Oldalak

2022. december 31., szombat

Bögrés mákos

Lajos Mari 99 sütemény és torta című könyvéből van a recept. 


 

Hozzávalók: 

- 2 tojás,

- 10 dkg vaj,

- 1 bögre (kb. 3 dl) cukor, nálam ez kevesebb,

- 1 bögre darált mák, 

- 1 bögre tej,

- 1 bögre liszt,

- 1 sütőpor (nálam csak fél zacskó),

- 1 késhegynyi őrölt fahéj,

- ribizli-vagy málnalekvár (nálam eper). 


Elkészítés: 

1. A puha vajat kikeverjük a cukorral, majd mehetnek bele a tojások. Végül a sütőporral kevert liszt, mák és tej, valamint a fahéj. 

2. Vajazott-lisztezett, kisebb méretű tepsibe öntjük a masszát (lágy, önthető a tészta). 180 fokra előmelegített sütőben kb. 35-40 percig sütjük. Akkor van kész, amikor megpirul a teteje, az oldala elválik a tepsitől. Ha kihűlt, félbe vágva megkenhetjük lekvárral, ha szeretnénk. 

2022. december 15., csütörtök

Húsmentes gombócok paradicsomszószban


Most éppen maradt előző napról egy adag főtt bulgur, ezért azt kevertem össze tojással és különféle zöldségekkel (finomra reszelt, párolt sárgarépa, párolt vöröshagyma, sütőben egészben megsütött, majd héjától megfosztott padlizsán, amit egyébként nyáron tettem el mélyhűtőbe, darált dió) és persze só, bors, pici őrölt kömény, de mehet fűszerpaprika is bele. Paprikába is lehet tölteni, én azonban most csak simán gombócokat főztem a paradicsomba.

A házi paradicsomlevet feltettem főni, sóval ízesítettem (cukorral csak a végén). Mikor forrt, akkor berántottam (szokásos módon), hogy a gombócokat később már ne kelljen kiszedni, mert féltem, hogy szétesnek majd. Aztán beletettem az edénybe az összes gombócot (széles edényt használtam, hogy ne legyen sok réteg gombóc egymáson). Lassú tűzön főztem még egy rövid ideig.
Ki kenyérrel, ki magában ette és azt kell mondjam, mindenkinek nagyon ízlett. Sárikám egy pillanat alatt megette, amit mertem neki.

Omlós perec

 Borbás Marcsi Édes békeidők II. című könyvében található a recept. Van egy hasonló recept a blogon, itt, de nekem ez tetszik jobban (abban kevesebb a zsiradék). 


Hozzávalók: 

- 30 dkg liszt,

- 10 dkg vaj,

- 5 dkg sertészsír,

- 1 teáskanál só,

- 1 teáskanál sütőpor,

- kb. 2 evőkanál tejföl,

- 20 dkg (gouda) reszelt sajt,

a tetejére: 

- 5 dkg sajt/egész mák/szezámmag/köménymag, ki mit szeretne,

- 1 tojás. 


Elkészítés: 

1. A lisztet elkeverjük a sóval és a sütőporral, majd elmorzsoljuk a hideg vajjal és zsírral. Ezután megy még bele a reszelt sajt és annyi tejföl, hogy a tészta összeálljon. 

2. Zacskóba vagy fóliába csomagoljuk a tésztát és legalább 30 percre betesszük a hűtőbe. 

3. Ezután egy lisztezett felületen kinyújtjuk a tésztát (Marcsi 1 cm-t javasol, nálam kicsit kevesebb volt) és kiszaggatjuk. 

A recept azt javasolja, előbb kenjük le felvert tojással a tésztát, majd szórjuk meg a tetejére szánt tojással vagy magokkal. Én azonban ezt nem tartom jó ötletnek, hiszen a szabáshulladékot újra összegyúrva még sok perecet kapunk majd. 

Tehát én először nyújtottam a tésztát, majd sütőpapírral bélelt tepsire sorakoztattam az első adag perecet. Felvert tojással lekentem a tetejüket és megszórtam sajttal, némelyiket mákkal vagy köménymaggal. 

4. 190 fokra előmelegített sütőben szép pirosra sütjük. 

2022. december 14., szerda

Vajas pogácsa

 Luca-napra sütöttem ezeket a pogácsákat. Az egyikbe rejtettem egy pénzérmét is a babona és szokás kedvéért. 


A receptet Rupáner oldalán találtam. Itt-ott változtattam a leíráson, de jelzem, hogy mit. 




Hozzávalók: 

- 50 dkg liszt,

- 25 dkg vaj,

- 3 tojássárgája,

- 1 csapott evőkanál só,

- 1 kisebb poharas tejföl (de liszttől függ, lehet, hogy kicsit több is kell majd),

- 1 kocka élesztő (eredetileg 2,5-3 dkg-ot terveztem csak tenni bele, mert olyan soknak tűnt ez az 5 dkg, végül 4 dkg élesztőt gyúrtam a tésztába),

- 1 egész tojás a tetejére. 

Elkészítés: 

1. A lisztet, sót, vajat elmorzsoljuk. 

2. Közepébe öntjük a tojássárgát, tejfölt és rámorzsoljuk az élesztőt. 

3. A tésztát összegyúrjuk. Közepesen kemény tészta lesz. Mikor összegyúrtuk, a tálat becsomagoljuk. Én egy tiszta kukazsákba tettem bele a tálat és így ment a hűtőbe. 5-6 órát pihenjen a hűtőben. 

4. Ezután a recept azt javasolja, hogy lisztezett felületen átgyúrjuk a tésztát és nyújtjuk. Én azonban gyúrás helyett egyszer meghajtogattam a tésztát, kicsit hagytam állni (pár perc), majd nyújtottam ujjnyi vastagra (a recept szerint 2 cm-re). 

5. Tetejét berácsozzuk, szaggatjuk (olyan 3-3,5 cm-es volt a szaggatóm). Az oldalukat meg is sodorhatjuk óvatosan, így magasabb lesz. Sütőpapírral bélelt tepsire tettem a tésztát és én nem 10-15 percig hagytam pihenni, konyharuhával letakarva, hanem 50 percet (ha valahol melegebb a konyha, lehet, hogy elég 30-40 perc is).  

6. Sütés előtt nagyon óvatosan, hogy ne folyjon le a tojás a pogácsa oldalára, bekenjük a tetejét felvert egész tojással. 

7. 220 fokra előmelegített sütőben sült világos aranybarnára. (Az eredeti recept 180-200 fokot ír.) Túlsütni nem szabad, mert akkor kiszárad.