Oldalak

2016. augusztus 30., kedd

Zöldséges tojáslepény

Ezt a tojáslepényt másfél éve készítettem, csak eddig nem írtam le a receptet. Most, lecsóeltevés közben van egy kis időm és szemezgetek a régi receptekből. Lajos Mari, Hemző Károly 99 Sajt-és tojásétel című régi könyvből való a recept. Hidegen is fogyasztható, félbevágott zsemle vagy két szelet kenyér közé, salátával, uborkával, paradicsommal gazdagítva uzsonnára, vacsorára, hideg ebédként vagy akár reggelire is.

Hozzávalók:
- 6 tojás,
- 8 dkg liszt,
- 1 dl tej,
- 30 dkg zöldség (egy-vagy többféle pl. hagyma, póréhagyma, sóska, spenót, krumpli, paprika, zöldbab, cukkini, padlizsán stb.), apró kockákra vágva,
- só,
- bors,
- olaj,
- friss petrezselyemzöld, bazsalikomlevél vagy mentalevél.

Elkészítés:

1. A zöldségeket apróra vágjuk, majd kevés olajon, sóval, borssal ízesítve saját levében vagy kevés vízzel puhára pároljuk. Ha kész, langyosra hűtjük.

2. A tejet a liszttel csomómentesre keverjük. A zöldségekhez adjuk.

3. A tojásokat felverjük és a megfőtt zöldségekhez adjuk. Sóval, borssal ízesítjük, ízlés szerint.

4. Egy nagy serpenyőben zsiradékot melegítünk, beleöntjük a masszát és közepes tűznél mindkét oldalán megsütjük. Oldalanként kb. 5 perc szükséges.

A sütés menete a következő: ha az egyik oldal elkészül, akkor tányért vagy fedőt helyezünk a serpenyőre. Fogjuk egyik kézben a serpenyő nyelét, másikban a tányért vagy a fedőt és fordítsuk meg a serpenyőt. A lepény teteje így most a tányéron/fedőn fekszik. Óvatosan belecsúsztatjuk a lepényt a serpenyőbe, így most az az oldal lesz felül, ami eddig alul volt, a sületlen oldal pedig alulra kerül.

5. Tortaszerűen szeleteljük. Tálaláskor meghintjük apróra vágott petrezselyemlevéllel, mentalevéllel vagy bazsalikommal. Sok salátával kínáljuk.

2016. augusztus 27., szombat

Pirított káposztás, szalonnás kenyérlángos(szerű)

Azt már nem akartam a címbe írni, hogy egy kicsit reformosan, mert így is hosszú nevet sikerült adnom az ételnek. Igazából egy kis maradékfelhasználás történt, ezért született ez az étel. Maradt egy kevés reszelt káposzta a kovászolt, töltött almapaprikából, azt akartam valamilyen módon hasznosítani úgy, hogy gyorsan végezzek a főzéssel. Ez lett belőle kettőnknek ebédre egy szép nyári napon.



A kenyérlángost egyébként úgy készítem, hogy 50 dkg liszthez és 2 dkg felfuttatott éleszthöz gyúrok egy főtt, krumplinyomón átnyomott krumplit és a főtt krumpli főzőlevével, valamint 3 evőkanál olajjal lágyítom a tésztát (kevés sót is teszek bele). Most újítottam és a liszt helyett ciroklisztet, hajdinalisztet és teljes kiőrlésű tönkölylisztet használtam. A tésztája a káposztás csigánál leírt tészta, csak fél adag begyúrva, valamint a liszt felét lecseréltem ciroklisztre és hajdinalisztre.

A kicsit kelesztett, majd kinyújtott tésztát aztán olajozott tepsire helyeztem és 180 fokra előmelegített sütőben elősütöttem. Ezután kentem rá a tejfölt, az apróra vágott szalonnát, félkarikára vágott vöröshagymát és az előzőleg megpárolt káposztát. Készre sütöttem.

2016. augusztus 25., csütörtök

Sóskás-túrós párnák

Már megint le kellett szednem a sóskát, mert nagyra nőtt. Valami újat, de gyorsat és egyszerűt szerettem volna sütni belőle. Egyre bővül a sóskás ételek száma a blogon. Íme egy újabb kísérlet. A tésztája itt-ott kilyukadt sülés közben, mert nagyon megtöltöttem őket, de én így szeretem. Sok töltelékkel.



Hozzávalók a tésztához:
- 25 dkg teljes kiőrlésű tönkölyliszt,
- egy kiskanál só,
- 2 evőkanál olaj,
- annyi víz, amennyitől egy jól nyújtható, rugalmas tésztát kapunk.

Hozzávalók a töltelékhez:
- friss sóska, apróra vágva,
- 15 dkg túró,
- 5-8 dkg feta sajt,
- só (vigyázat, a feta is sós),
- 1 felvert tojás (én ezt nem tettem bele).

Elkészítés:

1. A tészta hozzávalóit összegyúrjuk. Annyi vizet adjunk hozzá, hogy ne legyen ragacsos, de száraz sem, hanem egy jól nyújtható tésztát kapjunk. Becsomagoljuk fóliába és egy-két órát (de akár egy éjszakát) pihentetjük.

2. A töltelékhez összekeverjük a túrót, fetát, sóskát és a sót. Én házi túrót használok, így az lágyabb, mint a bolti. Ha nagyon száraznak érezzük, tegyünk bele kis tejfölt is, de, ha gondoljuk, tojással is lazíthatjuk.

3. A pihentetett tésztát jó vékonyra kinyújtjuk, tetszés szerinti méretű kockákra vagy téglalapokra vágjuk, mindegyikre teszünk a töltelékből, félbehajtjuk és villával körben lenyomkodjuk a szélét. Kiolajozott tepsire helyezzük és 180 fokra előmelegített sütőben készre sütjük.


Pikniktorta

Váncsa István Lakoma című könyvének első részében található ez a ciprusi recept. Eredetileg spenóttal kell készíteni, de mivel van most friss mángold a kertben, inkább azt választottam hozzá. Még tudtam néhány padlizsánt is szedni, úgyhogy minden készen állt a sütéshez. Nekem nagyon ízlett.


Hozzávalók a tésztához:
- 20 dkg liszt,
- 10 dkg vaj,
- kevés só,
- egy kiskanál szárított bazsalikom,
- néhány kanál tejföl vagy hideg víz, amennyitől rugalmas, nyújtható tésztát kapunk.

Hozzávalók a töltelékhez:
- 3-4 evőkanál olívaolaj,
- egy nagy padlizsán, szeletelve,
- egy vöröshagyma, aprítva,
- egy gerezd fokhagyma, finomra aprítva,
- 20 dkg friss spenót vagy mángold,
- 10 dkg feta sajt,
- 5 dkg parmezán,
- 4 evőkanál joghurt,
- 1 dl zsíros tej,
- 25 dkg főtt (barna)rizs,
- só,
- bors,
- 1-2 darab tojás, aki ehet.

Elkészítés:

1. A lisztet elkeverjük a sóval majd elmorzsoljuk a vajjal. Beleszórjuk a bazsalikomot. Hozzáadunk annyi tejfölt vagy hideg vizet, mellyel rugalmas, jól nyújtható tésztát kapunk. Ne gyúrjuk sokáig, éppen álljon össze. Csomagoljuk be zacskóba vagy fóliába és tegyük a hűtőbe legalább 30 percre.

2. Olajon kisütjük a padlizsánszeleteket. Én nem szeleteltem, hanem hámoztam és kockáztam, hogy a gyerekek is megegyék (csak néhány szeletet készítettem, azt a tetejére tettem).

3. A visszamaradt zsiradékon megdinszteljük a vöröshagymát, majd hozzáadjuk a végén a fokhagymát is.

4. A spenótot vagy a mángoldot apróra vágjuk, összekeverjük a felvert tojással, ha használunk (én kihagytam, így kevesebb tejet tettem bele), a morzsolt fetával, reszelt parmezánnal, joghurttal, tejjel, dinsztelt hagymával, majd sózzuk, borsozzuk.

5. A pihentetett tésztát kinyújtjuk, piteformába helyezzük és 180 fokra előmelegített sütőben elősütjük. Ezután az alján elterítjük a főtt rizst, rátesszük a padlizsánszeleteket (a 8 legszebbet hagyjuk meg a tetejére), erre jön a spenótos/mángoldos keverék, végül a nyolc padlizsánszelet. 180 fokon készre sütjük.


2016. augusztus 24., szerda

Hajdinás-mákos szilvamálé és nyár végi sós pite szilvával. VKF! 80. forduló.

Négy éve már annyi szilvám sem termett a kertben, hogy legalább egy üveggel eltegyek belőle, mert sajnos a mi két szépen termő besztercei szilvafánk is elkapta az ún. mozaikvírust. A fákat ki kellett vágni, ősszel újakat telepítünk majd. A négy éve befőzött szilvalekvárom utolsó darabja idén elfogyott, így most már tényleg kénytelen voltam szilvát szerezni valahonnan. Kaptam is 30 kg-ot egyik este, így éjszaka hozzáláttam a munkának. Ennek egy nagy részéből lekvárt főztem (szokás szerint sütőben), egy kisebb részét a sörkollektoros aszalóba tettem, eszegettünk is belőle bőven és készült két szilvás étel is. Ezekkel indulok a VKF! 80. játékán, melynek Zsuzsi (Táncoló fakanál) a házigazdája és a szilva a témája.

A hajdinás-mákos szilvamálé receptjének ötlete a Gasztroangyal oldalról származik, de ezt egy kicsit átalakítottam, mert mindenképp szerettem volna mákot is enni a szilvához. Nekem nem volt itthon elég aludttejem, így egy részét joghurttal pótoltam. Külön előnye a süteménynek, hogy tojás-, és gluténmentes is.




Hozzávalók egy közepes tepsihez:
- 30 dkg hajdinaliszt (eredeti recept szerint 5 dl)
- 20 dkg aludttej vagy kefír, 6 dkg tejföl, 18 dkg joghurt (nekem ennyi hozzávalóm volt, azért variáltam a mennyiségekkel),
--->eredetileg 450 g aludttej vagy kefír és 150 g 20 %-os tejföl kell az 5 dl hajdinaliszthez,
- 2 evőkanál kókuszcukor (ha valaki édesebben szereti a süteményeket, tegyen többet),
- 1 kiskanál szódabikarbóna,
- egy nagy tál szilva, magozva, darabolva vagy helyette szilvalekvár (nekem lekvárral jobban ízlik)
- fahéj ízlés szerint,
- 5 dkg darált mák (elhagyható, nem mindig teszek bele és az eredeti recept sem tartalmazza),
- kevés zsír a tepsi kikenéséhez,
- 4-5 evőkanál tejföl (vagy több, ízlés szerint) és
- 2 evőkanál tej a tetejére.

Elkészítés:

1. Összekeverjük a hajdinalisztet egy evőkanál cukorral és a szódabikarbónával, majd az egészet kikeverjük a tejföllel, aludttejjel és joghurttal. Egy önthető, de jó sűrű tésztát kapunk (ha annyira sűrű, hogy nem lehet önteni, tegyünk hozzá több tejterméket, ha nagyon híg, akkor lisztet). Ne kevergessük sokáig, éppen csak álljon össze a tészta.

2. Egy közepes tepsit kizsírozunk. Csak az alját, az oldalát ne. Beleöntjük a tésztát. Fakanállal eligazítjuk.

3. A darabolt szilvát összekeverjük fahéjjal, darált mákkal és egy evőkanál cukorral, majd kirakjuk vele a sütemény tetejét. Szilva helyett szilvalekvárt is tehetünk a tetejére és a mákot elhagyhatjuk. Nekem lekvárral jobban ízlik.

4. A tejfölt kikeverjük a tejjel és megpöttyözzük vele a sütemény tetejét.

5. 200 fokra előmelegített sütőben kb. 20-30 percig sütjük. Ne süssük túl, mert akkor kiszárad. Csak langyosan, frissen jó, úgy, mint a kukoricamálé is.

Frissítés: Közben elkészítettem úgy is, hogy a hajdinalisztből 5 dkg-ot darált mákkal és 10 dkg-ot cirokliszttel helyettesítettem, a tetejére pedig szilvalekvárt pöttyöztem friss gyümölcs helyett. Így is finom, sőt, nekem talán még jobban is ízlett.

Ez a nyár végi sós pite úgy készült, hogy nem tudtam, mit főzzek másnap ebédre. Kimentem hát a kertbe, szedtem ezt-azt és végül úgy döntöttem, belesütöm az egészet egy pitébe. Igazi nyár végi-őszi pite lett padlizsánnal, paradicsommal, céklával és szilvával. A feta sajt nagyon illik hozzá sós ízével, a dió pedig adott hozzá egy kis ropogósságot.





Hozzávalók a tésztához:
- 20 dkg teljes kiőrlésű tönkölyliszt,
- 10 dkg vaj,
- kevés só,
- annyi tejföl, hogy rugalmas, nyújtható tésztát kapjunk.

Hozzávalók a feltéthez:
- 2 közepes cékla, hámozva, vastagra karikázva
- 4-5 nagy paradicsom, hámozva, kockázva,
- 2 közepes padlizsán, hámozva, kockázva,
- 1 nagy fej vöröshagyma, aprítva,
- 2 evőkanál zsiradék,
- só,
- bors,
- kb. 8 dkg feta sajt,
- kb. 10-15 szem szilva, magozva, felezve vagy negyedelve,
- 1-2 marék dió, durvára vágva.

Elkészítés:

1. A lisztet elkeverjük a sóval majd elmorzsoljuk a vajjal. Hozzáadunk annyi tejfölt, mellyel rugalmas, jól nyújtható tésztát kapunk. Ne gyúrjuk sokáig, éppen álljon össze. Csomagoljuk be zacskóba vagy fóliába és tegyük a hűtőbe legalább 30 percre.

2. A hámozott, darabolt céklát egy hőálló kerámiaedénybe tesszük, pici vizet öntünk alá, lefedjük és 180 fokos sütőben puhára sütjük. Tepsiben is süthetjük, alufóliával lefedve, de nekem a kerámiatálban való sütés jobban bevált. Gyorsabban megsül és nem kell alá sok víz. Ha kész, kihűtjük és apró kockákra vágjuk.

3. A vöröshagymát zsiradékon megpároljuk, majd hozzáadjuk a kis kockára vágott padlizsánt. Gyakran kevergetve sütjük. Közben sózzuk, borsozzuk. Mikor majdnem kész, belekeverjük a paradicsomot is és együtt sütjük, míg a paradicsom leve kicsit elpárolog, besűrűsödik a szósz.

4. A tésztát kinyújtjuk, piteformába simítjuk, villával megszurkáljuk és 180 fokra előmelegített sütőben elősütjük. Addig kell sütni, míg a tészta teteje kissé megkeményedik, megszárad, de színe ne legyen (kb. 5-10 perc).

5. Kivesszük a sütőből és elrendezzük rajta az apróra vágott céklát. Erre öntjük a padlizsános-paradicsomos szószt. A tetejét kirakjuk szilvával, rámorzsoljuk a feta sajtot és megszórjuk durvára vágott dióval. Visszatoljuk a sütőbe és készre sütjük.

Ez pedig az én jutalmam volt a sok munkáért cserébe. Vajas kenyér házi kovászos kenyérrel és (tepsiben sült) frissen készült szilvalekvárral:



2016. augusztus 23., kedd

Mogyorós csokitorta tojásmentesen

Gergő négy éves lett. Ezt a finom és hatalmas tortát sütöttem neki, ügyelve, hogy tojásmentes legyen, hisz Panni tojásérzékeny. Az egész tortában csupán 2 evőkanál méz és egy evőkanál xukor zero van, valamint annyi cukor, amennyi a 75 %-os étcsokiban található. A torta nagyon tömény, laktató, így vékony szeleteket vágjunk belőle. A mogyorókrémhez az ötletet a The Little Epicurean blogon találtam.





Hozzávalók a tésztához (26 cm tortaformához, két részletben sütve):
- 35 dkg tönköly fehérliszt,
- 4 dkg étkezési keményítő,
- 10 dkg pörkölt, darált mogyoró,
- 2 dkg kakaópor,
- 2 evőkanál méz,
- 4 dl tej,
- 2 kiskanál szódabikarbóna,
- 8 dkg olaj,
- 2 kis kupaknyi almaecet,
- fél citrom leve.

Hozzávalók a mogyorókrémhez:
- 20 dkg pirított, darált mogyoró (ha van időnk, kedvünk, pirítás után le is szedhetjük a héját, én ettől most eltekintettem, ezért nem lett világos színű a mogyorókrém),
- 2,5 dl tejszín,
- egy kanál cukor (nálam xukor zero), de aki édesebben szereti a tortákat, tegyen többet,
- 15 dkg puha vaj.

Hozzávalók a csokikrémhez:
- 17 dkg 70-75 %-os étcsoki,
- 5 dl tejszín.

A lapok locsolásához, de ez el is maradhat:
- kevés rum(aroma) vízben elkeverve, felforralva.

Elkészítés:

1. Két részletben sütjük ki a tésztát, azaz a fent megadott mennyiség felét vesszük, azt kikeverjük, megsütjük és utána a megadott mennyiség másik feléből szintén kisütjük a tortalapot. Mikor kihűltek, mindegyiket félbevágjuk.

2. A tészta száraz és nedves hozzávalóit külön edénybe tesszük, mindegyiket összekeverjük, majd a kettőt vegyítjük. Ne keverjük túl. Éppen csak keverjük csomómentesre, öntsük tortaformába (én alul kibéleltem sütőpapírral) és 180 fokra előmelegített sütőben készre sütjük. A másik felével ugyanígy járunk el.

3. A tejszínt felforraljuk, ráöntjük a pirított, darált mogyoróra, majd robotgépben (ha nincs, esetleg egy erős botmixerrel) pürésítjük. Közben adjunk hozzá egy evőkanál cukrot (ha édesebben szeretjük, ízlés szerint többet). Ha szobahőmérsékletűre hűlt, apránként, kanalanként beledolgozzuk a vajat.

4. A csokikrémhez a tejszínt felforraljuk. Ezután belekockázzuk és addig kevergetjük benne a csokit, míg az elolvad. Kihűtjük, ha már nem túl meleg, hűtőbe tesszük. Ezt a műveletet akár előző nap is elvégezhetjük, ezzel időt nyerünk. A hűtőben jól kihűtött csokis tejszínt kemény habbá verjük.

5. A torta összeállítása a következő: lap, rumos locsolás (nem kell tocsognia, épp csak ecsettel egy keveset), mogyorókrém, lap (rumos locsolás), csokikrém, lap (rumos locsolás), mogyorókrém, lap (rumos locsolás), csokikrém a tetejére és az oldalára. Én most pirított, félig étcsokiba mártott mogyoróval díszítettem a tetejét.

2016. augusztus 19., péntek

Saláta őszibarackból és grillezett paprikából (Kibris salatasi)

Váncsa István Lakoma című sorozatának első részéből származik a recept. Különleges ízű, finom ciprusi saláta. Forró nyári napokon népszerű étel Dél-Törökországban és Észak-Cipruson.




Hozzávalók:
- 2 friss, érett őszibarack, hámozva, apró kockákra vágva,
- egy zöld és egy piros húsú paprika,
- 2 evőkanál olívaolaj,
- 2 evőkanál gránátalmalé (nekem ez most nem volt),
- néhány friss mentalevél,
- egy-két szál friss kapor,
- bors,
- só,
- pirított csípős kirmizi biber (piros csípős paprika), de nekem ilyen nem volt, így chiliport használtam.

Elkészítés:

1. A paprikát erős tűz fölött körbesütjük, majd leszedjük a héját és feldaraboljuk.

2. Tálra rendezzük a paprikát és a barackot, meglocsoljuk olajjal és gránátalmalével, megszórjuk őrölt borssal és a zöldfűszerekkel. Sózzuk, borsozzuk. Ízesítjük pirított kirmizi biberrel. Nekem ilyen nem volt, így más, nem pirított csípős paprikával ízesítettem.

2016. augusztus 17., szerda

Nektarinos-túrós morzsasüti

Ma hajnalban sütöttem. A tésztája ugyanaz, mint korábban, csak most az apróra vágott gyümölcsöt összekevertem édesített, vaníliával ízesített, tejföllel lazított túróval.


2016. augusztus 15., hétfő

Kókuszkocka teljes kiőrlésű lisztből, tojás nélkül (és akár vegán is lehet)

Már rég' lemondtam arról, hogy olyan tojásmentes kevert süteményt készítsek, ami piskótaszerű. Eddigi próbálkozásaim sorra kudarcba fulladtak. Mindig szalonnás lett a tészta (vagy szétesett). Azt azért tudni kell, hogy a sütőport ki szoktam hagyni a tésztából. Ennek igen egyszerű oka van: nem bírom az ízét. Ha csak egy kiskanállal szórok bele, akkor is érzem. Helyette egy kevés szódabikarbónát teszek általában, de eddig nem nagyon segítettek abban, hogy a tészta jó állagú legyen. Eddig az egyik legfinomabb tojásmentes kevert süteményünk ez a mindenmentes süti volt, de ennek a tésztája más jellegű. Nekem olyan kellett, ami tortákhoz is megfelel. Azt hiszem, eddig ez a legjobb, amit az elmúlt fél évben sütöttem. Könnyű, nem tömör tésztát kaptam. Most leírom úgy, ahogy készítettem a hétvégén és a jövőben ezt a receptet fogom csiszolgatni, hogy még jobb legyen. Állagra tehát a piskótához hasonlít, még lyukak is voltak benne (pedig nem volt cél, hogy piskótatésztaszerűt süssek). Sütés után nem esett össze, tartotta a méretét. Nem nőt magasra, mert nem tettem bele sütőport, de a kókuszkockához pont jó is volt ez így, mert nem szeretem a nagy kockákat és amúgy tortákban sem szeretem a vastag tésztát. Egy kicsit talán száraz, fojtós volt, akárcsak a piskóta, de másnapra a sok máztól szépen összeért. Torták esetében a krém adja majd a "könnyítést". Frissítés: másodszorra nagyon jó lett a tészta, nem volt fojtós. Valószínűleg jobban eltaláltam a sütés idejét (nem sütöttem túl) és a tészta állagát.

A gyerekek a mamánál nyaraltak három napig. Nekik sütöttem a vasárnapi kirándulásunkhoz. Örültek neki.

Hagyományosan, fehér liszttel és tojással, így készítettem.









Hozzávalók egy kis tepsihez:
- 10 dkg teljes kiőrlésű tönkölyliszt (helyette lehet fehérliszt is),
- 5 dkg hajdinaliszt (ha nincs, darált mandulával vagy dióval helyettesítem),
- 2 dkg étkezési keményítő,
- 3 dkg cirokliszt (vagy sima liszt),
- 10 dkg darált mandula,
- 1 púpos mokkáskanál szódabikarbóna,
- negyed citrom leve,
- kb. 1,5-2 dl (mag)tej, hogy sűrűn folyós, kenhető állagú legyen,
- kevés fahéj,
- kb. 2 evőkanál méz (aki édesebben szereti, tegyen többet), vagy kimarad, ha valaki nem eszik mézet sem,
- cukor, ha valaki édesebben akarja enni, én nem tettem bele a mézen kívül semmit,
- 5 dkg zsír vagy kókuszzsír, ki mit használ.

Hozzávalók a forgatáshoz:
- 25 dkg vaj (vagy vegán zsiradék),
- kb. 8 evőkanál (mag)tej,
- cukor ízlés szerint,
- 5 evőkanál kakaópor,
- 2 evőkanál rum,
- 1 csomag kókuszreszelék.

Elkészítés:

1. A száraz hozzávalókat az egyik edényben, a nedveseket a másikban összekeverjük, majd a kettőt vegyítjük. Dolgozzunk gyorsan, ne keverjük túl a tésztát.

2. A tepsit kivajazzuk, kilisztezzük (vagy sütőpapírral béleljük) és beleöntjük a tésztát. 180-200 fokra előmelegített sütőben készre sütjük. Ne süssük túl, nem kell, hogy nagyon színe legyen. Ha túlsütjük, száraz lesz.

3. A kakaós öntethez a kókuszreszeléken és a vajon kívül mindent összekeverünk, felmelegítjük, de nem forraljuk. A cukor olvadjon el benne. Mikor kész, levesszük a tűzről és belekeverjük a vajat.

4. Amikor félig kihűlt a tészta, rácsra tesszük tovább hűlni, majd felkockázzuk (én szeretem a minél kisebb kockákat) és a csokimázba forgatjuk. Jól áztassuk bele a kockákat, ne vegyük ki belőle azonnal. Ezután kókuszreszelékbe forgatjuk. (Én most csaltam, mert csak 10 dkg vajat használtam a mázhoz, de így is jó lett.)



2016. augusztus 12., péntek

Karamellizált hagymás, kecskesajtos, fügés galette

Egy újabb remek recept. Tegnap délelőtt megláttam néhány darab fügét az egyik bokron, így végre megsüthettem ezt a pitét. Ezúttal Vanilia and bean adta az ötletet. Én így, tojásmentesen készítettem. Van már egy másik fügés sós-édes tészta recept a blogon, mely itt található.



Hozzávalók a tésztához:
- 20 dkg liszt (nálam, mint mindig, teljes kiőrlésű tönkölyliszt),
- egy mokkáskanál só,
- egy kupaknyi almaecet (kb. egy kiskanál),
- 10 dkg hideg vaj (nálam most 5 dkg vaj és 5 dkg zsír)
- 1-2 evőkanál tejföl, amennyitől rugalmas tésztát kapunk.

Hozzávalók a töltelékhez:
- 4-5 friss füge, karikázva (de ezeket a szeleteket még félbe is véghatjuk, én most siettem),
- 5-10 dkg morzsolható kecskesajt,
- 3 db nagy vöröshagyma,
- só,
- 1 kiskanál barnacukor/kókuszcukor,
- 1-2 ágacska kakukkfű,
- 2 evőkanál zsiradék.

Elkészítés:

1. A tésztát készítjük el előbb. A lisztet, sót összekeverjük, majd gyorsan elmorzsoljuk a jéghideg zsírral/vajjal. Ezután hozzágyúrjuk az almaecetet és annyi tejfölt, amennyitől rugalmas, jól nyújtható tésztát kapunk. Ne gyúrjuk sokáig, mert megmelegszik a tészta (megég) és morzsálódós lesz sütés után. Gyorsan becsomagoljuk zacskóba és betesszük a hűtőbe. Addig, míg pihen, elkészítjük a feltétet.

2. A vöröshagymát félbe vágjuk, majd hosszában nagyon vékony csíkokra. A zsiradékon egy kiskanál cukorral, alacsony lángon, gyakran keverve puhára, pirosra sütjük. Egy kevés sót is adhatunk hozzá (nekem nem hiányzott).

3. A sütőt előmelegítjük 210-220 fokra. A tésztát kinyújtjuk, beletesszük a piteformába vagy tepsire, rámorzsoljuk a kecskesajtot, erre jön a hagyma, majd a fügeszeletek és a kakukkfűlevelek. A tészta szélét körben felhajtjuk és előmelegített sütőben megsütjük.

2016. augusztus 11., csütörtök

Mindent bele tócsni (tojás nélkül is)

A recept a Vidék íze 2016 augusztusi számából van. Tulajdonképpen minden zöldség, ami ilyenkor a kertben terem, mehet bele. Sajnos nekem tojás nélkül kellett megsütnöm, így kicsit nehezebb volt elkészíteni, de végülis sikerült úgy sütni, hogy egyben maradjanak a tócsnik.



Hozzávalók:
- 4 darab közepes krumpli, héjastól félig megfőzve, durvára reszelve,
- 1 kisebb cukkini, reszelve,
- 1-2 sárgarépa, reszelve,
- 1 kápia paprika, apróra vágva,
- pár szár halványított zeller, aprítva,
- 1 vöröshagyma, aprítva,
- 1 cikk fejes káposzta, reszelve,
- 1 csokor petrezselyem zöldje, aprítva,
- 3 evőkanál tejföl,
- 3 tojás (nálam ez kimaradt a tojásérzékenység miatt, helyette útifű maghéj, darált lenmag, több liszt és valamennyi zsemlemorzsa került bele),
- 1 gerezd fokhagyma, aprítva,
- 10-15 dkg liszt,
- só,
- bors,
- zsiradék a sütéshez.

Elkészítés:

1. Az összes darabolt, reszelt zöldséget összekeverjük a tojással, tejföllel, fokhagymával. Annyi lisztet adunk hozzá, hogy ne legyen folyós a massza. Sózzuk.

2. Kevés zsiradékot forrósítunk egy serpenyőben és tenyérnyi-féltenyérnyi lepényeket sütünk a masszából. Sok salátával, azonnal tálaljuk.

Caponata

Még múlt héten készült ez a finomság (egy szicíliai előétel vagy köret), csak nem volt időm beírni a receptet. Rengeteg padlizsán terem a kertünkben. Itt egy kép róla. Paradicsom is van bőven, úgyhogy végre főzhettem egy újabb izgalmas ételt Hugh Fearnley-Whittingstall Veg Every Day! című könyvéből. Nagyon jó lett. A gyerekeknek összeturmixoltam, mert Gergő köztudottan, sajnos, zöldségellenes. Ha nem látja a zöldségdarabokat, akkor szó nélkül megeszik bármit, ami nem zöld színű. Azt kell mondjam, nekem turmixolva is tetszik. Jó kis kence lehetne belőle.


Hozzávalók:
- 2 közepes padlizsán, kisebb kockákra vágva (hámozva vagy hámozás nélkül, ízlés szerint),
- 2 evőkanál olívaolaj,
- 1 darab vöröshagyma, aprítva,
- néhány zellerlevél (szárzeller kellett volna bele, de nekem az nincs),
- 1 gerezd fokhagyma,
- 6 darab nagy paradicsom, hámozva, magozva, darabolva (én nem magoztam ki, feleslegesnek tartom),
- 2 evőkanál balzsamecet,
- 1 evőkanál barnacukor,
- egy-két kocka étcsoki,
- 5 dkg mazsola,
- 2 evőkanál baby kapribogyó (nekem ilyen nem volt, így én nem tettem bele),
- 5 dkg magozott olívabogyó (nem tettem bele, nem szeretjük),
- só,
- bors,
- tálaláshoz apróra vágott petrezselyemzöld vagy menta.

Elkészítés:

1. A padlizsánt egy nagy edénybe tesszük, 2 teáskanál sóval megszórjuk, összekeverjük és fél óráig állni hagyjuk. Ezután konyharuhára szedjük, leitatjuk a levét. Ezt a részt legközelebb kihagyom, mert szerintem felesleges, nem lett volna keserű amúgy sem.

2. Egy evőkanál olajon, alacsony lángon aranyszínűre, puhára pároljuk a vöröshagymát, majd, mikor majdnem kész, hozzáadjuk a fokhagymát is. Ekkor mehet bele a paradicsom és 5 percig, alacsony hőfokon főzzük.

3. Hozzáadjuk a balzsamecetet, cukrot, csokit, mazsolát, kapribogyót, olívát. További 5-10 percig főzzük. Gyakran keverjük meg, majd, ha kész elzárjuk a tüzet.

4. Egy nagy serpenyőben felmelegítünk egy evőkanál olajat, és megsütjük benne a padlizsánkockákat. Mikor már puha, akkor hozzákeverjük az elkészült paradicsomszószt. Együtt sütjük-főzzük további 10-15 percig. Ha kész, levesszük a tűről, letakarjuk és hagyjuk kihűlni.

5. Fogyasztáskor megszórjuk petrezselyemzölddel (vagy mentával). Lehet enni azonnal, de várhatunk egy-két napot vele, hogy összeérjenek az ízek. Szobahőmérsékletű legyen fogyasztáskor. Mi crostinivel ettük (nagyon vékonyra szelt házi kovászos barnakenyér, olajjal megkenve, sózva, sütőben ropogósra sütve).

Tojásmentes bundás kenyér

Soha nem gondoltam, hogy arra vetemedem, tojás nélkül készítek bundás kenyeret. Az ember a gyerekéért azonban bármit megtesz. Gergő vasárnap reggel bundás kenyeret akart enni. Panni viszont olyat nem ehet, pedig régen de szerette! A tojásérzékenysége miatt az ilyen ételeket száműztem az étrendjéből. Eszembe jutott, hogy vegán oldalakon láttam én már bundás kenyeret. Gyorsan belenéztem néhány receptbe. Csicseriborsólisztből készítik, de nekem ilyesmi nincs itthon (persze, miért ne, kölesliszt, cirokliszt, hajdinaliszt van, csak pont csicseriborsó nincs). A múltkori rántott patisszonból kimaradt egy kevés darált vöröslencse. Gondoltam, elsőre jó lesz talán az is. Míg elmentek megetetni a kecskéket, gyorsan összekevertem a hozzávalókat és megsütöttem. Nagyon izgultam és drukkoltam, hogy valami ehető sikerüljön, mert nem szerettem volna csalódott kislányt látni a reggeli fölött. Mikor elkészült, gyorsan belekóstoltam. Finom volt! Sőt! Ízre is eléggé hasonlított az igazihoz.

Elsőre nem lett szép, mert kevés alapanyagom volt, nem tudtam úgy belemártani, ahogy kell és a "liszt" is darabos volt, nem pedig finom lisztszerű, de mégis: boldogan ette Pannikám a bundás kenyeret. Azóta rendeltem csicseriborsólisztet, de magam is darálok majd vöröslencsét, hogy mindig legyen kéznél, ha kell.



Hozzávalók:
- csicseriborsóliszt vagy vöröslencseliszt,
- só,
- víz vagy édesítés nélküli növényi tej vagy "normál tej" (én vizet tettem, mert nem volt itthon tehén-/kecsketejem),
- fűszerek nálam most bors, kömény, kurkuma,
- zsiradék a sütéshez.

Elkészítés:

1. Minden hozzávalót alaposan összekeverünk. Ne legyen túl sűrű, de vízszerű, híg se, inkább tejszín vagy palacsintatészta állagú.

2. A kenyérszeleteket belemártjuk a tésztába és kisütjük. Nekem kevés alapanyagom volt, hisz maradékból dolgoztam, nem is volt finomra őrölve a liszt és csak egy kísérlet volt részemről, így én nem tudtam szépen mártani, inkább csak kenni a masszát, de így is nagyon finom lett és örült a lányom, hogy végre ő is ehet bundás kenyeret.

2016. augusztus 9., kedd

Citromfagyi és vaníliafagyi

A nagy kánikulában jól esik egy kis fagyi. De csak az, amelyik nincs túlcukrozva. Sokkal finomabb és egészségesebb házilag elkészíteni a fagyit. Az alap ugyanaz, ami ennél a diófagyinál, csak kihagytam a diót, mert most egyik részét citrommal, másik részét vaníliával ízesítettem. Annyit változtattam még, hogy sűrűbbre főztem az alapkrémet (szűk egy evőkanállal több keményítőt tettem bele), hogy, ha megolvad a tölcsérben, akkor se folyjon a fagyi (így a gyerekek tovább tudják élvezni). Mióta tudom, hogy Panni tojásérzékeny, sajnos nem készíthetem a kedvenc, jól bevált főzött tojáskrémes fagyinkat, de szerencsére rátaláltam tavasszal erre a tojásmentes receptre. Korábban készítettem egy főzés nélküli, mégis krémes fagyit is, melybe túró, tejszín és joghurt kell (plusz málna, ribizli...). Annak a receptjét is beírom hamarosan.


Túrós pogácsa teljes kiőrlésű lisztből

Mire hazaért a család a kecskéktől, ezzel a finomsággal vártam őket.



Hozzávalók:
- 25-30 dkg házi túró,
- 5 dkg cirokliszt,
- 5 dkg hajdinaliszt,
- 10 dkg teljes kiőrlésű tönkölyliszt,
- 5 dkg tönköly fehérliszt,
- 2 kiskanál só,
- 14 dkg disznózsír (nem volt itthon vaj, nyugodtan cseréljük le, de abból tegyünk 20-25 dkg-ot. A házi túrót fölözetlen, zsíros tejből készítettem, így nekem kevesebb zsiradék is elég volt a pogácsába, hisz a túróban már eleve ott volt a vaj).

Elkészítés:

1. A hozzávalókat gyors mozdulatokkal összegyúrjuk és fóliába csomagolva hűtőben pihentetjük néhány órát.

2. Ezután ízlés szerint 1,5-2 cm vastagra nyújtjuk. Tetejét berácsozzuk, kis pogácsaszaggatóval kiszaggatjuk.

3. Tepsire sorakoztatjuk és 200-230 fokos sütőben készre sütjük. Figyeljük, mert hamar elkészül. Ha nagyon pirosodik, 5 perc után vegyük kicsit lejjebb a hőfokot. A sok zsír miatt azonban jó, ha forró sütőben sül, úgy, mint a hájas tészta (különben csak állna a megolvadt zsírban).

Cukkinis, lecsós quinoa

Hétvégén ezt a köretet készítettem a padlizsánfasírthoz. Rengeteg padlizsán terem a kertben (szerencsére), így most négy padlizsánból fasírt, a másik négyből meg padlizsánkrém készült télire. A köretbe azért került lecsó, mert előző napokról maradt egy tányérral, amit nem akartam kidobni. De jól is jött, mert feldobta az ételt.



Hozzávalók:
- quinoa,
- cukkini, kis kockákra vágva,
- néhány gerezd fokhagyma, aprítva,
- bazsalikom, aprítva,
- egy evőkanál zsiradék,
- egy tányérnyi lecsó (vagy paprika, paradicsom),
- só,
- bors.

Elkészítés:

1. A quinoát sós vízben megfőzzük.

2. A zsiradékot felmelegítjük, hozzákeverjük az aprított fokhagymát és a bazsalikomot. Ha átfuttattuk a zsiradékon, akkor jöhet bele a cukkini. Sózzuk, borsozzuk. (ha nem kész vagy maradék lecsót használunk, akkor a paprikát és kicsit később a paradicsomot ebben a szakaszban adjuk hozzá).

3. Mikor elkészült, hozzákeverjük a lecsót és az előzőleg megfőzött quinoát. Átmelegítjük és tálaljuk.

Kovászolt, káposztával töltött almapaprika

Ha lehet kovászolni káposztát és uborkát (meg zöldbabot, céklát és más zöldséget), akkor miért ne lehetne kovászolni káposztával töltött almapaprikát. Kipróbáltam, majd néhány nap múlva izgatottan szedtem ki az üvegből az elkészült savanyúságot. Sejtettem, hogy nem lesz rossz, de hogy ennyire finom lesz, azt nem gondoltam volna. Végre nem kell ecetes lével készítenem gyerekkorom kedvenc savanyúságát sem. A felét megpróbálom télire eltenni. Néhány hónap múlva majd beszámolok a tapasztalataimról. Korábban már írtam, hogy két éve nem készítek hordós savanyúságot és más, ecettel eltett zöldséget, mert nem szeretem az ecet erős ízét. Számomra sokkal kellemesebb a kovászolás során kialakult enyhébb savanykás íz.


Hozzávalók:
- káposzta, vékony szálakra gyalulva,
- almapaprika, magház kiemelve,
- néhány szem egész bors,
- néhány gerezd fokhagyma, pucolva,
- só a káposzta elősózásához,
- só a felöntőléhez (ahány liter víz, annyi evőkanál só),
- 1-2 szelet kenyér (jó, ha igazi kovászos kenyeret használunk),
- néhány gyöngyhagyma (csak azért tettem bele, mert éppen volt).

Elkészítés:

1. A vizet a sóval felforraljuk, majd visszahűtjük.

2. A káposztát besózzuk, 30 percet állni hagyjuk, majd kinyomkodjuk a levét.

3. A paprikát megtöltjük a káposztával, utána egy nagy befőttesüvegbe tesszük. Dobunk mellé fokhagymát, egész borsot. Felöntjük az alaplével és a tetejére tesszük a kenyérszeletet.

4. Az üveg tetejére kistányért helyezünk, és meleg helyen néhány napig érleljük. Ha elkészült, levét leszűrjük és egy tiszta edénybe öntjük. Beletesszük a paprikákat és hűtőben tároljuk.

5. Én a felét eltettem télire kísérletképp. Meglátjuk, sikerül-e. A levét leszűrtem, felforraltam. Sterilizált befőttesüvegekbe tettem a paprikákat, felöntöttem a felforralt lével, lezártam az üvegeket és száraz dunsztba tettem.

2016. augusztus 6., szombat

Túrós nudli liszt és tojás nélkül

Éjjel egy után feküdtem le, ahogy az nyáron, befőzés szezonjában szokás (meg persze egy órára csöpögött le a majdnem másfél kiló túró is). Reggel 6 körül aztán arra ébredtem, hogy esik az eső és hogy valami oknál fogva nudlit ennék. Méghozzá mákosat. Igen ám, de nekem a szénhidráttal csínján kell bánni, ezért a túrós nudli receptem jutott eszembe a hagyományos krumplis helyett. Aztán jött a felismerés, hogy nem főzhetem meg, mert tojás kell bele. Azt meg Panni nem ehet. Lemondtam róla és gondoltam, akkor elég lesz az a kis fagyi, ami tegnapról maradt (vaníliafagyit és citromfagyit készítettem a hőségre való tekintettel). Mindenkinek jut egy-egy gombóc. Végül úgy alakult, hogy a gyerekek is átmentek délelőtt a másik telekre, úgyhogy egyedül maradtam itthon. Ki is használtam a lehetőséget, gondolván, a cukkinikrém várhat estig, így nekiláttam a kísérletnek. Először csak 10 dkg túrót gyúrtam össze, hátha nem sikerül és nem akartam kidobni azt a finom házi túrót, amit éjjel készítettem. Megfőztem. Jó lett, habár kicsit talán gumis. A második adag már (felbátorodtam) 30 dkg túróból készült, kevesebb keményítővel és útifű maghéjjal. Remek lett. Le is írom gyorsan a receptet. Nem túl olcsó desszert, de mindenképp kevesebb a szénhidrát ebben, mint a hagyományos, krumplis-lisztes változatban (pedig azt is nagyon szeretem) és kevésbé kiadós (de úgysem ezzel kell jóllakni). Azt is el tudom képzelni, hogy másfajta, újonnan felfedezett keményítővel készüljön a nudli. Mindenki kísérletezze ki, mivel a legjobb neki.





Hozzávalók:
- 50 dkg HÁZI TÚRÓ,
- másfél kiskanál útifű maghéj,
- 8 dkg burgonyakeményítő.

Tálaláshoz darált mák, valamilyen édesítő, lekvár, dió, pirított zsemlemorzsa stb., ki mit szeret.

Elkészítés:

1. Nagyon fontos hangsúlyoznom, hogy én a magam által készített házi túróból (házi tejből) készítettem a nudlit. Ez a túró nem olyan, mint a bolti, mert nem fölöztem le. Ebben minden zsír/vaj benne van és nem olyan száraz, mint a boltban kapható változatok.

2. A túrót tehát összegyúrtam a keményítővel és az útifű maghéjjal. Közben feltettem a vizet forrni. Kis nudlikat csipkedtem, majd sodortam a tésztagombócból. Több részletben kifőztem. Nem kell sokáig főzni. Feljönnek a víz tetejére, elszámolunk ötig és már lehet is kiszedni.

3. Miközben fő a következő adag, mossuk át hideg vízzel a kifőtt nudlikat, mert kicsit ragadós állagú lehet a felszíne.

4. Ha mind megfőtt, óvatosan összekeverjük a mákkal (zsemlemorzsával). Én cukrot most nem tettem bele, mert mindenki máshogy édesítette. Van, aki csak lekvárral, van, aki kókuszcukorral, ki többel, ki kevesebbel.

2016. augusztus 4., csütörtök

Mindenmentes gofri

Gyorsan kellett sütnöm, aztán még gyorsabban fényképeznem, mert közben megérkeztek a bútorszállítók, a gyerekek meg ették volna reggelire a gofrikat. Nincs bene tojás és liszt, illetve, ha nem állati eredetű tejet teszünk bele, és a vajat is lecseréljük olajra vagy kókuszzsírra, akkor még tejterméktől is mentes lesz. Elsőre nem lett rossz ez a gofri, de kissé nehezen jöttek ki a sütőformából. Érdekes mód az utolsó két adaggal viszont nem volt probléma. Még gyakorolni, próbálgatni kell, hogy megtaláljam a számunkra megfelelő tésztát, de azért ezt most beírom, hogy később ne kelljen keresgélnem. A receptet egyébként a The puur blogon találtam.


Hozzávalók:
- 2 dl szóda,
- 3 dl (mag)tej,
- 4 evőkanál olaj/vaj, ki mit használ,
- 1 g aszkorbinsav vagy pár csepp citromlé vagy 2 evőkanál almaecet,
- 1 kiskanál szódabikarbóna,
- 1 lenmagtojás (1 evőkanál lenmagliszt/őrölt lenmag+3 evőkanál víz),
- 5 dkg barna rizsliszt,
- 15 dkg hajdinaliszt,
- 10 dkg kölesliszt,
- 10 dkg mandulaliszt (nálam őrölt mandula, de most egyébként darált diót tettem bele),
- olaj/kókuszzsír, vaj (ha nem tartjuk a tejmentes diétát) a sütő kikenéséhez.

Elkészítés:

1. Egy tálban összekeverjük a folyékony hozzávalókat, majd hozzáadjuk a szárazakat.

2. Csomómentesre keverjük és pár percig állni hagyjuk. Közben előmelegítjük a gofrisütőt.

3. A sütőt kikenjük zsiradékkal (olaj, kókuszzsír stb.), belemerünk egy adag tésztát és készre sütjük. Nekem minden sütés előtt kellett zsírozni a sütőt.




Pasztinákos-hagymás kenyér

Ismét egy Hugh Fearnley-Whittingstall recept következik, ezúttal a River Cottage minden napra című könyvéből. Már 2 éve szerettem volna elkészíteni ezt a kenyeret, de valahogy mindig elmaradt. Most eljött a kipróbálás napja. Sajnos a fényképezőm nem volt nálam aznap, így csak este tudtam lefotózni. Így a kép nem adja vissza, milyen jól nézett ki ez a kis kenyérke.

Hozzávalók (kicsi vekni lesz ebből, annyi, amennyit 3-4 ember egy alkalommal elfogyaszt):
- 1 evőkanál zsiradék,
- 1 nagy fej vöröshagyma, aprítva,
- 18 dkg liszt (nálam teljes kiőrlésű tönköly),
- 1 kiskanál szódabikarbóna (eredetileg sütőporos lisztet írt a recept),
- egy kupak almaecet (ezt nem írta a recept, de én tettem bele),
- fél teáskanál só (én szűk egy teáskanállal tettem bele),
- 1 teáskanál kakukkfűlevél,
- 5 dkg cheddar vagy érlelt kecskesajt,
- 18 dkg finomra reszelt pasztinák,
- 1 közepes tojás, enyhén felverve (én ezt nem tettem bele),
- 2-3 evőkanál tej, fokozatosan adagoljuk,, mert lehet, nem lesz szükség ennyire,
- bors.
- olaj vagy búzadara a tepsi kenéséhez.

Elkészítés:

1. A zsiradékon lassú tűzön, gyakran kevergetve megpároljuk a vöröshagymát (legyen puha és kapjon egy kis színt).

2. A hagymával együtt minden hozzávalót összekeverünk, majd egy puha tésztát gyúrunk belőle. Ne gyúrogassuk sokáig, ne gyúrjuk túl. Csak álljon egybe és már formázzuk is (kerekre vagy hosszúkásra).

3. Egy tepsit vagy olajjal kenünk meg vagy megszórjuk búzadarával. Ráhelyezzük a kenyeret és 180 fokra előmelegített sütőben addig sütjük, míg az alja kongó hangot nem ad és a teteje kissé megpirul (kb. 40-45 perc). Néhány percig rácson hagyjuk hűlni, majd szeleteljük. Melegen, langyosan az igazi.

Mazsolás-sóskás pite

Ezt a receptet ugyanott találtam, ahol az előző bejegyzésben olvasható vöröslencsés sóskalevest, azaz a The Guardian oldalán. 

Kicsit máshogy készítettem, ahogy ott le van írva, már csak a tojásmentes diéta betartása miatt is. A leírásban majd jelzem, hol módosítottam.






Hozzávalók a tésztához (Hugh kicsit máshogy készítette, de nekem ez a tészta már régóta a bevált pitetésztám, így ezt használtam):
- 20 dkg liszt (nálam tönköly, van, hogy teljes kiőrlésű tönköly is kerül bele),
- 1 evőkanál cukor,
- 10 dkg hideg vaj,
- néhány evőkanál tejföl, esetleg víz (annyi, amennyitől rugalmas, könnyen nyújtható tésztát kapunk).

Hozzávalók a töltelékhez:
- kb. 30 dkg sóska, amit leszárazunk, majd mosunk, csöpögtetünk,
- 2 dl tej,
- 2 dl tejszín,
- 2,5 dkg cukor (aki édesen szereti, tegyen többet),
- egy nagy marék mazsola,
- 2 tojás + 2 tojás sárgája (nálam, mikor tojásmentesen sütöttem, ez kimaradt és HELYETTE tettem bele 4 teáskanál útifű maghéjat és 2 teáskanál burgonyakeményítőt, de készítettem már a tojásos változattal is),
- egy kis vanília (eredetileg nem írta a recept, de én tettem bele).

Elkészítés:

1. A tésztát készítjük el előbb. A lisztet és a cukor összekeverjük, majd elmorzsoljuk a hideg vajjal. Ezután annyi tejfölt/vizet teszünk hozzá, amennyivel egy jól nyújtható, rugalmas tésztát kapunk. Becsomagoljuk zacskóba vagy fóliába és hűtőben pihentetjük legalább 30 percet, de akár egy éjszakát is lehet.

2. A pihentetett tésztát kinyújtjuk, majd kibéleljük a piteformát vele. Előmelegített, 190 fokos sütőben elősütjük (sokan vakra sütik, én nem szoktam, egyszerűen csak jó alaposan megszurkálom a tésztát egy villával. Arra viszont nagyon kell figyelni, hogy a tészta körben ki legyen hajtva a piteforma falán, különben az elősütés során beesik a tészta és nem lesz hova tölteni.) Ez a lépés, azaz az elősütés, nagyon fontos minden pite esetében, különben szalonnás lesz a tészta. Az elősütés kb. 15 percig tart. Enyhe színt kaphat a tészta.

3. A sóskát apróra vágjuk és pár perc alatt megpároljuk. Hamar összeesik. Én nem is hagytam, hogy teljesen összeessen. Itt eldönthetjük, hogy az eredeti recept szerint haladunk-e tovább, azaz a pitébe a darabolt sóskaleveleket tesszük-e vagy majd összeturmixoljuk. Én az utóbbi mellett döntök minden esetben, különben a gyerekek nem biztos, hogy megennék a pitét. Így viszont mindig elfogy az egész. Ha nem turmixoljuk a leveleket, akkor kevésbé lesz ilyen erős zöld színe a pitének.

4. Egy magas falú edénybe öntjük a tejet, tejszínt, vaníliát, cukrot, tojásokat VAGY a keményítőt és az útifű maghéjat, végül a sóskát (Hugh javasolja, nyomkodjuk ki a sóska levét. Én csak módjával tettem, hogy maradjon azért egy kis savanykás íze). Botmixerrel krémesre pürésítjük.

5. Az elősütött tésztába öntjük a sóskakrémet, megszórjuk mazsolával a tetejét és gyorsan visszatoljuk az egészet a sütőbe. Én légkeverésre kapcsoltam egy rövid időre, hogy minél hamarabb átjárja a meleg a tölteléket. Készre sütjük (180 fokon). Nálam a kész azt jelentette, hogy jól felpúposodott a töltelék és rezgett, de már nem folyt, mint sütés előtt. Mire kihűl, megszilárdul és kellemes krémes állaga lesz. Ha amellett döntöttünk, hogy csak daraboljuk a leveleket (lásd 3. pont), akkor addig kell sütni, míg kicsit barnulni kezd a teteje (kb. 40 perc).

Vöröslencsés sóskakrémleves

Ismét Hugh Fearnley-Whittingstall receptje következik, melyet a The Guardian oldalán találtam. Nagyon ízletes és gyors leves. Biztosan sokszor készítem még, mert a gyerekek is szerették.






Hozzávalók:
- 1 nagy fej vöröshagyma, aprítva,
- 1 zellerszár aprítva (nem szoktam tenni bele),
- 20-25 dkg vöröslencse, mosva,
- 2 sárgarépa, reszelve,
- szoktam tenni bele, ha eszembe jut, egy-két krumplit is pucolva, kockázva, hogy krémesebb legyen,
- 1-1,3 liter alaplé (zöldség- vagy húsleves vagy, ha nincs, akkor víz+natúr vega-mix),
- 20 dkg sóska, közepe kiszedve, mosva,
- néhány evőkanál tejföl vagy tejszín,
- egy-két evőkanál zsiradék,
- tálaláshoz, díszítéshez tejszín vagy natúr joghurt.

Elkészítés:

1. A vöröshagymát megpároljuk a zsiradékon, majd hozzáadjuk az aprított répát és a zellert. Néhány percig együtt pároljuk, majd mehet hozzá a lencse is. Felöntjük alaplével vagy vízzel, sózzuk, borsozzuk és lassú-közepes lángon addig főzzük, míg minden megpuhul (kb. 15-20 perc).

2. Ekkor hozzáadjuk a sóskát és a tejfölt/tejszínt, elkeverjük, majd botmixerrel szép simára pürésítjük. Ha túl sűrű, hígítjuk vízzel vagy alaplével. Egyet forralunk rajta és kész is.

Patisszonkrémleves

Ildinyónál találtam a receptet. Idén csillagtökből is jóval több terem nálunk, mint előző években. Készült már többször rántott patisszon, tettem el mélyhűtőbe is, de most valami mást szerettem volna. Finom leves. Télen is elkészítem majd a lefagyasztott csillagtökből. Szalonnán, pirított kenyérkockán túl bármit tehetünk a levesbe. Én pl. szórtam bele reszelt érlelt kecskesajtot és nem pirított kenyérkockával, hanem crostinivel ettem. Ildinyó pedig fokhagymás olajban sült petrezselymet is szórt rá.



Hozzávalók:
- kb. 1-1,5 kg patisszon, hámozva, kockára vágva,
- 1-2 darab krumpli, hámozva, kockára vágva,
- 2 fej vöröshagyma, aprítva,
- 5 gerezd fokhagyma, aprítva,
- só,
- bors,
- 5-6 evőkanál tejföl vagy tejszín,
- alaplé, ha van (ha nincs, akkor víz+natúr vega-mix),
- egy evőkanál zsiradék,
- 2 nagy szelet füstölt szalonna, kicsi kockákra vágva,
- néhány szelet kenyér, kockára vágva.

Elkészítés:

1. A zsiradékon megpároljuk a vöröshagymát, majd ha kész, hozzákeverjük a krumplit, a patisszont és a fokhagymát. Pár percig fedő alatt együtt pároljuk, majd felöntjük vízzel (ha van, alaplével is lehet). Sózzuk, borsozzuk.

2. Ha kész, botmixerrel pürésítjük és belekeverjük a tejszínt vagy a tejfölt.

3. A szalonnát pirosra sütjük, majd kiszedjük a zsírból és a kenyérkockákat a zsírjában ropogósra-pirosra sütjük (ha túl sok zsír kisült, akkor először öntsünk le belőle). Ahogy fent írtam, bármivel tálalhatjuk, nem muszáj szalonnával és kenyérkockával.