Oldalak

2019. december 26., csütörtök

Somlói tekercs

Kislányom a Borbás Marcsi szakácskönyve című műsorban látott százrétű bélest szerette volna karácsonyra, férjem somlói galuskát, nagyobbik fiam mákos bejglit, én meg fatörzset. Kisebbik fiam még csak 2 és fél éves, így ő még nem kért semmit. Mivel a somlói galuska és a százrétű béles önmagában is hatalmas adag, öten ennyi süteményt nem tudnánk megenni 2-3 nap alatt, ezért furfangos ötletem támadt. A százrétű bélesből flódni bejglit készítettem (az előző bejegyzésben mutattam, ITT), a somlói galuskából pedig somlói tekercset.

A somlói galuskát egyébként Lajos Mari receptje szerint szoktam készíteni (99 Sütemény és torta). 3 piskóta, narancsos-citromos szirup, vaníliakrém, mazsola, dió, tetejére lekvár, kakaópor és tálaláshoz tejszínhab, csokiöntet. Hatalmas adag, de nagyon finom. Nagyobb társaság esetén javaslom készíteni. :)





Hozzávalók a tésztához: 
- 6 tojás,
- 6 evőkanál víz,
- 12 evőkanál cukor (nálam ennél kevesebb),
- 12 evőkanál liszt, az evőkanál nem púposan mérve, a liszt szitálva,
- 1 evőkanál kakaópor,
- 5 dkg darált dió (nálam mogyoró).

A piskóta készítése: 

A szokásos módon, a dió és a kakaó kivételével, elkészítjük a piskótatésztát. Ezután 3 részre osztjuk a tésztát, egyik fele marad natúr, másik felébe óvatosan belekeverjük a diót, a harmadikba pedig a kakaóport.

Itt jegyezném meg, hogy legközelebb lehet, hogy a kakaósat külön keverem majd ki, kevesebb liszttel, mert a kakaós tészta kicsit keményebb, tömörebb lett a többinél (azaz annyi lisztet elveszek majd a tésztából, amennyi kakaóport teszek hozzá).

A három tésztát három külön zacskóba töltjük.

Egy nagy gáztepsit kibélelünk sütőpapírral. A zacskók csücskét egy ollóval kissé kivágjuk. Húzunk egy csík natúr tésztát, átlósan a tepsi egyik sarkába, kihagyunk két csíknyi részt, majd megint nyomunk ki egy átlós csíkot a natúr tésztából. Így folytatjuk, míg elérünk a tepsi másik sarkáig. Ezután újra kezdjük a csíkozást, de most a kakaóssal. A kakaós tésztából nyomunk egy csíkot az első natúr tészta mellé úgy, hogy összeérjenek. Folytatjuk a sort. Végül a diós tésztából is húzunk egy-egy csíkot a kakaós csíkok mellé. Ha marad tészta a zacskókban, akkor rányomjuk a már meglévő csíkokra (natúrt a natúrra stb.), tehát használjuk fel az összes tésztát.

Egyszerűbben fogalmazva zebra mintás legyen a kész tészta. :)

180 fokos sütőben készre sütjük (nem szabad túlsütni, különben kiszárad, törni fog, nehéz lesz feltekerni). Ha megsült, a piskótatekercshez hasonló módon, konyharuhára terítve (sütőpapírt lehúzva róla), majd azzal együtt feltekerve hagyjuk kihűlni.

Hozzávalók a krémhez (tojásmentes, pudingos krém, mert bár lányom mértékkel már ehet tojást, nem akartam még plusz tojással terhelni őt, azaz, ha valaki ragaszkodik a tojásos krémhez, nyugodtan készítsen azt :) )
- 20 dkg szobahőmérsékletű vaj,
- porcukor ízlés szerint,
- vanília
- 3 dl tej,
- 1 zacskó jó minőségű vaníliás pudingpor.

A pudingport egy kevés tejjel és a cukor felével csomómentesen összekeverjük. A maradék tejet felforraljuk a vanília kikapart belsejével vagy vaníliás cukorral (vagy vaníliaesszenciával, kinek mi van). Mikor felforrt a tej, egy kevés forró tejet hozzákeverünk a hideg tejjel kikevert pudingporhoz. Összekeverjük, majd az egészet visszaöntjük a forró tejhez. Lassú tűzön, folyamatos keverés mellett besűrítjük. Vigyázzunk, ne legyen csomós, de, ha mégis az lesz, semmi gond, átpasszírozzuk egy sűrű szövésű szűrőn és el is tűnnek a csomók. Ha kész, levesszük a tűzről, kihűtjük (takarjuk le). Hűlés közben át szoktam keverni, hogy ne csomósodjon be.

A nagykönyv szerint a puha vajat a porcukorral ki kell keverni jó habosra, és azután hozzákeverni a kihűlt pudinghoz. Én azonban siettem, így az összes cukrot belefőztem a pudingba és a puha vajat akkor kevertem a krémhez, mikor a krém már nem volt forró, hanem éppen csak annyira volt meleg, hogy a vaj elolvadjon benne. Jól kihabosítottam, betettem a hűtőbe, majd 30 perc múlva ismét nagyon jól kihabosítottam. Hosszú percekig kevertem, nagyon jó habos, könnyű, selymes krémet kaptam.

Hozzávalók az alapöntethez: 
- 4 dkg cukor,
- 0,8 dl víz,
- 0,3 dl rum,
- vanília,
- 1 narancs reszelt héja,
- 1 citrom reszelt héja.

Az egészet összekeverjük, lassú tűzön összefőzzük. Félretesszük hűlni.

Továbbá: 
- 5 dkg darált dió (nálam mogyoró),
- 4-5 dkg, előzőleg rumba áztatott mazsola.

Tálaláshoz: 
- kis porcukorral felvert tejszínhab (nálunk 4 dl fogyott el).

Csokoládémáz:
Sajnos a pontos hozzávalókat soha nem mérem. 2-3 evőkanálnyi kakaóport és ízlés szerinti cukrot összekeverek annyi vízzel, hogy éppen el tudjam keverni. Tehát nem kell sok víz hozzá, inkább apránként adagoljuk. Lassú tűzön főzzük. Nem szabad forralni. Sűrűre főzzük. Kis rumot is szoktam tenni bele. Mikor elolvadt a cukor, leveszem a tűzről és elkeverek benne 3 dkg vajat. Mikor elolvadt a vaj, ráöntöm a sütemény tetejére. Viszonylag hamar köt, így érdemes gyorsan dolgozni vele. Mivel ez most egy tekercs, itt nem kell olyan gyorsan önteni a csokimázat, mint egy normál süti esetében, mert hamar lefolyik róla. A lefolyt csokit egy evőkanállal visszamertem a tekercs oldalára. A mogyorószemeket most tettem a tetejére.

A sütemény összeállítása: 

A kihajtott tésztát beecseteltem a szirup felével. Erre kentem a vaníliakrémet. Megszórtam a darált dióval/mogyoróval, a rumba áztatott mazsolával. Szorosan feltekertem, majd a tetejét is beecseteltem a szirup másik felével. Körbetekertem sütőpapírral és konyharuhával, majd betettem a hűtőbe. Ez este történt. Reggel pedig bevontam a csokimázzal, melynek leírása az előző bekezdésben olvasható.

Tálalás: 

Mivel vajas a krém, tálalás előtt 30-45 perccel vegyük ki a hűtőből a süteményt, hogy a vaj megpuhuljon.

Szeleteljük, felvert tejszínhabot kínálunk hozzá.

Flódni bejgli

Kislányom a Borbás Marcsi szakácskönyve című műsorban látott százrétű bélest szerette volna karácsonyra, férjem somlói galuskát, nagyobbik fiam mákos bejglit, én meg fatörzset. Kisebbik fiam még csak 2 és fél éves, így ő még nem kért semmit. Mivel a somlói galuska és a százrétű béles önmagában is hatalmas adag, öten ennyi süteményt nem tudnánk megenni 2-3 nap alatt, ezért furfangos ötletem támadt. A százrétű bélesből flódni bejglit készítettem, a somlói galuskából pedig somlói tekercset (ennek receptjét a következő bejegyzésben mutatom, ITT).





A flódni bejgli töltelékének ötletét a Street Kitchen oldalán találtam. A tésztát Horváth Ilona receptje szerint készítettem. Egy teljes adag tésztát gyúrtam össze, azaz 50 dkg lisztből készítettem, de csak a felébe ment a vegyes töltelék, a másik felébe mákos-meggyes tölteléket tettem.

Leírom a tészta receptjét, de szerintem mindenkinek megvan a maga bevált receptje, készítse nyugodtan mindenki aszerint, ami már bevált neki. Én Horváth Ilona szerint sütöm, nekem az ízlik a legjobban, mert otthon is azt szoktam meg.

A teljes adag tésztához tehát kellett: 50 dkg liszt, 25 dkg vaj (nálam ennek egy része disznózsír volt, így néhány dkg-mal kevesebb, mint 25 dkg zsiradék került a tésztába, mert zsírból mindig pár dkg-mal kevesebb kell, mint vajból), 2 egész tojás helyett 1 egész tojás (így egy kicsit több tej került bele helyette), 5 dkg cukor, 2 dkg élesztő helyett csak 1,5 dkg-ot gyúrtam a tésztába, 2 dl vagy egy kicsit több tej. Annyi tej, hogy bejglitészta állaga legyen, azaz ne túl lágy, ne ragacsos, de ne is kemény, mégis liszt nélkül ki tudjuk majd nyújtani. A kenéshez: 1 egész tojás és 1 tojásfehérje.

Az élesztőt felfuttatjuk langyos cukros tejben. A lisztet gyors mozdulatokkal elmorzsoljuk a hideg vajjal, hozzáadjuk a villával előzőleg felvert tojást, majd a felfuttatott élesztőt. Összegyúrjuk. Akkor jó, ha nem ragacsos a tészta, nem túl lágy és nem túl kemény. A nyújtásnál majd alálisztezés nélkül kell tudni kinyújtani a tésztát és könnyedén fel kell tudni tekerni. Sokáig ne gyúrogassuk, próbáljunk gyorsan dolgozni, ne melegedjen fel túlságosan a tészta.

Az összeállított tészta tehát a kelesztőtálban volt, az egészet belecsomagoltam egy tiszta, nagy kukazsákba, majd a hűvös spájzba tettem kelni, pihenni.

Ezután kétfelé vettem a tésztát. Egyik felébe került a mákos-meggyes töltelék, a másik felébe a lent olvasható flódni töltelék.

A tésztát kinyújtjuk. Egész vékonyra nyújtottam. Horváth Ilona receptje szerint fél cm vastagra kell nyújtani, de én ennél vékonyabbra sodortam ki a tésztát. A nagy gáztepsi méretéhez igazítottam a tészta hosszát.

Megtöltöttem, feltekertem. Ne legyen túl szoros, de túl laza sem. A tölteléket vízzel benedvesített ujjakkal tudjuk a legkönnyebben elteríteni. Az a jó töltelék, mely nem folyós, nem túl nedves, de nem is száraz, morzsálódó. Az a jó, amit még éppen el tudunk kenni a tésztán ( mákos persze nem fog úgy összeállni, mint a diós/mogyorós).

A tészta két oldalán (tehát a jobb és bal oldalán) hagyjunk ki 1-1,5 cm-t, oda ne tegyünk tölteléket. Tekerés előtt ezeket a széleket felhajtjuk és aztán alulról vagy felülről indítjuk a tekerést.

A tölteléket előző nap célszerű elkészíteni. Ezzel egyrészt időt spórolunk, másrészt biztosan kihűl, mire a töltésre kerül sor.

Feltekerés után sütőpapírral bélelt tepsire helyezzük a bejgliket. Ügyeljünk, hogy alul legyen a tekerés, csavarás vége. Lekenjük a tetejüket villával enyhén felvert egész tojással.

Langyos helyen hagyjuk, míg megszárad a tojás a tészta tetején (én összekevertem a sorrendet és hideg helyre tettem száradni, majd, mikor háromnegyed óra múlva rájöttem a bakira, bevittem a tepsit a konyhába és ott is állt még 30 percet). Ezután átkenjük tojásfehérjével a rudakat és hideg helyen annyi ideig állni hagyjuk, míg ez a tojásréteg is megszárad. Ezután megy a sütőbe, de előtte beleszúrunk egy hurkapálcát több helyen is. Én a tetején szúrtam meg több ponton úgy, hogy a bejgli aljáig, a tepsiig leérjen a pálca, de még az oldalába is beleszúrtam pár helyen a pálcát (itt már nem szúrtam át teljesen, csak bele-beleszúrtam). 190 fokon sütöttem készre. Egyik sem repedt szét. Ha mégis elreped, még forrón, egy tiszta konyharuha segítségével össze lehet nyomkodni. Ezzel a kisebb szépséghibákat el lehet tüntetni (de csak a forró tésztával lehet ezt megtenni!). Egyébként pedig szeletelve nem látszik a repedés, kár emiatt izgulni. :)

A tészta egyik felét tehát mákos töltelékkel töltöttem, a másik felébe pedig ezt a tölteléket tettem:

Mákos rész: 
- 7 dkg darált mák,
- 3 dkg cukor,
- 1 evőkanál méz,
- 1 citrom reszelt héja,
- kis vanília,
- 35-40 ml víz.

Diós rész:
- 9 dkg darált dió (nálam darált mogyoró),
- cukor ízlés szerint (nálam kevés, kb. 2 dkg),
- 25 ml víz,
- fél narancs reszelt héja,
- 1 evőkanál méz,
- mehet bele fél citrom reszelt héja is.


Almás rész: 
- 25 dkg alma (nálam egy kicsit több), reszelve,
- nem tettem bele édesítést, nekünk elég az alma édessége, de aki az édesebb sütiket szereti, tegyen bele mézet vagy cukrot,
- egy kevés őrölt fahéj,
- 25 ml fehérbor,
- fél citrom reszelt héja,
- 3 evőkanál darált keksz is kellett volna bele, de nekem az nem volt, így szűk két evőkanál búzadarát és egy kevés zsemlemorzsát szórtam a megpárolt almához. Pont jó lett az állaga, nem áztatta el a tésztát.

Szilvás rész: 
A flódniba kerül egy negyedik, szilvás töltelék is, a százrétű bélesbe pedig túró. Túrót ebbe a bejglibe nem akartam tenni, de a szilvát nem szerettem volna kihagyni, így a mákos töltelékre, még feltekerés előtt szórtam előzőleg darabolt, majd rumba áztatott aszalt szilvát.

A töltelékeket külön-külön megfőzzük, majd jól kihűtjük mindegyiket. A mákos és a diós töltelék ne legyen túl száraz és folyós sem. Úgy szokták mondani, hogy éppen kenhető állagúak legyenek.

A vizet összekevertem a cukorral, mézzel, ízesítőkkel, majd, mikor felforrt, hozzákevertem a mákot/diót. Lassú tűzön kicsit főztem őket, folyamatosan keverve, majd levettem a tűzről és kihűtöttem. Ezután letakartam őket és másnapig vártak a sorukra.

Az almás tölteléknél a pucolt reszelt almát feltettem a fűszerekkel és a borral főni. Ezután tettem bele a darát és egy-két percig pároltam még, majd ment bele egy kis zsemlemorzsa is (nem sok, talán egy evőkanálnyi). Ha van keksz, akkor az a legjobb és legszerűbb megoldás, de nekem éppen nem volt, így jobb híján így oldottam meg. Ha nagyon lágynak tűnne az almatöltelék, akkor vagy kicsit tovább kell főzni vagy tenni bele plusz egy-két evőkanál darált kekszet.

A kinyújtott tészta alsó egyharmadára került a mákos töltelék, a következő harmadra a diós, az utolsó harmadra az almás.

A sima máktöltelékhez 18 dkg darált mákot főztem össze a citromhéjjal ízesített cukros vízzel (kb. 1-1,25 dl volt, ha száraznak érezzük a tölteléket, pici vizet adjunk még hozzá, ha meg túl hígnak, akkor zsemlemorzsát). Nyáron eltett magozott meggybefőttel szórtam meg a kiterített tésztával megkent máktölteléket és ezután csavartam fel a bejglit a fent leírt módon.

Narancsos kecskecomb és kecskeborda

Férjem készítette a húst, én a két köretet. A hús esetében én csak azt mondtam el neki, milyen fűszereket szeretnék, ő pedig összeállította, majd a szokásos módon, ahogy mi szeretjük a húst sütni, lassú tűzön, 100-110 fokra beállított sütőbe tolta. Vasedényben sült a hús, lassú tűzön, így reggelre puha lett, a csontja magától kiesett belőle. A fűszerezés, a narancsos íz is nagyon illett hozzá. Finom karácsonyi ebéd, vacsora kerekedett belőle.







Hozzávalók: 
- egy kecskecomb (10 hónapos félig búr kecske)
- egy kecskeborda,
- só,
- bors (zöld bors, frissen őrölve),
- rozmaring (nagyobb ág) körülbelül arasznyi,
- kakukkfű (nagyobb ág),
- 6+20 szem szegfűszeg,
- 8 szem borókabogyó,
- 4 narancs, kezeletlen héjú,
- 2 dl fehérbor,
- 2 fej vöröshagyma,
- 1 evőkanál zsír (nem olvasztott, hanem hideg zsír a bödönből)


Elkészítés: 

1. A sót, borsot, rozmaringleveleket, kakukkfűleveleket, borókabogyót, 6 szem szegfűszeget aprítóban/fűszerdarálóban ledaráljuk. Ezzel dörzsöljük be a húst.

2. Egy fedővel ellátott vasból készült edénybe helyezzük a fűszeres húst, alátesszük a kakukkfű és a rozmaring szárát (amiről leszedtük a leveleket), a hús köré szórjuk a felaprított vöröshagymát, teszünk hozzá egy kis zsiradékot, felöntjük fehérborral. 2 narancs héját bevagdossuk, a narancsokat félbevágjuk, levük nagy részét is a húshoz öntjük, de ezeket a narancsokat nem dobjuk ki, ezeket is a hús mellé tesszük.

3. Lefedjük az edényt és 110 fokos sütőbe toljuk. Mi ezt most este tettük a sütőbe, reggelig így sült. Reggel megfordította férjem a húst. 140 fokra állította a sütőt és a hús mellé tette az este előkészített, szegfűszeggel tűzdelt narancsokat is, félbevágva, de előtte a levük nagy részét rányomta a húsra.

4. Most már fedő nélkül sült, hogy egy kis színt kapjon, de figyelni kell, ne száradjon ki. Ha kész, a húst tálra szedjük. A szaftot átöntjük egy kisebb edénybe, felére főzzük a levét, majd 2-3 kiskanál keményítővel besűrítjük. (A keményítőt csomómentesre keverjük egy kevés vízzel, majd öntünk hozzá egy kis szaftot, elkeverjük, végül az egészet hozzáöntjük a szafthoz. Kiforraljuk.) Ezzel és a salátával, pürével kínáltuk a húst.

5. Sütőtökös krumplipürét készítettem hozzá. Egy kisebb kanadai sütőtököt megsütöttem, majd még melegen kikapartam a héjából. Olyan puha volt, hogy villával krémesre tudtam keverni. Közben krumplit is főztem, héjában (nem mértem le a krumpli súlyát, kb. 1 kg lehetett, de lehet, hogy egy kicsit több). Mikor megfőtt, megpucoltam, átnyomtam krumplinyomón, majd a tökkel összekevertem. Tettem hozzá sót, szerecsendiót és egy kevéske vajat (kb. 2-3 dkg-ot). Gépi habverővel jól kihabosítottam.

6. A céklasalátához 2 nagyobb céklát megpucoltam, almareszelőn lereszeltem. 2 almát is hozzáreszeltem, 2 hagymát (vöröshagyma volt, de lilahagymát szerettem volna) vékony karikára vágtam. Sóztam, kis mézet tettem rá, fél citrom levét is rányomtam, kevés olajat is öntöttem rá és összekevertem az egészet. Hűtőben pihentettem egy-két órát, majd fogyasztás előtt fél órával kivettem a hűtőből.

2019. december 20., péntek

Marcipán házilag

Ebből készül majd karácsonyra a szaloncukor. Egy része csak így, natúr lesz, étcsokival bevonva, másik része pedig vagy narancsos vagy rumba, esetleg pálinkába áztatott aszalt gyümölcsös lesz, szintén étcsokival bevonva. Én most így készítettem a marcipánt. Többféle recept van fenn a neten, érdemes átnézni többet is, aztán mindenki eldönti, számára hogy lesz a legjobb. Tortaimádónál és Ildi Kokkinál is található egy-egy jó és részletes leírás.



Hozzávalók: 
- 25 dkg mandula,
- 25 dkg porcukor, átszitálva,
- a receptek keserűmandula aromát ajánlanak, de nekem ilyen nincs, így én egy kevés szárított sárgabarackmagot pucoltam és a mandula egy kis részét azzal helyettesítettem (1,5 dkg).

Elkészítés: 

1. Ha nem szeletelt mandulából készítjük, ahogy én sem abból, akkor első feladat, hogy a mandulát 1-2 percre forrásban lévő vízbe dobjuk. Ezután leszűrjük és máris könnyen ki lehet bújtatni a mandulát a hártyából.

2. Kiterítjük, 1-2 nap alatt megszárítjuk.

3. Az előkészített mandulát nagyon finomra őröljük. A cukor felét feltesszük fél dl vízzel melegedni. Alacsony lángon szirupot főzünk pár perc alatt, elzárjuk a tüzet és kihűtjük szobahőmérsékletűre a szirupot (fontos, hogy ne melegen keverjük össze a mandulával!). Aki keserűmandula aromát használ, azt ebbe a szirupba kell beletenni.

4. A cukor másik felét összekeverjük a darált mandulával. Teszünk hozzá valamennyit a szirupból. Elkezdjük gyúrni. Ha szükséges, adunk hozzá még egy kis szirupot. Amikor a megfelelő állagú a marcipánunk (formázható, nyújtható, nem ragacsos), akkor azonnal hagyjuk abba a gyúrást, nehogy kicsapódjon a mandulaolaj. Becsomagoljuk és száraz, hűvös helyen tároljuk felhasználásig.

2019. december 12., csütörtök

Lencsesült (lencse"vagdalt"), húsmentes, 2 változat

Eddig kétszer készítettem lencséből lencsesültet. Ezek kihűlve szeletelhető ételek, húsmentesek, tele zöldséggel, rosttal, ásványi anyaggal. Mi nem vagyunk vegetáriánusok, sem vegánok, nem követünk más étkezési irányzatot sem, egyszerűen izgalmasnak, érdekesnek és egészségesnek tartom a változatosságot.

Kétféle lencsesültet próbáltam ki eddig, mindegyiken módosítottam egy kicsit, és most leírom mindkettő receptjét.

Mostanában a két receptet összegyúrom és a kettőből készítem el a saját lencsesültemet. Mindig úgy ízesítem, ahogy éppen kedvem tartja vagy amilyen alapanyag van itthon.

Az elsőt Nóri oldalán találtam. Abba került zeller, lencse, citromlé. Én a zellert kihagytam és helyette több lencsét, répát tettem. A fűszerezésen is módosítottam.



Hozzávalók: 
- 12,5 dkg lencse,
- 10 dkg dió, szárazon megpirítva egy serpenyőben,
- 17 dkg zellergumó (ahogy fentebb írtam, ezt nem tettem bele, helyette több lencsét és répát használtam),
- 1 szál sárgarépa,
- fél kezeletlen citrom héja és leve (nem tettem bele),
- 1 evőkanál lenmag, frissen darálva és összekeverve két evőkanál vízzel és pár percig állni hagyjuk (ez az ún. lenmag tojás),
- 1 evőkanál zsiradék (ki milyet használ),
- 2 evőkanál kukorica-vagy barna rizs dara (nálam apró szemű zabpehely volt),
- 1 kiskanál só,
- egy jó adag őrölt bors,
- én tettem hozzá mustárt és egy kevés őrölt pirospaprikát, de ezeket a recept nem írja.

Elkészítés: 

1. A lencsét vízben megfőzzük. A sót én csak akkor adtam hozzá, mikor már félig megpuhult a lencse. Főzés végére ne legyen a lencsén víz, főzzük el róla a vizet.

2. A hagymát apróra vágjuk és zsiradékon megpároljuk.

3. A répát, zellert megpucoljuk, finomra reszeljük és a hagymához adjuk, Megpároljuk. Sózzuk, borsozzuk.

4. Az aprítógépbe tesszük a lencse egyharmadát, a zöldségeket és minden más hozzávalót is (dió, lenmag stb.) Krémesre mixeljük. Ezután tesszük bele a maradék lencsét. Egy nagyon kicsit mixelünk ezen is, de ezzel már nem krémesre, csak darabosra.

5. Sütőpapírral bélelt formába töltjük a masszát (20-23 cm-es püspökkenyér formába), és 180 fokos sütőben 40-50 percig sütjük. Mikor elkészült, kicsit állni hagyjuk, majd óvatosan kiborítjuk egy fa deszkára vagy egy rácsra.

A másik fasírtsült pedig Zizi receptje szerint készült. Itt is jelzem, hol változtattam.



Hozzávalók: 
- 19 dkg zöld lencse (nálam barna), nálam 15 dkg volt,
- 10 dkg dió (nálam napraforgómag és abból is csak 7,5 dkg),
- 6 dkg törökmogyoró, kesudió vegyesen (nem tettem bele, nem volt időm mogyorót pucolni),
- 3 evőkanál őrölt lenmag-6 evőkanál vízzel összekeverve,
- 2 nagy fej vöröshagyma aprítva,
- 3 gerezd fokhagyma, aprítva,
- 12 dkg répa, finomra reszelve (nálam 17 dkg répa),
- a recept nem írja, de én tettem bele 6 dkg finomra reszelt pasztinákot is,
- 1 közepes alma, hámozva, reszelve,
- 4 dkg zabliszt (zabpehely finomra reszelve),
- 6 dkg teljes kiőrlésű kenyérmorzsa,
- 1 teáskanál rozmaring, ha friss, akkor aprítva,
- 1 teáskanál kakukkfű, ha friss, akkor aprítva,
- 1 teáskanál chili pehely (nem tettem bele),
- fél csokor petrezselyem, aprítva (nem tettem bele petrezselymet),
- só,
- bors,
- a recept nem írja, de egy kevés citromlevet is facsartam a masszába.

Hozzávalók a szószhoz: 
- az eredeti recept szerint 6 dl ketchup + 1 evőkanál juharszirup + 2 evőkanál édesítetlen almaszósz + 2 evőkanál balzsamecet,
- nálam az előző pontban leírt szósz helyett a szokásos fűszeres paradicsomszószom, amit házi, sűrű paradicsomléből készítek.

Elkészítés: 

1. A lencsét puhára főzzük. Sózzuk. A vizet főzzük el róla.

2. A magvakat szárazon megpirítjuk egy serpenyőben. A lenmagot összekeverjük a vízzel.

3. A megfőtt lencsét, a darabolt hagymákat, a fűszereket, a pirított magvakat, a zablisztet, morzsát, lenmagtojást, répát, pasztinákot, almát, azaz mindent egy edénybe tettem és botmixerrel összetörtem. A masszát megkóstoljuk, ha nem elég ízes, sózzuk, borsozzuk, fűszerezzük. Én egy kis citromlevet is tettem bele.

Frissítés: a lencsét jó puhára főzöm, így nem szükséges botmixerrel áttörni, elég csak egy kanállal vagy villával jót átkeverni. A zöldségeket pedig finomra reszelem. Ez azért tetszik jobban, mert így rusztikusabb a lencsesült "tésztája. DE úgy is lehet, ahogy a fenti recept, Nóri írja, hogy a lencse egyharmadát és a zöldségeket törjük össze, a maradék lencsét meghagyjuk rusztikusra.

4. Az eredeti recept szerint a ketchupos máz kétharmadát a 23 cm-es püspökkenyérforma aljára kell kanalazni úgy, hogy mindenhol fedje a szósz a formát. Erre teszi rá a lencsés masszát.

Én nem tettem a forma aljára semmit, hanem kibéleltem a formát sütőpapírral, abba ment a lencsés egyveleg.

180 fokra előmelegített sütőben sütjük 50-60 percig, míg barna színű és ropogós lesz.

5. Ezután 10 percig állni hagyjuk a "fasírtot", majd kiborítjuk. Ami alul volt, az lesz a teteje. Erre kanalazzuk a maradék szószt.

Mostanában a két receptet összegyúrom és a kettőből készítem el a saját lencsesültemet. Mindig úgy ízesítem, ahogy éppen kedvem tartja vagy amilyen alapanyag van itthon.

Gluténmentes pizzaalap (vegán, gluténmentes)

Nóriánál találtam ezt a receptet. Nálunk szerencsére senkinek nem kell távol tartania magát a gluténtől, tejtől és most már a tojástól sem, ettől függetlenül nagyon izgalmasnak találom, ha kipróbálhatok ilyen kreatív és ráadásul még egészséges megoldásokat is. A pizzatésztában lencse van, így a család úgy eszik plusz zöldséget, hogy észre sem veszi.

A tészta hozzávalóit csak össze kell keverni, nincs dagasztás, nyújtás. Elrontani nem lehet. A tészta vékony és a széle ropogós és még finom is!



Hozzávalók a tésztához:
- 8 dkg barna rizs (lehet fehér rizs is, én is azt használtam),
- 5 dkg lencse (barna),
- 12 dkg víz,
- 1 dkg élesztő,
- fél kiskanál oregánó, bazsalikom,
- fél kiskanál só,
- negyed kiskanál szódabikarbóna,
- negyed kiskanál fokhagymapor (nem tettem bele),
- a feltéthez mindenki azt használ, amit szeret, amit fogyaszthat. Én most készítettem házi paradicsomléből egy fűszeres paradicsomszószt, arra tettem hagymakarikákat, reszelt sajtot.

Elkészítés:

1. A rizst és a lencsét megmossuk, majd beáztatjuk hideg vízbe. Az áztatási idő legalább 2 óra legyen. Nálam 3,5 órát ázott. Azt írja a recept, lehet egy éjszakán át is hagyni a vízben, de akkor hűtőben áztassuk.

2. Mikor letelt az idő, leöntjük (kiöntjük) az áztatóvizet.

3. A recept szerint turmixgépben kell teljesen krémesre törni a rizst és a lencsét, de én helyette, hogy kevesebb legyen a mosogatnivalóm, egy szűk, de magas edénybe öntöttem. Ehhez kell tenni 12 dkg tiszta vizet, élesztőt, fűszereket, sót. Aztán visszaöntöttem az edénybe a már összeturmixolt masszát és hagyni kell 1 órát, hogy jó buborékos legyen és megdagadjon.

4. Sütőpapírral bélelt tepsire kell kanalazni, önteni a buborékos masszát. Eredetileg 2 darab 20 cm átmérőjű pizzát lehet ebből készíteni, de én egy nagy pizzát készítettem inkább.

5. 200 fokra előmelegített sütőbe toltjuk a tésztát. Kb. 5 percig sütjük, míg megszilárdul a tészta. Én pár perccel tovább sütöttem, valószínűleg gyengébb a sütőm.

6. Ezután mehet rá a szósz és a feltét, kedv, ízlés, étkezési szokás szerint.

7. További 10-15 percig süssük. Addig sütöttem, míg a tészta széle barnulni kezdett és a tetején lévő sajt is pont jó lett.

Kiegészítés: 

Nóri azt javasolja, ha nagyobb adagot készítünk, akkor is csak egy adagnyi tésztát turmixoljunk egyszerre, mert csak így lesz sima a tészta.

Azt is javasolja, hogy a sütési időt mindenképp be kell tartani, mert csak így lesz szépen szeletelhető a pizza.

Elkészítettem ezt a pizzát úgy is, hogy paradicsomszósz helyett fűszeres sült sütőtökből készült a szósz. Így is nagyon finom volt. Növényi étrenden élők, vegetáriánusok tehetnek rá számukra elfogadható feltétet (sajtokat, növényi kolbászt, zöldségeket stb.), de én most reszelt sajtot, kecsketejből készült feta sajtot, hagymát és kolbászkarikákat szórtam a tetejére. Korábban készítettem már sütőtökös pizzaszószt, de ahhoz "normál" tésztát gyúrtam be. ITT található a recept a blogon.


2019. december 10., kedd

Sütőtökgolyó (vegán, tejmentes, tojásmentes, lisztmentes, zabpehellyel)

Mivel nem mindegyik gyerekem eszi meg a sült tököt, gondoltam egy merészet és belekevertem a tököt a desszertbe. Mit ne mondja, nagyon "érdekes", de így elfogyott a sütőtök és még csak könyörögni sem kellett senkinek, hogy egyen belőle.





Hozzávalók (csak tájékoztatásul, nem kell pontosan betartani az arányokat, dolgozzunk ízlés szerint!):
- 27 dkg édes sült tök, héj nélkül mérve (azért ennyi, mert ennyi volt),
- 7,5 dkg darált mandula (de ez lehet dió, mogyoró is),
- 5-7 dkg apró szemű zabpehely: először csak 5 dkg-ot tettem a masszához, aztán kevésnek éreztem, így ment még bele 2 dkg (a zab mennyisége függ a tök nedvességtartalmától),
- egy kevés cukor vagy más édesítés, ki mit használ (nálam tényleg nagyon kevés volt, kb, 1,5 dkg, de, aki a nagyon édes ételekhez van szokva,tegyen bele annyit, amennyit jónak lát),
- pár marék mazsola, hogy édesebbnek érződjön a sütemény,
- kevés kókuszreszelék a forgatáshoz (de lehet darált dióba, mandulába is forgatni),
- fűszerek: kinek mihez van kedve, lehet fahéj, kardamom, narancshéj, narancslé, rum, rumaroma, kakaópor stb.

Elkészítés:

1. A sült tököt botmixerrel krémesre törjük. Én a zabpehelyből 5 dkg-ot és a darált mandulát is a tökkel együtt krémesre törtem. Ezután tettem még hozzá 2 dkg apó szemű zabpelyhet, mert nagyon lágynak éreztem a masszát, de azt már nem törtem össze. 

Frissítés: újabban a tökkel együtt botmixerrel összetöröm az összes zabot, ami megy a masszába. 

2. Ízesítjük cukorral, fűszerekkel, kinek miből mennyihez van kedve. Mivel alig tettem bele édesítést, édes lekvárt sem használtam, ezért mazsolát is kevertem a tésztába, hogy ezzel édesítsem a sütit.

3. Kisebb golyókat formázunk és beleforgatjuk kókuszreszelékbe vagy darált magvakba (dióba, mogyoróba, mandulába...). A massza egyik felét egy kevés cukormentes kakaóporral ízesítettem, ezért a tálon látható golyók egy része kicsit sötétebb.

Sütőtökkrémleves 2.

Van már egy sütőtökből készült krémleves recept a blogon, jöjjön most egy másik változat (azt tejszínnel öntöm fel). Ez egy tejmentes leves, így vegán vagy ételérzékeny vendégeinket is kínálhatjuk vele.







A hozzávalókat nem tudom pontosan leírni, mert levesek esetében nem mérek ki mindent, de nagyjából így készült:
- egy kisebb sütőtök sütőben, a szokásos módon, szelekre vágva, megsütve (takarékos megoldás, ha egy nagy tököt sütünk meg és abból veszünk el valamennyit a leveshez, a többit jóízűen megesszük magában vagy készítünk belőle desszertet, pizzaszószt stb., én így tettem),
- 2 nagyobb krumpli,
- 2-3 alma,
- só,
- szerecsendió,
- 1 nagy fej vöröshagyma,
- zsiradék a hagyma párolásához,
- pirított tökmag és tökmagolaj a tálaláshoz.

Elkészítés: 

1. A vöröshagymát apróra vágjuk és zsiradékon megpároljuk.

2. Az előzőleg megsütött tök héját leszedjük.

3. A megpárolt hagymához adjuk a tököt, a megpucolt, kis kockákra vágott krumplit és a kockákra vágott hámozatlan almát is.

4. Felöntjük vízzel. Sózzuk, szerecsendióval ízesítjük. Addig főzzük, míg minden megpuhul.

5. Botmixerrel krémesre törjük. Ha túl sűrű, vízzel kicsit hígítsuk. Én sűrűre, szinte főzelékszerűre főzöm, hogy minél többet fogyasszanak belőle a gyerekek.

6. Pirított tökmaggal, és ha van, tökmagolajjal tálaljuk (nekem ez utóbbi nem volt).

2019. december 7., szombat

Karácsonyi narancskenyér

Borbás Marcsi műsorában (Borbás Marcsi szakácskönyve, 2019. 12. 01.) láttam ezt a receptet. Egyből kíváncsivá tett, így ma már el is készítettem.

Kicsit féltem, mert többen írták, keserű lett a narancspép és így a süti is. Éppen ezért én a három helyett inkább négyszer főztem át a narancsot. Nagyon fontos, hogy csak kezeletlen héjú narancsot használjunk ehhez a recepthez. Én egyébként néhány éve nem is vásárolok már narancsot. Legalábbis olyat nem, aminek a héja kezelve van. Érdemes kezünkbe venni egy kezelt héjú és egy kezeletlen héjú narancsot, megszagolni mindkettőt. Óriási a különbség.

A süti finom, szaftos, jellegzetes narancsillattal és narancsízzel, amihez a csoki nagyon jól illik. A tésztája tömör, nem lyukacsos, de én nem is használtam sütőport, csak egy kevés szódabikarbónát. Könnyű sütemény, ideális desszert nehéz ebéd vagy vacsora után. Nehéz abbahagyni.



Hozzávalók: 
- 2 darab kezeletlen héjú, mag nélküli narancs (kisebb méretű), lásd bevezető,
- 4 darab közepes tojás,
- 24 dkg mandula finomra darálva,
- cukor (eredetileg, a videóban 24 dkg cukrot mondanak, a receptleírásban 18 dkg-ot írnak, de én csak 7 dkg-ot használtam, mert nem szeretjük a túl édes sütiket...nekem még 5 dkg cukor is elég lett volna),
- fél csomag sütőpor (nálam csak egy kevés szódabikarbóna, azaz fél kiskanálnyi, fél teáskanálnyi),
- 4 cl narancslikőr (nekem nincs ilyen, ezért egy harmadik narancs levét kifacsartam, de előtte a héját is belereszeltem a sütibe, és összekevertem egy kis tölgyfahordóban érlelt törkölypálinkával),
- egy kevés szerecsendió,
- őrölt kardamom (nekem ilyen nem volt, kihagytam),
- kandírozott narancskocka (nekem kandírozott narancshéj volt itthon),
- jó minőségű, lágyabb ízű étcsoki a tetejére (esetleg tejcsoki, de az is legyen jó minőségű) és egy kevés olaj (ez utóbbit nem mondták, csak én tettem bele) és lehet díszíteni még kandírozott naranccsal is.

Elkészítés: 

1. A két narancsot megmossuk, majd egy vízzel teli edénybe tesszük. Negyedórát főzzük, majd leöntjük a vizet, tiszta vízzel felöntjük, újra főzzük (forrjon fel a víz mindig), majd megint leönteni a vizet és negyedórát újra főzni tiszta vízzel. Én még negyedszer is eljátszottam ezt, biztos, ami biztos. Összesen tehát 3-szor negyedórás főzés szükséges és minden főzést tiszta vízzel kezdjük. A használt vizet kiöntjük. A cél, hogy a narancs keserű ízét elvegyük.

Többen írták, hogy keserű maradt a narancs, ezért főztem még plusz 15 percig. Biztosra mentem.

2. Ha kész a narancs, akkor leöntjük róla a főzővizet, majd víz nélkül botmixerrel krémesre törjük. Kóstoljuk meg, tényleg nem keserű-e (természetesen a citrus jellegzetes íze, a háttérben minimális citrusos "kesernyésség" ott lesz, de semmiképp sem szabad, hogy zavaró legyen ez az íz.) Kicsit hűl, majd mehet hozzá a cukor és a tojás. Kikeverjük. Nem kell sokáig keverni, nem kell, hogy habos legyen.

Még egy megjegyzés: eddig, mikor kezeletlen héjú narancsot vettem, azokban soha nem volt mag, de egyébként, ha valaki olyan kezeletlen héjú narancshoz jut, amiben mégis van mag, akkor turmixolás előtt szedegesse ki a magokat. :)

3. Ezután hozzáadjuk a fűszereket, a sütőporral kevert mandulát, narancslikőrt. Kikeverjük. Itt sem kell sokáig kevergetni. Mehet bele a kandírozott narancskocka vagy apróra tört kandírozott narancshéj, ha használunk.

4. Normál méretű püspökkenyérformában sütjük (az enyém lent mérve 27X8,5 cm-es, felül mérve 30X11 cm-es). A formát olajspray-vel fújták be. Nekem ilyen nincs, én hagyományos módon kikentem a forma alját (az oldalát nem). 165 fokra előmelegített sütőben kell sütni. A műsorban másfél órát javasoltak, de én 1 óra 20 percnél vettem ki a sütőből. Szép barnára kell sülnie. Nem lesz túl magas sütemény. Kicsit megemelkedik majd, esetleg kissé vissza is esik (nálam nem esett vissza).

5. A kész sütit egy ideig a formában hagytam hűlni, majd mikor már csak langyos volt, óvatosan kiszedtem (nem jött ki könnyen) és megfordítottam (azaz, ami a teteje volt, most az alja lett). Így hagytam teljesen kihűlni egy fa deszkán, de igazából szerintem hűlhetett volna a formában is. A receptben nem mondták el, hogy érdemes hűteni, ezért én így jártam el.

6. Csokit olvasztunk a szokásos módon (vízgőz felett, a szokásos szabályok szerint, azaz víz ne érje a csokit, ne legyen túl forró a csoki stb.). A recept nem írja, de én tettem az olvasztott csokiba egy kis olajat, hogy felvágásnál ne legyen olyan kemény majd a csoki, szebben lehessen szeletelni.

A recept nem írja, mennyi csoki szükséges. Én kb. fél tábla étcsokit olvasztottam, ami arra volt elég, hogy a tetejét bevonjam és szépen lecsorogjon egy kis csoki az oldalára. Ennyi csoki bőven elég, többet nem kívántam volna rá.

A videó pedig ITT érhető el.