Oldalak

2021. március 28., vasárnap

Hajdinafelfújt

 Nagyon finom volt, ezért lejegyzem a receptet, amit egyébként itt találtam


Hozzávalók: 

- 20 dkg hajdina (nálam 25 dkg),

- 3 dkg vaj (nem tettem bele vajat és más zsiradékot sem, csak a tepsi kikenéséhez használtam),

- 5,5 dl tej (nálam csak egy kevés tej, kb. 1-1,5 dl, a többi víz, és mivel több hajdinát használtam, annyival több folyadékot is adtam a hajdinához),

- 15-20 dkg méz (nem tettem bele mézet),

- 8 dkg mazsola (nem mértem, lehet, hogy nálam több került bele),

- 4 tojás,

- 1,5 dl tejföl,

- 1 kg alma, hámozva, reszelve, leve enyhén kicsavarva (a levét igyuk meg),

- egy kevés őrölt fahéj,

- nálam az édesítés datolyapasztával történt a méz helyett és

- tettem bele vaníliát is,

- a tál kikenéséhez vaj és zsemlemorzsa. 


Elkészítés: 

1. A hajdinát a folyadékban a vaníliával együtt megfőztem. Az eredeti recept szerint vajon kell egy kicsit pirítani a hajdinát és forró tejjel felönteni, készre főzni. 

Ha megfőtt a hajdina, lefedve állni hagyjuk kb. 10 percig. 

2. A tojások sárgáját, a mézzel/cukorral/datolyapasztával és a tejföllel kikeverjük. Hozzákeverjük a megfőtt, majd szobahőmérsékletűre hűlt hajdinát. Belekeverjük a mazsolát is. 

3. Végül a tojásfehérjét kemény habbá verjük és összeforgatjuk ezt is a hajdinával. 

4. Egy 20X15 cm-es formát kivajazunk (én eltévesztettem a tepsiket és ennél kisebb formában sütöttem, de így az összes alma nem is fért bele), megszórjuk zsemlemorzsával (gluténérzékenyek gluténmentessel). Ebbe kerül az előkészített massza fele. 

5. Erre szórjuk az előkészített almát, majd beborítjuk a maradék hajdinával. 

6. Előmelegített sütőben (180 fok) készre sütjük (kb. 35 perc). 

Fűszeres, paradicsomos csicseriborsó

 Szintén egy gyors ebéd következik. Előző nap ezt főztem



Zsiradékot hevítettem, majd került rá chili, kurkuma, kicsi fahéj. gyömbér. Ezután hozzákevertem a kis kockákra vágott krumplit és pár dl nagyon sűrű házi paradicsomlevet, plusz egy kis vizet. Sóztam. Lefedve készre pároltam. A vizet pótoltam, amikor szükséges volt. Mikor megfőtt a krumpli, hozzákevertem az előzőleg beáztatott, majd megfőzött csicseriborsót és így, együtt főztem őket még pár percig. 

Első nap bulgurral, másnap paratha lepénnyel kínáltam. 

A paratha lepény receptjét itt találtam. 

Ehhez kb. 20-25 dkg lisztet (fele teljes kiőrlésű tönköly, másik fele fehér tönköly) összegyúrtam egy evőkanálnyi olajjal, kis sóval és annyi vízzel, hogy a tészta jó rugalmas, se kemény, se túl lágy ne legyen. Gombócokra osztottam, majd egyesével vékonyra nyújtottam mindegyiket. Egy pici olajjal megkentem és leheletnyi liszttel megszórtam a kinyújtott tésztát. Félbe hajtottam. Megint megkentem olajjal és megszórtam picike liszttel és újra félbe hajtottam. Így jártam el minden tésztával. 

Mikor mindegyik gombócot meghajtogattam, akkor egy nagyon forró serpenyőben olvasztunk egy kis vajat. Fogjuk az első tésztát, kinyújtjuk vékonyra és beletesszük a forró serpenyőbe. Mikor egyik oldala megsült, átfordítjuk és azt is megsütjük. 

Gyors fűszeres-tejszínes zöldségek

Ez egy nagyon gyors, egyszerű ebédünk volt. 

Hevítettem zsiradékot, amire tettem fűszereket (koriandert, kurkumát, chilit, köményt, curry fűszerkeveréket, gyömbért). Elkevertem és került is rá a karikákra vágott répa és kockára vágott krumpli. Sóztam, egy kis vízzel felöntöttem, majd lefedve majdnem készre főztem. Ha szükséges a vizet pótoltam, illetve többször megkevertem. Mikor majdnem elkészült az étel, belekerült a kis rózsáira szedett brokkoli is. Puhára főztem ezt is. 

Végül felöntöttem az egészet 2 dl tejszínnel, felforraltam és kész is volt az ebéd. 

Bulgurral kínáltam. 

2021. március 15., hétfő

Francia vagy csúsztatott palacsinta

 Horváth Ilona receptje szerint készítem, csak kicsit megemelem a hozzávalók mennyiségét. Gyerekkorom nagy kedvence. 




Hozzávalók (én 50 %-kal megemelem a hozzávalók mennyiségét): 

- 4 tojás,

- 5 dkg vaj,

- 10 dkg liszt,

- 2 dl tej,

- vaníliás porcukor a szóráshoz,

- zsiradék a sütéshez. 


Elkészítés: 

1. A vajat habosra keverjük, egyenként hozzáadjuk a tojássárgákat, majd a lisztet, végül a tejet. 

2. Habbá verjük a tojásfehérjét és óvatosan összeforgatjuk a vajas-lisztes-tojásos keverékkel. 

3. Egy kis vajat/olajat melegítünk a palacsintasütőben, majd merünk bele egy adag tésztát. Nem túl gyors tűznél megsütjük az egyik oldalát. 

4. Ha rózsaszínre sült, akkor rácsúsztatjuk egy nagyobb kerek tányérra. Mint látható, a tészta egyik oldalát sütjük csak meg. A másik oldala kicsit krémes marad. 

5. Mikor a tányérra csúsztattuk az első palacsintát, megszórjuk vaníliás porcukorral. Közben sütjük a következő adag palacsintát. Ha kész, rácsúsztatjuk az első palacsintára és ismét jöhet a porcukros szórás. Így folytatjuk, míg az összes tészta elfogy. 

6. Az utolsó palacsintát fordítva borítjuk a torta tetejére, azaz a sült oldala kerül felülre. Azonnal, forrón, porcukorral megszórva tálaljuk. Úgy szeleteljük, ahogy a tortát. 

Kelt túrós pogácsa

Nagyon jól sikerült, finom pogácsa. Kívül ropog, belül puha. Túrós pogácsából általában az élesztő nélküli változatot szoktam sütni, de most nem volt kedvem annyi vajat belesütni a pogácsába, ezért inkább kerestem egy kelt változatot. Az élesztőmentes változat ITT található a blogon. EBBEN pedig van egy kis élesztő, de csak nagyon kevés és ezt sem kell dagasztani. ITT pedig tettem a tésztába egy kis teljes kiőrlésű lisztet is és csökkentettem a zsiradék mennyiségét. 

Itt, lent pedig a 4. változat, egy kelt tésztás túrós pogácsa következik. A receptet itt találtam. 



Hozzávalók: 

- 40 dkg túró,

- 40 dkg liszt,

- 2 tojássárgája,

- 1 dl 20 %-os tejföl (nálam 25%-os),

- 2,5 dkg élesztő,

- 2 evőkanál kacsazsír (nálam disznózsír),

- 1 evőkanál só (nem púpos),

- 1 tojás a lekenéshez. 


Elkészítés: 

1. A tejfölt meglangyosítjuk, belemorzsoljuk az élesztőt és egy kevéske cukrot. Felfuttatjuk. Addig a többi hozzávalót egy tálba tesszük. Elkezdjük gyúrni és közben hozzáadjuk a felfuttatott élesztős tejfölt is. 

2. Mikor összeállt a tészta, letakarva 20 percet pihentetjük. Ezután kinyújtjuk a tésztát, meghajtogatjuk és ismét pihentetjük 20 percen át. Még kétszer megismételjük a hajtogatást, pihentetést. 

3. Ekkor másfél ujjnyira nyújtjuk a tésztát. Tetejét berácsozzuk, majd kiszaggatjuk. 

4. Sütőpapírral bélelt tepsire sorakoztatjuk a pogácsákat, tetejüket lekenjük felvert tojással és 180 fokra előmelegített sütőben megsütjük. 

Fekete babos torta

 Nagyon finom, krémes, szaftos. Mindenki szerette. Meglepően finom! Borbás Marcsi oldalán találtam a receptet, itt. ITT pedig egy olyan változat látható a blogon, amibe tettem diót is. 



Hozzávalók: 

- 2 bögre főtt fekete bab (szárazon mérve 1 bögre), ha nincs fekete bab, jó lesz fehér babból is, 

- 3 tojás,

- (barna)cukor ízlés szerint (eredeti recept szerint 15 dkg, nálam kevesebb),

- 3 púpos evőkanál cukrozatlan kakaópor,

- 5 dkg étcsoki (nálam 8-10 dkg),

- 1 teáskanál instant kávé (én főztem egy kevéske nagyon-nagyon erős kávét),

- fél rúd vanília kikapart belseje,

- fél narancs leve (nem tettem bele, helyette egy pici citromlevet csepegtettem a tésztába),

- 1 teáskanál szódabikarbóna. 


Elkészítés: 

1. A babot készítés előtti este beáztatjuk. Másnap leöntjük róla a vizet, leöblítjük és megfőzzük. Ezután lecsöpögtetjük és botmixerrel krémesre törjük. 

2. A tojást kikeverjük a cukorral, majd hozzáadjuk a babhoz. Ezután mehet bele a kakaópor, a kávé, a narancslé, szódabikarbóna. Apróra tört étcsokit is kevertem bele. Elkeverjük, simára dolgozzuk és azonnal öntjük is a tortaformába. Egy nagyjából 17-18 cm-es formát használtam. 

3. Az eredeti recept szerint a tetejére kerül sütés előtt az apróra tört étcsoki, de én inkább a tésztába kevertem bele. 

4. Sütőpapírral bélelt formában sütjük (nem tettem bele sütőpapírt, csak kicsit kivajaztam a formát). 175 fokon, kb. 35 percig. Málnalekvárt ajánl hozzá a recept, mi magában fogyasztottuk. Nem hiányzott hozzá a lekvár. 

Húsmentes "fasírt" hüvelyesekből

 Hasonlóan készült, mint a már jól ismert lencsés húsmentes "fasírtok". Ezek leírása ITT található a blogon. Ezúttal azonban előre megfőzött csicseriborsóból és fekete babból készült. Tetejére pedig egy fűszeres, édes-savanyú, enyhén csípős paradicsomszósz került (tettem bele pl. aszúecetet, barna cukrot, házi, sűrű paradicsomlevet használtam). A massza fűszerezését mindig az éppen aktuális készletem és kedvem szerint alakítom. 

Másnap felszeleteltem és kirántottam. 

Krumplipürével, zöldségekkel ízesített krumplipürével, salátával kínáljuk. 





Spenótos palacsinta kétféle töltelékkel

 A palacsintatésztába kevertem egy adag, tavaly tavasszal, mélyhűtőbe eltett, most kiolvasztott (apróra vágott) spenótot. Megsütöttem a palacsintákat. 

A töltelék első nap házi kecsketúró, feta sajt, snidling és annyi tejföl, hogy kenhető legyen a krém. 

A második nap zsíros, 25 %-os tejföl, reszelt érlelt kecskesajt és kis fokhagyma keveréke került a palacsintákba. 

Nagyon finom, eteti magát. 


2021. március 6., szombat

Vegán süti csicseriborsóból

 A receptet ezen a blogon találtam. Igazából nem akartam leírni a receptet, mert bár nagyon finom volt (kicsit olyan, mintha gesztenyéből készült volna), küllemre nem annyira mutatós. Maradt néhány darab, melyet kitettem az asztalra, hogy majd jó lesz uzsonnára. Mire mentem uzsonnázni, a süti eltűnt. Nagyobbik fiam mind megette és azt mondta, olyan finom, süssek még. Így hát leírom a receptet, hogy később is meglegyen. 

Hozzávalók az eredeti recept szerint, kiegészítve, ahogy én készítettem: 

- 2 evőkanál chia mag (nem tettem bele, helyette őrölt lenmagot használtam),

- 80 ml víz,

- vanília/vanília esszencia,

- 400 g-os konzerv csicseriborsó, lecsöpögtetve, ez kb. 250 g csicseriborsót jelent a szerző szerint (én magam főztem a csicseriborsót és többet használtam, mint amennyit a recept ír),

- 1 kisebb érett banán (nem tettem bele, nem volt),

- 95 g almapüré (nálam almalekvár és banán helyett is azt használtam),

- 70 g apró szemű zabpehely,

- 5 db datolya vagy datolyapaszta (vagy több, ízlés szerint),

- 75 g fagyasztott málna (nem tettem bele),

- 45 g fagyasztott áfonya (nem tettem bele),

- mazsolát tettem a fagyasztott gyümölcsök helyett. 


Elkészítés: 

Minden hozzávalót, kivéve a fagyasztott gyümölcsöket, beleteszünk egy edénybe és krémesre turmixoljuk. Ezután keverjük hozzá a gyümölcsöt. Evőkanálnyi adagokból kekszformákat helyezünk egy sütőpapírral bélelt tepsire és 180 fokra előmelegített sütőben készre sütjük. (A kész süti nem lesz ropogós.)




Kecskeborda

Pontosan ugyanúgy készítem, ahogy az oldalast. Lassan, zsírban, fokhagymával. 

A felhasznált zsír nagyon finom lesz például kenyérre kenve. 

ITT található az oldalas receptje. 



Gluténmentes pizza (hajdinaliszttel)

 Nagyon gyorsan kellett ebédet készítenem. Maradt még előző napról főzelék és készítettem levest is, de, nehogy éhes maradjon a család, sütöttem egy pizzát is. Volt itthon hajdinaliszt, ezért kipróbáltam ezt a gyors receptet, amit az Ételem nevű oldalon találtam. Igaz, nálam nem ropogott a tészta úgy, ahogy az eredeti recept ígérte, de megjegyzem a receptet, mert egészséges tésztaalap és gyorsan megvan. Nem kell bele élesztő, búzaliszt, csak hajdinaliszt és víz meg egy pici só. Csak összegyúrom és már sütöm is. 

Hozzávalók: 

- 2 bögre hajdinaliszt,

- fél bögre víz, plusz még egy kicsi, ha szükséges.

- kevés só. 







Elkészítés: 

1. A hozzávalókat összegyúrjuk. Ha túl száraz, adjunk hozzá kis vizet, ha túl nedves, kis lisztet. Kétfelé vesszük a tésztát, mindegyiket kinyújtjuk vékonyra. Én egy-egy sütőpapíron nyújtottam ki. 

2. 200 fokra előmelegített sütőben sütjük 5 percig az egyik pizzaalapot. Ezután rátesszük a feltétet. Nálam a nyáron befőzött cukkinis-répás paradicsomszósz került rá. Erre jött a sajt, hagyma, kolbász, szalámi, némi zöldség. 

3. Visszatoljuk a sütőbe és addig sütjük, míg a széle megpirul. 

Húsmentes (vegetáriánus) rakott patisszon

 A húsmentes rakott zöldbab receptje alapján készült némi módosítással. 

- Nem tettem bele lecsót. 

- Finomra reszelt sárgarépát kevertem a hagymás alaphoz. 

ITT található a recept, amiből kiindultam. 






Céklaleves almával

Gyors, egészséges leves és így a gyerekek is megeszik a céklát. 



Kisebb céklákat megmosok, levágom a tetejét, alját. Egy fedővel rendelkező kerámiaedénybe helyezem egy sorban a céklákat, öntök rá kis vizet, lefedem és 180-200 fokossütőben puhára sütöm. 

Ezután megpucolom a céklát és kis kockákra vágom. 

Egy edényben finomra vágott vöröshagymát párolok és erre jön a pucolt, felkockázott cékla. Felöntöm zöldségalaplével (nálam ez gyorsított változatban víz plusz szárított, natúr zöldségkeverék). Sózom, borsozom. 

Egy-két krumplit is megpucolok, kis kockára vágom és a céklához adom. Felteszem főni. 

A főzés végén mehet hozzá a hámozott, kis kockára vágott alma is (1 db nagyobb alma), kis Tokaji balzsamecet és datolyapaszta (ez persze el is maradhat). Mikor az is megpuhult, botmixerrel krémesre töröm. Lehet tenni bele tejfölt, joghurtot, tejszínt. Én így, natúr ettem, a család többi tagja sűrű joghurttal. 

El is lehet hagyni a vöröshagymát, lehet hozzá adni pl. egy gerezd fokhagymát, kakukkfüvet, vagy lehet tormával ízesíteni, tálaláskor sűrű joghurtot kínálni hozzá...

Felvágott húsmentes helyettesítője

Szándékosan nem írtam azt, hogy vegán felvágott/párizsi, mert nem kedvelem az ilyen elnevezéseket. Felvágottat nem eszünk már sok éve, vegán változatot pedig soha nem kóstoltam és nem is készítettem még, de most úgy alakult, hogy nem volt mit tennem a reggeli kenyeremre, ezért gondoltam, itt az idő, hogy kipróbáljam. 

Sárgaborsóból készítik ezt az ételt, de én azt nem bírom, így kipróbáltam, működik-e vörös lencsével. Nem lett olyan szilárd, mint az igazi felvágott, de szeletelhető volt, ugyanakkor, ha akartam volna, kenni is lehetett volna. 

Pontos receptet nem tudok mondani, mert nem mértem főzés közben az arányokat, de ideteszem azt a leírást, amit mankónak használtam. 

A receptet a Vegán élet könnyedén oldalon találtam. 



Az eredeti recept így szólt: 

- 15-20 dkg sárgaborsó (én vörös lencsét használtam, de nem mértem, mennyit),

- 1-2 evőkanál céklalé (a színe miatt kell), nálam céklapor volt,

- 1 nagyobb gerezd fokhagyma,

- só ízlés szerint,

- bors ízlés szerint,

- 2-3 evőkanál kókuszolaj (nem tettem bele, nem használok ilyet),

- nálam került még bele darált füstölt paprika és

- útifűmaghéj. 

Elkészítés: 

1. Megfőzzük a sárgaborsót annyi vízben, amennyi ellepi. Mikor puhára főtt és elfőtte a levét, akkor beletesszük a sót, borsot, kókuszolajat (ha használunk) és a fokhagymát. Botmixerrel krémesre törjük. 

2. Ezután megy bele a céklalé, amennyi szükséges. Óvatosan adagoljuk, nehogy túl sok kerüljön bele. Én tettem bele darált füstölt paprikát és útifűmaghéjat is. 

3. Kiolajozott, henger alakú formába töltjük és betesszük a hűtőbe pihenni. (Én most folpackkal béleltem ki egy henger alakú formát, mert féltem, hogy nem tudom majd kiszedni a kész ételt.)

Spenótos lasagne

 Pontos recept nincs, mert nem volt időm mérni, jegyzetelni, gyorsan kellett főznöm. 



3 tojásból tésztát gyúrtam, abból pedig lasagne tésztát készítettem. (Nem főztem meg.)

Főztem egy nagyobb adag besamelt, egy másik edényben a fokhagymával ízesítve, kis tejjel felfőztem a mélyhűtőből előszedett, tavasszal eltett apróra vágott spenótot. 

Mikor felmelegedett a spenót, a besamel nagy részével összekevertem. Tettem hozzá házi feta jellegű sajtot is. A maradék besamelbe kevertem reszelt sajtot. Ezt félretettem, ez ment a tészta tetejére. 

A tésztából egy réteget terítettem a tepsi aljára. Erre került egy adag spenótos szósz, arra reszelt sajt, majd tészta, megint szósz, sajt, tészta stb. Amikor minden elfogyott, akkor borítottam le a tetejét a reszelt sajttal kevert, előzőleg félretett besamellel. 

Előmelegített sütőben készre sütöttem. 

Fontos, hogy a tészta friss volt, nem bolti és nem szárított, így meg tudott főni, puhulni sütés közben a szósz nedvességtartalmától. 

Tojásleves

Gyerekkoromban meg nem ettem volna, most viszont nagyon megkívántam, így hát megfőztem életem első tojáslevesét. Férjem is gyerekkorában evett ilyen levest utoljára, így ő is, én is két-két tányérral szedtünk egymás után. 

A receptet a Cookpad-en találtam. 


Hozzávalók 2 adaghoz: 

- 4 evőkanál zsiradék,

- 2 púpos evőkanál liszt,

- 1 teáskanál egész kömény,

- 1 gerezd fokhagyma,

- 1 teáskanál fűszerpaprika,

- 1 liter víz,

- só ízlés szerint,

- tettem bele egy teáskanál natúr szárított zöldségkeveréket (a recept leveskockát ajánl, de én olyat nem használok),

- 2 egész tojás. 


Elkészítés: 

1. A felhevített zsiradékba tesszük a köményt. Egy kicsit kevergetjük, majd rászórjuk a lisztet. Némi kevergetés után mehet rá az aprított fokhagyma és pár másodperc után levesszük a tűzről az edényt, hogy belekeverhessük a pirospaprikát is. Ezután felöntjük egy kis vízzel. Csomómentesre keverjük, majd hozzáadjuk a maradék vizet is. 

2. Mehet bele a só, a szárított fűszerkeverék (ha használunk). Lassú tűzön 10 percig főzzük a levest. 

3. Azután a tojást villával alaposan felverjük és vékony sugárban, folyamatos keverés mellett beleöntjük a levesbe. (Ha gyorsan, nagy lendülettel öntenénk és nem kevernénk, akkor a tojás nagy csomókban főne meg a levesben.) Lehet pirított kenyérkockát is kínálni a leveshez. Van, aki kicsi ecettel is ízesíti. 

Kelbimbófőzelék

 Még csak most szedtük le a kelbimbókat a kertben. Mivel a gyerekek nem szeretik, ezért gondoltam, keresek egy jó kis receptet, ahol nem látszik, hogy kelbimbót rejtettem az ételbe. A Street Kitchen oldalán találtam az ötletet. Jelentem, jóízűen megette minden gyerek. 


Hozzávalók (én nem mértem, miből mennyit teszek, de leírom ide az eredeti receptet ötletadónak): 

- 80 dkg kelbimbó,

- 30 dkg krumpli,

- 3-5 dkg vaj (vagy zsír vagy olaj, kinek mi tetszik),

- 1 nagy fej vöröshagyma,

- 3 dl zöldség alaplé (vagy víz),

- 1 fej fokhagyma,

- só,

- bors,

- 2 mokkáskanál őrölt görögszénamag (nem tettem bele). 


Elkészítés: 

1. A kelbimbót megmossuk, megtisztítjuk, ha szükséges és egy tepsire terítjük. Sózzuk, borsozzuk, körészórjuk a fokhagymagerezdeket (nem pucoltam meg, csak gerezdekre szedtem a fokhagymát). A recept nem írja, én viszont letakartam a kelbimbókat, úgy kezdtem a sütést. Mikor nagyjából megpuhultak, akkor vettem le a fedőt és kicsit megpirítottam a zöldségeket. 

2. Közben az apróra vágott vöröshagymát zsiradékon megpároltam. Erre tettem a kis kockára vágott hámozott krumplit és felöntöttem némi alaplével (vízzel is jó lesz). Az eredeti recept szerint külön kellett ezt is megfőzni, én praktikusabbnak láttam a párolt hagymán főzni. 

3. Mikor puha a krumpli és a kelbimbó is, akkor a kelbimbó kétharmadát összekevertem a krumplival. Felöntöttem valamennyi alaplével, néhány gerezd sült fokhagymát is kiszabadítottam a héjából és a főzelékhez adtam, majd botmixerrel krémesre törtem az egészet. Addig hígítottam, míg a nekem tetsző állagot el nem értem. Felfőztem, ízesítettem sóval, borssal. 

4. Tálaláskor a pirított, egészben hagyott kelbimbóval kínáljuk. Én még kis kockára vágott krumplit is pirítottam tepsiben, azt is a tetejére szórtam.