Oldalak

2014. március 22., szombat

Lisztmentes bejgli

Csipetfalatnál találtam ezt a paleo bejgli receptet. Nem étkezem paleo elvek szerint, csak a szénhidrátbevitelre kell figyelnem, ezért fogott meg ez a sütemény. Könnyen át lehet alakítani paleo süteményre a receptet, ha vaj és tej helyett kókuszvajat és vizet vagy más növényi tejet használunk. A sütemény íze nem rossz, sőt, eteti magát. A tésztája omlós, kihűlés után könnyen szeletelhető. Tölthetjük mákkal, dióval vagy akár gesztenyével is. Nekem egy kb. 32 cm hosszú rúd jött ki ebből a tésztából. Jó sok töltelékkel készítettem, így meg is repedt a tészta, de ez nem zavart senkit. A rengeteg töltelék miatt a csigavonal sem érvényesül, de ez sem rontott a sütemény ízén.



Hozzávalók a tésztához: 

- 20 dkg mandulaliszt (én ledaráltam 20 dkg mandulát),
- 3 dkg xukor,
- 5 dkg vaj (eredeti recept szerint 9 dkg kókuszvaj),
- egy csipet szódabikarbóna,
- egy tojás a tésztába,
- egy tojás a lekenéshez.

Hozzávalók a töltelékhez: 

- eredetileg 15 dkg darált mák, de én tettem bele 20-22 dkg mákot, mert nem zavar, ha kireped a tészta a sok töltelék miatt,
- xukor ízlés szerint,
- kevés mazsola,
- reszelt citromhéj,
- kb. 2 dl tej (vagy víz vagy növényi tej),
- lehet tenni bele egy fél teáskanál fahéjat, vaníliaesszenciát, de nálam ezek most kimaradtak.

Elkészítés: 

1. A tészta hozzávalóit gyorsan összegyúrjuk és hideg helyre tesszük, hogy kicsit keményedjen a tészta.

2. A töltelékhez a tejet felforraljuk, beleborítjuk a darált mákot, kicsit főzzük, majd mehet bele a xukor, a mazsola, a fahéj, a reszelt citromhéj és a vaníliaesszencia. Kihűtjük.

3. Sütőpapíron kinyújtjuk a tésztát (alul fülöl legyen sütőpapír, különben a nyújtófára ragad a tészta). Rákenjük a tölteléket és feltekerjük. Megkenjük felvert tojással. Kicsit megszurkáljuk (bár, mivel én jó sok tölteléket tettem bele, ettől függetlenül is megrepedt). Itt most eltekintettem a hagyományos bejglinél szokásos kenegetés macerájától. Valószínűleg ezzel a tésztával amúgy sem lenne olyan szép márványmintás a bejgli.

4. 180 fokos sütőben 25-30 percig sütjük.

Mézes-mustáros gyökérzöldségek sütve

Hugh Fearnley- Whittingstall River Cottage minden napra című könyvéből van ez a recept. Még sok zöldségünk maradt a tavalyi termésből, ami szépen eláll a pincénkben, de lassan fogy, mert jó volt a termés és sok zöldséget sikerült elraktároznunk. Gondoltam itt az ideje végre kipróbálni ezt a receptet, legalább eszünk sok zöldséget. Sült csülökkel ettük, nagyon finom volt.


Hozzávalók: 
- 1-1,5 kg gyökérzöldség (nálam sárgarépa, pasztinák, fehérrépa/zöldség, de mehet bele karórépa és egyéb répafélék),
- 2-3 evőkanál magos mustár (nekem most az nem volt, mag nélkülit használtam),
- 2-3 evőkanál folyós méz,
- 2-3 ág friss rozmaring,
- kb. 1 dl olaj,
- só,
- bors.

Elkészítés: 

1. A zöldségeket megpucoljuk, feldaraboljuk. Én hosszúkás, viszonylag vékony csíkokra vágtam.

2. A mézet, a mustárt, az olajat, a sót, borsot összekeverjük.

3. Egy nagy tepsiben szétterítjük a feldarabolt zöldségeket, ráöntjük a mézes-mustáros öntetet, jól elkeverjük, megszórjuk az egészet friss rozmaringgal.

4. 180 fokos sütőben, lefedve, majdnem készre sütjük a zöldségeket, majd a fedőt levéve 200 fokon addig sütjük, hogy kicsit piruljon, karamellizálódjon a zöldség itt-ott.

2014. március 21., péntek

Duna hullám

József napra készült ez a finom, krémes-meggyes sütemény. Az interneten fellelhető recepteken módosítottam annyiban, hogy a hozzáadott cukrot lecsökkentettem. Ha magunknak sütöttem volna, akkor még kevesebb cukrot tettem volna bele, de mivel ajándékba vittem, nem mertem túlzásokba esni. A krém mennyiségét pedig dupláztam, mert szerintem egy csomag pudingporból nagyon kevés krém jött volna ki. Vajból jóval kevesebbet használtam, mint amit a receptek írnak. Úgy jegyzem le a receptet, ahogy én készítettem.



Hozzávalók a tésztához (25X35 cm, közepes tepsi): 
- 35 dkg liszt,
- 6 tojás,
- 15 dkg vaj,
- 5 dkg zsír (eredetileg zsír nem kell bele, hanem csak 25 dkg vaj),
- 13-15 dkg cukor,
- 1 csomag sütőpor,
- 2 evőkanál kakaópor,
- 1 evőkanál tej,
- 1 üveg cukormentes meggybefőtt vagy ennek megfelelő friss meggy.

Hozzávalók a krémhez: 
- 2 csomag prémium vaníliás pudingpor,
- 8 dl tej,
- 10-12 dkg porcukor (nekem a 12 dkg már sok volt, szerintem 8 dkg is elég lenne),
- 15-18 dkg vaj (eredetileg 25 dkg vaj kerül a fele ennyi krémbe),
- kevés rumot is öntöttem hozzá.

Tetejére: 
csoki- vagy kakaómáz.


Elkészítés: 

1. Ha friss meggyet használunk, akkor előbb kimagozzuk, lecsepegtetjük, a befőtt meggyet egyszerűen csak lecsepegtetjük.

2. Közben elkészítjük a tésztát. A tojásokat szétválasztjuk, a sárgáját kikeverjük a cukorral, majd a vajat, zsírt is hozzákeverjük.

3. A lisztet alaposan összekeverjük a sütőporral és a tojássárgához adjuk.

4. Mehet bele a kemény habbá vert tojásfehérje is. Nekem igen sűrű masszám lett, ezért utólag azt mondom, felesleges volt külön felverni a tojásfehérjét. Sőt, nekem még kicsit lazítanom is kellett a tésztán kevéske tejjel.

5. A tészta egyik felét egy kivajazott, kilisztezett tepsibe öntjük. A tészta másik felét kikeverjük kakaóporral és kevés tejjel. Ezt a kakaós masszát rásimítjuk a sárga tésztára. Nem kell, hogy szép egyenletes legyen, ettől lesz hullámos. Tetejére dobáljuk a meggyet. Nem kell belenyomkodni. Előmelegített, 180-200 fokos sütőben készre sütjük (kb. 20-30 perc, sütőtől függ). Rácson kihűtjük.

6. Közben elkészítjük a krémet. A tej egy részével csomómentesen kikeverjük a pudingport. A maradék tejet felforraljuk. A tejjel kikevert pudingporhoz merünk egy kevés forró tejet, majd állandó keverés mellett visszaöntjük az egészet a forró tejhez. Vigyázzunk, mert hamar sűrűsödik.Én habverővel kevertem, hogy ne legyen csomós. Kevés rummal ízesíthetjük. Kihűtjük.

7. A vajat habosra keverjük a porcukorral és a kihűlt pudinggal is habosra keverjük.

8. A kihűlt tésztát tálcára tesszük, rákenjük a krémet. Tetejét csokimázzal (étcsoki gőz felett olvasztva és 2 kanál olajjal keverve) vagy házilag készített kakaómázzal vonjuk be (3 evőkanál kakaópor, cukor, kevés víz és felfőzés után 3 dkg vaj). Villával hullámmintákat is rajzolhatunk a csokimázba.

9. Fogyasztás előtt hagyjuk kicsit állni a hűtőben.



Túróval töltött tojás, sütve

Orsicsibe oldalán találtam ezt a finom túróval töltött tojás receptet.

Hozzávalók: 

- 4 tojás,
- 15 dkg túró,
- 2,5 dkg vaj,
- 1 kis fej lilahagyma,
- 10 dkg sajt,
- 8 evőkanál tejföl,
- só.

Elkészítés: 

1. A tojásokat keményre főzzük, kihűtjük, megpucoljuk, hosszában félbe vágjuk.

2. A sárgáját kiszedjük és a túróval alaposan összekeverjük. Jól nyomkodjuk szét.

3. Mehet bele a vaj, a só, az apróra vágott hagyma. Én itt tettem bele a tejföl nagy részét is.

4. Tűzálló tálba helyezzük a tojásfehérjéket és mindegyiket megtöltjük a túrókrémmel.

5. Tetejére tejföl és reszelt sajt kerül. Előmelegített sütőben vagy, ha van, akkor grill funkción rápirítunk a tetejére.

6. Szerintem szendvicskrémnek sem lenne rossz a fenti krém úgy, hogy a tojások fehérjét apróra vágjuk és a reszelt sajttal, tejföllel együtt a tojásos-túrós krémhez keverjük.


2014. március 13., csütörtök

Kovászos uborka télire

Évek óta készítek kovászos uborkát nyaranta. Legutóbb azonban annyi uborkánk termett, hogy már nem győztük enni sem frissen, sem kovászos uborka formájában. Gondoltam, kipróbálom, milyen lenne eltenni a kovászos uborkát télire. Kísérletképp kétféle variációban tettem el így az uborkát. Csak most, február második felében bontottuk fel az első üveg uborkát és el kell mondjam, nagyon meglepődtem, mert finom, nyári ízeket varázsolt az asztalunkra.

1. Kovászos uborka télire, tartósítószer nélkül

Amikor elkészült a kovászos uborka a korábbi leírás szerint (azaz néhány napig kint napozott), leszűrtem a levét és felforraltam azt. Az uborkákat közben elrendeztem 7 deciliteres üvegekben, majd a felforralt és még meleg lével felöntöttem minden üveget. Gyorsan rácsavartam a fedőket az üvegekre és száraz dunsztban hagytam kihűlni. Februárban bontottam az első üveggel, semmi baja, finom ropogós maradt az uborka. Arra nagyon figyeljünk, hogy még melegen tegyük el az uborkát, azaz amint elkészül odakint, vigyük be és tegyük is el télire, hogy ne hűljön ki az uborka. A másik fontos dolog, hogy ne zsúfoljuk tele az üveget. Ha ezt a két tanácsot megfogadjuk, akkor nagyon kicsi az esélye, hogy megromoljon az uborkánk.

2. Kovászos uborka télire, tartósítószerrel

A másik módszer szerint az elkészült kovászos uborka levét leszűrjük, felforraljuk,teszünk bele fél mokkáskanál tartósítószert (Na-benzoátot) majd kihűtjük. Ezzel a kihűlt lével öntjük fel az üvegekbe rendezett uborkákat. Lezárjuk fedővel az üvegeket és mehetnek a kamrába.

Mivel a tartósítószer nélkül készült kovászos uborkák nem romlottak meg, ezért a jövőben most már csak az első verzió szerint készítem majd a télire szánt kovászos uborkánkat.


2014. március 11., kedd

Rákóczi túrós lepény

Lajos Mari receptje alapján készült ez a sütemény, de a túró mennyiségét emeltem 50 dkg-ról 75 dkg-ra. Szükség lesz 2 plusz tojásfehérjére is. Nekem mindig van a mélyhűtőben, így örültem, hogy végre megint felhasználhatok a készletemből valamennyit.









Hozzávalók a tésztához: 

- 24 dkg liszt (nálam tönköly fehér),
- 12 dkg vaj,
- 6 dkg cukor (nálam 3 dkg),
- 1 tojássárgája,
- kb. 1 dl tejföl (ha nincs akkor nálam házi, zsíros natúr kecskejoghurt),
- csipet só,
- 1 csomag sütőpor (nálam egy mokkáskanál szódabikarbóna, mert nem használok sütőport),
- 1 citrom reszelt héja (ha kezeletlen a citrom, nekem ilyen nem nagyon van, így vagy kimarad vagy egy kis citromlevet nyomok a tésztába).

Hozzávalók a túrós töltelékhez: 

- 75 dkg túró (nálam teljes zsírtartalmú, lágy, krémes, nem száraz házi kecsketúró),
- 15 dkg cukor (nálam ennél kevesebb),
- 3 tojás,
- 5-10 dkg mazsola (én ezt kihagyom),
- vanília,
- zsemlemorzsa.

Hozzávalók a díszítéshez: 

- 3 tojásfehérje--->úgy szoktam megoldani, ha nincs plusz tojásfehérjém, hogy a tésztába kerülő tojássárgához tartozó fehérje lesz az első, a töltelékbe teszek 4 sárgát és csak 2 fehérjét, így pont 3 fehérje marad a tetőhöz,
- 15 dkg porcukor,
- baracklekvár, ami nem túl folyós (nálam házi, cukormentes, ami, ha nagyon darabos, át lehet botmixerrel törni, krémesre lehet keverni--->mutatósabb, de, ha sietek, ettől eltekintek).

Elkészítés: 

1. A tésztához a száraz hozzávalókat összekeverjük, majd beledaraboljuk a vajat, hozzátesszük a tejfölt, a tojássárgáját, reszelt citromhéjat és gyors mozdulatokkal egy jól nyújtható omlós tésztát készítünk. Nem szabad sokáig gyúrogatni, mikor összeállt, azonnal hagyjuk abba. Becsomagoljuk zacskóba és hűtőben pihentetjük, míg a tölteléket elkészítjük. De maradhat egy éjszakát is a hűtőben.

2. A túrót áttörjük és összekeverjük a cukorral, mazsolával, 3 tojássárgával, vaníliaesszenciával. 

3. A tésztát kinyújtjuk és egy közepes méretű, zsírozott, lisztezett tepsibe helyezzük. Villával megszurkáljuk. A tepsi mérete kb. 25X35 cm-es. 180 fokra előmelegített sütőben halvány rózsaszínűre sütjük a tésztát (kb. 10 perc). Vigyázzunk, ne barnuljon meg a tészta, mert még sülni fog a túrótöltelékkel is.

4. Amíg sül a tészta, a 3 tojásfehérjét habbá verjük és óvatosan a tojássárgás túrótöltelékhez keverjük.

5. A rózsaszínre sült tésztát megszórjuk egy-két marék zsemlemorzsával (hogy a túrótól ne ázzon el a tészta), majd rásimítjuk a túrótölteléket és visszatoljuk a süteményt a sütőbe. Kb. 25 percig sütjük vagy amíg úgy látjuk, hogy elkészült (nálam tovább szokott sülni, de az én sütőm gyengén süt). Vigyázzunk, ne süssük túl, mert kiszárad a sütemény. Nem kell, hogy színe legyen, de azért süljön át a túrós töltelék. Nagyjából akkor van kész, mikor érintésre nem ragad a töltelék teteje. 

6. A díszítéshez 3 tojásfehérjét kemény habbá verünk a porcukorral. Amikor megsült a sütemény, habzsákba töltjük a kemény tojáshabot és berácsozzuk vele a sütemény tetejét. Visszatoljuk a tepsit a sütőbe és addig sütjük, míg éppen színt kezd kapni a tojásfehérje. Van, aki 180 fokon hagyja ehhez a művelethez a sütőt, van, aki lejjebb veszi a hőt (120-150 fokra). Azt is olvastam korábban, hogy tartósabb lesz a hab, nem esik össze, ha sütés előtt gőz fölött verjük fel. 

7. Amikor a hab enyhe rózsaszínre sült, akkor kivesszük a tepsit a sütőből, a habzsákba töltjük a lekvárt és a habrácsok közeit megtöltjük vele. (Kiskanállal is lehet, csak akkor a habra csuroghat a lekvár...ha nincs kedvem mosogatni, akkor nem vacakolok habzsákkal én sem.). A tepsiben hagyjuk kihűlni a süteményt. Vizes késsel óvatosan felszeleteljük.