Bármilyen fenyő alkalmas ehhez a sziruphoz. Fontos azonban megjegyezni, hogy a tiszafa rügyét soha ne szedjük, mert az mérgező!
Frissen töltve |
Néhány naposan |
Ezt a szirupot köhögésre, köptetőnek használják a népi gyógyászatban.
Frissítés egy év múlva, 2017 májusában: télen nagyon jól elállt a szirup, a gyerekek szerették (még szép). Mikor köhögtek, akkor adtam nekik naponta egyszer-kétszer.
Idén megpróbálkozom úgy is eltenni, hogy nem forralok a szirupon (bízva abban, hogy így több vitamin megmarad benne). Nem az egész adaggal kísérlem ezt meg, csak egy részével. Többen ugyanis úgy teszik el, hogy miután a rügy megbarnult és a cukor megolvadt, egyszerűen csak leszűrik, üvegbe töltik és mehet a helyére (hűtőbe vagy hűvös kamrába). Jövőre majd beszámolok, hogy működött-e nekem ez a módszer. Egy másik megoldás lehet a kigőzölés (azaz egy edénybe víz, bele a leszűrt sziruppal töltött üvegek lezárva, lassú tűzön addig főzni, míg a szirup is gyöngyözni kezd, végül ebben a vízben hagyjuk kihűlni az üvegeket).
Ha nem olvad meg a cukor, de a rügyek már megbarnultak, akkor esetleg enyhe melegítéssel el lehet olvasztani a cukrot. Javasolják azt is, hogy, ha még így sem működik, akkor fél dl vizet öntsünk hozzá.
Én két éve a fenyőrügyre mézet öntöttem. Azt napos ablakba tettem, majd 1-2 naponta fejre állítottam, majd vissza. Erdélybe láttam először, hogy így készítik a köhögést gyógyító szirupot. Nagyon finom volt. :-)
VálaszTörlésKöszönöm szépen a receptet. :) Igazság szerint szívesebben készíteném én is mézzel, de sajnos nincs itthon annyi mézem, így marad a cukor. Egyszer, ha lesznek saját méheim, biztosan azzal öntöm le a fenyőrügyet én is és kipróbálom ezt az erdélyi receptet.
VálaszTörlésÈn is az erkèlyen èrleltem napon cukorral rètegezve..idèn mèzzel kèszítem..lèguti panaszokra nèlkūlözhetetle..ajànlom mindenkinek..
VálaszTörlés