Oldalak

2017. június 23., péntek

Paraszt torta (mákos-szilvalekváros kelt tészta)

Az Ízőrzők könyvsorozat Édes kelt tészták, kalácsok című könyvében találtam ezt a receptet. Azt írják, hogy ez egy gyulafirátóti kelt tészta, melyet vasárnapi süteményként fogyasztottak régen. Olcsó édességnek számított, hiszen a hozzávalók nagy része a ház körül megvolt. Ez a sütemény még abból az időből származik, mikor minden családnak volt kemencéje. Miután kisült a kenyér, a kemence melegét kihasználva elkészült benne ez a kelt tészta is.

Én az eredetileg megadott recepten annyit módosítottam, hogy nem tettem a tésztájába tojást és élesztőt. Élesztő helyett vadkovászt használtam, azt is kovászolt kovász formájában. Erről korábban ITT írtam. Nagyon jól sikerült a tészta: könnyű, laza, lyukacsos lett, akár az élesztős társa. Kovász ízét egy csöppet sem érezni rajta. Nagyon elégedett vagyok vele.





Hozzávalók a tésztához, egy közepes tepsihez:
- 30 dkg liszt,
- 2-3 dl tej,
- 1 evőkanál cukor,
- 2,5 dkg élesztő (nálam helyette kovászolt kovász, melyből 15 dkg-ot kell tenni a tésztába, igaz, én most 20 dkg-ot tettem, mert sajnáltam kidobni a maradékot, a kovászolt kovászról ITT írtam korábban),
- 2 evőkanál olvasztott, de nem forró zsír (sajnos elfogyott, így most vajat tettem helyette),
- 1 tojás (én nem tettem bele).

Hozzávalók a tetejéhez:
- 20 dkg darált mák (nekem kicsit kevesebb is elég volt, így is rengeteg mák került a tetejére),
- fél citrom leve,
- 1 citrom héja (nem tettem bele, mert nem volt kezeletlen héjú citromom),
- 8-9 púpos evőkanál szilvalekvár (sűrű, házi, cukormentes szilvalekvár!),
- porcukor a mákhoz, ízlés szerint (én keveset tettem, mert a lekvár önmagában édes és mi nem szeretjük a túl édes süteményeket).

Elkészítés: 

1. Ha az élesztős változatot készítjük, akkor az élesztőt futtassuk fel 1 dl langyos tejben, melybe tegyünk egy evőkanál cukrot is. Ha felfutott, akkor dagasszuk be vele és a többi hozzávalóval a tésztát. Legyen lágy, de nem ragacsos és jó hólyagos. A tej mennyisége a liszttől függ.

2. Ha kovászolt kovásszal készítjük, akkor a kovászt összekeverjük a langyos tejjel, majd a többi hozzávalóval és az 1-es pont szerint egy könnyű, lágyabb tésztát dagasztunk. A tej mennyisége a liszttől és a kovászunktól függ.

3. Ha szép hólyagos már a tészta, akkor élesztős tészta esetében letakarjuk a tálat konyharuhával és duplájára kelesztjük a tésztát.

4. Amennyiben kovászt használtunk, úgy 40 percenként meghajtogatjuk a tésztát (3-szor 40 percenként). Nálam most a védőnő látogatása miatt ez nem így történt, nem tudtam tartani az időközöket.

5. Mikor szépen megkelt a tészta, akkor egy közepes tepsit kizsírozunk, belenyomkodjuk a tésztát, gazdagon megkenjük a lekvárral és megszórjuk a citromlével, citromhéjjal, cukorral kikevert mákkal.

6. 180 fokra előmelegített sütőben kb. fél órát sütjük.

7. Mikor elkészült, akkor kicsit hagyjuk hűlni, majd langyosan hosszában félbe vágjuk. így lesz két csíkunk. Ezeket a csíkokat tortaszelet alakban, háromszögekre vágjuk.


Tepsis hagymás újkrumpli

Szedtünk fel krumplit, így adott volt, hogy mi lesz az ebéd. Nem vagyunk nagy krumplievők, így eléggé nehezemre esett kitalálni, mit is főzzek belőle. Végül találtam egy jónak tűnő receptet, ami egy köret, így kaptam az alkalmon és leszedtem az idei első patisszont, amit kirántottam. Mivel nem volt túl nagy a patisszon, szedtem hozzá cukkinit is. A köret eredeti receptjét itt találtam.





Hozzávalók:
- újburgonya, (nem mértem le, mennyit használtam, az eredeti recept 40 dkg-ot ír),
- fokhagyma (3-5-8 gerezd, ízlés függvénye),
- kb. 6 evőkanál olaj,
- 1 evőkanál friss oregánó, aprítva,
- 1 evőkanál friss rozmaring, aprítva,
- vöröshagyma (eredeti recept 2 fejet ajánl, én tettem bele 6 fejet), negyedekre vágva,
- fél citrom leve,
- só,
- bors.

Elkészítés: 

1. A krumplikat megmossuk, majd félbe vagy negyedekbe vágjuk, attól függ, mekkorák a gumók. Forrásban lévő vízben 5 percig előfőzzük, majd leszűrjük.

2. Egy tepsibe, amiben sütjük majd a krumplit, beleöntünk 3 evőkanál olajat. Ráreszeljük (én inkább vékonyan szeleteltem) a fokhagymát.

3. A leszűrt és előfőzött krumplit hozzákeverjük a fokhagymás olajhoz, majd sózzuk, borsozzuk, meghintjük oregánóval, rozmaringgal és közé rakjuk a negyedekre vágott vöröshagymát is, adunk hozzá még egy kis olajat. Átkeverjük.

4. Meglocsoljuk citromlével és 190-200 fokra előmelegített sütőben megsütjük.

2017. június 20., kedd

Puncsfagyi (tojásmentes)

A tavaly már jól bevált tojásmentes főzött fagyialapot vettem elő megint. Az eredeti recept ITT található. Most kihagytam belőle a diót, picit több keményítőt tettem bele a gyerekek miatt, hogy ha olvad a fagyi, akkor se folyjon szét olyan gyorsan (1 evőkanál helyett szűk 2-t) azt is puncs pudingporból, hogy a színe rózsaszín legyen. Tettem hozzá még 3 evőkanál rumot és egy nagy marék mazsolát. A rumot a tejjel együtt tettem fel, hogy az alkoholt elfőzzem belőle.



Fagyitölcsér 2. (tojásmentes, linzer)

Többször említettem már, hogy lányom nem ehet tojást, mert allergiás rá. Így aztán nagy fejtörést okozott nekem tavaly, hogy oldjam meg a fagyitölcsér kérdését (mert fagyit könnyen készítek tojás nélkül, de tölcsért...). Akkor végül kelt tésztából sütöttem tölcséreket, melynek receptje ITT található. Idén viszont kipróbáltam a linzertésztából sütött tölcsért. Jól vizsgázott. Ropog, nem ázik át hamar és az édestölcsérhez hasonló az íze. Nekem nincs "gyári" formám, így a kiflitölcsérnél leírt, általam készített formára tekertem fel a tésztát.




Hozzávalók (kb. 8-9 db tölcsérhez):
- 20 dkg liszt (nálam fehér tönköly),
- 10 dkg hideg vaj,
- néhány teáskanál tejföl vagy joghurt,
- kevés porcukor (ízlés szerint, nálam kb. 2 dkg volt csak),
- a külsejét beleforgattam egy nagyon kevés barnacukorba is.

Elkészítés: 

1. A lisztet és a cukrot összekeverjük. A hideg vajat beledaraboljuk. Gyors mozdulatokkal összemorzsoljuk és annyi tejfölt/joghurtot adunk hozzá, amennyitől egy rugalmas, jól nyújtható, nem ragacsos tésztát kapunk. Fóliába csomagoljuk és legalább egy órára hűtőbe tesszük pihenni (de, ha előző nap gyúrjuk be, az sem árt neki).

2. A pihenő után vékonyra nyújtjuk a tésztát és széles csíkokra vágjuk. Nekem azok a tölcsérek tetszettek legjobban, melyekre jó vékony tésztát sikerült tekerni. A csíkokat feltekerjük a tölcsérformánkra, ügyelve, hogy illeszkedjenek a szélek egymáshoz, illetve az alján ne maradjon lyuk (különben kifolyik a fagyi). Egy kicsit meghengergetjük a feltekert tölcséreket, hogy jobban összenyomódjanak a szélek.

3. Nagyon gyéren, de beleforgattam minden tölcsért egy kevés barnacukorba is.

4. 180 fokra előmelegített sütőben megsütjük. Én most hagytam, hogy kapjon egy nagyon kevés színt, hogy még ropogósabb legyen a tölcsér.

5. Érdemes még melegen, mikor még kicsit lágy a tészta, leszedni a formáról, mert szerintem később már csak töredezve jönne le. Mi most puncsfagyit gombócoztunk bele. A receptje ITT található.

2017. június 16., péntek

Ribizlis morzsasüti

A szokásos morzsasüti receptet használtam, de most alulra frissen szedett ribizli, alma pici kockákra vágva, néhány szem aszalt szilva és darabos, házi őszibaracklekvár került.

A recept ITT található.



Túrós pogácsa (tojásmentes)

A cukkinifőzelék mellé, után sütöttem ezeket a pogácsákat, mert sok túró volt már a hűtőben, valamire fel kellett használni. Kevesebb zsiradékot tettem a tésztába, mint eredetileg kellene, de így is nagyon finom lett. (Eredetileg úgy kell készíteni, hogy amennyi túró, annyi vaj és annyi liszt megy a tésztába.)





Készülhet rúd alakban is, így nem lesz szabáshulladék:



Hozzávalók:
- 50 dkg túró (nálam házi),
- 10 dkg teljes kiőrlésű tönkölyliszt (elmaradhat, tehetünk helyette fehérlisztet is),
- 30-40 dkg tönköly fehérliszt, amennyit felvesz a tészta,
- 2 kiskanál só (vagy ízlés szerinti mennyiségű, ha valaki sósabban szereti),
- 10 dkg vaj,
- 10-15 dkg disznózsír (de lehet az összes zsiradék vaj, nem muszáj zsírt használni).
Eredetileg úgy szól a recept, hogy ahány dkg liszt megy a tésztába, annyi dkg túrót és zsiradékot kell hozzágyúrni. Én most csökkentettem a zsiradék mennyiségét, de így is jó lett. 

Elkészítés:

1. A hozzávalókat gyors mozdulatokkal összegyúrjuk és fóliába csomagolva hűtőben pihentetjük néhány órát, de legjobb, ha egy egész éjszakát. Én időnként meg is hajtogattam most (nem mindig van időm hajtogatni a tésztát, de, ha van, nem hagyom ki, mert levelesebb lesz a pogácsa, habár, a legelső képen éppen egy olyan pogácsa látható, amelyik egyszer sem volt hajtogatva, mégis hihetetlenül leveles lett).

2. Ezután ízlés szerint 1,5-2 cm vastagra nyújtjuk. Tetejét berácsozzuk, kis pogácsaszaggatóval kiszaggatjuk.

3. Tepsire sorakoztatjuk és 200-220 fokos sütőben készre sütjük. Figyeljük, mert hamar elkészül. Ha nagyon pirosodik, 5 perc után vegyük kicsit lejjebb a hőfokot. A sok zsír miatt azonban jó, ha forró sütőben sül, úgy, mint a hájas tészta (különben csak állna a megolvadt zsírban).

2017. június 13., kedd

Túrós-ribizlis sütemény

Rengeteg túróm volt itthon (házi kecsketúró), ezért készítettem egy gyors nyári süteményt. A recept nagyon egyszerű, több sütemény egyvelege. Aki ehet tojást, nyugodtan készítse el kedvenc kakaós kevert tésztájából az alapot. Én lányom tojásallergiája miatt kénytelen vagyok tojás nélkül sütni-főzni.

A tészta receptje a főzött kókuszkrémes sütemény receptje szerint készült, csak egy kicsit emeltem az adagon, hogy egy közepes méretű tepsire való tésztám legyen.

A túrókrém a fanta szelet krémje szerint, csak dupla adaggal készült, de nem tettem bele krémsajtot, mert lágy volt a házi túróm.

A ribizli a kertből van. :)



2017. június 3., szombat

Lassan sült császárhús

Még soha nem ettem császárhúst, itt volt hát az ideje, hogy megkóstoljuk. Elsőre nagyon tetszik. A teteje ropogósra sül, aztán alatta egy krémes zsíros réteg és utána következik az omlós hús. Mi most egyszerűen, frissen sült házi kovászos kenyérrel és a kertben szedett salátákkal fogyasztottuk.




Hozzávalók: 
- 1,5 kg császárhús,
- 5 gerezd fokhagyma, pucolva, a gerezdek szeletelve,
- 4 kisebb friss ágacska rozmaring,
- só,
- bors,
- 1-2 dl bor,
- esetleg alaplé, ha van (bor helyett vagy azzal keverve, nekem nem volt).

Elkészítés: 

1. A hús bőrét beirdaljuk egy éles késsel. A húsba ne vágjunk bele, csak a bőrbe.

2. Sózzuk, borsozzuk alul-felül a húst, A fokhagymaszeleteket beledugdossuk a beirdalt bőrbe. Tegyük tepsibe úgy, hogy a bőrös rész legyen alul.

3. Öntünk alá bort és/vagy alaplevet vagy vizet. Nekem nem volt alaplevem, úgyhogy 1 dl bort és kb. 1 dl vizet öntöttem alá, tehát az összfolyadék olyan 2 dl lehetett.

4. Van, aki lefedi, van, aki anélkül süti. Én lefedtem a biztonság kedvéért. Lassú hőfokon kell sütni. Nekem gyenge a sütőm, így én 150 fokra állítottam az enyémet. Így sült kb. 2 órát, majd megfordítottam (tehát a bőrös rész került felülre) és tovább sütöttem. Mikor már majdnem kész, vegyük le a fedőt, és addig süssük, míg a teteje szép piros és ropogós lesz. Körülbelül 5-5,5 órát sütöttem, de ez tényleg sütő-és hőfokfüggő.

5. Mi most frissen sült házi, kovászos kenyérrel fogyasztottuk. A szaftját is azzal tunkoltuk ki. Ettünk hozzá egy hatalmas adag salátát, amit a kertből szedtünk.

2017. június 1., csütörtök

Csíkos kuglóf vadkovásszal (élesztő nélkül)

Mostanában a kenyeret nem úgy sütöm, ahogy azt leírtam a régebbi bejegyzésekben, hanem kovászolt kovásszal. Ha lesz egy kis időm, már tényleg lejegyzem ide az új kenyérkészítési módszert. Ez a kuglóf is kovásszal, méghozzá kovászolt kovásszal (vagy kovászolt előtésztával) készült. Nekem nagyon bevált ez az eljárás. A kenyerek puhák lesznek, pedig szinte csak teljes kiőrlésű lisztet gyúrok bele és a péksütemények is sokkal levegősebbek, foszlósabbak tőle.




Hozzávalók: 
- 40 dkg liszt (nálam most 22 dkg teljes kiőrlésű tönkölyliszt és 20 dkg fehér tönkölyliszt ment bele),
- 10 dkg olvasztott vaj (nem forró),
- 3 dl tej (ez változhat, liszttől függően),
- cukor ízlés szerint (nem szeretjük a túl édes ételeket, így én csak 5 dkg-ot tettem bele),
- mazsola (kb. egy nagyobb maroknyi),
- kevés őrölt vanília,
- 2-3 evőkanál kakaópor,
- 25 dkg kovászolt kovász (előtészta), lásd lent.

Elkészítés: 

1. A kakaó és a vaj kivételével az összes hozzávalót összegyúrjuk, dagasztjuk. Mikor már  összeállt a tészta, akkor apránként beledagasztjuk az olvasztott vajat is. Mikor szép hólyagos a tészta, akkor elfelezzük.

2. Az egyik felébe dagasztjuk a kakaóport.

3. Mindkét edényt letakarjuk és kb. fél óra múlva meghajtogatjuk őket. Ezután még kétszer-háromszor hajtogatjuk kb. 30-40 perces időközönként. Nálam ez most nem így történt, ugyanis közben születésnapot ünnepeltünk és nem tudtam figyelni annyira a tésztára. Háromszor hajtogattam, de nem egyenletes időközönként és így körülbelül 2,5-3 órát kelt a tészta.

4. Ezután kivajaztam egy cserépből készült kuglófformát, megszórtam liszttel.

5. A világos tésztát kinyújtottam téglalap alakúra. Akkorára, hogy mikor majd feltekerem, és koszorút formázom, éppen körbeérje a formát.

6. A kakaós tésztát is kinyújtottam és rátettem a fehér tészta tetejére. Feltekertem, mint a bejglit, majd meg is csavartam (mintha kicsavarnánk egy konyharuhát). Beletettem a kuglófformába (kör alakot formázva belőle ezáltal).

7. Letakartam konyharuhával és 1 óra 45 percet kelt. Ekkor hideg sütőbe toltam és 180 fokra állítottam a sütőt. Így sült körülbelül egy órát, de a tetejét félidőben letakartam, hogy ne égjen meg. A sütési idő változhat a sütő erősségétől függően (az én sütőm eléggé gyengén süt). A lényeg: onnantól kezdve, hogy felmelegedett a sütő, meglegyen a kb. 45 perc sütési idő. Mikor megsült, kivesszük a sütőből és a formában hagyjuk kihűlni, mert így szaftosabb marad a kuglóf. Én azért a teljes hűlést nem vártam meg, hanem bebugyoláltam inkább konyharuhába, hogy ne ázzon el nagyon az alja.

A kovászolt kovászról a Facebook Vad-kovászolók csoportjában hallottam először. Nem tartom magam a pontos recepthez, így ide most azt írom le, én hogy készítem a kovászolt kovászt (vagy előtésztát, öregtésztát). A kovászomat kiveszem a hűtőből, kiszedek belőle kb. 5-8 dkg-ot. Újra megetetem és visszateszem az anyakovászt a hűtőbe. A kiszedett kovászt összekeverem reggel 6-kor 3 dkg vízzel és kb. 5 dkg liszttel. Egy nem folyós, viszonylag keményebb tésztát kell kapni. Lefedem a dobozt és a pulton hagyom estig. Este 6-kor ugyanígy megetetem és másnap 6-ig megint pihen. Ekkor lehet felhasználni. Nem szoktam szigorúan méricskélni, mindig úgy kalkulálok, hogy kb. 20-25 dkg, kenyereknél akár 28-30 dkg kovászolt kovászom legyen. 

Körülbelül ilyen állaga van a kovásznak, mikor bekeverem: 





12 óra állás után ilyen lesz a kovász: