étcsokit olvasztottam és azzal locsoltam meg a sütemény tetejét. Használja mindenki bátran a saját, jól bevált répatorta receptjét, csak a répát cserélje le pasztinákra. Én egy korábbi répatorta receptem alapján sütöttem meg ezt a süteményt.
2018. január 25., csütörtök
Hajdinás (csokis) golyók
Aki ismer, tudja, hogy nagyon szeretek kísérletezni a konyhában. Szeretek nézelődni vegán és nyers ételekkel foglalkozó blogokon vagy könyvekben annak ellenére, hogy mi mindent fogyasztunk. Gittánál találtam ezeknek a hajdinagolyóknak a receptjét.
Mielőtt elkészítené valaki, fontos, hogy előtte be kell áztatni a hajdinát. Arra is érdemes figyelni, hogy ne pörkölt hajdinát használjunk, mert az nem fog kicsírázni és ne is a sötétebb barnát, mert annak meg erős íze és szaga van, hanem a világos színűt (ez semleges ízű).
Ez tehát alapvetően egy nyers vegán desszert, de mivel nálam nem fontos, hogy minden szabályt betartsunk, ezért én nem nyers csokiba mártottam a golyókat, hanem 70 %-os étcsokiba.
Érdemes ismerkedni a hajdinával akár nyersen, akár főzve, mert nagyon egészséges. A hajdina nem gabona (hanem a rebarbarával és a sóskával áll rokonságban) és gluténmentes, így gluténmentes diétába illeszthető, ha a csomagolás jelzi, hogy garantáltam gluténmentes a termék. Nagyon értékes vitaminforrás (szinte az összes B-vitamin megtalálható benne, főleg B1- és B2-, de gazdag E-vitaminban is). Kiemelkedően magas a rosttartalma és jótékonyan hat a koleszterinre és a vérnyomásra is (magas rutintartalma miatt). Gazdag fehérjeforrás, és tartalmaz magnéziumot, cinket, rezet, mangánt, kálciumot is.
A csíráztatás menete:
Este alaposan megmossuk, majd beáztatjuk 1 órára a hajdinát, utána leszűrjük. Reggel jól átmossuk, többször is és minden alkalommal le is szűrjük. Aztán még egyszer vagy kétszer megtesszük ezt a nap folyamán. Másnap reggelre már kis csírákat fogunk találni a hajdinákon. Ekkor már fogyasztható. Ha még egy napig mossuk a hajdinát, akkor a 2. napon már egész nagy csírája lesz a hajdinának. Így is fogyasztható, de most már be kell tenni a hűtőbe, ha nem esszük meg azonnal. Így még 2-3 napig fel lehet használni.
Hozzávalók:
- fél csésze csíráztatott hajdina,
- fél csésze aszalt meggy (eredeti recept szerint áztatva, én nem áztattam), szerintem lehet más aszalvánnyal is,
- fél csésze aszalt datolya (nálam mazsola), eredeti recept szerint áztatva, de én nem áztattam a mazsolát,
- fél csésze kesudió (nálam dió), a nyers étkezés szabályai szerint fogyasztás előtt be kell áztatni a magvakat a fitinsav lebontása érdekében, de, ha jól tudom, a kesudiót nem kell,
- a forgatáshoz ízlés szerint olvasztott csoki (akinél fontos, annál nyers csoki, lásd bevezető), kakaópor, kókuszreszelék, darált dió stb.
Elkészítés:
1. A hozzávalókat aprítjuk, hogy a végén egy masszává álljon össze. Nem kell azonban teljesen krémesre, maradjanak benne darabkák, mert ez a desszert így lesz jó.
2. Kóstoljuk meg. Ha nem elég édes, akkor tegyünk még bele aszalt gyümölcsöt, ha túl édes, akkor meggyet.
3. Kis golyókat formázunk, melyeket olvasztott csokiba, kókuszreszelékbe vagy kakaóporba forgatunk, de dióba is hempergethetjük.
Spenótos-feta sajtos ravioli
Sok spenót van még a mélyhűtőben, feta sajtot is tettem el nyár végén bőven, így gondoltam, jó ötlet lesz ez a spenótos tészta. Nem egy gyors ebéd, de finom, így néha megéri szöszmötölni vele.
Hozzávalók a tésztához:
- 30 dkg liszt,
- 3 darab tojás, aki ehet (lányom allergiás, így nekem ki kell hagyni a tojást az ételekből),
- tojás helyett vizet tettem a tésztába,
- mivel nem használok tojást, tettem egy kevés sáfrányos széklicét a tésztába, hogy ne legyen olyan fehér.
Hozzávalók a töltelékhez:
- 35-40 dkg levétől kicsöpögtetett fagyasztott spenótlevél (én nyáron így tettem el), késsel nagyon apróra vágva,
- 20-25 dkg feta sajt (nálam házi, kecsketejből készült),
- só,
- bors,
- szerecsendió,
- néhány gerezd fokhagyma, reszelve,
- kb. 5 dkg vaj a forgatáshoz,
- parmezán a tálaláshoz (nálam 4 hónapos házi kecskesajt).
Elkészítés:
1. A lisztből és a vízből egy kemény, de nyújtható tésztát gyúrunk. Aki ehet, tehet a tésztába tojást, így akkor víz nem is kell bele vagy csak nagyon kevés. Jól ki kell dolgozni, legyen sima, fényes a felülete, ne sajnáljuk rá az időt.
2. Letakarjuk az edénnyel, amiben gyúrtuk és pihentetjük 30 percet. Addig elkészítjük a tölteléket, ami igen egyszerű: a fenti hozzávalókat alaposan összekeverjük.
3. Én ezt az adag tésztát két részletben nyújtottam ki. Nagyon vékonyra kell nyújtani. Szerencsésebbek tésztanyújtó géppel könnyen és gyorsan megoldhatják ezt a nehéz feladatot. Nekem ilyen nincs, így maradt a nyújtófa.
4. Mikor jó vékony a tészta, akkor kiskanálnyi adagokat teszünk a töltelékből a tészta egyik felére. Közötte hagyjunk annyi hézagot, hogy össze tudjuk majd nyomni körben a négyzeteket vagy köröket. Van, aki lekeni tojásfehérjével vagy vízzel a hézagokat, hogy jobban összetapadjon a tészta a töltelék körül. A tészta másik felét ráhajtjuk, ez lesz a teteje. Ujjunkkal a töltelék körül jól összenyomogatjuk a tésztát. Derelyevágóval négyzet alakúra (gyorsabb, haladósabb) vagy kerek szaggatóval körökre szaggatjuk.
5. Sós, forró vízben készre főzzük a tésztát. Mivel friss tésztáról van szó, 2-3 percnél tovább ne főzzük! Óvatosan szedjük ki, szűrőkanállal, ne borítsuk szűrőbe egyszerre az egészet.
4. Lecsöpögtetjük. Kevés vajat hevítünk egy serpenyőben, majd ebben átforgatjuk a kifőtt tésztát (ne egyszerre, hanem több részletben főzzük és forgassuk a raviolit). Tálaláskor reszelhetünk rá parmezánt (nálam érett kecskesajt került rá). Szoktak még paradicsomszószt is kínálni hozzá, én most ettől eltekintettem.
Hozzávalók a tésztához:
- 30 dkg liszt,
- 3 darab tojás, aki ehet (lányom allergiás, így nekem ki kell hagyni a tojást az ételekből),
- tojás helyett vizet tettem a tésztába,
- mivel nem használok tojást, tettem egy kevés sáfrányos széklicét a tésztába, hogy ne legyen olyan fehér.
Hozzávalók a töltelékhez:
- 35-40 dkg levétől kicsöpögtetett fagyasztott spenótlevél (én nyáron így tettem el), késsel nagyon apróra vágva,
- 20-25 dkg feta sajt (nálam házi, kecsketejből készült),
- só,
- bors,
- szerecsendió,
- néhány gerezd fokhagyma, reszelve,
- kb. 5 dkg vaj a forgatáshoz,
- parmezán a tálaláshoz (nálam 4 hónapos házi kecskesajt).
Elkészítés:
1. A lisztből és a vízből egy kemény, de nyújtható tésztát gyúrunk. Aki ehet, tehet a tésztába tojást, így akkor víz nem is kell bele vagy csak nagyon kevés. Jól ki kell dolgozni, legyen sima, fényes a felülete, ne sajnáljuk rá az időt.
2. Letakarjuk az edénnyel, amiben gyúrtuk és pihentetjük 30 percet. Addig elkészítjük a tölteléket, ami igen egyszerű: a fenti hozzávalókat alaposan összekeverjük.
3. Én ezt az adag tésztát két részletben nyújtottam ki. Nagyon vékonyra kell nyújtani. Szerencsésebbek tésztanyújtó géppel könnyen és gyorsan megoldhatják ezt a nehéz feladatot. Nekem ilyen nincs, így maradt a nyújtófa.
4. Mikor jó vékony a tészta, akkor kiskanálnyi adagokat teszünk a töltelékből a tészta egyik felére. Közötte hagyjunk annyi hézagot, hogy össze tudjuk majd nyomni körben a négyzeteket vagy köröket. Van, aki lekeni tojásfehérjével vagy vízzel a hézagokat, hogy jobban összetapadjon a tészta a töltelék körül. A tészta másik felét ráhajtjuk, ez lesz a teteje. Ujjunkkal a töltelék körül jól összenyomogatjuk a tésztát. Derelyevágóval négyzet alakúra (gyorsabb, haladósabb) vagy kerek szaggatóval körökre szaggatjuk.
5. Sós, forró vízben készre főzzük a tésztát. Mivel friss tésztáról van szó, 2-3 percnél tovább ne főzzük! Óvatosan szedjük ki, szűrőkanállal, ne borítsuk szűrőbe egyszerre az egészet.
4. Lecsöpögtetjük. Kevés vajat hevítünk egy serpenyőben, majd ebben átforgatjuk a kifőtt tésztát (ne egyszerre, hanem több részletben főzzük és forgassuk a raviolit). Tálaláskor reszelhetünk rá parmezánt (nálam érett kecskesajt került rá). Szoktak még paradicsomszószt is kínálni hozzá, én most ettől eltekintettem.
2018. január 22., hétfő
Hajdinatorta forralt borral locsolva
Ennek a hajdinatortának a receptjét a Gasztroangyal nevű műsorban hallottam (2017. december 16., Őszi túra a Vendvidéken, Borbás Marcsi műsora). Alig vártam, hogy kipróbáljam. Nem csalódtam, nagyon finom sütemény. Nem éppen mutatós, viszont gyorsan elkészül, alig kell hozzá valami, egészséges is, hisz hajdinaliszt van benne és még finom is. Tejmentes desszert.
Én most elsőre csak fél adagot készítettem, de négyőnknek így pont elég is volt egy leves után másodiknak. A különlegessége még az, hogy nem tyúktojásból, hanem fürjtojásból sütöttem (16 darabot használtam fel, de lehetett volna pár darabbal többet is).
Hozzávalók (én ennek a felét készítettem el, amit egy 16 cm-es formában sütöttem):
- 6 db nagy tojás,
- cukor ízlés szerint (nálam maximum 3 evőkanál, hisz az öntet amúgy is édes lesz),
- 15 dkg hajdinaliszt,
- 3 dkg rétesliszt (nálam tönköly fehér),
- fél csomag sütőpor (mivel nem tudom elviselni a sütőpor ízét a sütikben, ezért én ezt mindig elhagyom és egy kevés szódabikarbónát teszek csak a sütikbe),
- kb. 1 liter forralt bor ízlésünknek megfelelően ízesítve (nálam, mivel a gyerekeim is ették a tortát, ősszel befőzött must keverve egy kevéske vörösborral, fűszerezve és jól kifőzve, de lehet simán csak musttal is).
Elkészítés:
1. A tojásokat különválasztjuk. A sárgáját a cukor felével jó habosra verjük, majd a fehérjét is elkezdjük felverni. Félidőben mehet bele a maradék cukor.
2. Ezután a felvert tojássárgát hozzáöntjük a fehérjehabhoz és óvatosan összekeverjük (én ezt géppel szoktam, de alacsony fokozaton és nem sokáig).
3. A liszteket és a sütőport (ha teszünk bele) összekeverjük, majd a felvert tojáshoz szitáljuk. Ezt már kézzel forgatjuk össze, nagyon óvatosan, több részletben, hogy ne törjük össze a habot.
4. A tortaformába öntjük a masszát. Ízlés kérdése, hogy sütőpapírt teszünk-e alá, vagy vajazzuk/zsírozzuk és lisztezzük-e helyette (én az utóbbit szoktam).
5. Előmelegített, 180 fokos sütőbe toljuk és készre sütjük. A sütő erősségétől függ, mennyi idő alatt sül át. Végezzünk tűpróbát.
6. Közben főzzük meg a forralt bort (vagy mustot, lásd feljebb).
7. Mikor kész a torta, vegyük ki a sütőből, várjunk kicsit, majd óvatosan szedjük le a forma oldalát. Még melegen locsoljuk meg 1-2 kisebb merőkanálnyi forralt borral. Tálaláskor szeleteljük fel a tortát. Tegyük kistányérokra, fektetve (ahogy a képen is látható) és így is öntözzük meg egy kis forralt borral. Nagyon finom, szaftos süteményt kapunk.
Én most elsőre csak fél adagot készítettem, de négyőnknek így pont elég is volt egy leves után másodiknak. A különlegessége még az, hogy nem tyúktojásból, hanem fürjtojásból sütöttem (16 darabot használtam fel, de lehetett volna pár darabbal többet is).
Hozzávalók (én ennek a felét készítettem el, amit egy 16 cm-es formában sütöttem):
- 6 db nagy tojás,
- cukor ízlés szerint (nálam maximum 3 evőkanál, hisz az öntet amúgy is édes lesz),
- 15 dkg hajdinaliszt,
- 3 dkg rétesliszt (nálam tönköly fehér),
- fél csomag sütőpor (mivel nem tudom elviselni a sütőpor ízét a sütikben, ezért én ezt mindig elhagyom és egy kevés szódabikarbónát teszek csak a sütikbe),
- kb. 1 liter forralt bor ízlésünknek megfelelően ízesítve (nálam, mivel a gyerekeim is ették a tortát, ősszel befőzött must keverve egy kevéske vörösborral, fűszerezve és jól kifőzve, de lehet simán csak musttal is).
Elkészítés:
1. A tojásokat különválasztjuk. A sárgáját a cukor felével jó habosra verjük, majd a fehérjét is elkezdjük felverni. Félidőben mehet bele a maradék cukor.
2. Ezután a felvert tojássárgát hozzáöntjük a fehérjehabhoz és óvatosan összekeverjük (én ezt géppel szoktam, de alacsony fokozaton és nem sokáig).
3. A liszteket és a sütőport (ha teszünk bele) összekeverjük, majd a felvert tojáshoz szitáljuk. Ezt már kézzel forgatjuk össze, nagyon óvatosan, több részletben, hogy ne törjük össze a habot.
4. A tortaformába öntjük a masszát. Ízlés kérdése, hogy sütőpapírt teszünk-e alá, vagy vajazzuk/zsírozzuk és lisztezzük-e helyette (én az utóbbit szoktam).
5. Előmelegített, 180 fokos sütőbe toljuk és készre sütjük. A sütő erősségétől függ, mennyi idő alatt sül át. Végezzünk tűpróbát.
6. Közben főzzük meg a forralt bort (vagy mustot, lásd feljebb).
7. Mikor kész a torta, vegyük ki a sütőből, várjunk kicsit, majd óvatosan szedjük le a forma oldalát. Még melegen locsoljuk meg 1-2 kisebb merőkanálnyi forralt borral. Tálaláskor szeleteljük fel a tortát. Tegyük kistányérokra, fektetve (ahogy a képen is látható) és így is öntözzük meg egy kis forralt borral. Nagyon finom, szaftos süteményt kapunk.
2018. január 20., szombat
Krémsajtos tekercs törökmézzel
Ennek a krémsajttal töltött tekercsnek a receptjét a Gasztroangyal nevű műsorban hallottam (2017. december 16., Őszi túra a Vendvidéken, Borbás Marcsi műsora). Alig vártam, hogy kipróbáljam. Most még nem kecsketejből készült krémsajttal töltöttem (majd ha lesz ismét saját kecsketej, akkor abból készítem el a krémsajtot is), de így is nagyon különleges és finom volt.
Tulajdonképpen nem szükséges semmilyen különleges hozzávaló, bárki el tudja készíteni, mégis különleges ételt kapunk.
A majonézt házilag készítettem, melybe tyúktojás helyett fürjtojást kevertem, mert lányom csak azt ehet.
Hozzávalók (pontos arányokat nem adtak meg mindenhez a műsorban, így ide most azt írom, én hogy készítettem):
- 1 nagy sárgarépa,
- 10 dkg krémsajt (eredetileg kecsketejből készült krémsajt kell hozzá, de most nem volt itthon ilyen, így tehéntejből készítettem krémsajtot),
- só,
- bors,
- torma (nálam házilag eltett reszelt torma),
- kevés párolt hajdina (8 dkg-ot főztem, de nekem az nagyon sok volt, ennek a fele vagy még kicsit kevesebb is elég).
Hozzávalók a sós törökmézhez:
- 15 dkg cukor,
- 4 dkg méz,
- 5 g só,
- 6 g szódabikarbóna.
Ezen kívül kell még:
- majonéz, ami tökmagolajból készül (házilag kevertem ki),
- nagyon vékonyra szelt sonka (nálam ez most elmaradt, mert nem volt itthon).
Elkészítés:
1. A sárgarépát megpucoljuk, majd egy krumplihámozóval felcsíkozzuk. Széles szalagokat kapunk. Ezeket forró sós vízbe dobjuk és 1 perc alatt blansírozzuk (maradjon roppanós), majd azonnal hideg vízbe tesszük, hogy lehűljenek a csíkok és ne puhuljanak tovább. Onnan is kivesszük őket és lecsöpögtetjük, megszárítjuk.
2. A (kecske) krémsajtot kikeverjük sóval, borssal, tormával. Hozzákeverjük a főtt hajdinát is, annyit, amennyi ízlésünknek megfelelő.
3. Kiterítünk egy nagyobb darab folpackot. Erre helyezzük a répacsíkokat úgy, hogy kicsit fedjék egymást a hosszanti oldalukon. Én nem használtam fel az összes csíkot (kb. 20-23 cm hosszú rúd lett a végeredmény).
4. A répaszalagokra merőlegesen, az egyik szélére igazítjuk a krémet. A folpack segítségével feltekerjük úgy, mint a bejglit. Becsomagoljuk a fóliába és hűtőben pihentetjük, hogy kicsit dermedjen.
5. A törökmézhez a cukrot és a mézet egy magas edénybe tesszük (fontos, hogy magas legyen, mert a végén pezsegni fog és fut). Lassú tűzön melegíteni kezdjük és folyamatosan keverjük. Mikor már világos karamell színe van, hozzáadjuk a sót is. Jól elkeverjük. Mikor késznek ítéljük (vigyázzunk, ne égjen meg, mert keserű lesz, aranyszínű legyen, ne legyen sötét a színe), levesszük a tűzről és csak ekkor adjuk hozzá a szódabikarbónát. Vigyázat! Fut, pezseg. Egy sütőpapírral bélelt kisebb edénybe, tepsibe, formába öntjük, de gyorsan dolgozzunk, mert hamar köt. Hűvös, páramentes helyen negyed óra múlva már meg is szilárdul, ki is hűl. Késsel daraboljuk. (További tárolása légmentesen záródó fémdobozban történjen.)
6. Tálaláskor szeletekre vágjuk a répatekercset, megpöttyözzük tökmagolajból készült majonézzel, darabokra tört törökmézet és sonkát kínálunk hozzá.
Tulajdonképpen nem szükséges semmilyen különleges hozzávaló, bárki el tudja készíteni, mégis különleges ételt kapunk.
A majonézt házilag készítettem, melybe tyúktojás helyett fürjtojást kevertem, mert lányom csak azt ehet.
Hozzávalók (pontos arányokat nem adtak meg mindenhez a műsorban, így ide most azt írom, én hogy készítettem):
- 1 nagy sárgarépa,
- 10 dkg krémsajt (eredetileg kecsketejből készült krémsajt kell hozzá, de most nem volt itthon ilyen, így tehéntejből készítettem krémsajtot),
- só,
- bors,
- torma (nálam házilag eltett reszelt torma),
- kevés párolt hajdina (8 dkg-ot főztem, de nekem az nagyon sok volt, ennek a fele vagy még kicsit kevesebb is elég).
Hozzávalók a sós törökmézhez:
- 15 dkg cukor,
- 4 dkg méz,
- 5 g só,
- 6 g szódabikarbóna.
Ezen kívül kell még:
- majonéz, ami tökmagolajból készül (házilag kevertem ki),
- nagyon vékonyra szelt sonka (nálam ez most elmaradt, mert nem volt itthon).
Elkészítés:
1. A sárgarépát megpucoljuk, majd egy krumplihámozóval felcsíkozzuk. Széles szalagokat kapunk. Ezeket forró sós vízbe dobjuk és 1 perc alatt blansírozzuk (maradjon roppanós), majd azonnal hideg vízbe tesszük, hogy lehűljenek a csíkok és ne puhuljanak tovább. Onnan is kivesszük őket és lecsöpögtetjük, megszárítjuk.
2. A (kecske) krémsajtot kikeverjük sóval, borssal, tormával. Hozzákeverjük a főtt hajdinát is, annyit, amennyi ízlésünknek megfelelő.
3. Kiterítünk egy nagyobb darab folpackot. Erre helyezzük a répacsíkokat úgy, hogy kicsit fedjék egymást a hosszanti oldalukon. Én nem használtam fel az összes csíkot (kb. 20-23 cm hosszú rúd lett a végeredmény).
4. A répaszalagokra merőlegesen, az egyik szélére igazítjuk a krémet. A folpack segítségével feltekerjük úgy, mint a bejglit. Becsomagoljuk a fóliába és hűtőben pihentetjük, hogy kicsit dermedjen.
5. A törökmézhez a cukrot és a mézet egy magas edénybe tesszük (fontos, hogy magas legyen, mert a végén pezsegni fog és fut). Lassú tűzön melegíteni kezdjük és folyamatosan keverjük. Mikor már világos karamell színe van, hozzáadjuk a sót is. Jól elkeverjük. Mikor késznek ítéljük (vigyázzunk, ne égjen meg, mert keserű lesz, aranyszínű legyen, ne legyen sötét a színe), levesszük a tűzről és csak ekkor adjuk hozzá a szódabikarbónát. Vigyázat! Fut, pezseg. Egy sütőpapírral bélelt kisebb edénybe, tepsibe, formába öntjük, de gyorsan dolgozzunk, mert hamar köt. Hűvös, páramentes helyen negyed óra múlva már meg is szilárdul, ki is hűl. Késsel daraboljuk. (További tárolása légmentesen záródó fémdobozban történjen.)
6. Tálaláskor szeletekre vágjuk a répatekercset, megpöttyözzük tökmagolajból készült majonézzel, darabokra tört törökmézet és sonkát kínálunk hozzá.
2018. január 16., kedd
Túrós-spenótos rácsos pite egyszerűen, tojásmentesen
Amikor nem itthon ebédelek, akkor is szeretek házilag készített ételt fogyasztani. Ilyenkor jönnek jól a különféle zöldséges sós piték. Jól szállíthatók, nem maszatolnak, nem kell hozzá evőeszköz és másnap is ugyanolyan finom, ráadásul melegíteni sem kell. Rengeteg sós pite található a blogon, ITT.
Hozzávalók (15X22 cm-es tepsihez):
- 30 dkg liszt (nálam 15 dkg teljes kiőrlésű tönköly és 15 dkg fehér tönköly),
- 15 dkg zsiradék (nálam 10 dkg vaj és 5 dkg zsír),
- só,
- annyi tejföl, amennyitől egy jól nyújtható, ruganyos tésztát kapunk.
Hozzávalók a töltelékhez:
- 25 dkg házi túró,
- fokhagyma ízlés szerint, reszelve,
- 23-25 dkg házilag eltett spenótlevél, levétől kinyomkodva, majd nagyon apróra darabolva,
- 15 dkg feta sajt (nálam ez házi, kecsketejből készült),
- kis só,
- bors,
- tojást nem szoktam tenni bele, mert lányom tojásallergiás (aki szeretne, tehet bele 1-2 tojást).
Elkészítés:
1. A tésztát gyors mozdulatokkal a szokásos módon összegyúrjuk. Egy jól nyújtható, ruganyos tésztát kell kapnunk. Zacskóba tesszük és hűtőben pihentetjük legalább 1 órát.
2. A tölteléket összeállítjuk, míg pihen a tészta.
3. A pihentetett tészta egyik felét kinyújtjuk és egy kisebb tepsibe helyezzük. 180 fokra előmelegített sütőben kicsit elősütjük.
4. Amíg sül, gyorsan elkészítjük a tészta másik feléből a rácsokat is.
5. Az elősütött tésztára kenjük a tölteléket, tetejét kirakjuk a tésztacsíkokkal és készre sütjük a sós pitét. Hidegen, másnap is finom.
Hozzávalók (15X22 cm-es tepsihez):
- 30 dkg liszt (nálam 15 dkg teljes kiőrlésű tönköly és 15 dkg fehér tönköly),
- 15 dkg zsiradék (nálam 10 dkg vaj és 5 dkg zsír),
- só,
- annyi tejföl, amennyitől egy jól nyújtható, ruganyos tésztát kapunk.
Hozzávalók a töltelékhez:
- 25 dkg házi túró,
- fokhagyma ízlés szerint, reszelve,
- 23-25 dkg házilag eltett spenótlevél, levétől kinyomkodva, majd nagyon apróra darabolva,
- 15 dkg feta sajt (nálam ez házi, kecsketejből készült),
- kis só,
- bors,
- tojást nem szoktam tenni bele, mert lányom tojásallergiás (aki szeretne, tehet bele 1-2 tojást).
Elkészítés:
1. A tésztát gyors mozdulatokkal a szokásos módon összegyúrjuk. Egy jól nyújtható, ruganyos tésztát kell kapnunk. Zacskóba tesszük és hűtőben pihentetjük legalább 1 órát.
2. A tölteléket összeállítjuk, míg pihen a tészta.
3. A pihentetett tészta egyik felét kinyújtjuk és egy kisebb tepsibe helyezzük. 180 fokra előmelegített sütőben kicsit elősütjük.
4. Amíg sül, gyorsan elkészítjük a tészta másik feléből a rácsokat is.
5. Az elősütött tésztára kenjük a tölteléket, tetejét kirakjuk a tésztacsíkokkal és készre sütjük a sós pitét. Hidegen, másnap is finom.
2018. január 10., szerda
Csicsókakrémek kenyérre (vegán is)
Idén enyhe a telünk, így tudunk a kertből kiásni csicsókát (tavaly tavaszig kellett ezzel várni). Most két kenyérre kenhető krémet készítettem belőle. Az egyik tejmentes, a másikban van egy kevés tejföl. Most nem mértem le semmit, csak ízlés szerint adagoltam bele a hozzávalókat. A teszten mindkét kence átment, de a magyaros ízesítésű volt az egyértelmű győztes. A receptek ötlete a Fitt Nők és a Pálmafa projekt nevű blogokról származik. A csicsóka nagyon egészséges növény, habár kezdőként érdemes kisebb adagokban fogyasztani, mert puffadást, hasfájást okozhat. Bővebben írtam a csicsókáról a Kert és karám oldalunkon. További csicsókát tartalmazó receptek pedig a blogon ITT találhatók.
Hozzávalók az almás krémhez (tejmentes, vegán):
- csicsóka (nem mértem le, egy kisebb tepsiben darabolva, elterítve pont elfért, aztán annak a feléből lett ez a krém, a másik feléből a magyaros),
- fél-1 alma, hámozva, darabolva,
- 1 mokkáskanál friss kakukkfű, aprítva,
- 1-2 gerezd fokhagyma,
- só,
- bors,
- negyed citrom leve,
- olaj,
- száraz serpenyőben pirított tökmag és napraforgó (de próbáltam már pirított dióval is...mogyoróval is jó lehet :) ).
Elkészítés:
1. A csicsókát megmossuk, meghámozzuk (van, aki nem hámoz, csak ledörgöli).
2. Nem túl vékonyra felszeleteljük, tepsibe tesszük, sózzuk, borsozzuk és meglocsoljuk kevés olajjal (volt már, hogy nem használtam olajat sem, hanem az előkészített zöldséget egy fedővel rendelkező kerámiaedénybe tettem, lefedtem és így sütöttem meg). 180 fokos sütőben puhára sütjük (frissen felszedett csicsókát használtam, így nem kellett alá víz és nem is kellett letakarni, mert engedett levet és megpuhult takarás nélkül is).
3. Mikor kész a csicsóka, hozzáadjuk az almát, a fokhagymát, citromlevet. Botmixerrel krémesre turmixoljuk. Ha szükséges, tegyünk még bele borsot, sót és aki szeretne, keverhet bele még egy kis olajat.
4. Kenyérre kenve, tetejét pirított magvakkal megszórva kínáljuk.
Hozzávalók a magyaros csicsókakrémhez (vegán és tejterméket is tartalmazó változatban):
- csicsóka,
- 1-2 evőkanál tejföl (volt már, hogy ezt sem tettem bele, úgy is finom volt és ezzel máris vegán lett a magyaros csicsókakrém is...Frissítés: mostanában már tejföl nélkül készítem, nekem jobban ízlik ez a krém tejtermék nélkül),
- az eredeti recept sajtkrémet is ír, én azt nem tettem bele (50 dkg csicsókához 20 dkg-ot ajánl),
- 1-3 gerezd fokhagyma,
- fél fej vöröshagyma,
- mustár,
- őrölt pirospaprika,
- só,
- bors,
- őrölt kömény (én nem tettem bele),
- aprított petrezselyem (én csak a díszítéshez tettem).
Elkészítés:
1. A csicsókát megmossuk, meghámozzuk (van, aki nem hámoz, csak ledörgöli).
2. Nem túl vékonyra felszeleteljük, tepsibe tesszük, sózzuk, borsozzuk és meglocsoljuk kevés olajjal (volt már, hogy olajat sem használtam, hanem egy kerámiaedénybe tettem az előkészített zöldséget, lefedtem és így sütöttem meg). 180 fokos sütőben puhára sütjük (frissen felszedett csicsókát használtam, így nem kellett alá víz és nem is kellett letakarni, mert engedett levet és megpuhult takarás nélkül is).
3. Mikor kész a csicsóka, botmixerrel krémesítjük és belekeverjük az összes fűszert és ízesítőt.
4. Kenyérre kenve kínáljuk és ehhez is illik a pirított mag.
Újabb ízesítés: paradicsomos.
Jó sűrű paradicsomszószt kevertem a fent már leírt alaprecepthez, azaz a csicsókát megsütöttem tepsiben, 180 fokon (ment rá só, bors, olaj). Ezután botmixerrel összetörtem, néhány evőkanálnyi sűrű, házi hagymával, fokhagymával, olaszos zöldfűszerekkel ízesített paradicsomszósszal.
A paradicsomszószt házi paradicsomléből szoktam készíteni, de most úgy készült, hogy a nyáron mélyhűtőbe tett paradicsomot egy nagy gáztepsibe borítottam, majd 150 fokon sütöttem néhány órán át. Végül átpasszíroztam és megfőztem, ahogy a pizzaszószt szoktam (recept itt). Kis bazsalikommal még ízesítettem, de a szósz már egyébként is fűszeres volt.
Ilyen volt a szósz, amit használtam:
Hozzávalók az almás krémhez (tejmentes, vegán):
- csicsóka (nem mértem le, egy kisebb tepsiben darabolva, elterítve pont elfért, aztán annak a feléből lett ez a krém, a másik feléből a magyaros),
- fél-1 alma, hámozva, darabolva,
- 1 mokkáskanál friss kakukkfű, aprítva,
- 1-2 gerezd fokhagyma,
- só,
- bors,
- negyed citrom leve,
- olaj,
- száraz serpenyőben pirított tökmag és napraforgó (de próbáltam már pirított dióval is...mogyoróval is jó lehet :) ).
Elkészítés:
1. A csicsókát megmossuk, meghámozzuk (van, aki nem hámoz, csak ledörgöli).
2. Nem túl vékonyra felszeleteljük, tepsibe tesszük, sózzuk, borsozzuk és meglocsoljuk kevés olajjal (volt már, hogy nem használtam olajat sem, hanem az előkészített zöldséget egy fedővel rendelkező kerámiaedénybe tettem, lefedtem és így sütöttem meg). 180 fokos sütőben puhára sütjük (frissen felszedett csicsókát használtam, így nem kellett alá víz és nem is kellett letakarni, mert engedett levet és megpuhult takarás nélkül is).
3. Mikor kész a csicsóka, hozzáadjuk az almát, a fokhagymát, citromlevet. Botmixerrel krémesre turmixoljuk. Ha szükséges, tegyünk még bele borsot, sót és aki szeretne, keverhet bele még egy kis olajat.
4. Kenyérre kenve, tetejét pirított magvakkal megszórva kínáljuk.
Hozzávalók a magyaros csicsókakrémhez (vegán és tejterméket is tartalmazó változatban):
- csicsóka,
- 1-2 evőkanál tejföl (volt már, hogy ezt sem tettem bele, úgy is finom volt és ezzel máris vegán lett a magyaros csicsókakrém is...Frissítés: mostanában már tejföl nélkül készítem, nekem jobban ízlik ez a krém tejtermék nélkül),
- az eredeti recept sajtkrémet is ír, én azt nem tettem bele (50 dkg csicsókához 20 dkg-ot ajánl),
- 1-3 gerezd fokhagyma,
- fél fej vöröshagyma,
- mustár,
- őrölt pirospaprika,
- só,
- bors,
- őrölt kömény (én nem tettem bele),
- aprított petrezselyem (én csak a díszítéshez tettem).
Elkészítés:
1. A csicsókát megmossuk, meghámozzuk (van, aki nem hámoz, csak ledörgöli).
2. Nem túl vékonyra felszeleteljük, tepsibe tesszük, sózzuk, borsozzuk és meglocsoljuk kevés olajjal (volt már, hogy olajat sem használtam, hanem egy kerámiaedénybe tettem az előkészített zöldséget, lefedtem és így sütöttem meg). 180 fokos sütőben puhára sütjük (frissen felszedett csicsókát használtam, így nem kellett alá víz és nem is kellett letakarni, mert engedett levet és megpuhult takarás nélkül is).
3. Mikor kész a csicsóka, botmixerrel krémesítjük és belekeverjük az összes fűszert és ízesítőt.
4. Kenyérre kenve kínáljuk és ehhez is illik a pirított mag.
Újabb ízesítés: paradicsomos.
Jó sűrű paradicsomszószt kevertem a fent már leírt alaprecepthez, azaz a csicsókát megsütöttem tepsiben, 180 fokon (ment rá só, bors, olaj). Ezután botmixerrel összetörtem, néhány evőkanálnyi sűrű, házi hagymával, fokhagymával, olaszos zöldfűszerekkel ízesített paradicsomszósszal.
A paradicsomszószt házi paradicsomléből szoktam készíteni, de most úgy készült, hogy a nyáron mélyhűtőbe tett paradicsomot egy nagy gáztepsibe borítottam, majd 150 fokon sütöttem néhány órán át. Végül átpasszíroztam és megfőztem, ahogy a pizzaszószt szoktam (recept itt). Kis bazsalikommal még ízesítettem, de a szósz már egyébként is fűszeres volt.
Ilyen volt a szósz, amit használtam: