Oldalak

2020. május 26., kedd

Sajttorta liszt nélkül

Hugh Fearnley-Whittingstall River Cottage minden napra című könyvében találtam ezt a receptet. Egy nagyon egyszerű, könnyű tortáról van szó, amit Hugh reggelire ajánl gyümölcsökkel, joghurttal.

Nincs benne kekszes alap, csak egy kevés zabpehely.





Hozzávalók: 
- 65 dkg túró vagy krémsajt vagy lágy, nem erős ízű kecskesajt,
- 7,5 dkg vaj,
- 3 evőkanál apró vagy közepes szemű zabpehely (esetleg búzadara vagy teljes kiőrlésű liszt),
- nagy csipet tengeri só (én nem tettem bele),
- 10 dkg kristálycukor (nálam kevesebb),
- 2 közepes, enyhén felvert tojás,
- 2 kisebb narancs finomra reszelt héja,
- 1 evőkanál frissen facsart narancslé (nem tettem bele),
- 3 evőkanál mazsola (elhagyható),
- vaj a forma kikenéséhez.

Tálaláshoz: 
- gyümölcs (friss vagy kompót), joghurt vagy tejföl.

Elkészítés: 

1. Kenjünk ki vajjal egy 23 cm átmérőjű kapcsos kerek formát.

2. Keverjük simára a krémsajtot/túrót. Adjuk hozzá az olvasztott vajat, zabpelyhet (búzadarát, lisztet), sót, cukrot, tojásokat, narancshéjat és narancslevet. Alaposan keverjük össze. Ezután mehet bele a mazsola, ha használunk.

3. A tésztát a formába öntjük és 170 fokra előmelegített sütőbe toljuk. Akkor jó, ha éppen csak megszilárdul, a közepe még remegős marad.

Hugh azt írja, tálalhatjuk forrón, melegen vagy szobahőmérsékleten. Nálam a forrón való tálalás nem sikerülhetett volna, mert szétesett volna a torta, ha forrón leemelem a forma kapcsos oldalát, de melegen már szépen tartotta a formáját és szeletekre vágva tudtam kínálni.

Biztosan sokszor elkészítem majd még ezt a tortát, mert nagyon könnyű desszert.

Ragacsos-mázas oldalas vagy más húsféle

Hugh Fearnley-Whittingstall River Cottage minden napra című könyvében találtam ezt a receptet. Oldalassal készíti, de mi már évek óta nem eszünk más húsfélét, csak kecskehúst (kecskéket tartunk), ezért én kecskehúsból készítettem el ezt az étel. Nagyon finom volt.



Hozzávalók: 
- 1,5 kg sertésoldalas (nálam 10 hónapos kecske lába, gerince),

- 6 evőkanál pirosribizli-, szilva- vagy más gyümölcszselé (nálam ónabóna és szilvalekvár),
- 2 evőkanál folyós méz,
- 2 gerezd fokhagyma,
- 1 evőkanál finomra reszelt gyömbér (nekem csak szárított volt),
- fél-1 közepesen csípős chili finomra vágva vagy fél teáskanál chilipehely,
- 2 evőkanál szójaszósz (nem tettem bele).

Elkészítés: 

1. A pác hozzávalóit összekeverjük és bekenjük vele a húst. Én sóztam is a húst. Lefedve, hideg helyen kell állni hagyni, de nekem erre nem volt időm, hideg sütőbe toltam a húst, lassan, 130 fokon sütöttem, lefedve. Körülbelül 6 órát sütöttem a húst ezen a hőfokon. A végén emeltem 150 fokra.

2. Hugh 170 fokon süti a húst 45 percig, majd növeli a hőt 190 fokra.

3. Ezután leveszi a fedőt, és így süti tovább, míg el nem készül a hús, azaz puha lesz és a máztól ragacsos. Időnként meg kell locsolgatni a tepsi alján összegyűlt lével a húst.

4. Én tehát lassan, alacsony hőfokon, több órán át sütöttem a húst, de én nem disznóhúst, hanem kecskét készítettem. (Jobban szeretem, ha több órán át, lassan sütni a húsokat, mert szerintem sokkal finomabb, ízesebb lesz. A végeredmény egy szaftos, omlós hús lesz, ami szinte kiesik a csontból.) Párolt rizzsel, zöldségekkel kínáljuk.

2020. május 24., vasárnap

Verebi pompos

A káposztás hajtóka mellett ez a másik hagyományos verebi étel.






Verebi pompos egy általam sütött, kicsit átalakított változata látható a képen. Egy kísérlet első példánya, aminek nagy sikere volt végül. Én nem élesztővel, hanem vadkovásszal készítettem és a felébe mustárt is tettem (megkentem a kinyújtott tésztát mustárral, arra került a kis kockára vágott kolbász). A gyerekeim most ettek először verebi pompost. Fiam az első falat után azt mondta, születésnapjára ilyet kér, letaszította a trónról a pestós tésztát. (Évek óta azt kért ugyanis szülinapi ebédre...😊)
A töki pompostól eltérően a tésztába nem kerül krumpli és a hagyományos változat így, feltekerve készül, nem úgy, ahogy a töki változat.
Egyszerű kenyértésztát kell készíteni (kb. kalácstészta állagú legyen), azt tölteni friss füstölt kolbásszal. Én készítettem hagymás-kecskeordás-hagymás változatot is. Nekem nagyon tetszett.
Megsütöttem élesztővel és vadkovásszal is. Mivel a család tetszését a kovászos nyerte el, ezért annak a fotóját mutatom. Ebben semennyi élesztő nincs. Mindkettőt fehér tönkölyliszttel sütöttem.

Verebi káposztás hajtóka

A verebi pompos mellett ez a másik hagyományos verebi étel. 



Hozzávalók:
90 dkg liszt, 2,5 dl langyos tej, 2 egész tojás,
1 csapott teáskanál só, 6 evőkanál olaj vagy ennek megfelelő mennyiségű zsír.
Az élesztő felfuttatásához:
1 teáskanál cukor,
2 dl langyos tej, 5 dkg élesztő.
A töltelékhez:
2 kg reszelt káposzta, zsír vagy olaj, kristálycukor, só, bors

Elkészítés:
A káposztát lereszeljük, besózzuk,állni hagyjuk, majd jól kinyomkodjuk. Zsírban/olajban a kristálycukrot karamellizáljuk, beletesszük a káposztát, ízlés szerint borsozzuk, majd megpároljuk, végül kihűtjük.

Az élesztőt felfuttatjuk langyos cukros tejben, majd hozzáadjuk a tésztához valókat (de először csak a zsiradék felét, azaz 3 evőkanálnyit), majd összegyúrjuk. Jól kidolgozzuk, majd a dagasztás végén megy bele a maradék 3 evőkanál zsiradék. Ha kész, tetejét liszttel megszórjuk, letakarjuk és kelesztjük. Ha duplájára kelt, három részre osztjuk. Egyenként téglalap alakúra nyújtjuk. Elosztjuk rajtuk a tölteléket és felcsavarjuk. Tetejüket tojássárgájával megkenjük. Ismét kelesztjük, majd előmelegített sütőben sütjük. Ha kész, egy rövid időre tiszta konyharuhával letakarjuk (ne sokáig, nehogy túlnedvesedjen a tészta), majd rácsra helyezve a tepsit, kihűtjük a hajtókát.

Kovászchips

Sokszor készítettem már, de soha nem tudtam lefotózni, mert a család megette, mire ráértem volna fényképezni. Aki benne van valamelyik kovászos kenyeret készítő csoportban, annak nem újdonság, én is onnan vettem az ötletet. Amikor frissítem a kovászt, a maradékot nem szeretem én sem kidobni. Nem is dobom. Kovászchips-et készítek belőle. Én úgy szoktam, hogy a felesleges kovászt összekeverem sóval, ízesítem kedvenc fűszerkeverékemmel és egy nagy tepsin, melyet előzőleg sütőpapírral béleltem, elkenem. Egyenletesen és vékonyan, amennyire csak lehet. Így sütöm 190 fokon. Nálam nem süt egyenletesen a sütő, ezért sokszor letöröm a széleket, a közepét kicsit tovább sütöm. Van, aki sütés előtt kever a masszába reszelt sajtot is (és van, aki lisztet gyúr a maradék kovászba, kinyújtja, szaggatja). Tetszés szerinti darabokra törjük, mikor megsült. A család imádja és mindig alig várják, mikor marad már megint egy kis plusz kovász. 




Borsóleves

Nem tudom, szükséges-e recept ehhez a leveshez. Szerintem mindenkinek van saját jól bevált. Itt most egy igen egyszerű változat látható: zsiradékon pároltam a répát, pasztinákot, sóztam, borsoztam (lefedve párolódott először saját levében, majd kis vízzel). Mikor nagyjából megpuhult, lisztet szórtam rá, fél-egy percig kevergettem, majd pirospaprikát is tettem rá. Ezután felöntöttem vízzel. Beletettem a borsót és az egész paradicsomot is. Mikor minden puha lett (sokat nem kellett várni), akkor beletettem a csipetkét, végül, mikor kész lett az is, beleszórtam az apróra vágott petrezselyemzöldet.



Csokis-vaníliás krémsajttorta

Kecskéink tejéből készítettem krémsajtot, majd azt ízesítettem étcsokival ill. vaníliával. Sütöttem kakaós és sima piskótát (ebből két karika lett), váltakozva kentem a krémekkel, de előtte kávés-rumos sziruppal megöntöztem a lapokat.




Rántott spárga

Paníroztam a  spárgát úgy, ahogy bármi mást szokás. Frissen szedett spenótból készítettem hozzá főzeléket.


Egyszerű rebarbarás pohárdesszert

 Itt cukorral pároltam a rebarbarát, majd rétegeztem egy általam készített újfajta kecskesajttal (ami egy sűrű görög joghurthoz hasonlít és skyr a neve). 

Rebarbara chutney

Ez egy fűszeres lekvár. Sajtok, húsok mellé nagyon finom. Én most házi teljes kiőrlésű, tönkölylisztes 
kovászos kenyérrel és kecskekrémsajttal ettem.





Vöröshagymát pároltam, majd arra mentek a fűszerek, mindenből egy kevés (gyömbér, fahéj, szegfűszeg, szegfűbors, kis koriander), végül a rebarbara. Barna cukor, tokaji aszúecet, mazsola, pici só. Volt bontva tavaly befőzött sárgabaracklekvár, ezért azt is kevertem bele. Összefőztem és kész is. A fűszerek szabadon variálhatók.

Stíriai metélt

Nagy gyerekkori kedvencem. A recept Horváth Ilona szakácskönyvéből van. 





20 dkg liszt, 50 dkg túró, 4 tojás, 4 dkg vaj, 3 dl tejföl, citromhéj (kezeletlen héjú), 5 dkg mazsola, ha valaki szeretne tenni bele, cukor ízlés szerint, egy kis zsemlemorzsa és zsiradék a tepsi kikenéséhez, megszórásához.

Az áttört túrót, egy csipet sót, egy tojással, a liszttel, egy kanál tejföllel összegyúrjuk, majd gyufaszál vastagra nyújtjuk lisztezett felületen. Egy cm széles csíkokra vágjuk. Forró vízben kifőzzük, majd jól lecsöpögtetjük.

Az olvasztott vajat a 3 tojássárgával, 2 kanál cukorral és a tejföllel jól kikeverjük. Hozzáadunk fél citrom reszelt héját, mazsolát, aki szeretne, végül a felvert tojáshabot.

A kifőzött tésztát ezzel keverjük össze (óvatosan, a hab ne törjön össze).

Zsírral/vajjal kikent, morzsával meghintett kisebb tepsibe öntjük és 180-200 fokra előmelegített sütőben készre sütjük. Akkor jó, ha nem szárítjuk ki sütés közben, maradjon kicsit rezgős. Porcukorral meghintve tálaljuk. Van, aki lekvárt is kínál hozzá.

2020. május 8., péntek

Pak choi saláta

Kétféle tépősaláta, téli vajfej saláta ás pak choi (felaprítva) került ebbe a salátába. Ezek voltak éppen a kertben, melyeket szedni tudtam. Pirítottam hozzá még mandulát, amit aztán durvára vágtam, kevertem hozzá mazsolát és aszalt almát.

Az öntethez kevertem: hidegen sajtolt napraforgóolajat, tokaji aszúecetet, kis sót, barna cukrot, magos mustárt.

Tálaláskor összeforgattam a salátával. Nagyon finom volt így együtt ez a sok minden.



Lecsókrémleves

Még mindig rengeteg paprikánk van, nem győzzük enni. Kapóra jött hát chefviki receptje. Nem utoljára készítettem ezt a levest, az biztos. Még szerencse, hogy rögtön dupla adagot főztem.




Hozzávalók:
- 60 dkg paprika (piros, sárga, narancs színű TV paprikából főztem),
- 2 fej hagyma,
- 1 kiskanál fűszerpaprika,
- 5-10 dkg szalonna,
- 5-6 paradicsom,
- 2 darab krumpli,
- só,
- bors,
- néhány levél bazsalikom,
- alaplé (én zöldségeset használtam), de volt, hogy simán vízzel öntöttem fel, úgy is nagyon finom lesz,
de készíthetjük télen is, a nyáron eltett lecsóból (nálam egy 7 dl-es és egy 3,5 dl-es üvegből készül). Én általában ebből, üvegben eltett lecsóból készítem. 

Hozzávalók a gombóchoz (én általában ennek a duplájából készítem, mert nekünk 25 dkg túróból nem elég):
- 25 dkg túró (volt, hogy ricottából/ordából főztem, mert nem volt túróm),
- 2 evőkanál liszt,
- 1 tojás,
- só,
- bors,
- friss kapor (én nem teszek bele, mert sajnos a gyerekek nem szeretik),
- 1-2 gerezd fokhagyma.

- ezen kívül vékony karikákra vágott szárazkolbász.

Elkészítés:

1. A gombóc hozzávalóit összekeverjük és hűtőben egy órát állni hagyjuk, majd forró vízben kifőzzük a kis gombócokat.

2. A szalonnát apróra vágjuk, kevés zsíron megsütjük, majd rádobjuk az aprított vöröshagymát és addig sütjük, míg a hagyma üvegesre sül. Ekkor fűszerpaprikát adunk hozzá, elkeverjük, majd beletesszük a feldarabolt paprikát, a krumplit és a paradicsomot. Néhány percig kevergetjük, majd felöntjük az alaplével. Sóval, borssal ízesítjük és mindent puhára főzünk.

3. Friss bazsalikomlevelet is teszünk a levesbe, majd botmixerrel krémlevessé alakítjuk.

4. A kolbászkarikákat saját zsírjában kisütjük.

2020. május 5., kedd

Túrós leveles tészta sósan és édesen

Évekkel ezelőtt már készítettem egy hasonló tésztát, de abba sokkal több vaj kell, így nekem ez a recept, amit Szabi a pék oldalán láttam, sokkal jobban tetszik (itt található egyébként a régi recept).







Hozzávalók: 
- 30 dkg liszt,
- 17,5 dkg nagyon hideg vaj,
- 1 tojás,
- 25 dkg túró (Szabi szitán áttörte, az enyém zsíros házi, kecsketejből készült, így az sokkal krémesebb, nem kell áttörni), 
- 10 g só (én kicsit kevesebbet tettem bele). Ha édes süteményt tervezünk, akkor tegyünk a tésztába egy kis cukrot és akkor só nem vagy csak egy csipetnyi kell bele,
- 1 tojás a lekenéshez és magvak a szóráshoz (ez utóbbi elmaradhat). 

A töltelék lehet bármi:
- ha édes tésztát készítettünk, akkor lekvár, édes túró stb.,
- ha sós, akkor sós túró, sós ricotta, friss zöldfűszerrel kevert túró, krémsajt, párolt zöldségek, főtt tojás, sajtok, gomba, szalonna, sonka, spenót, újhagyma, medvehagyma stb.

A formázás is lehet többféle: készíthetünk háromszögeket, lehet papucs és készítettem csavart rudakat is a maradék tésztából. A csíkokat szárított olaszos fűszerkeverékkel szórtam meg, megtekertem őket és így sütöttem készre. 

Elkészítés: 

1. A liszthez keverjük a sót, hozzáadjuk a túrót, a kis darabkákra vágott jéghideg vajat és a kis pohárban vagy tányérban, villával kissé felvert tojást. Fontos, hogy itt minden hozzávaló hideg legyen. 

2. Az is fontos, hogy ezt a tésztát gyorsan dolgozzuk össze! Nem szabad sokáig gyúrogatni. A vaj nagy része legyen eldolgozva, de nem baj, sőt jó, ha kisebb vajdarabkák maradnak egyben (ettől lesz még levelesebb a tészta). Akinek van, természetesen géppel is összeállíthatja a tésztát (nekem nincs). Mikor összeállt a tészta, akkor kisebb tálca méretre kinyújtjuk (kevéske lisztet használhatunk a nyújtáshoz), ráhelyezzük a tálcára a tésztát, becsomagoljuk zacskóba vagy fóliába és hűtőbe tesszük pihenni (kb. 30 perc). Azért jó így ellapogatni, kissé kinyújtani a tésztát, mert egyrészt gyorsabban áthűl, másrészt könnyebb lesz később kinyújtani. 

3. Mikor lehűlt a tészta, elővesszük, enyhén lisztezett felületen kinyújtjuk és meghajtogatjuk. Azaz egyik hosszabbik oldalát felhajtjuk középre, majd a másik hosszabbik oldalt ráhajtjuk és újra becsomagoljuk, megy vissza a hűtőbe fél órára. 

4. Az újabb pihentetés után én megint hajtogattam (ezt már nem írta a recept, de én szerettem volna többször hajtogatni). Én itt most rendesen meghajtogattam, azaz alulról középre, majd felülről rá, végül kétoldalról is. Becsomagoltam és nálam másnapig állt a hűtőben, de kis pihentetés után akár aznap is lehet sütni a tésztát.

Tehát: Szabinál kétszer pihent a tészta. Egyszer az összeállítás után, másodszor pedig a hajtogatás után. Ő egyszer hajtogatott. 

Nálam: két hajtogatás volt, a második hajtogatás "normál" hajtogatás és én egy éjszakát hagytam a tésztát pihenni a hűtőben. 

5. Mikor megvolt a pihentetés, enyhén lisztezett felületen kinyújtjuk a tésztát. Szabi 38X25 cm-esre nyújtotta, én ennél nagyobbra, azaz vékonyabbra nyújtottam a tésztát. A tészta egyenetlen széleit körben levágjuk (ezt újra összegyúrva kinyújthatjuk, de zacskóba téve le is fagyaszthatjuk). Szabi nagy négyzeteket vágott ki a tésztából (6-9 péksüteménye lett), én ennél kisebbeket készítettem, de ez már kedv és ízlés dolga. 

6. Ha a háromszögeket készítjük, akkor a tészta egyik felére helyezzük a tölteléket, ráhajtjuk a tészta másik felét és a töltelék körül körbenyomogatjuk a tésztát. Nem nyúlunk a tészta széléhez, azt nem nyomjuk rá az alsó tésztára, különben nem lesz szép leveles. 

7. Készítettem Szabi másik oldalán látott minta alapján papucsokat is. Szabi ott vékony sonkaszeleteket, spárgát, főtt tojáskarikát és epret használt, nálam pedig egy szelet, általam készült, jól olvadó kecskesajt került alulra, továbbá két darabka vajon párolt spárga (itthon terem, így mindig van), főtt tojáskarikák és nagyon picire vágott húsos szalonnadarabkák kerültek még rá, valamint néhány levél rukkola. 

A formázás is lehet többféle: készíthetünk háromszögeket, lehet papucs és készítettem csavart rudakat is a maradék tésztából. A csíkokat szárított olaszos fűszerkeverékkel szórtam meg, megtekertem őket és így sütöttem készre. 

8. Igyekezzünk gyorsan dolgozni, mert ha meleg van a konyhában, gyorsan olvad a tésztába gyúrt vaj. Minél hidegebben kerül a sütőbe a tészta, annál levelesebb, lazább lesz a végeredmény. 

9. Sütőpapírral bélelt tepsire helyezzük a megtöltött sütiket és lekenjük a tetejüket villával felvert tojással. Arra nagyon figyeljünk itt is, mint minden leveles tésztánál, hogy a tészta széleire ne csorogjon a tojás, mert akkor nem tud levelesre sülni. A lekent tésztát megszórhatjuk magvakkal (mák, szezámmag, lenmag, szotyimag). 

10. Légkeveréses, 225 fokos sütőt ajánlott Szabi, nekem a légkeveréses 200 fok vált be jobban. Figyeljük, gyorsan megsül, nehogy megégjen. Ezért is sütöttem a második adagot 200 fokon.

Szabi oldalán itt láthatók a videók:

Videó 1, videó 2, videó 3, videó 4. itt pedig a recept leírva