Oldalak

2020. november 23., hétfő

Csicsókás tészta (krumplis tészta helyett)

Házi tésztát gyúrtam a gyerekekkel, hozzá pedig frissen szedett csicsókából készült a paprikás csicsóka. Ugyanúgy készítettem, ahogy a paprikás krumplit szokás. Kovászos uborkával fogyasztottuk. 

Soha nem szerettem a paprikás krumplit, de így, csicsókával készítve nagyon ízlett. Mindhárom gyerek örömmel, noszogatás nélkül elfogyasztotta, ezért felveszem a listára. Újabb ötlettel bővült a csicsókagyűjtemény. 

Ne a klasszikus krumplis ízt keressük ebben az ételben. A csicsóka jellegzetes, édeskés íze érvényesül, de nagyon kellemes és szaftos is lesz a végeredmény (nem száraz). Kicsit több borsot tettem bele, férjem csípős paprikával ízesítette a sajátját és talán egy kicsit jobban sóztam, mint nálam az megszokott. De ez már ízlés kérdése. 

2020. november 15., vasárnap

Feta sajtos sütőtökfasírt

Nagyon tetszett a családnak ez a csupa maradékból készített gyors fasírt. 


Maradt 30 dkg sült sütőtök, egy kis párolt köles (sajnos nem mértem le a súlyát) és némi fűszeres olajban eltett feta jellegű kecskesajtom. Ezeket összekevertem egy villával, ízesítettem 3 gerezd apróra vágott fokhagymával, val. egy tojást is kevertem bele és annyi zsemlemorzsát, hogy ne kemény, de már formázható masszát kapjak. Kicsit állni hagytam, majd gombócozás után zsemlemorzsába forgattam a gömböket. Forró zsírban kisütöttem. 

Jollof rice-hoz hasonló paradicsomos-fűszeres rizzsel kínáltam, melynek receptje itt található

Hajdinamálé

 A recept Borbás Marcsi oldaláról származik, innen. 



Hozzávalók (1 csésze=2,5 dl), 20X35 cm-es tepsihez: 

- 2 csésze hajdinaliszt,

- 2 evőkanál porcukor,

- 450 g kefir vagy aludttej vagy natúr joghurt,

- 150 g 20 %-os tejföl (nálam ez is kefir és joghurt vegyesen),

- 1 kiskanál szódabikarbóna (nálam egy bő mokkáskanál),

- 40 dkg szilva vagy más idénygyümölcs (nálam egy nagyobb üveg házi, cukormentes szilvalekvár),

- porcukor, fahéj 

- kevés tejjel kevert tejföl a tetejére. 


Elkészítés: 

1. A lisztet egy tálba mérjük, hozzáadjuk a cukrot, szódabikarbónát és hozzákeverjük az aludttejet, tejfölt. Ezt a tésztát nem géppel, hanem kézzel keverem ki csomómentesre, és nem kevergetem sokáig, csak amíg szépen kisimul a tészta. 

2. A tepsi alját kizsírozzuk (csak az alját, az oldalát ne), belesimítjuk a masszát. A tetejére rendezzük a fahéjba, porcukorba forgatott, magozott szilvát vagy más gyümölcsöt, esetleg sűrű házi lekvárt (én házi szilvalekvárral pörtyögtettem meg jó sűrűn). A tetejét meglocsoljuk kis tejjel kikevert tejföllel. 

3. 200 fokra előmelegített sütőbe toljuk. Kb. 30 percig sütjük. Tálaláskor porcukorral megszórhatjuk a tetejét. Én anélkül ettem, csak a fotó miatt szórtam meg egy kis cukorral. 


Kukoricaliszttel is készíthetjük hajdina helyett. 

Mákos-sütőtökös pite

 A receptet itt találtam. Itt-ott módosítottam a leíráson, amit lent jelzek majd. 




Hozzávalók a tésztához (20X30 cm-es tepsihez): 

- 30 dkg liszt (nálam fele teljes kiőrlésű tönköly, másik fele fehér tönköly),

- 14 dkg vaj (nálam egy része disznózsír),

- 3 dkg porcukor (nálam 2 dkg cukor),

- 2 tojássárgája,

- 2-3 evőkanál hideg víz, vagy amennyit igényel a tészta, 

- 3 evőkanál kekszmorzsa a tészta megszórásához (nálam zsemlemorzsa). 

Hozzávalók a sütőtökös réteghez: 

- 70 dkg nyers sütőtök,

- 4 evőkanál cukor (én nem tettem bele cukrot, mert nekünk elég édes a tök önmagában),

- gyömbér és fahéj ízlés szerint. 

Hozzávalók a mákos réteghez:

- 20 dkg darált mák,

- 10 dkg cukor (nálam kevesebb),

- vanília vagy vaníliás cukor,

- 1 kezeletlen citrom héja,

- 150 ml tej,

- 2 tojásfehérje,

- 2 evőkanál lekvár (én 4 jó nagy evőkanál birslekvárt tettem bele). 


Elkészítés: 

1. Először a tésztát készítjük el. A lisztet összekeverjük a cukorral, majd elmorzsoljuk benne a hideg vajat. Fontos, hogy nagyon gyorsan dolgozzunk. Ezután belegyúrjuk a villával előzőleg felvert tojássárgával. Annyi hideg vizet gyúrunk még hozzá, amivel egy nem ragacsos, de nem is száraz, jól nyújtható tésztát kapunk. Gyorsan becsomagoljuk zacskóba vagy folpackba és betesszük a hűtőbe pihenni. 

2. A sütőtököt lereszeljük, majd a cukorral (ha teszünk bele) és a fűszerekkel addig főzzük, amíg a leve elpárolog. Kihűtjük. 

3. A tejet felforraljuk a cukorral, vaníliával, majd ráöntjük a mákra. A recept szerint annyi tejet kell ráönteni, amennyitől nem lesz még szottyos a mák. Nálam az összes tejre szükség volt. Ezután belekeverjük a citromhéjat és a lekvárt. Én több lekvárt tettem hozzá, mint amennyit a recept ajánlott. Kihűtjük. 

4. A pihentetett tésztát kétfelé vesszük. Az egyik tésztát kinyújtjuk a tepsi méretére és belesimítjuk a tepsibe. Megszurkáljuk villával és 180 fokra előmelegített sütőben elősütjük. 8 percet ír a recept, de én az idő helyett inkább a tésztát figyeltem. (Akkor tulajdonítottam jónak, mikor a tészta érintésre már szárazabb tapintású volt.)

5. Közben felverjük a tojásfehérjét és a mákhoz keverjük. 

6. Mikor lejárt az elősütés ideje, megszórjuk a tésztát kekszmorzsával/zsemlemorzsával. Rásimítjuk a tököt, majd a mákos réteget. Erre jön a másik kinyújtott tészta. Kicsit rányomkodjuk, késsel megszurkáljuk (én mindig a tepsi aljáig szúrom a kést), majd visszatoljuk a sütőbe. Kb. 30-35 perc múlva elkészül.