Kisgyerekes család kipróbált, többnyire egészséges ételeket bemutató receptjei a mindennapokra (mert a papírfecniket folyton elhagyom) és gyerekeimnek ajándékba (mint régen, csak ez nem kézzel íródott). A kertünkben termesztett zöldségek belecsempészése a gyerekek ételébe úgy, hogy ők is örömmel fogyasszák azt.
Oldalak
2020. december 29., kedd
Mandulamag
2020. december 4., péntek
Gyors, rögtön puha mézeskalács
Az én kedvencem a Plébános mézeskalácsa, de azon a hétvégén, mikor a mézeskalácsból készített faluval leptem meg a gyerekeimet, muszáj volt egy mini adag azonnal süthető mézeskalácsot is készítenem nekik (mert kisebbik fiam meg akarta enni a házikókat :) ).
Rupaner receptjét vettem elő. Tényleg gyorsan elkészül, finom is, de azért nekem az a legfinomabb mézeskalács, aminek a tésztája pihen, érik néhány napot. Olyan ez, szerintem, mint a kovászos kenyér és az érlelt sajt esete. Azok is lassan készülnek, ízesebbek, zamatosabbak, mint a gyorsított társuk. Ha valaki siet, utolsó pillanatban van, akkor viszont nagyon jó ez a recept. A gyerekeknek nagyon ízlett. Én csak egy kicsi, harmadnyi adagot sütöttem, de ide most a teljes adagot írom.
Hozzávalók (ez egy hatalmas adag, én ennek csak harmadát készítettem el elsőre), a bögre 2,5 dl-es:
- 8 bögre finomliszt (1 kg),
- 2-2,5 bögre porcukor (20-25 dkg) (én nem szoktam cukrot tenni a mézeskalácsokba, hanem valamivel több mézzel pótlom azt),
- 3 teáskanál szódabikarbóna,
- 1 evőkanál mézeskalács fűszerkeverék,
- 30 dkg vaj (nálam egy része zsír),
- 1 bögre méz (2,5 dl),
- 3 tojás.
Elkészítés:
1. A lisztet, fűszert, szódabikarbónát, porcukrot összekeverjük egy nagy tálban. Ezután hozzáadjuk a felolvasztott zsiradékot és a mézet, majd a tojásokat.
2. Összegyúrjuk a tésztát. Legyen lágy, de ne ragacsos. Jól dolgozzuk ki.
3. Lisztezett deszkán kb. 1 cm vastagra nyújtjuk (lehet vékonyabbra is, de akkor nem lesznek pufik...én vékonyra nyújtottam, mert "kekszszerűbb" mézesre vágytam). Tetszőleges formával kiszúrjuk.
4. Sütőpapírral bélelt tepsire sorakoztatjuk a mézeskalácsokat. Mivel volt egy kis felesleges tojás, én lekentem azzal. Tejjel is lekenhetjük a tetejét, de hagyhatjuk kenés nélkül is (ekkor matt lesz a felülete). Ha vastagabb tésztákat nyújtottunk, akkor nyomhatunk bele diót, mandulát, mogyorót, tökmagot, napraforgómagot vagy aszalt gyümölcsöt is.
5. 180 fokra előmelegített sütőben 7 percig sütjük (de maximum 10 perc, ha 7 perc után még nyers a tészta). Az alja ne kapjon színt. A sütési idő függ a tészta vastagságától. Inkább többször vegyünk ki próbára egy darabot, hogy ellenőrizzük (ráadásul az én sütőm nem süt egyenletesen, belül erősebben süt, mint az ajtó felől).
Hókifli
Hókiflit (is) sütöttem a Télapónak.
Annyi recept található különféle könyvekben, újságokban, interneten. Ezek általában úgy szólnak, hogy
- 25-30 dkg liszt,
- 18-20 dkg hideg vaj,
- 5 dkg porcukor,
- 10 dkg darált dió (vagy mogyoró),
- és van, aki gyúr bele 1 tojássárgáját is vagy egy kevéske tejfölt, esetleg rumot/rumaromát.
Én ezeket a kifliket zsírral készítettem Csak a puffin receptje szerint.
Fél adagot gyúrtam be, de így is lett 39 db kiflim. Ide most a teljes adaghoz tartozó receptet írom le, úgyhogy lesz belőle bőségesen kiflink.
Hozzávalók:
- 30 dkg liszt,
- 15 dkg hideg sertészsír (néhány dkg-ot vajjal cseréltem le, ha valaki nem szereti a zsírt, akkor figyelembe kell venni, hogy a zsír az 100 %, a vaj kb. 80 % zsír),
- 10 dkg porcukor (nálam kevesebb),
- 10 darált dió vagy mogyoró,
- 1 tojás,
- pici tej, ha szükséges (nálam sűrű joghurt).
- vaníliás porcukor a forgatáshoz.
Elkészítés:
1. A lisztet, a darált diót, porcukrot egy tálba mérjük, majd gyorsan elmorzsoljuk a felkockázott hideg zsírral/vajjal. Fontos, hogy hideg legyen a zsiradék, és nagyon fontos, hogy gyorsan dolgozzunk. Mikor morzsás állagú lett, akkor mehet bele a tojás is. Ha szükséges, esetleg egy picike tejet lehet hozzá tenni. Gyorsan dolgozzunk, mert, ha megolvad a zsiradék a kezünktől, a kész sütemény szétesős, morzsálódós lesz.
2. Mikor összeállt a tészta, hagyjuk abba a gyúrást és tegyük zacskóba, majd be a hűtőbe. Legalább egy órát pihenjen a tészta.
3. Ezután jön a formázás. Én nem rudakat sodortam, hanem kimértem kb. 8-9 g-os golyókat. Ezeket egyesével, nagyon gyorsan kisodortam kb. 7-8 cm-es rudakra. Meghajlítottam és sütőpapírral bélelt tepsire tettem a kifliket.
4. Ezután betettem tepsistől a hűtőbe, hogy visszahűljön a tészta. Kb. háromnegyed órát állt a hűtőben, addig sült a többi süti.
5. 170-180 fokra előmelegített sütőben világosra sütjük. Nem szabad túlsütni, mert akkor száraz lesz.
6. Melegen vaníliás porcukorba forgatjuk a kész kifliket, azaz nem azonnal cukroztam, hanem hagytam egy nagyon kicsit hűlni a tepsin. (Nagyon vigyázni kell, mert sütőből kivéve még igen törékenyek a kiflik.) Én csak átszedtem egy tálcára, majd megszórtam vaníliás porcukorral a kifliket (így nem lettek túlságosan cukrosak, mert mi azt nem szeretjük).