Oldalak

2013. január 31., csütörtök

Foszlós kalács kovásszal

Körülbelül 9 hónapos már a kovászom, amivel minden héten legalább egyszer kenyeret sütök. A héten frissítettem és szaporítottam a kovászt, ami annyira felfrissült, hogy gondoltam, kipróbálom, milyen vele kalácsot sütni. Első próbálkozásra nagyon jól szerepelt a kovász a kalácstésztában. Kovász ízt nem érezni, nagyon puha, kellemes kalácsunk lett. Alig várom, hogy újra süssek vele valamilyen süteményt. A receptet a Nem vagyok mesterszakács nevű blogon találtam, amit csak kicsit módosítottam. Kovászos kenyerünkről és a kovászról itt írok.




Hozzávalók: 18 dkg rétesliszt, 15 dkg finomliszt (BL 50), 17 dkg fehér tönkölyliszt (vagy BL 50 helyett 32 dkg fehér tönkölyliszt), 18 dkg kovász, 5-7 dkg cukor, 7 dkg vaj, 2-2,5 dl tej (attól függ, mennyit vesz fel a tészta), 2 tojás sárgája, csipet só. Lehet tenni bele még vanília kikapart belsejét, narancs és citromhéjat reszelve, egy egész tojás a lekenéshez.

1. A kovászt alaposan összekeverjük a szobahőmérsékletű tejjel. Hozzáadjuk két tojás sárgáját, a vaníliát, a citrushéjakat, az olvasztott vajat, végül a csipet sóval elkevert liszteket. Jól összekeverjük és 10 percig állni hagyjuk.

2. 10 perc után megdagasztjuk a tésztát és ismét állni hagyjuk, ezúttal 20 percre.

3. 20 perc után megint megdagasztjuk a tésztát és ismét pihentetjük, 30 percet.

4. 30 perc után meghajtogatjuk a tésztát: fentről le, lentről fel, jobbról balra és balról jobbra. Egy órát letakarva kelni hagyjuk. Ezt a műveletet még kétszer megismételjük (kelesztés, hajtogatás).

5. Három vagy hat egyforma gombócot készítünk a megkelt tésztából és mindegyiket kisodorjuk (középről kifele sodorjuk, a két végét elvékonyítjuk). Egy nagy hatfonatos vagy egy nagy háromfonatos vagy két kisebb kalácsot formázunk belőle, amit letakarva egy órán át kelesztünk. Sütés előtt fél és negyed órával megkenjük felvert egész tojással a kalácso(ka)t.




6. Egész tojással lekenjük a kalácsot és 200 fokos sütőben megsütjük (ha két kisebb kalácsot készítünk, akkor elég 20-25 perc, ha egy nagyot, akkor 30-35 perc lesz a sütési idő. Ha nagyon barnul a teteje, félidőben letakarhatjuk.)







2013. január 30., szerda

Gyors padlizsánkrém

Nyár végén sütöttem néhány padlizsánt, ami a kertünkben termett, majd zacskóba tettem és lefagyasztottam. Gondoltam, valamire csak jó lesz a télen. Ma jött el az alkalom, hogy elővegyem és padlizsánkrémet készítsek belőle.




Hozzávalók: 3 kisebb padlizsán, 2 gerezd fokhagyma, 1 egészen kis fej lilahagyma (vöröshagymából is készülhet és esetleg megfonnyaszthatjuk kevés zsiradékon, így nem lesz olyan intenzív az íze), fehérbors, citromlé, mustár, só, néhány evőkanál olívaolaj.

1. Ha friss padlizsánból készítjük, akkor a padlizsánt megmossuk, megszurkáljuk és sütőben megsütjük (van, aki a platnin szereti készíteni). Hagyjuk kihűlni. Én most csak kivettem a fagyasztóból a már előkészített padlizsánt és kiolvasztottam.

2. Kockára vágjuk a padlizsánt, apróra a hagymákat. Minden hozzávalót beleteszünk egy edénybe és botmixerrel krémesre törjük.

3. Hűtőben érleljük másnapig. Pirítósra kenve tálaljuk.

Napraforgópástétom

A diétám miatt időnként kénytelen vagyok az interneten böngészni ötletek után. Másrészt, amúgy sem árt a sajt-kolbász-szalámi kenyérrel reggelik és vacsorák unalmát és egyhangúságát időnként megtörni. A napraforgópástétomot a Vegánságok nevű blogon találtam. Ezt a receptet alakítottam át egy kicsit az itthon lévő dolgokhoz igazítva.




Hozzávalók: másfél marék napraforgómag (legközelebb duplázom vagy triplázom a mennyiséget), egy kis fej lilahagyma (de lehet újhagyma is, ha van), egy kiskanálnyi házi, sózott, őrölt pritaminpaprika (vagy egy kis darabka friss pritaminpaprika), só, bors, kurkuma, néhány szál petrezselyem, kömény, kevés citromlé, ízlés szerint

1. A napraforgómagot egy éjszakára beáztatjuk. Másnap leöntjük róla az áztatóvizet és egy szűk, mély edénybe tesszük a magokat. Hozzáöntjük a citromlevet és kevés vizet, ha szükséges. Botmixerrel krémesre törjük. Azért célszerű mély edénye tenni a magokat, mert nekem a mixelés elején elkezdtek kiugrálni a magok az edényből.

2. Mehet bele a hagyma, a fűszerek és a petrezselyem szára. Megint keverünk párat a botmixerrel.

3. Végül az apróra vágott petrezselyemlevelet is belekeverjük, de ezt már kanállal. Kenyérrel, zöldségekkel, krékerrel tálaljuk. Körözöttre hasonlít az íze.


2013. január 24., csütörtök

Habos-túrós pite

Borsólevest főztem, ehhez kellett valamilyen második fogást kitalálnom.Eredetileg zöldségtortát (brokkolis quiche-t) terveztem, de inkább valami édesre vágytam. Így esett a választásom a túrós pitére. Nagyon finom, könnyű, habos a túrókrém a süteményben. A szilva, amit a tetejére tettem, is illett hozzá. Csökkentett szénhidráttartalmú liszttel készítettem a tésztát, de bármilyen lisztel el lehet készíteni.




Hozzávalók a tésztához: 25 dkg liszt (én 20 dkg csökkentett CH liszthez daráltam 5 dkg mandulát), 1 tojás, 10-12 dkg zsiradék (én most 5 dkg vajat és 5 dkg libazsírt használtam), 5 dkg xukor.

A hozzávalókat összegyúrjuk, fóliába csomagoljuk és hűtőbe tesszük pihenni néhány órára (vagy akár egy éjszakára). Felhasználás előtt kivesszük a tésztát a hűtőből és vagy az egész tésztát kinyújtjuk, majd a kerek piteformába tesszük vagy egy kisebb darabot félreteszünk belőle, hogy a sütemény tetejét berácsozzuk vele vagy egyszerűen ráreszeljük a tetejére (én az utóbbit választottam, de nem reszeltem, csak rámorzsoltam).

A tésztát tehát beletesszük a piteformába, 180 fokos sütőben kicsit elősütjük. Közben elkészítjük a túrókrémet.

Hozzávalók a túrótöltelékhez: 25 dkg túró, 10 dkg xukor, 1 citrom reszelt héja, kevés vaníliaesszencia, 3 tojás, gyümölcs ízlés szerint.

A túrót összekeverjük a xukorral, a három tojás sárgájával, a citromhéjjal és a vaníliával. Egy másik edényben kemény habbá verjük a tojások fehérjét, végül óvatosan a túróhoz keverjük. Az elősütött tésztára öntjük, tetejét gyümölccsel kirakjuk, rámorzsoljuk a maradék tésztát, majd készre sütjük.

2013. január 15., kedd

Egyszerű céklasaláta

Sült csirke vagy sült nyúl mellé gyakran eszünk céklasalátát. Gyorsan kész van, egészséges és rengeteg céklánk termett a nyáron.

Hozzávalók: cékla, alma, fél citrom leve, só, torma.

A céklát meghámozom, reszelem. Az almát nem szoktam hámozni, mosás után reszelem és hozzákeverem a céklához. Ízesítem sóval, citromlével és néhány kiskanálnyi ecetes tormával. Kicsit állni hagyom a hűtőben és már fogyasztható is.



Édes és sós köles reggelire

Első próbálkozásra nem ízlett a köles. 1-2 év múlva kapott egy újabb esélyt. Azóta szívesen kísérletezek vele. Megszerettük.

Elfogyott a kenyerünk estére, sütni csak másnap terveztem (kovásszal készült kenyeret sütök, ami szinte egy egész napig készül). Hogy mégse haljunk éhen, kétféle kölest készítettem. Az egyik mákos, a másik parmezános. Jól szerepelt mindkét verzió, így nálunk most már nem csak desszert és köret készül belőle, hanem reggeli is.

Hozzávalók: személyenként körülbelül 4-5 dkg köles szárazon mérve, mák ízlés szerint (én 5 dkg mákot daráltam), xukor vagy méz vagy parmezán sajt.

A kölest megmossuk, majd két-háromszoros mennyiségű vízben megfőzzük. Szeretem kicsit szétfőzni, ha nem köretnek eszem. Tálra rendezem, megszórom a darált mákkal és édesítem. Ha a sós változatot készítjük, akkor parmezánnal szórjuk meg a kölest. Legközelebb pirítok rá apróra vágott szalonnát is. Szerintem az még hiányzott róla.

2013. január 13., vasárnap

Lisztmentes máktorta

Édességre vágytam, de a diétám miatt nem nagyon ehetek süteményeket. Kívántam a mákot is, így arra gondoltam, mi lenne, ha egy lisztmentes mákos süteményt készítenék. Az alapötlet innen származik.

Hozzávalók: 15 dkg darált mák, 5 dkg darált dió, 7-8 dkg xukor, 6 dkg puha vaj (legközelebb 10-12 dkg vajat teszek bele), 4 tojás, egy narancs és egy citrom reszelt héja, 1 teáskanál fahéj, egy mokkáskanál szódabikarbóna, néhány csepp citromlé, kevés rum, kb. fél dl narancslé, darabolt étcsokoládé ízlés szerinti mennyiségben.

A tojások sárgáját a xukor felével fehéredésig, jó habosra kikeverjük, majd a tojásfehérjét a xukor másik felével kemény habbá verjük. A tojássárgába keverjük a vajat, a rumot, a narancslevet, a citromlevet, a narancs-, és citromhéjat, a fahéjat és a szódabikarbónát, majd az egészet a habhoz öntjük. Végül a darált mákot, a diót és az étcsokit óvatosan hozzákeverjük a habhoz.

Mivel csak 26 cm-es tortaformám van, ezért abban sütöttem, de ha kisebb formába tesszük, akkor magasabb lesz a sütemény. Az eredeti recept 12 dkg vajat és 3 evőkanál kakaóport ír. Én a kakaóport kifelejtettem, a vaj mennyiségét csökkentettem.

200 fokos sütőbe tettem be a süteményt, majd 10-13 perc múlva mérsékeltem a hőt 180 fokra. Körülbelül 20-30 percig kell sütni, de tűpróbát érdemes végezni, mielőtt kivennénk a süteményt a sütőből.

Tálalhatjuk szilvalekvárral, ribizli-vagy málnalekvárral, vaníliakrémmel, fagylalttal.

Meglepően finom sütemény.





Puha, "rezgős" túrógombóc

Hozzávalók: 50 dkg túró, 10-12 dkg búzadara (ha száraz a túró, 10 dkg-ot szoktam), 3 tojás. A forgatáshoz pirított őrölt mandula vagy pirított zsemlemorzsa vagy darált mák, tejföl, fahéj, cukor stb., ki hogy szereti.

A túrót jól szétnyomkodjuk villával, majd három tojás sárgájával és a búzadarával összekeverjük. Hűtőbe tesszük a túrós masszát és 2-3 órát állni hagyjuk. Főzés előtt jó kemény habbá verjük a tojásfehérjét és a túróhoz keverjük (több részletben). Egy nagy edényben vizet forralunk, kézzel kisebb gombócokat formázunk és 2-3 részletben kifőzzük azokat. Pár perc alatt elkészül egy-egy adag. Feljön a víz tetejére, számolunk 5-ig, 10-ig és már szedjük is ki. A kifőtt gombócokat ízlés szerint megforgatjuk pirított, darált mandulában, pirított zsemlemorzsában vagy darált mákban. Tejfölt (ha mákban forgattuk, akkor esetleg lekvárt), fahéjat, cukrot kínálunk hozzá. Én általában mandulával eszem a gombócot, mert annak a legalacsonyabb a szénhidráttartalma.

2013. január 9., szerda

Körömvirág krém házilag

Nyáron készítettem a kertünkben található körömvirágból krémet. Nagyon hasznos ez a krém, sok bőrprobléma ellen alkalmazhatjuk. Nálunk most elsősorban kisfiunk, Gergő bőrére kerül ez az értékes, adalékanyagoktól mentes krém (pelenka területére, kisebb bőrpírra arcán, lábán).

A krém készítése igen egyszerű. Egy jó nagy csokor körömvirágot szedünk, kicsit megrázzuk, hogy, ha esetleg bogár van a virágon, kihulljon. A virágfejet levagdossuk a szárról. Disznózsírt (nálunk mangalicazsírt) melegítünk, majd a virágokat beletesszük a zsírba. Néhány percig sütjük (sercegni fog, mintha húst sütnénk). Ezután letakarjuk az edényt fedővel és egy napra a spázba tesszük állni.

Másnap újra feltesszük a tűzre a körömvirágos zsírt, de csak addig melegítjük, amíg felolvad a zsír. Leszűrjük és üvegtégelyekbe töltjük (átszűrhetjük kétszer is, akkor a sötét részek biztosan távoznak a zsírból és szép sárga lesz a krémünk). Használatig hűtőben tároljuk.

2013. január 5., szombat

Korhelyleves

Hozzávalók: 50 dkg savanyú káposzta, 10 dkg szalonna, 10-15 csípős kolbász, 1 fej vöröshagyma, 3 gerezd fokhagyma, bors, 2 kiskanál őrölt fűszerpaprika, babérlevél, 2 dl tejföl, 1 evőkanál liszt.

A szalonnát kis kockákra vágjuk és sütni kezdjük. Mikor már majdnem kész (szépen kisült a zsírja, de még nem pirult meg), akkor hozzáadjuk az apróra vágott vöröshagymát és addig sütjük a szalonnával, míg a hagyma üvegesre nem párolódik. Ekkor lehúzzuk az edényt a tűzről, beleszórjuk az őrölt fűszerpaprikát, elkeverjük és visszatesszük a tűzre. Rögtön hozzákeverjük a káposztát is és felöntjük vízzel. Fűszerezzük, beletesszük a felkarikázott kolbászt, majd főzni kezdjük. Ha elkészült, a tejfölt és a lisztet összekeverjük, behabarjuk vele a levest és még pár percig forraljuk .Tálaláskor kínálhatunk hozzá még tejfölt. Mi kenyérrel és töpörtyűs pogácsával ettük.

5. heti menü

Január 28., hétfő: káposztás hús,

Január 29., kedd: káposztás hús,

Január 30., szerda: paradicsomleves, borsópörkölt kölessel,

Január 31., csütörtök: paradicsomleves, borsópörkölt kölessel,

Február 1., péntek: sült tarja, balzsamecetes sült cékla,

Február 2., szombat: sült tarja, balzsamecetes sült cékla, szalagos fánk,

Február 3., vasárnap: csülkös bableves csipetkével, szalagos fánk.

4. heti menü

Január 21., hétfő: kakaspörkölt, tökfőzelék,

Január 22., kedd: karalábéfőzelék, rántott cukkini,

Január 23., szerda: karalábéfőzelék, rántott cukkini,

Január 24., csütörtök: borsóleves, túrós pite,

Január 25., péntek: borsóleves, túrós pite,

Január 26., szombat: sült nyúl, céklasaláta,

Január 27., vasárnap: sült nyúl, céklasaláta.

3. heti menü

Január 14., hétfő: sült csirkecomb céklasalátával,

Január 15., kedd: sült csirkecomb, céklasalátával,

Január 16., szerda: lecsó tojással,

Január 17., csütörtök: lecsó tojással,

Január 18., péntek: zöldségleves, káposztás rétes,

Január 19., szombat: zöldségleves, káposztás rétes,

Január 20., vasárnap: kakaspörkölt, tökfőzelék.

2013. január 4., péntek

Ananászos karaj kölessel

Hozzávalók: 50 dkg karaj, egy nagy ananász, 2 fej hagyma, só, 1 csipet bors, 2 teáskanál méz, kb. 3 dl fehérbor (ha elforrja a levét, akkor még víz is megy bele), 1 kiskanál csípős paprikakrém, egy evőkanál házi ketchup, 1 mokkáskanálnyi szerecsendió, 1 púpos kávéskanálnyi keményítő, olaj.

A hagymát apróra, a húst és az ananászt kisebb kockákra vágjuk. A hagymát olajon üvegesre pároljuk, majd hozzátesszük a karajt. Nagyobb lángon addig kevergetjük, míg kérget nem kap a hús. Ekkor mérsékeljük a tüzet, sózzuk, borsozzuk a húst és felöntjük ízlés szerint borral. Lefedjük és készre pároljuk. Ha szükséges, öntünk még hozzá vizet. Amikor puhára sült-főtt a hús hozzzzáadjuk az ananászt, a szerecsendiót, a csípős paprikakrémet, a házi ketchup-ot. Pár percig kevergetjük, majd a levét keményítővel besűrítjük.

Párolt kölessel tálaljuk.




2013. január 2., szerda

2. heti menü

Január 7., hétfő: tökfőzelék, rántott cukkini,

Január 8., kedd: rakott zöldbab,

Január 9., szerda: rakott zöldbab,

Január 10., csütörtök: sütőtökkrémleves szalonnával, túrógombóc,

Január 11., péntek: sütőtökkrémleves szalonnával, túrógombóc,

Január 12., szombat: sült kolbász és hurka, lisztmentes máktorta,

Január 13., vasárnap: sült kolbász és hurka, lisztmentes máktorta.

1. heti menü

Január 1., kedd: korhelyleves, töpörtyűs pogácsa,

Január 2., szerda: lencsefőzelék, sült virsli,

Január 3., csütörtök: lencsefőzelék, sült virsli,

Január 4., péntek: ananászos karaj, köles,

Január 5., szombat: ananászos karaj, köles,

Január 6., vasárnap: tökfőzelék, rántott cukkini, gesztenyepüré.

Fatörzs

Karácsonyi tortánk ez a fatörzs volt. Habár soha nem evett egyikünk sem ilyen süteményt, nagyon elégedettek voltunk az ízével. Elég tömény, laktató desszert, így egyszerre 1-2 szeletnél többet nem tudtunk enni belőle.




Hozzávalók a tésztához: 2 evőkanál fehér tönkölyliszt, 5 evőkanál darált mandula, 6 tojás, 6 evőkanál xukor.

A tojássárgáját fehéredésig habosítjuk a xukor felével. Egy másik edényben a tojásfehérfét keményre verjük a xukor másik felével, végül hozzáöntjük a tojássárgát és óvatosan elkeverjük. Ezután beleszitáljuk a darált mandulát és a lisztet.

Sütőpapírral bélelt nagy méretű gáztepsiben készre sütjük (vigyázat, hamar, 8-10 perc alatt kész lesz). Még melegen konyharuhára terítjük, felcsavarjuk és betöltésig így hagyjuk.

Hozzávalók a krémhez: 3 tojás, 5-8 dkg porcukor, 1 kiskanál vaníliaesszencia, 10 dkg étcsokoládé, 20 dkg vaj, 4 evőkanál holland kakaópor, 5 dkg rumba áztatott mazsola, 5 dkg pörkölt és apróra darabolt törökmogyoró (vagy dió), 1-2 evőkanál rum.

A tojássárgáját a porcukorral gőz felett besűrítjük, vigyázva, hogy ne csapódjon ki a tojásfehérje. Ha kész, félretesszük. A vajat jól kihabosítjuk, a csokit megolvasztjuk. A tojáskrémhez adjuk a felolvasztott csokoládét, a rumot, a kakaóport, a vaníliaesszenciát és, amikor teljesen kihűlt a tojásos krém, akkor a vajat is. Még egyszer jól kihabosítjuk az egészet.

A piskótát kiterítjük, megkendjük a krém kétharmadával, megszórjuk a mazsolával a mogyoróval, feltekerjük és a tetejét is bevonjuk a csokikrémmel. Villával vagy tortaformázóval kialakítjuk a megfelelő mintázatot, végül megszórjuk durvára tört pirított mogyoróval. Tálalásig hideg helyen tartjuk.

Diós kosárka

R. meglepett karácsony előtt 24 kosárka formával, így nem volt kérdéses, hogy karácsonyra diós kosárkát is sütök. Érdemes ezt a süteményt fogyasztás előtt néhány nappal korábban elkészíteni, hogy az ízek jól összeérjenek.





Hozzávalók a tésztához: 30 dkg liszt, 15 dkg vaj, 8 dkg porxukor, 3 tojássárgája, csipet só, fél citrom leve, 1,5-2 g sütőpor.

A hozzávalókat gyors mozdulatokkal összegyúrjuk és néhány órát vagy egy egész éjszakát folpackba csomagolva állni hagyjuk.

Pihentetés után diónyi darabokra szedjük a tésztát és belelapítgatjuk a formákba. Nekem ebből az adagból 31 kosárkám lett. A tésztára teszünk egy kiskanálnyi lekvárt és egy-egy meggyet, majd rákanalazzuk a dióhabot. A meggyet tehetjük a dióhab tetejére is, így még dekoratívabb süteményt kapunk. 180-200 fokos sütőben készre sütjük. (akkor van kész, ha a hab enyhén barnul és a tészta is kis színt kapott). Amikor félig kihűlt a sütemény, óvatosan kiszedjük a formából és rácson hagyjuk teljesen hűlni.

Hozzávalók a dióhabhoz: 3 tojásfehérje, csipet só, reszelt citromhéj, 1-2 evőkanál citromlé, 1 kiskanál vaníliaesszencia, 15 dkg darált dió, 10-12 dkg porxukor, 1 evőkanál rum. Ezen kívül szükség lesz még egy üveg sárgabaracklekvárra és magozott meggyre.

A tojásfehérjét fényesre, nagyon keményre verjük a citromlével, rummal, vaníliával, csipet sóval és a porxukorral, majd beleforgatjuk a darált diót.





Szénhidrátszegény, cukormentes kókuszgolyó

Gyors, egészséges, elronthatatlan desszert ez a kókuszgolyó.




Hozzávalók: 20 dkg őrölt mandula, egy kávédarálónyi kókuszreszelék darálva, 3 evőkanál rum, 1-2 evőkanál kávé, 3 evőkanál porxukor, 2-3 evőkanál baracklekvár, 2 púpos evőkanál holland kakaópor, 1 kevés vaníliaesszencia, kókusz a forgatáshoz, meggy a közepébe.

A hozzávalókból egy puha masszát gyúrunk, kis golyókat formálunk, melyek közepébe egy-egy kimagozott meggyet teszünk. Kókuszreszelékbe forgatjuk és fogyasztásig hűvös helyen tároljuk.

A recept kis módosítással innen származik.

Cukormentes szaloncukor

Az elmúlt 3 évben már magunk készítettük a szaloncukrot, mert a bolti túl édes nekünk (meg cukrot tartalmaznak, amit nekem kerülnöm kell).

Eddig mindig úgy készültek a szaloncukrok, hogy mazsolát, aszalt szilvát, aszalt fügét, aszalt sárgabarackot nagyon apróra összedaraboltunk. Annyira apróra kell vágni az aszalványokat, hogy formázható masszát kapjunk. A szaloncukrokat néhány napig szikkadni hagytuk, majd étcsokival bevontuk (étcsokit, vajat, kakaóport és vizet gőz felett addig kevertünk, míg szép sima nem lett a bevonónk).

Az idén újítottunk és nem aszalt gyümölcsös, hanem mogyorós és kókuszos szaloncukrokat készítettünk. Mindkettőhöz Livitaltól vettük az alapötletet.

Rumos-mogyorós szaloncukor

Hozzávalók: 15 dkg törökmogyoró, 5 dkg mandula (de lehet az egész mogyoróból és a mandulát elhagyhatjuk), 5 dkg kókuszzsír, 7 dkg xukor, 1 evőkanál rum, 1 kiskanál holland kakaópor, étcsokoládé a bevonáshoz.

A mogyorót szárazon megpirítjuk, majd finomra daráljuk. A mandulát és a xukrot szintén megdaráljuk. Körülbelül 1 dl vizet felforralunk a porxukorral és a kókuszzsírral, majd hozzáöntjük a száraz hozzávalókhoz. Kevés rummal ízesítjük a masszát és szaloncukrokat formázunk. Néhány órát hideg helyen dermedni hagyjuk a szaloncukrokat, majd bevonjuk a gőzön felolvasztott étcsokival.

Kókuszos szaloncukor

Hozzávalók: 15 dkg kókuszzsír (ha lehet, akkor kókuszillatút használjunk), 7 dkg xukor, 2 dl víz, 20 dkg kókuszreszelék, étcsoki a bevonáshoz.

7 dkg xukrot és 10 dkg kókuszreszeléket megdarálunk. A vizet felforraljuk a xukorral és a kókuszzsírral, majd összekeverjük a kókuszreszelékkel és a darált kókusszal. Ha túl száraz a massza, akkor tegyünk még hozzá kókuszzsírt és vizet.

A megformázott szaloncukrokat néhány órán át hűvös helyen állni hagyjuk, majd gőz fölöttétcsokival bevonjuk.

A bevont szaloncukrokat mindig sütőpapírra szedjük ki, mert arra nem tapad rá a csokimáz. Dermedés után könnyedén le tudjuk szedni a papírról a szaloncukrot és már csomagolhatjuk is azokat. A legegyszerűbb sütőpapírba és alufólába csomagolni.