Oldalak

2021. január 31., vasárnap

Jeruzsálemi kalács/csokoládés kalács/babka

 A recept Yotam Ottolenghi Jeruzsálem című könyvében található. Nagyon finom, nagyon könnyű a tésztája. Így, hogy nem tettem bele annyi cukrot, pont jó volt. 





Ez egy hatalmas adag, két kalács lesz belőle, úgyhogy én csak a felét készítettem el, ide viszont a két kalácshoz való mennyiséget írom. Hozzávalók a tésztához:  

- 53 dkg liszt,

- 10 dkg cukor (én csak annyi cukrot tettem bele, amennyi az élesztő felfuttatásához kell, plusz egy evőkanállal a tésztához),

- 2 teáskanál szárított élesztő (én frisset tettem, abból 20 g-nak megfelelőt),

- 1 citrom reszelt héja,

- 3 nagy tojás,

- 120 ml víz,

-  csipet só (nem tettem),

- 15 dkg szobahőmérsékletű, lágy vaj (én megolvasztottam, de figyeltem, ne legyen forró!),

Hozzávalók a töltelékhez: 

- 5 dkg porcukor (nem tettem bele),

- 3 dkg cukormentes kakaópor,

- 13 dkg jó minőségű étcsoki (én 78 %-os csokit választottam),

- 12 dkg vaj,

- 10 dkg pekándió (pont volt itthon),

- 2 evőkanál kristálycukor (nem tettem bele). 

Szirup: 

- 26 dkg kristálycukor (nálam egy kicsit kevesebb, a fél adagba tettem kb. 10 dkg-ot),

- 160 ml víz. 

Elkészítés: 

1. Mivel én friss élesztőt használtam, ezért először felfuttattam azt langyos-cukros vízben. Ha szárított élesztőt használunk, akkor mehet a tálba a liszt, cukor, élesztő, citromhéj. Ehhez jön a tojás, víz. Elkezdjük dagasztani. Adjuk hozzá a sót. Majd ezután apránként, több részletben a vajat. Jól dolgozzuk ki a tésztát, simára, fényesre, rugalmasra. Lágy lesz. Dagasztás közben, főleg eleinte, le kell kaparni a tésztát az edény faláról és esetleg picit be is lisztezni, hogy elváljon a tészta a tálról. Fóliával lezárjuk a kelesztőtálat és betesszük a hűtőbe. A tészta álljon fél napot, de legjobb, ha egy éjszakát pihen a hűtőben. 

2. Másnap elkészítjük a csokis krémet. A csokit gőz fölött megolvasztjuk a vajjal együtt és ehhez jön a kakaópor. Aki tesz bele, annak a porcukor is. Kenhető masszát kell kapnunk. Mikor rákenjük a tésztára, ne legyen forró ez a krém! 

3. Sütőpapírral kiolajozunk két kenyérsütőformát (23X10 cm-eset ír a recept, de én gyümölcskenyérformát használtam). Mindegyik aljába vágunk egy-egy sütőpapírt. 

4. Kivesszük a tésztát és elfelezzük. Mérleggel mérjük ki pontosan. Az egyiket, amivel nem dolgozunk, visszatesszük a hűtőbe. A másik tésztát enyhén lisztezett felületen kinyújtjuk. (38X28 cm-t ír a recept). A szélei legyenek egyenesek. 

5. A krém felét kenjük rá a tésztára. A széleken egy-másfél cm maradjon szabadon. A csokira szórjuk rá az apróra vágott pekándiót és aki szeretné, a cukor felét is (én nem tettem rá cukrot). Feltekerjük a hosszabb oldal mentén. Az illesztés legyen alul. 




6. Az eredeti recept leírása innentől kicsit bonyolult, én leegyszerűsítettem. Félbevágtam a rudat hosszában egy recés késsel, majd a tőlem távolabb eső részét összefogtam. Elkezdtem kettes fonással összefonni a két szálat úgy, hogy a vágott rész legyen felül. Mikor ezzel megvoltam, akkor a hozzám közelebb eső végén is összefogtam a tésztát. Méretre igazítottam, majd átemeltem a formámba. 

7. Letakarva 1-1,5 órát kelesztjük. A kalács kb. 10-20 %-ot fog emelkedni. 

8. 190 fokra előmelegített sütőben kb. 25-30 percig sütjük vagy addig, míg a közepébe szúrt nyárs tisztán jön ki. (Nálam nem egészen 30 percet sült.)

9. Míg sül a kalács, elkészítjük a cukorszirupot. A kész kalácsra azonnal rámerjük, rákenjük az összes szirupot. Amikor langyos a kalács, akkor vesszük csak ki a formából. Ezután egy rácson hűlt ki teljesen. 

További töltelékötlet: mindkét kalácsot megkenjük 40-40 g olvasztott vajjal, majd megszórjuk 120 g világos muscovado cukorral, másfél evőkanál őrölt fahéjjal és 50 g durvára vágott dióval. 

2021. január 30., szombat

Zöldséggel töltött palacsinta

 Az ötletet a Vidék íze 2021 februári számában olvastam. A zöldséget nem annyira kedvelő gyerekeim mind megették. 




Hozzávalók (én ennél most kisebb adagot készítettem, 7 palacsintából, de ide a teljes receptet írom le): 

- kb. 10-12 palacsinta,

- 50 dkg vegyes friss és/vagy fagyasztott zöldség (bármi lehet, répa, hagyma, kápiapaprika, cukkini, zöldborsó, kukorica...stb. nálam üveges franciasalátakeverék volt),

- 7 dkg vaj,

- 5 dkg liszt,

- 2 dl tej,

- 1 gerezd fokhagyma (nálam kettő), aprítva,

- 1 nagy csipet őrölt koriander (nem tettem bele),

- só,

- bors,

- nálam került a töltelékbe egy kevés házi, kecsketejből készült feta sajt,

- és én kevertem ki egy tejszínes-reszelt sajtos öntetet a tetejére (2 dl tejszín és némi érlelt félkemény kecskesajt reszelve, amit még nyáron készítettem). 

Elkészítés: 

1. A zöldségeket előkészítjük. Ha nyers, akkor tisztítjuk, apró kockákra vágjuk, megpároljuk őket. A fagyasztottat pároljuk, a konzervről leöntjük a levét. 

2. 5 dkg vajat olvasztunk, majd ezen megfuttatjuk a lisztet. Hozzákeverjük a fokhagymát. Sózzuk, borsozzuk. Mehet rá a tej. Folyamatosan keverjük, nehogy csomós legyen. Mikor sűrűre főztük (alacsony lángon), akkor mehet bele az összes előkészített zöldség. 

3. Én még tettem bele morzsolt feta sajtot is. 

4. A maradék vajjal kikenünk egy tűzálló tálat, amiben sütjük majd a palacsintákat. 

5. A palacsintákat megtöltjük, feltekerjük, majd 3 részre vágjuk. Kicsit ferdén, kicsit egymásra csúsztatva sorakoztatjuk a sütőtálba. 

6. Én még sütés előtt meglocsoltam reszelt sajttal kevert tejszínnel, mert volt éppen bontva egy kis tejszínem. Ha nem lett volna, akkor sajtos tejföllel vagy tojással kevert tejjel, sajttal öntöttem volna le (esetleg krémsajttal). 

7. 180 fokra előmelegített sütőben kell sütni, 15 percig, majd grillfokozaton kissé megpirítani. 

Vajon pirított polentagombóc

 A polentagombóc leírását a Vidék íze 2021 februári számában találtam. Ők ott szaftos hússal kínálták, én viszont fűszeres paradicsomszószt készítettem hozzá. 


Hozzávalók (én csak a felét készítettem most el): 

- 25 dkg kukoricadara,

- 5 dl víz,

- 5 dkg vaj,

- 1 kis csokor petrezselyem (én helyette kevés szárított bazsalikomot tettem bele),

- só,

- bors,

- 1 gerezd fokhagyma,

- reszeltem bele 5 dkg házi, félkemény kecskesajtot is (amit még nyáron készítettem).


Elkészítés: 

1.  A fokhagymát apróra vágjuk (esetleg reszeljük). Egy magasabb lábasba öntjük a vizet, sózzuk, borsozzuk, beletesszük a fokhagymát is és én még szárított bazsalikomot is szórtam bele. 

2. Ha felforrt, akkor állandó kevergetés mellett hozzáöntjük a kukoricadarát. Lassú tűzön kb. 10 percig főzzük. Vigyázni kell, nehogy leégjen. A végén én még kevertem hozzá sajtot is. Sűrű, kemény masszát kapunk. 

3. Ha kihűlt, vizes kézzel dió nagyságú gombócokat készítünk. 

4. Egy nagy serpenyőben vajat olvasztunk, beletesszük a gombócokat. Átpirítjuk. Ha kész, akkor kell megszórni az apróra vágott petrezselyemmel. 

Az eredeti receptben hús mellé kínálták ezt az ételt (köretnek), én viszont készítettem egy sűrű, fűszeres paradicsomszószt és azzal ettük. 

Karalábéleves vajgaluskával

 Az ötletet a Street Kitchen oldalon találtam. Nagyon finom leves, jól esett mindenkinek. 

A leveshez nem írok mennyiségeket, nem mértem a zöldségeket. 

Egy fej vöröshagymát zsiradékon megpároltam, majd tettem hozzá egy-két gerezd fokhagymát, apró kockákra vágott karalábét, sárgarépát, fehérrépát. Egy-két percig kevergettem, és megszórtam egy kevés liszttel, majd tettem rá őrölt pirospaprikát és keverhetünk hozzá paprikakrémet is. Felöntjük vízzel, sózzuk, borsozzuk és lassú tűzön készre főzzük. Mikor elkészült, minden zöldség megpuhult, akkor beleszaggatjuk a vajgaluskát. 

Vajgaluska: 

- 6 dkg liszt,

- 3,5 dkg vaj,

- 1 tojás,

- só. 

Elkészítés: 

1. Egy tálba tesszük a lisztet, olvasztott vajat, sót, tojást. Jól összekeverjük. A nokedlitésztánál egy jóval masszívabb állagot kell kapnunk. 

2. A recept szerint kézzel kell belecsípkedni a galuskát a kész levesbe, amit további 3-4 percig főzünk. Nálam kicsit lágyabb volt a tészta, így én két kiskanál segítségével szaggattam a levesbe a galuskákat. 

A levest tejföllel kínáljuk. 

2021. január 17., vasárnap

Húsmentes töltött palacsinta (akár vegán is lehet)

Steiner Kristóf és Nimrod Dagan Határtalan házikonyha című könyvében találtam a receptet ötletét, ahol húsmentes hortobágyi palacsintaként szerepel a recept. 

Mi nem vagyunk vegánok, viszont a hús nem gyakori étel nálunk (hetente-kéthetente készítek húst tartalmazó ebédet). A gyerekek viszont nagyon válogatósak, nehéz olyan zöldséges ételt találni, ami mindhárom ízlésének megfelelne. A zöldségeket sokszor el kell "rejtenem" az ételekben, hogy mindenki meg is egye azokat. Ez egy nyerő recept, mindenki jóízűen elfogyasztotta. 


A palacsintatésztát én a szokásos tojásmentes receptem szerint készítettem, csak most kevesebb tejjel, a maradékot sima vízzel pótoltam. Aki vegán vagy nem ehet tejterméket, az elkészítheti a saját, jól bevált receptje szerint a palacsintát. A palacsinták ehhez a recepthez azért legyenek kicsit vastagabbak, mint a szokásos, édes töltelékes változatok. 

Kristófék vastagabb, amerikai palacsintához hasonló, gluténmentes, vegán palacsintát sütöttek (és kevesebbet, mint én). (Hozzávalói: 2 evőkanál gluténmentes liszt, 2 evőkanél zabpehely, ami akár őrölt is lehet, 1 gerezd fokhagyma apróra vágva vagy reszelve, só, bors, pár csepp olívaolaj. Ebből készítenek egy sűrűbb palacsintatésztát, amit pár csepp zsiradékon sütnek akkorára, hogy töltelékestől félbe lehessen hajtani a kisült palacsintákat.)

Hozzávalók a szószhoz (én az eredeti receptél többet készítettem, ide most az én arányaimat írom le): 

- 20 dkg vörös lencse (eredetileg fél csésze),

- 17 dkg krumpli (pucolatlanul), (eredeti recept szerint 1 édesburgonya/2 répa/1 kisebb sütőtök/ezek keveréke)

- 20 dkg pucolt sárgarépa,

- 1 paprika (ezt nem írja az eredeti recept),

- 1 paradicsom (ezt nem írja az eredeti recept),

- só,

- bors,

- zsiradék,

- 1 fej vöröshagyma (eredeti recept szerint fél fej),

- 3 gerezd fokhagyma,

- házi paprikakrém (ezt nem írja a recept), 

- őrölt pirospaprika,

- ír még 2 evőkanál kókuszkrémet, őrölt tárkonyt, 1 evőkanál agavé szirupot és 1 kiskanál tahinit, melyeket én nem tettem bele, csak egy kevéske cukrot). 

Hozzávalók a töltelékhez: 

- káposzta (eredetileg negyed fej, nálam egy kisebb káposzta),

- vöröshagyma (eredetileg negyed fej, nálam egy egész),

- 1 gerezd fokhagyma,

- sárgarépa (eredetileg egy darab, nálam több),

- 1 marék dió (nálam 2 marék),

- őrölt pirospaprika és 

- kis házi paprikakrém.

Hozzávalók a vegán tejfölhöz (én tehéntejből készült tejfölt használtam): 

- 1 evőkanál tahini,

- 1 evőkanál kókuszkrém,

- 1 kiskanál sörélesztőpehely,

- só, 

- bors,

- pár csepp citromlé. 


Elkészítés: 

1. A palacsintákat a fentiek szerint megsütjük.

2. A szószhoz a hagymát apróra vágjuk, kis zsiradékon megpároljuk. Ezután hozzáadjuk az apróra vágott fokhagymát is. Néhány kevergetés után mehet hozzá a durvára reszelt sárgarépa, Sózzuk, borsozzuk. Egy kicsit kevergetjük, majd mehet hozzá a vörös lencse és a krumpli (esetleg egy kis sütőtök is). Tettem hozzá őrölt pirospaprikát is, amivel elkevertem, majd kis vizet öntünk rá (kb. 1 cm víz lepje el, ha később szükséges, pótoljuk a vizet.) 

3. Kis lángon főzzük. Mivel volt a mélyhűtőben, ezért dobtam bele egy paradicsomot és egy paprikát is. Ha kész, botmixerrel krémesre törjük (csak előtte kiszedtem a paprikát és a paradicsom héját.) Kristófék kevertek hozzá kókuszkrémet, tahinit, amivel lágyítani lehet a szószt, illetve tárkonnyal is fűszerezték. Én most nem kevertem bele semmit, így kissé sűrűbb lett a szósz. 

4. A töltelékhez a káposztát lereszeljük (ahogy a káposztás tésztához szoktuk), a répát finomra reszeljük. 

5. A vöröshagymát apróra vágjuk, majd egy kis zsiradékon megpároljuk. Erre tesszük aztán a káposztát és a répát, fokhagymát (én ezt most kihagytam bele). Sózzuk, borsozzuk. Masszaszerűvé pirítjuk. Én menet közben tettem rá fedőt és öntöttem alá kis vizet, mert le akart égni. Mikor elkészül, apróra vágott diót, pirospaprikát és paprikakrémet is kevertem bele. 

6. Most már csak az összeállítás következik. A palacsintákat megtöltjük (töltés: a kiterített palacsintára jön egy adag töltelék, a palacsinta alsó felére, ráhajtjuk a tészta alját, majd jobbról és balról is behajtjuk, végül feltekerjük). Ha közben kihűlt, akkor betöltve egy kis zsiradékkal kikent kerámiatálra tesszük és sütőben átmelegítjük (vagy mikróban, kinek mi a szimpatikusabb). Tálaláskor meglocsoljuk a szósszal és tejföllel, ami lehet vegán vagy "hagyományos". 

Gurulós fánk (Kelebiai gurulós fánk)

 A receptet először Borbás Marcsi A sűrűje 1. részében olvastam, de az interneten is fellelhető a recept néhány oldalon. (Egy.hu oldalon vagy ezen a Facebook oldalon, ahol kelebiai gurulós fánk néven szerepel). 

Ez a fánk nem igényel annyi gyakorlatot, mint mondjuk a szalagos fánk, ezért kezdőknek is ajánlom. 



Hozzávalók: 

- 40 dkg liszt (félfogós lisztet ajánl a recept, nekem tönkölylisztem van itthon, mindenbe azt használom),

- 2 dl zsíros tej,

, 2 tojássárgája,

- 2,5 dkg élesztő,

- fél dl szódavíz (nálunk általában nincs itthon, így én ettől most eltekintettem, helyette is tejet tettem bele, plusz egy nagyon kicsi szódabikarbónát),

- 4 kiskanál cukor,

- 4 kiskanál olvasztott vaj,

- csipet só,

- zsiradék a sütéshez,

- porcukor, darált dió, fahéj a forgatáshoz. 


Elkészítés: 

1. Az élesztőt felfuttatjuk egy kevés langyos, cukros tejben a szokásos módon, majd a hozzávalókból tésztát dagasztunk. Nem kell megijedni, ez a tészta nem lesz olyan lágy, mint a szokásos fánktészta. (Nálam azért kicsit több folyadékot igényelt, mert tönkölylisztet használok.)

2. Letakarjuk egy konyharuhával és 10 percet pihentetjük. Nálam tovább pihent, mert közben a beignet fánkot készítettem. 

3. Pihentetés után 4 cm vastagra nyújtjuk a tésztát. Kerek szaggatóval kiszaggatjuk. A recept nem írja, mekkora legyen a szaggató, ezért a két legkisebb pogácsaszaggatóval próbálkoztam. Nekem a legkisebb, 3 cm átmérőjű szaggatóval jobban tetszett. Szebb, tényleg gömbölyű, gömb alakú, gurulós fánkok sültek ki. 

4. Zsiradékot melegítünk. (Én mindig zsírban sütök mindent, nem használok olajat főzéshez.) Ha elég sok zsiradékban sütjük, maguktól fognak forogni a fánkok. Ha mégsem forogna, akkor forgassuk át, nehogy csak az egyik oldaluk süljön meg. Mint minden fánknál, itt is vigyázni kell, ne legyen túl forró a zsiradék (különben megég a tészta külseje, belül meg nyers marad), de ne is legyen alacsony hőfokú, mert akkor meg sok zsiradékot fog magába szívni. 

5. Ha megsültek a fánkok, szűrőkanállal kiszedjük és azonnal beleforgatjuk porcukorba, fahéjas porcukorba vagy darált diós porcukorba.