Oldalak

2013. május 31., péntek

22. heti menü

Május 27., hétfő: borsópörkölt tarhonyával és kölessel,

Május 28., kedd: töltött káposzta kovászos káposztából,

Május 29., szerda: töltött káposzta kovászos káposztából,

Május 30., csütörtök: sóska főtt tojással,

Május 31., péntek: sóska főtt tojással,

Június 1., szombat: szalonnás-zöldborsós pulykamell, rozmaringos-kakukkfüves újkrumpli,

Június 2., vasárnap: szalonnás-zöldborsós pulykamellrozmaringos-kakukkfüves újkrumpli.

21. heti menü

Május 20., hétfő: konfitált libacomb, petrezselymes krumpli,

Május 21., kedd: vöröslencse főzelék, sült hagyma,

Május 22., szerda: vöröslencse főzelék, sült hagyma,

Május 23., csütörtök: vendégségben,

Május 24., péntek: vendégségből maradt ebéd,

Május 25., szombat: vendégség,

Május 26., vasárnap: borsópörkölt tarhonyával és kölessel.

2013. május 30., csütörtök

Kovászos káposzta

Limara ötlete alapján már tavaly is készítettünk kovászos káposztát. Akkor saját káposztából, idén még csak boltiból. Káposztás húst, töltött káposztát főzök belőle vagy csak simán kenyérrel esszük.





Hozzávalók:

- káposzta,
- jó nagy csokor friss kapor,
- ahány liter víz, annyi evőkanál só,
- fokhagyma,
- kenyér vagy zsemle (nekem házi készítésű kovászos kenyerem van és ezzel sokkal finomabb lesz, mint élesztős kenyérrel),
- babérlevél, bors stb., de én ezeket elhagytam.

1. Egy nagy üveg aljára teszünk egy nagy csokor friss kaprot. Erre halmozzuk a legyalult káposztát. Ide-oda egész fokhagymagerezdeket dugdosunk.

2. Vizet forralunk és, ha felforrt, beleszórjuk a sót, elkeverjük, majd felöntjük vele a káposztát (én mostanában nem forrón öntöm a káposztára, hagyom kihűlni a felöntőlevet). Lefedjük pirított kenyérrel (vagy szikkadt kenyérrel, zsemlével), az üveg tetejére egy tányért teszünk és kitesszük a napra (ne a tűző napra, inkább olyan helyre, ahol délben nem éri az erős nap...ha a tűző napra tesszük a kovászolni szánt bármilyen zöldséget, akkor megpuhul, felforr a leve, nem lesz olyan ízletes). Időjárástól függően 3-4-5 nap alatt készül el. Én jobban szeretem, ha lassan érik, akkor sokkal finomabb szerintem. (Éppen ezért az utóbbi években már nem is viszem ki a kovászolódni szánt zöldségeket, bent hagyok mindent a konyhapulton.)

Télen is elkészíthető, a konyhapulton tartva remekül megsavanyodik.

3. Ha elkészült, fedeles dobozba öntjük a káposztát a levével együtt és fogyasztásig hűtőben tároljuk.


Joghurtos (vagy tejfölös) kuglóf

Sütés néne oldalán találtam még évekkel ezelőtt és sütöttem meg sokszor ezt a kuglófot. Egy kicsit alakítottam most a recepten, ezt adom közre.


Hozzávalók:

- 30 dkg liszt (eredetileg 35 dkg),
- fél csomag sütőpor (eredetileg egy csomag),
- 15 dkg vaj,
- 8-10 dkg xukor (eredetileg 20 dkg),
- 1 citrom reszelt héja,
- 3 egész tojás,
- 2 és fél dl joghurt (nálam most tejföl),
- 1-2 evőkanál kakaópor,
- ízlés szerint mazsola, dió, csokidarabok, meggy stb.

1. A vajat a xukorral habosra keverjük, majd hozzáadjuk a reszelt citromhéjat és a tojásokat.

2. A lisztet a sütőporral összekeverjük és a vajas tojáshoz adjuk a joghurttal együtt.

3. Kivajazzuk, majd liszttel megszórjuk a kuglófformát. A tészta egyharmadát külön edénybe tesszük és hozzákeverjük a kakaóport.

4. A mazsolát, diót, csokidarabokat, meggyet abba a tésztába tesszük, amelyikbe szeretnénk. Én a diót a sárga tésztába kevertem, a meggyet pedig a kakaós tésztába potyogtattam.

5. Tehát, a kuglófformába beleöntjük a sárga tésztát és ráöntjük a barnát. Előmelegített, 160-170 fokos sütőben készre sütjük. Én most úgy sütöttem, hogy a sütőt felmelegítettem 180-190 fokra, betettem a tésztát, majd 5 perc múlva mérsékeltem a hőt 170 fokra. Aki szereti, tálaláskor megszórhatja porcukorral. Én ettől mindig eltekintek.

Epersaláta (bébispenóttal, kecskesajttal)

R. születésnapjára, a torta mellé készült ez az egyszerű, de finom saláta. Az ötlet innen származik. 



Hozzávalók:

- friss bébispenót,
- eper,
- kesudió (dió, mogyoró, mandula is jó lesz, én sem fogyasztok gyakran kesudiót),
- balzsamecet,
- 10 dkg kecskesajt,
- olívaolaj,
- verju (vagy citromlé).

1. A spenótot megmossuk, konyharuhára terítjük és megszárogatjuk. Az epret szintén megmossuk és kisebb-nagyobb darabokra, a kecskesajtot kis kockákra vágjuk A kesudiót is feldaraboljuk kissé.

2. Tálakra rendezzük a spenótleveleket, rászórjuk az epret, a kesudiót és a kecskesajtot. Az egészet megöntözzük az olajos-balzsamecetes-verju-s öntettel és már fogyaszthatjuk is.



2013. május 24., péntek

Szabolcsi almás máktorta (ország tortája, kissé módosítva)

Már tavaly kinéztem ezt a tortát és tudtam, hogy anyunak ezt sütöm a születésnapjára. Izgultam, sikerül-e, milyen lesz az íze, de szerencsére jól sikerült. Könnyű, krémes torta, ami nem túl laktató és nem émelyítő. Az elkészítése kicsit időigényes, de szerintem megéri dolgozni vele. A tortát Gizi (krém) és Moha (tészta) receptje alapján készítettem.



Hozzávalók a krémhez:

- 5 dl tej,
- 4 dl tejszín,
- 2 tasak vaníliás pudingpor vagy kb. 8 dkg étkezési keményítő,
- 6 dkg pálmacukor (de, aki édesebben szereti, tegyen bele többet),
- vaníliaesszencia vagy 1 vaníliarúd,
- 5-6 tojássárgája,
- habfixáló (elhagyható)

1. A tojások sárgáját a xukorral, a pudingporral és egy kevés tejjel simára keverjük.

2. A maradék tejet felforraljuk a vaníliával, majd állandó keverés mellett beleöntjük a tojásos pudingot. Besűrítjük. Én nem mertem forralni, mert féltem, hogy a tojássárgája kicsapódik, de mivel más receptek ilyesmiről nem számoltak be, valószínűleg ettől felesleges volt tartanom.

3. Amikor kihűlt a krém, kemény habbá verjük a tejszínt és óvatosan a tojásos krémhez keverjük. Én tettem egy csomag habfixálót is a tejszínhez, mert szerettem volna biztosra menni.

Hozzávalók az almás töltelékhez:

- 60 dkg alma, hámozva, reszelve mérve (!)
- 5 dkg vaj,
- aki édesen szereti, annak cukor (én most 1 dkg pálmacukrot használtam),
- fahéj ízlés szerint (nálam egy jó teáskanál),
- fél citrom leve,
- 1 teáskanál keményítő (elhagyható).

1. A pálmacukrot kicsit karamellizáljuk a vajon, majd ráöntjük a hámozott, reszelt almát (aminek a levét előzőleg kicsit kinyomkodjuk), megszórjuk fahéjjal, meglocsoljuk a citromlével és puhára pároljuk.

2. Ha kész, keverhetünk hozzá egy teáskanálnyi étkezési keményítőt, amit egy kis visszamaradt almalében először elkeverünk és így adjuk az almához. Kihűtjük.

Hozzávalók a tésztához, 6 lap megsütéséhez (kb. 24-26 cm átmérőjű lapokhoz):

- 9 tojásfehérje,
- 35 dkg mák,
- 10 dkg xukor vagy pálmacukor (lehet több is, ha valaki édesebben szereti)

1. Két részletben kevertem ki a tésztát és amikor megsült az első adag, akkor kevertem ki a következőt.

2. Sütőpapírra kb. 26 cm átmérőjű köröket rajzolunk. A sütőt előmelegítjük 180 fokra (vagy, ha egyszerre többet sütünk, ahogy én is tettem, akkor bekapcsoljuk a légkeverést 160 fokra). A mákot megdaráljuk.

3. A tojásfehérjét félkeményre felverjük, majd hozzákeverjük a xukrot vagy a pálmacukrot. Jó kemény habot verünk. Ekkor óvatosan belekeverjük a darált mákot is. Gondolatban 3 részre osztjuk a tésztát és kettő adagot egyenletesen, de óvatosan, hogy ne törjük a habot, felkenünk a kivágott körökre. Betoljuk a sütőbe és megsütjük a lapokat. Körülbelül 8-10 perc alatt sülnek meg. Ha kész, betesszük a harmadik lapot is. A megsült lapokról még melegen lehúzzuk a sütőpapírt. Ezután kikeverjük a tészta másik felét és megint sütünk 3 lapot. Kihűtjük a lapokat, majd késsel levágjuk a széleket (én ezt most kihagytam, de így nehezebb szépen bekenni a torta oldalát).

Almadísz:

- 1 alma,
- fél citrom leve.

1. Az almát meghámozzuk, negyedekre vágjuk magházát eltávolítjuk.

2. Citromos vízben kissé puhára főzzük, majd szeleteljük. Belső oldalát darált mákba forgatjuk.


A torta összeállítása:

1. Amikor minden krém és a lapok is teljesen kihűltek, akkor állítjuk össze a tortát.

2. Két lapot kiteszünk a pultra és elosztjuk rajtuk az almás tölteléket. Erre azért van szükség, mert így nem a tortán kell ezt a műveletet végrehajtani és így nem nyomódik ki a tortából a krém.

3. Alulra teszünk egy lapot, amit megkenünk krémmel. Úgy gazdálkodjunk a krémmel, hogy 3 lap közé kell kenni, plusz a tetejére, oldalára és díszítünk is vele. Erre tesszük az egyik, almával megkent lapot, majd beborítjuk egy újabb, üres lappal. Erre megint krémet kenünk, majd következik a másik almás lap. Erre üres lapot helyezünk és ezt is megkenjük krémmel, majd rátesszük az utolsó lapot is.

4. A torta tetejét, oldalát is bekenjük krémmel. A torta közepére és az oldalának az alsó felére darált mákot szórunk, a torta tetejét pedig kidíszítjük mákkal, habrózsákkal és citromos vízben főtt almaszeletekkel. Behűtjük a tortát és másnap szeleteljük.


2013. május 21., kedd

Svéd mandulatorta

Még nem ettem az IKEA-ban mandulatortát, nem volt összehasonlítási alapom, mindenesetre nagyon finom lett a torta. Ennek a süteménynek lapos a tésztája, amit még ketté is kell vágni és megtölteni a vajas krémmel. Orsi Csibe receptjét választottam az elkészítéshez, de néhány helyen változtattam a hozzávalók arányán.



Hozzávalók a tésztához:

- 4 tojásfehérje,
- 15 dkg darált mandula,
- 5 dkg durvára tört mandula,
- 5 dkg pálmacukor (kókuszcukor, ami ízében, állagában nagyon hasonlít a barna cukorra).

Hozzávalók a krémhez:

- 4 tojássárgája,
- 2,5 dl tejszín,
- 3 dkg pálmacukor,
- 15 dkg vaj,
- 5 dkg szeletelt mandula.

1. A sütőt előmelegítjük 190-200 fokra. Kerek tortaformát sütőpapírral kibélelünk (nekem 26 cm átmérőjű a formám, de jobb, ha kicsit kisebb formában sütjük). A szeletelt mandulát száraz serpenyőben kicsit megpirítjuk.

2. A tojásfehérjét kissé felverjük, majd hozzátesszük a cukrot és kemény habbá verjük. Ekkor óvatosan belekeverjük a darált és a durvára tört mandulát, majd a formába öntve készre sütjük és kihűtjük a tésztát.

3. Közben elkészítjük a krémet is. A tojások sárgáját a cukorral és a tejszínnel elkeverjük, majd gőz fölött sűrűre főzzük (azaz egy edénybe vizet öntünk, egy másik edényt ráhelyezünk és ebbe, a felső edénybe tesszük a krémet). Keverjük folyamatosan és vigyázzunk, ne főzzük nagy lángon, különben összeugrik a tojás. Ha jó sűrű már a krém, levesszük a tűzről és hozzáadjuk a vajat. Jól elkeverjük és kihűtjük.

4. A tésztát két részre vágjuk, megtöltjük a krém felével. A maradék krémet elosztjuk a torta oldalán és a tetején, majd megszórjuk a pirított szeletelt mandulával. Behűtve tálaljuk.

2013. május 13., hétfő

Kapros-túrós tészta szalonnával

A Levendulalak nevű blogon találtam az ötletet. Hagyományos túrós tészta kis változtatással. Megjegyzem, mert ízlett.


Hozzávalók:

- 50 dkg túró,
- 3 nagy kanál tejföl,
- szalonna ízlés szerint,
- tészta ízlés szerint,
- bors,
- kapor.

1. A szalonnát kis kockákra vágjuk és kisütjük. A tésztát feltesszük főni.

2. A szalonna kisült zsírjából leöntünk valamennyit (legalábbis nálunk sok zsír kisült, így sokat ki kellett önteni a serpenyőből). A maradék zsírhoz keverjük a túrót, a tejfölt és az apróra vágott kaprot. Borsozzuk ízlés szerint (de el is hagyható). Néhány percig rotyogtatjuk, majd elzárjuk a tüzet.

3. A kifőtt tésztára kerül a kapros túró, szalonnakockákkal megszórjuk és már ehetjük is.

Rukkola saláta pirított dióval és kecskesajttal

Szépen megnőttek a rukkolalevelek a kertben (de még nem túlméretesek). Megérkezett a megrendelt dió és a kecskesajt is, így most már végre elkészíthettük a salátát. Itt találtam ezt az egyszerű receptet.



Hozzávalók:

- rukkola,
- 1-2 marék dió,
- 10 dkg lágy kecskesajt,
- balzsamecet,
- olívaolaj.

1. A rukkolát megmossuk, majd konyharuhán megszárítjuk.

2. A diót száraz serpenyőben megpirítjuk, kissé apróra törjük.

3. A salátát tálra rendezzük, megszórjuk a dióval, morzsolt kecskesajttal és megöntözzük olívaolajjal valamint balzsamecettel.


Spenótsaláta (rukkolával, sonkával, medvehagymával)

Le kellett szednem most már a maradék spenótot a kertben, így gondoltam, akkor a bébispenótból készítek valamilyen salátát. Úgysem ettem még nyersen spenótot. Kár volt eddig várni vele. Finom saláta lett belőle vacsorára.



A recept ötlete innen származik. Annyit változtattunk rajta, hogy rukkolát is kevertünk a spenótlevelekhez.

Hozzávalók:

- friss bébispenót,
- egy kevés rukkola (elhagyható),
- olívaolaj (kb. 1 dl),
- 1 citrom,
- 4 tojás,
- só,
- bors,
- néhány levél medvehagyma,
- sonka (mi most nagyon vékonyra szeletelt fekete-erdei sonkát tettünk bele).

1. A spenótot, a rukkolát és a medvehagymát megmossuk. A medvehagymát apróra vágjuk. A tojást keményre főzzük.

2. A citrom héját lereszeljük, levét kifacsarjuk. Sózzuk, borsozzuk. Apránként, folyamatosan keverve hozzáadunk háromszoros mennyiségű olívaolajat. Annyi olajat tegyünk hozzá és addig keverjük az olajos citromlevet, míg az krémessé nem válik. Ekkor hozzáadjuk a medvehagymát is.

3. A spenótot és rukkolát tányérokra tesszük, cikkekre vágott főtt tojással, sonkadarabokkal kirakjuk és meglocsoljuk a citromos öntettel (én nem használtam fel az összes öntetet, eltettem hűtőbe a maradékot). Pirítóssal fogyasztottuk.

Nem kevertem össze medvehagymával az egész öntetet, így a maradék öntet a hűtőben várja, hogy a napokban újabb saláta készüljön vele.

Tiramisu (tojásos krémmel)

Terhességem alatt tojásmentes változatot készítettem, most viszont a "hagyományosabb" verziót választottam. Általában a Szarvasi mascarpone dobozán található receptet alkalmazom. Most is saját készítésű babapiskótát használtam a desszerthez.


Hozzávalók:

- 25 dkg mascarpone (én most dupláztam és 50 dkg-ot tettem bele),
- 3 evőkanál xukor (dupla krémhez 5-6 kanál xukor) és majd valamennyi a kávés mártogatóhoz,
- 2 dl jó erős feketekávé,
- rum ízlés szerint (kóstolgatni kell),
- 1 csomag babapiskóta (nekem kb. 26 dkg babapiskótám volt),
- 3 tojás,
- vaníliaesszencia,
- kakaópor,
- 1-2 dl tej (elhagyható).

1. A tojásokat szétválasztjuk. A tojássárgáját a fele mennyiségű xukorral, rummal, vaníliaesszenciával habosra keverjük. A xukor másik felével a tojásfehérjét jó kemény habbá verjük.

2. A mascarponét hozzáadjuk a tojássárgás keverékhez és habos krémmé keverjük, végül óvatosan beleforgatjuk a kemény habbá vert tojásfehérjét is. Ne kevergessük sokáig, mert összeesik a hab.

3. A kávét a rummal, a xukorral és tejjel összekeverjük. Ebbe mártogatjuk bele a babapiskótákat.

4. Egy edény alját kirakjuk egy sorban a kávéba áztatott babapiskótával. Rákenünk egy adag krémet, megszórjuk kakaóporral és újabb réteg áztatott piskóta következik. Addig ismételjük a rétegezést, míg el nem fogy a krém és a piskóta. A tetejére krém kerüljön. Behűtjük néhány órára, de még jobb, ha előző nap készítjük el.

5. Tálaláskor a desszert tetejét is megszórjuk kakaóporral.

Török vöröslencseleves

A receptet itt találtam. Nagyon finom, ízletes leves és nem mellékesen, gyorsan elkészül.




Hozzávalók a leveshez:

- 20 dkg vöröslencse,
- 1 nagy vöröshagyma,
- 2 kisebb krumpli,
- 1 nagyobb répa (én ennél többet teszek bele),
- sűrű házi paradicsomlé (eredetileg 1 evőkanál paradicsomsűrítmény, de én sűrű házi paradicsomlevet használok, abból 1-2 dl-t),
- 2 evőkanál olívaolaj,
- 1 evőkanál friss, apróra vágott mentalevél (ha nem szereti valaki, hagyja ki, én sem teszek bele, anélkül is finom lesz),
- só,
- bors,
- 1,2-1,4 liter víz
- citrom a tálaláshoz (elhagyható, én nem használtam).

Hozzávalók az öntethez (ha nem teszünk rá, nem tragédia, nem mindenki szereti a családban sem):

- 2 evőkanál vaj,
- 1 evőkanál őrölt édes fűszerpaprika (csípős is lehet, aki szereti),
- egy csipet só.

1. A lencsét megmossuk. A répát, krumplit megpucoljuk és kisebb darabokra vágjuk (érdemes a répát minél kisebbre vágni, mert ennek kell a legtöbb idő a puhuláshoz). A hagymát szintén apróra vágjuk.

2. A hagymát az olajon megpároljuk, majd hozzáadjuk a répát. Ezzel is pároljuk egy kicsit, majd hozzáadjuk a krumplit. Felöntjük vízzel és beletesszük a lencsét is. Fűszerezzük sóval, borssal, mentával. Alacsony hőfokon főzzük a levest, míg minden megpuhul benne. Én csak ekkor adom hozzá a sűrű házi paradicsomlevet (kb. 2 dl-t).

3. Amikor kész a leves, botmixerrel pürésítjük. Ha túl sűrű, adunk hozzá még vizet.

4. Egy edényben felmelegítjük a vajat, csipet sót és a fűszerpaprikát beleszórjuk. Keverünk rajta párat és kész.

5. Tálaláskor a levesre merünk egy keveset az öntetből és néhány csepp citromlével is ízesítjük a levest (én ez utóbbit kihagytam).

Fejes saláta zöldfűszeres öntettel

Nem lehet mindig a cukros-ecetes lében úszó salátát enni, vagy szendvicsre pakolni a salátaleveleket. Valami mást is szerettem volna készíteni a kertünkben termő salátából. Kétszer készült már salátafőzelék is, amit nagyon szeretünk. Egyik nap vacsorára pedig ezt a nagyon finom, laktató salátát ettük.

Az alapötlet Lajos Mari 99 saláta című könyvéből való, amit kicsit átalakítottunk.

Hozzávalók:

- fejes saláta,
- egy nagy csomó kapor,
- 5 darab friss citromfűlevél,
- majonéz (ha lehet, házi) vagy tartármártás,
- 15 szem mandula (én nem hámoztam meg),
- 1 csokor újhagyma,
- 1-2 evőkanál citromlé, ha tartár helyett majonézt teszünk bele,
- só, ha szükséges,
- halkonzerv (sós lében), de elhagyható
- az eredeti recept szerint hal helyett paradicsom kerül a salátába.

1. A salátát megmossuk és kisebb darabokra tépkedjük.

2. A mandulát megdaráljuk, az újhagymát karikára, a citromfüvet és a kaprot apróra vágjuk.

3. A majonézt összekeverjük a citromlével és a sóval (vagy ezek helyett tartármártást használunk és akkor nem kell külön só és citromlé). Hozzáadjuk a darált mandulát, a gyűrűire szedett újhagymát, az apróra vágott citromfüvet és kaprot.

4. Az öntetet összekeverjük a salátával és hozzáadjuk a halat is.

2013. május 12., vasárnap

20. heti menü

Május 13., hétfő: borsóleves, kapros túrós tészta sült szalonnával,

Május 14., kedd: borsóleves, kapros túrós tészta sült szalonnával,

Május 15., szerda: fokhagymás sült tarja, pirított káposzta,

Május 16., csütörtök: fokhagymás sült tarja, pirított káposzta

Május 17., péntek: rántott gomba, tartár, rizs,

Május 18., szombat: gomba, tartár, rizs,

Május 19., vasárnap: konfitált libacomb petrezselymes burgonyával.

2013. május 8., szerda

Almás babakeksz

Az első keksz, amit Gergőnek készítettem. A receptje sok helyen megtalálható és igen egyszerű. Kellemesen édeskés, így az én ízlésemnek is tökéletesen megfelel. Ezentúl nem kell külön-külön kekszet sütnöm magamnak és Gergőnek. Az eredeti recept hozzávalóit megfeleztem, mert szerintem abból a mennyiségből túl sok keksz készülne. Inkább sütök többször, és akkor legalább mindig frisset ehetünk. Azt is el tudom képzelni, hogy az alaprecept szerint elkészítjük a masszát, majd elfelezzük vagy harmadát elvesszük, a többibe keverünk aszalványokat, csokidarabokat, fűszereket vagy magvakat és így egyszerre készül keksz a babánknak és magunknak is.  Esetleg az almát banánnal is fel lehet cserélni.

Ma végre kipróbálhattam az új kekszkiszúrómat is. Gergő kapja a kerek kekszeket, én a macikat és teknősöket (egyelőre). :)



Hozzávalók (fele adag):

- 12,5 dkg liszt (nálam most 7 dkg zabpehelyliszt, a többi fehér tönkölyliszt),
- 1 közepes, édes alma,
- 1 evőkanál olaj (valamilyen semleges ízű).

1. Az almát megmostam, meghámoztam, majd apró lyukú reszelőn lereszeltem.

2. Az almát, a lisztet és az olajat összekevertem, a tésztát összegyúrtam. Egy rugalmas, jól formázható tésztát kaptam. Ha esetleg túl száraz a massza, tehetünk hozzá vizet.

3. Kis golyókat formáztam, kézzel ellapítottam, a tészta másik részét kinyújtottam és kekszformával kiszúrtam.

4. Sütőpapírral bélelt tepsire helyeztem a kekszeket és 190-200 fokon megsütöttem (10-20 perc, a tészta vastagságától függően).



Frissítés: kipróbáltam úgy is, hogy 5 dkg tönkölylisztet és 5 dkg réteslisztet gyúrtam össze 11 g olajjal és fél reszelt almával. A tésztát 20 percet pihentettem és csak utána nyújtottam ki. Talán a pihentetés miatt jobb kekszek lettek ebből a tésztából.

2013. május 6., hétfő

Citromos szelet (mimóza szelet)

Már régen elmentettem ezt a receptet magamnak és most végre eljött az alkalom, hogy el is készíthetem. Anyák napjára sütöttem a néger kocka mellé. Finom és nem tömény ez a sütemény. 




Hozzávalók a tésztához: 
- 50 dkg liszt,
- 15 dkg zsír,
- 8 dkg cukor (nálam kevesebb),
- 2 tojássárgája,
- fél csomag sütőpor (eredeti recept szerint 1 csomag), nálam mostanában már csak egy kis szódabikarbóna, mert nem szeretem kiérezni asütőpor ízét,
- tejföl, amennyit a tészta felvesz.

1. A lisztet a sütőporral és a cukorral összekeverjük, majd beleütjük a tojások sárgáit és a zsírt. Annyi tejfölt adunk hozzá, amivel rugalmas tésztát tudunk gyúrni.

2. 4 lapot nyújtunk ki a tésztából és 200 fokos sütőben, lisztezett gáztepsi hátulján egyesével megsütjük azokat. Nem kell, hogy színe legyen a kisült tésztának, mikor az oldala kezd kicsit színesedni, már vegyük is ki és tegyük sima felületre, hogy hűljön.


Hozzávalók a krémhez: 
- 2,5 dl tej,
- 4 evőkanál liszt,
- 1 kezeletlen héjú citrom,
- 25 dkg vaj,
- kb. 8-10 dkg porcukor (eredeti recept szerint 20 dkg), vagy ízlés szerint, nekem úgy tetszik, hogy nem túl édes, hanem kellemesen savanykás
- házi sárgabaracklekvár, az enyém cukormentes.

1. A lisztet egy kevés tejjel csomómentesre keverjük, majd hozzáöntjük a maradék tejet is.

2. Lassú tűzön sűrűre főzzük a lisztes-tejes pépet. Kihűtjük.

3. Közben a vajat a porcukorral kihabosítjuk (ne sajnáljuk rá az időt, legyen fehér, habos, krémes) belereszeljük a citrom héját és hozzáöntjük a citromlevet. Jól kikeverjük, majd a kihűlt lisztes péphez öntjük. Így is habosítunk a krémen.

4. Az első lapot megkenjük lekvárral. Erre jön a második lap, amire a citromkrém kerül. Megint lap következik és ismét lekvár. A tetejére tesszük a legszebb lapot. Jól megnyomkodjuk a sütemény tetejét és egy éjszakára hűtőbe tesszük pihenni, puhulni. Én még nehezéket is helyeztem a süteményre.

5. Tálaláskor porcukorral vékonyan megszórjuk.

Néger kocka (lisztmentes, alacsony szénhidráttartalmú)

Anyák napjára citromos süteményt készítettem és gondoltam, magamat is meglepem egy (diétás) süteménnyel. Nagyon könnyű kis sütemény lett ez a néger kocka.


Hozzávalók a tésztához:

- 4 tojássárgája (nálam most 3 tojássárgája és egy egész tojás),
- 2 dkg kakaó,
- 15 dkg mandula darálva,
- 3 evőkanál cukormentes, házi sárgabarack lekvár,
- 1 szűk teáskanál szódabikarbóna,
- 1 kávéskanál sütőpor,
- 5-8 dkg xukor,
- 5-8 dkg zsír,
- sárgabaracklekvár a hab alá (elhagyható).

1. A tojássárgáját habosra verjük a xukorral, majd az olvasztott zsírt is belekeverjük. Ezután következik a lekvár. A száraz hozzávalókat egy másik edényben jól összekeverjük, majd a tojáshoz adjuk. Elkeverjük.

2. Sütőpapírral bélelt, 20X30 cm-es tepsiben, 180-200 fokra előmelegített sütőben megsütjük.

Hozzávalók a habhoz:

- 4 tojásfehérje,
- 5-7 dkg xukor (ha édesebben szeretjük, akkor több is mehet bele).

1. A tojásfehérjét gőz felett elkezdjük verni, majd hozzáadjuk a xukrot is. Körülbelül 10-15 percig kell verni a habot a gőz felett, addig, míg jó kemény nem lesz.

2. A kisült kakaós tészta tetejét megkenjük lekvárral. Erre simítjuk a kemény habot, majd 120-150 fokos, langyos sütőben kb. 10 percig szárítjuk a süteményt. Ha kihűlt, kakaómázzal bevonjuk.



Reteklevél leves

Hozzávalók:

- 2-3 csomó retek szép levele,
- 1 kis fej vöröshagyma,
- 3 dkg vaj,
- 2 gerezd fokhagyma,
- 2 közepes méretű krumpli,
- 7-8 dl alaplé (zöldség-, vagy húsleves),
- cukor (elhagyható),
- só,
- bors,
- citromlé (elhagyható),
- szerecsendió (elhagyható),
- van, aki 1-2 dl tejszínt is tesz bele (elhagyható).



1. A retek leveleit kiválogatjuk, megmossuk. A vöröshagymát apróra, a krumplit kockákra vágjuk.

2. Egy edényben vajat olvasztunk és beleszórjuk az apróra vágott vöröshagymát. Megfonnyasztjuk és hozzáreszeljük a fokhagymát is. Kicsit még kevergetjük, majd hozzáadjuk a retekleveleket, a kockára vágott krumplit. Átforgatjuk és felöntjük az alaplével. Fűszerezzük.

3. Kb. fél óra múlva botmixerrel pürésítjük a levest, majd hozzáöntjük a tejszínt (ha teszünk bele, én kihagytam).

4. Tálalhatjuk grissinivel, krumpli chipsszel, szalonna chipsszel. Én most a kenyértésztából elvettem egy kis adagot és abból sütöttem grissini-szerű rudakat.

Salátafőzelék

Hozzávalók:

- 2-3 fej saláta,
- 3-4 gerezd fokhagyma,
- egy nagy csokor kapor,
- kb. 2-3 dl tejföl,
- 3 dkg vaj,
- 1-2 evőkanál liszt a habaráshoz,
- só,
- ecet vagy citromlé,
- cukor.


1. A salátát megmossuk és apró darabokra tépkedjük. A kaprot apróra vágjuk.

2. A vajat egy edénybe tesszük, megolvasztjuk és ráreszeljük a fokhagymát. Kicsit kevergetjük, majd rádobjuk az apróra tépkedett salátát. Felöntjük annyi vízzel, amennyi félig ellepi. Addig főzzük, míg a saláta össze nem esik. Közben sózzuk, citromlével vagy esettel ízesítjük, a kaprot beleszórjuk.

3. Amikor megfőtt (én szeretem, ha kicsit roppanós marad), akkor liszttel elkevert tejföllel behabarjuk. Cukorral édesítjük egy kicsit, ha szeretnénk.

4. Mi most ropogósra sütött szalonnadarabkákkal fogyasztottuk.


19. heti menü

Május 6., hétfő: lecsó tojással,

Május 7., kedd: lecsó tojással,

Május 8., szerda: húsleves kacsanyakból, spenótos-túrós quiche,

Május 9., csütörtök: húsleves kacsanyakból, spenótos-túrós quiche,

Május 10., péntek: salátafőzelék rántott cukkinivel,

Május 11., szombat: török vöröslencseleves, tiramisu,

Május 12., vasárnap: török vöröslencseleves, tiramisu.

2013. május 3., péntek

18. heti menü

Április 29., hétfő: paradicsomleves, túrós-habos pite meggyel,

Április 30., kedd: paradicsomleves, túrós-habos pite meggyel,

Május 1., szerda: nyúlpörkölt krumplival,

Május 2., csütörtök: nyúlpörkölt krumplival,

Május 3., péntek: gyümölcsleves, salátafőzelék,

Május 4., szombat: gyümölcsleves, sült hús, fejes saláta,

Május 5., vasárnap: húsleves libanyakból, rántott cukkini, rántott karfiol, tartár.