Oldalak

2015. április 27., hétfő

Spárgás tészta

A Street kitchen nevű blogon találtam az alábbi receptet. Nagyon finom vacsora lett belőle. Fotó nincs, este ettük, este pedig nem szeretek fényképezni, mert soha nem sikerül.

Hozzávalók: 
- penne tészta,
- 25 dkg zöldspárga,
- 10 dkg szalonna,
- 20 dkg lágy camambert sajt,
- 150 ml tejszín,
- 2 gerezd fokhagyma,
- 150 ml száraz fehérbor (én ezt nem tettem most bele).

Elkészítés: 

1. A spárgát megmossuk, végeit lepattintjuk, így megszabadulunk a fás résztől. 3 centiméteres darabokra vágjuk.

2. Eredetileg vízben kellene főzni a spárgát, de én úgy nem szeretem. Helyette inkább kevés vajon megpároltam egy kicsit.

3. A szalonnát apróra és vékonyra vágjuk, serpenyőben ropogósra pirítjuk.

4. Ezután apró darabokra tépkedett camambert sajtot teszünk hozzá. Ha kicsit megolvadt, mehet bele a tejszín, a fokhagyma, a bors és a bor.

5. Az időközben kifőzött tésztára öntjük a szószt, rászórjuk a megpárolt spárgát és fogyasztjuk.

Pasztinákpür és pasztinákos fánk

A receptet az Ági főz blogon találtam. Gyors, a főzelék és a köret szinte egy csapásra megvan.


Hozzávalók: 
- pasztinák (nálam fél kg), 
- 3 gerezd fokhagyma,
- egy nagy póréhagyma, de nekem csak vöröshagymám volt, így azt tettem bele, 
- só,
- bors,
- 3 bő kanál tejföl,
- 1 tojás,
- 2-3 evőkanál liszt,
- zsiradék a sütéshez. 

Elkészítés: 

1. A pasztinákot és a hagymákat feldaraboljuk, sózzuk, borsozzuk és feltesszük főni annyi vízzel, amennyi éppen ellepi. Lefedve, nagyon lassú tűzön főzzük. Ha megpuhult, botmixerrel pürésítjük. 

2. Kiveszünk a püréből annyit, amennyiből a fánkokat akarjuk sütni (én kb. egyharmadát mertem ki). A maradékhoz hozzáadjuk a tejfölt, felforraljuk, majd elzárjuk a tüzet. 

3. A kihűlt, félretett püréhez adjuk az egy egész tojást és a lisztet. Zsiradékot hevítünk és egy kanállal beleszaggatjuk a tésztát. Mindkét oldalát megsütjük. 

2015. április 26., vasárnap

Sós keksz

Gergő beteg volt, így nem tudott sok mindent enni. Bolti kekszet nem akartam adni neki, sütöttem hát egy kis sós kekszet. Annyira ízlett neki, egész nap ezt rágcsálta. Tényleg eteti magát ez az egyszerű kis keksz.



A receptet itt találtam. Tejmentes és tojásmentes kekszek.

Hozzávalók egy egész adaghoz (én csak a fele adagot sütöttem, de így is lett bőven):
- 55 dkg liszt,
- 2,4 dl víz
- 1 zacskó szárított élesztő (én egy kevés friss élesztőt tettem csak bele, kb. 1 dkg-ot)
- 0,8 dl olaj,
- 1,5-2 teáskanál só,
- 1 teáskanál cukor,
- tetejére: szezámmag, darálatlan mák, nagyszemű só, lenmag, köménymag (mi most üresen ettük).

Elkészítés: 

1. Az élesztőt a cukorral felfuttatjuk egy kevés vízben. Ha szárított élesztőt használunk, akkor azt nem kell felfuttatni, rögtön mehet a liszthez.

2. A tészta hozzávalóiból tésztát dagasztunk, majd letakarva duplájára kelesztjük (kb. 1 óra).

3. A sütőt előmelegítjük 180 fokra.

4. A tésztát 4 részre vesszük. Az első részt kinyújtjuk jó vékonyra (1 mm). Megszórjuk a magvakkal vagy sóval, ha akarjuk. Nyújtófával belenyomkodjuk a tésztába.

5. Késsel vagy derelyevágóval négyzetekre vágjuk tetszés szerinti méretre. Szerintem a kicsik ropogósabbak. Sütőpapírral bélelt tepsire helyezzük a kekszeket és megsütjük. A másik három tésztadarabbal ugyanígy járunk el.


Vaníliás-meggyes torta

Panni első születésnapjára készült ez a torta. Már a születésnapja előtt ivott tejet és evett tojásfehérjét, így semmilyen megkötés nem volt a torta készítéséhez. A recept alapötlete innen származik. 



Hozzávalók a tésztához (16 cm átmérőjű tortához):

- 3 tojás,
- 4 evőkanál liszt
- 3 evőkanál cukor,
- 1 evőkanál víz.

Hozzávalók a töltelékhez: 

- 3 dl tej,
- 1 csomag vaníliás pudingpor,
- 2-3 evőkanál cukor,
- 15 dkg vaj,
- 1 üveg magozott meggybefőtt,
- 4 dkg étkezési keményítő,
- 1 evőkanál cukor,
- fél mokkáskanál őrölt fahéj.


1. Először megsütjük a piskótát. A sütőt előmelegítjük 180 fokra, a tortaforma alját kibéleljük méretre vágott sütőpapírral.

 2. A tojásokat szétválasztjuk és a sárgáját világosra, habosra kikeverjük a cukorral és a vízzel. Egy másik edényben a fehérjét kemény habbá verjük, majd hozzáöntjük a kikevert sárgáját. A kettőt óvatosan összekeverjük (én ezt még habverővel teszem, fél percnél nem tovább). Ezután hozzászitáljuk a lisztet és gyors mozdulatokkal összekeverjük a tésztát. Beleöntjük a tortaformába és megsütjük. Ha kész, rácsra téve kihűtjük (kivesszük a formából).

3. A vaníliás krémhez egy kevés tejben csomómentesen elkeverjük a pudingport, a többit felforraljuk. Ha forr, levesszük a tűzről, belekeverjük a pudingporos tejet és visszatesszük az edényt a tűzre. Folyamatosan keverve besűrítjük. Kihűtjük (néha keverjük meg, ne legyen bőrös a teteje).

4. A meggy levét, ami kb 2,5 dl, elkeverjük az étkezési keményítővel, a cukorral és a fahéjjal. Feltesszük főni. Közepes lángon, folyamatosan keverve besűrítjük. Ekkor hozzáadjuk a meggyet és forralunk rajta egyet. Kihűtjük.

5. A vajat szép világosra, habosra kikeverjük, majd a kihűlt pudingos krémmel összekeverjük. Ezt is jól kihabosítjuk.

6. A tortát 3 részre vágjuk. Alulra teszünk egy lapot, rá a meggyes tölteléket, majd lap következik, rá vaníliás töltelék, végül a harmadik tészta. Tetejét és oldalát is a vaníliás krémmel kenjük be. Meggyszemekkel díszítjük. Fogyasztás előtt pár órát pihentetjük a hűtőben.



Joghurttorta

Panni születésnapját több részletben ünnepeltük. A napján négyesben tartottuk, akkor a vaníliás meggytortát sütöttem, két nap múlva pedig a nagyszülők jöttek köszönteni. erre az alkalomra, többek között, egy 16 cm átmérőjű joghurttortát sütöttem Panninak.




Hozzávalók a tésztához (egy darab 16 cm átmérőjű tortához):

- 2 tojás,
- 2 evőkanál liszt
- 2 evőkanál cukor.

Hozzávalók a töltelékhez: 

- 2,5 dl tejszín,
- 2 doboz (2X150 g) natúr joghurt,
- porcukor ízlés szerint,
- fél citrom leve (elhagyható),
- 8-10 g étkezési zselatin (egy evőkanál),
- egy doboz őszibarackbefőtt és a leve

Elkészítés: 

1. Először megsütjük a piskótát. A sütőt előmelegítjük 180 fokra, a tortaforma alját kibéleljük méretre vágott sütőpapírral.

 2. A tojásokat szétválasztjuk és a sárgáját világosra, habosra kikeverjük a cukorral. Egy másik edényben a fehérjét kemény habbá verjük, majd hozzáöntjük a kikevert sárgáját. A kettőt óvatosan összekeverjük (én ezt még habverővel teszem, fél percnél nem tovább). Ezután hozzászitáljuk a lisztet és gyors mozdulatokkal összekeverjük a tésztát. Beleöntjük a tortaformába és megsütjük. Ha kész, rácsra téve kihűtjük (kivesszük a formából).

3. A töltelékhez a joghurtot a porcukorral, citromlével kikeverjük. A tejszínt kemény habbá verjük.

4. A zselatint nagyon kevés vízzel összekeverjük, feltesszük a tűzre és kevergetve megmelegítjük (ne forrjon). Folytonos keverés mellett (habverővel) hozzákeverjük a joghurthoz, majd ezután belefogatjuk a habbá vert tejszínt is.

5. Ízlés szerinti mennyiségű őszibarackot apróra darabolunk és szintén a krémhez keverjük (én 2-3 barackot tettem csak bele).

6. A kapcsos tortaforma aljába helyezzük a kihűlt piskótát, ráöntjük a tölteléket. Betesszük a hűtőbe dermedni (néhány óra).

7. A maradék őszibarackot nagyon vékony szeletekre vágjuk és kirakjuk vele a torta tetejét.

8. A barack levét felfőzzük (ami kb 1,5- 2 dl) 1 dkg zselatinnal (ne forrjon). Ha langyosra hűlt, ecsettel bekenjük vele a torta tetejét. Ismét betesszük a hűtőbe dermedni. A zselatin nem fogy el, a maradékot dermedés után felkockáztam és gumicukorként elfogyasztották a nagyszülők.



Sóskás pite (quiche) 1.

A spárgás pite mellett ezt a sóskás pitét sütöttem. Nagyon finom, egyik kedvencem lett ez a pite. Soha nem gondoltam, hogy a sóskamártáson kívül mást is lehet készíteni ebből a zöldségből. Még van pár elmentett sóskás receptem, amit szeretnék a közeljövőben kipróbálni. Ezt a receptet Dolce Vitánál találtam és némi módosítással Panni születésnapjára sütöttem a vendégeknek.

Frissítés: azóta számtalanszor megsütöttem már ezt a pitét, többféle méretben, formában, tetején sajttal vagy anélkül, tojásmentesen és tejszínt kihagyva, krémsajttal, ricottával (ordával) pótolva azt (saját kecskéink tejéből készítem a tejtermékeket).













Hozzávalók a tésztához:

- 20 dkg liszt,
- 10 dkg hideg vaj,
- egy csapott kiskanál só,
- néhány evőkanálnyi hideg víz.

Hozzávalók a töltelékhez: 

- 2-3 tojás,
- 2,5 dl tejszín,
- 10 dkg feta sajt, de, ha nincs, akkor megteszi más sajt is,
- só,
- kevés bors (elhagyható),
- 25 dkg friss sóska.

Elkészítés:

1. A liszthez keverjük a sót. A vajat egy késsel beledaraboljuk és gyors mozdulatokkal elmorzsoljuk a liszttel. Ne melegedjen fel a vaj! Ezután apránként adagoljuk a hideg vizet is. Annyi víz szükséges, amennyivel a tészta összeáll, de nem ragacsos. Amint összeállt a tészta, formázzunk belőle egy gombócot, tegyük zacskóba és hagyjuk egy éjszakát pihenni a hűtőben. (A tészta akár 1-2 nappal a felhasználás előtt is elkészíthető, sőt fagyasztható is.)

2. Elkészítjük a tölteléket. A sóska szárát kiszedjük, váltott vízben megmossuk, lecsepegtetjük, és nagyobb darabokra vágjuk.

3. Egy nagy serpenyőben 1-2 perc alatt kissé megfonnyasztjuk a sóskát. Nem kell sokáig főzni, éppen csak essen össze.

4. A tojásokat a tejszínnel kikeverjük, ízlés szerint sózzuk, borsozzuk, hozzákeverjük a darabolt sóskát is.
5. A tésztát kinyújtjuk, piteformába nyomkodjuk, széleit elrendezzük, az esetleg lelógó széleket levágjuk. (Ne dobjuk ki a leeső tésztadarabokat, hanem zacskózzuk, tegyük dobozba, majd mélyhűtőbe és néhány alkalom után összegyűlik majd annyi tészta, hogy abból újabb pitét tudunk sütni.) Ha van idő, akkor a formába rendezett tésztát még betehetjük a hűtőbe 30 percre, így lehűl a tészta sütés előtt, a végeredmény pedig még ropogósabb lesz ezáltal. Sütés előtt villával alaposan megszurkáljuk a tészta alját, hogy ne púposodjon fel. Általában vakra szokás sütni (ezzel is a tészta felpúposodását lehet megakadályozni), de én általában nem használok nehezéket az elősütéshez. 200 fokra előmelegített sütőben kb. 15 percig elősütjük a tésztát. Akkor jó, ha a tészta felülete kissé megszárad és a tészta kap egy enyhe színt.

6. Az elősütött tésztán elrendezzük a tölteléket, rámorzsoljuk a feta sajtot és 180 fokon készre sütjük a pitét. Langyosan vagy hidegen fogyasztjuk.

Tipp: készíthetünk ebből a tésztából mini pitéket.
A sós pite egy remek találmány. Gyorsan elkészül, bármilyen maradékot (sajt, sült hús, szalonna, kolbász, zöldségek, hal, gomba) felhasználhatunk hozzá, jól szállítható, remek ebéd, tízórai vagy uzsonna, piknikezéshez, kiránduláshoz is jó választás lehet.

Tojásmentes változatban is elkészíthetők ezek a piték. Ilyenkor tojás helyett nem túl lágy krémsajtot vagy akár reszelt sajtot keverek a töltelékbe. 


Spárgás pite (quiche)

Finom, gyors, egyszerű. Rengeteg variációja létezik a sós pitéknek. Tehetünk bele bármilyen zöldséget, zöldfűszereket, különféle sajtokat (feta, krémsajt, lágysajt, félkemény stb.), maradék húst, sonkát stb. Szeretem a sós pitéket, mert gyorsan elkészíthetők, finomak melegen és hidegen is. Ideális választás kiránduláshoz, piknikhez, vendégváráshoz, de munkahelyi ebédnek is remek és mint mondtam, nem feltétlenül kell hozzá külön bevásárolni, mert ami van otthon, abból lesz a töltelék. :)

Lehet sütni hagyományos, nagy piteformában, de készülhet közepes formában, sőt, én már sokszor sütöttem mini pitéket is, melyeket muffinformába töltöttem.










Hozzávalók a tésztához:

- 20 dkg liszt,
- 10 dkg nagyon hideg vaj,
- 1 tojás (mostanában nem teszek bele, hanem helyette vizet és/vagy tejfölt gyúrok a tésztába),
- só,
- nagyon hideg víz, ha szükséges.

Hozzávalók a töltelékhez: 

- kb. 15 dkg spárga (én zöldet használtam, sokkal finomabb a fehérnél),
- 2-3 tojás,
- kb. 2 dl tejszín vagy fele tejszín, fele tejföl, de készítettem már házi joghurt és krémsajt keverékéből is, de lehet reszelni sajtot is a töltelékbe, kinek mi van otthon,
- 10 dkg feta sajt,
- 5 dkg szalonna,
- kevés bors és
- nagyon kevés só (a feta is sós)
- kevés vaj a spárga párolásához,
- mivel ilyenkor szedhető a turbolya is, van, hogy apróra vágva azt is keverek a töltelékhez.

Elkészítés:

1. A lisztet összekeverjük kis sóval, beledaraboljuk a vajat és elmorzsoljuk a liszttel. Adunk hozzá egy kevés tejfölt/hideg vizet. Ha tojást is használunk, akkor azt előbb villával egy kicsit verjük fel egy külön tányérban és így adjuk a tésztához. A tésztát gyors mozdulatokkal összegyúrjuk. Ne gyúrjuk sokáig, különben morzsálódni fog a megsült tésztánk (mint a linzer, azt sem szabad sokáig gyúrni). Egy jól nyújtható, könnyen kezelhető, nem ragacsos tésztát kell kapnunk, tehát, ha adunk hozzá tejfölt vagy vizet, azt kizárólag apránként tegyük. Zacskóba csomagolva néhány órát pihentetjük a tésztát a hűtőben.

2. Elkészítjük a tölteléket. A szalonnát kicsi és vékony csíkokra vágjuk.

3. A spárgasípokat megmossuk, majd a végét megfogva meghajlítjuk és hagyjuk, hogy elpattanjon, ketté törjön. Így lehet megszabadulni az alsó, fás résztől. Kb. három centis darabokra vágjuk a megmaradt sípokat.

4. Kevés vajon kicsit megpároljuk a spárgát (maradjon roppanós).

5. A tojást a tejszínnel sóval, borssal kikeverjük, majd belemorzsoljuk a feta sajtot.

6. A tésztát kinyújtjuk, piteformába nyomkodjuk. Előmelegített sütőben, 180 fokon, kicsit elősütjük a tésztát (addig szoktam sütni, míg a tészta teteje kissé megkeményedik és egy kicsi színt kap).

7. Az elősütött tésztán elrendezzük a megpárolt spárgát, ráöntjük a tölteléket, megszórjuk a vékonyra darabolt szalonnával és visszatoljuk a sütőbe. Készre sütjük.

2015. április 14., kedd

Csalános kenyérpuding

Van már egy kenyérpuding (spenótos) recept a gyűjteményben. Ez a puding pedig több recept alapján készült. Az alapötletet Ottisnál láttam, ezt egészítettem ki az itthon lévő alapanyagokkal és Hugh csicsókás-csalános receptjével.


Hozzávalók: 
- 20 dkg szikkadt kenyér,
- 2,5 dl tejszín,
- fél-egy dl tej, ha szükséges,
- 2 tojás,
- 2 fej vöröshagyma,
- só,
- bors,
- szerecsendió,
- 2 teáskanál mustár,
- füstölt sajt,
- néhány dkg sajt reszelve,
- csalán (de el is maradhat vagy lehet bele tenni spenótot),

Hozzávalók a tetejére (el is maradhat): 
- kb 2-3 dkg reszelt sajt,
- egy jó marék zabpehely,
- egy evőkanál zsemlemorzsa,
- 1-2 dkg olvasztott vaj,
- egy marék pirított, lehéjazott mogyoró (elmaradhat, én most nem tettem).

Elkészítés: 

1. A vöröshagymát megpucoljuk, vékony karikára vágjuk. Vajon megpároljuk.

2. A tejszínt, tejet, felkockázott füstölt sajtot, reszelt sajtot, mustárt, fűszereket, tojásokat, párolt hagymát összekeverjük, majd hozzáadjuk a felaprított csalánt is.

3. A kenyeret felkockázzuk. Az edény alját, amiben sütjük majd a pudingot, kirakjuk egy sor kenyérrel. Erre kanalazunk a tejszínes keverékből. Ismét egy sor kenyér jön, majd megint a tejszín, végül ismét kenyér és tejszín.

4. A tetejére valókat összekeverjük, elosztjuk a puding tetején és 180 fokra előmelegített sütőben készre sütjük. Melegen vagy langyosan az igazi.

Lisztmenetes (paleo) sajtos rúd

A Paleovital oldalon találtam a receptet. Drága sütemény, de nagyon eteti magát és szénhidrátban sem bővelkedik.



Hozzávalók egy fél adaghoz:
- 25 dkg mandula,
- 10 dkg (jász)vaj vagy más zsiradék, ki mit használ (én most 8,5 dkg kacsazsírt tettem bele),
- 2 evőkanál kókuszliszt (én ledaráltam a kókuszreszeléket),
- 1 púpos kávéskanál só,
- 2 tojás,
- 1 kávéskanál szódabikarbóna,
- 1 kávéskanál citromlé,
- 10-20 dkg sajt vagy magvak.

Elkészítés: 

1. A tojásokat kikeverjük a sóval és a kókuszliszttel. Ehhez adjuk a többi hozzávalót, de a sajtnak csak az egyharmadát. Összegyúrjuk.

2. Két sütőpapír között fél cm vastagra nyújtjuk (vagy, ha pogácsákat sütünk, akkor 1-1,5 cm vastagra).

3. Megkenjük tojássárgával, szaggatjuk és megszórjuk reszelt sajttal vagy magvakkal.

4. Sütőpapírral bélelt tepsin, 180 fokra előmelegített sütőben kb. 15 perc alatt megsütjük.

Zöldséges bulgur

Az alapötlet a Szárnyas Ízvadász nevű blogról származik. Vastaggal szedett betűkkel írom azokat a hozzávalókat, melyeket én használtam, a többi hozzávalót, amiket most kihagytam, de az eredeti receptben szerepelnek, pedig csak beírom, hogy legközelebb még gazdagabban is el tudjam készíteni ezt az ízletes köretet. Az egészben sült karfiolhoz ettük.



Hozzávalók: 
- 3 dl bulgur,
- 6 dl meleg víz,
- 2 babérlevél,
- egy kis darab fahéj,
- 1 db csillagánizs,
- kevés reszelt szerecsendió,
- kevés mazsola,
- 1 narancs,
- 1 répa (én többet tettem bele),
- 1 darab kápiapaprika,
- 1 kis csokor friss petrezselyem,
- 1 kis csokor friss menta,
- 100 g bébispenót,
- só,
- bors,
- olívaolaj. 

Elkészítés: 

1. Vékony csíkokra vágjuk a répát és a kápiapaprikát. Kevés olajon gyorsan átpirítjuk.

2. Közben a bulgurt olajon rövid idő alatt megpirítjuk, vízzel felöntjük, sózzuk, borsozzuk, hozzáadjuk a babérlevelet, fahéjat, csillagánizst, szerecsendiót és a mazsolát. Puhára főzzük.

3. A párolt répát a kész bulgurral összekeverjük (a fűszereket kiszedjük belőle), majd összeforgatjuk a spenóttal, az apróra vágott mentával és petrezselyemmel.

4. Belereszeljük a narancs héját és belefacsarjuk a narancs levét.




Egészben sült karfiol

Jamie Oliver receptjét választottam a húsvéti ebédhez. A korábbi évek tapasztalata azt diktálta, hogy reggel a sonkával, főtt tojással, fonott kaláccsal mindig eltelik a család, senki nem kíván még ebédre is húst. Ezért sütöttem meg inkább ezeket a karfiolokat. Zöldséges bulgurral ettük. Különleges fogás, érdemes kipróbálni. A mandulát ne hagyjuk ki belőle, mert az teszi fel a pontot az i-re.



Hozzávalók: 
- 4 gerezd fokhagyma,
- 1 teáskanál füstölt paprikakrém (nekem nem volt, így füstölt kolbász zsírját olvasztottam ki hozzá),
- egy kevés friss kakukkfű,
- olívaolaj,
- só,
- bors,
- 1 citrom leve és reszelt héja,
- 1 darab nagy karfiol (kb. 1 kg-os,), de szerintem jobb két kisebb karfiollal készíteni, mert jobban átpuhulnak (én kettő kicsit sütöttem),
- 4 evőkanál sherry,
- 400 g hámozott paradicsom,
- 4 dkg szeletelt mandula,
- fél csokor friss petrezselyem,

Elkészítés: 

1. Elkészítjük a paprikakrémet. Mozsárba tesszük a megpucolt fokhagymát, a paprikakrémet és a kakukkfű felét. Sózzuk, borsozzuk. Jól összezúzzuk, majd keverünk hozzá két evőkanál olajat.

2. A karfiol külső leveleit leszedjük, az alját egyenesre vágjuk, hogy megálljon a "lábán". Keresztben bevágjuk az alját. Bedörzsöljük az elkészített fokhagymás-paprikás krémmel. Sütőedénybe helyezzük.

3. Meglocsoljuk a sherry-vel és a citromlével. Letakarjuk és 180 fokra előmelegített sütőben kb. másfél órát sütjük (vagy amíg megpuhul). Az utolsó 20 percben, amikor már puha, fedő nélkül sütjük.

4. Ezután a paradicsomot kicsit szétdaraboljuk, majd a karfiol köré tesszük. Rászórjuk a citromhéjat és a maradék kakukkfüvet. További 10 percig sütjük, vagy amíg a karfiol szép aranysárga nem lesz.

5. Eközben egy serpenyőben szárazon megpirítjuk a mandulát.

6. Ha megsült a karfiol, megszórjuk a mandulával és apróra vágott friss petrezselyemmel. Rizzsel vagy bulgurral kínáljuk.




2015. április 13., hétfő

Csokis perec

Ildikokkinál találtam a receptet. Nagyon finom, többször elkészítettem már. 








Hozzávalók: 
- 30 dkg liszt (vagy 20 dkg liszt ÉS 10 dkg pirított őrölt mandula vagy dió vagy mogyoró, akár vegyesen, sőt, van, hogy a liszt mennyiségéből levonok 2 dkg-ot és 2 dkg kukoricaliszttel pótlom azt),
- 20 nagyon hideg dkg vaj,
- 10 dkg porcukor (nálam kevesebb, legutóbb 6 dkg),
- 1 tojás sárgája (elhagyható, ebben az esetben valószínű, hogy kell hozzá egy kis hideg tejföl/sűrű joghurt),
- 1 teáskanál vanília kivonat vagy igazi vaníliás cukor vagy vanília kikapart belseje,
- 1 csipet só (én nem teszek bele),
- 1 csipet sütőpor (nálam ez elmarad, esetleg egy csipet szódabikarbónával helyettesítem),
- 1 citrom reszelt héja,
- 20-30 dkg étcsoki a bevonáshoz (van, aki kever egy pici olajat is a csokihoz, de én nem szoktam).

Elkészítés: 

1. A porcukrot, lisztet, sót, sütőport, pirított, őrölt mandulát alaposan összemorzsoljuk a felkockázott, hideg vajjal.

2. Ezután hozzáadjuk az előzőleg villával felvert tojássárgát. Nagyon gyors mozdulatokkal tésztát gyúrunk. Sokáig nem szabad ezeket a vajas tésztákat gyúrogatni, nehogy felmelegedjen, megolvadjon a vaj a kezünktől! (A kész sütemény szétesik, morzsálódos lenne miatta.) Fóliába csomagolva minimum egy órára hűtőbe tesszük pihenni.

2. Sütőpapíron vagy lisztezett felületen kinyújtjuk a pihentetett tésztát. Kb. 3-5 mm vastag legyen. Kiszaggatjuk perec formával. Én ekkor a tepsit visszateszem a hűtőbe (egy órára), hogy visszahűljön a tészta. 

3. 180 fokra előmelegített sütőben 8-10 perc alatt roppanósra megsütjük. Ne barnuljon a teteje. Ha az alja kicsit barnul, akkor már kész is. A tepsin hagyom kihűlni, mert frissen sütve még nagyon törékeny. 

4. Gőz fölött megolvasztjuk a csoki kétharmadát. amikor felolvadt, levesszük a gőzről és belekeverjük a maradék csokit. Belemártogatjuk a pereceket (még mindig óvatosan, nehogy eltörjenek) és sütőpapírra tesszük őket száradni (az alja érintkezzen a sütőpapírral). Én két desszertes villával szoktam mártogatni, az alján lehúzom a csokit a villával, a tetején nem, és egy pár másodpercig hagyom, hogy visszacsöpögjön az edénybe a felesleges csoki. 

Hűvös helyen hagyjuk száradni, dermedni, majd dobozba zárjuk. 

Citromos keksz

Gizinél találtam a receptet. Nagyon finom volt, habár kicsit túlsütöttem és keményebb lett a kelleténél. A gyerekeknek bevontam csokival, megszórtam kókuszreszelékkel, mi jobban kedveltük magában.


Hozzávalók: 
- 15 dkg liszt,
- 5 dkg kukoricaliszt,
- 10 dkg hideg vaj,
- 8 dkg porcukor,
- fél teáskanál vaníliaaroma,
- 1 jó nagy citrom reszelt héja és leve (én másfél citrom levét tettem bele),
- 1 ek tejföl, ha szükséges,
- csipet só.

Elkészítés: 

1. A kétféle lisztet és a sót a vajjal összemorzsoljuk. Csak akkor adjuk hozzá a többi hozzávalót, mikor teljesen szétmorzsoltuk a vajat a liszttel.

2. Gyors mozdulatokkal minden hozzávalót belegyúrunk a tésztába. Fóliába csomagolva hűtőben pihentetjük 1 órát.

3. Kb. 5 mm vastagra nyújtsuk ki (én sütőpapíron nyújtottam, így nem ragad oda a pulthoz). Kiszaggatjuk tetszés szerinti formára.

4. Helyezzük a kekszeket sütőpapírral bélelt tepsire, tegyük legalább fél órára hideg helyre (így lesz omlós), majd 180 fokon készre sütjük (10-15 perc). Arra figyeljünk, hogy maradjon szép világos a keksz. Forrón még lágy és sületlennek tűnhet, de kihűlve jó lesz.


Paleo isler

A receptet Kriszta konyhája nevű blogon találtam. Nem olyan az íze, mint az igazi islernek, ennek ellenére nagyon finom. Készítettem ribizlilekvárral és baracklekvárral is. Nekünk a ribizlis ízlett jobban. Mivel kifejezetten magamnak készítettem és nem akartam túl sok csokit enni, így most nem vontam be az egész süteményt csokival, hanem minden darabnak csak a tetejét kentem be egy kicsit. Én a fele adagot készítettem el, de ide az eredeti receptet írom. Annyit változtattam, hogy nem tettem a tésztába kókuszt, hanem darált mandulával helyettesítettem azt.



Hozzávalók a tésztához (kb. 28 db):
- 30 dkg darált mandula,
- 14 dkg kókuszliszt,
- 6 dkg őrölt kókuszreszelék (vagy elhagyjuk a kókuszokat és mandulával helyettesítjük),
- csipet só,
- 20 dkg kókuszolaj,
- 4 db tojás,
- 1 evőkanál méz (elhagyható, nem tettem),
- 1 evőkanál xukor,
- fél kiskanál Bourbon vaníliapor,
- 2 narancs reszelt héja vagy reszelt citromhéj.

Egyéb hozzávalók: 
- savanykás lekvár az összeragasztáshoz (málna, ribizli),
- 20-30 dkg étcsokoládé a tetejére.

Elkészítés: 

1. A hozzávalókból linzertésztát gyúrunk, majd becsomagoljuk és hűtőben pihentetjük (nálam 6 órát pihent).

2. Két sütőpapír között kinyújtjuk a tésztát. Nekem nagyon ragadós volt, így egy kicsit betettem a mélyhűtőbe. Nyújtás után köröket szaggatunk ki belőle.

3. Sütőpapíros tepsin 180 fokra előmelegített sütőben kisütjük (kb. 8 perc, de figyelni kell). Rácsra téve kihűtjük.

4. Amikor kihűltek a korongok, akkor kettőt-kettőt összeragasztunk lekvárral.

5. Vízgőz fölött megolvasztjuk az étcsokit és rácsra téve az islereket bevonjuk mindenhol csokival. Én spóroltam a kalóriával és a szénhidráttal, így csak a tetejére tettem egy kevés csokit. Így is finom volt.

Rozmaringos-citromos túrólepény

A receptet a nosalty-n találtam. Nagyon ízlett. Gyors, egyszerű és könnyű étel.



Hozzávalók: 
- 25 dkg túró,
- egy tojás,
- 2 evőkanál kukoricadara (plusz 2-3 evőkanálnyi a panírozáshoz),
- 1 evőkanál friss, aprított rozmaring,
- 1 citrom reszelt héja,
- csipet só,
- kevés bors,
- zsiradék a sütéshez.

Elkészítés: 

1. Minden hozzávalót összekeverünk és fél órára a hűtőbe tesszük pihenni.

2. Diónyi golyókat csípünk a masszából, ellapogatjuk a kezünkkel, megforgatjuk kukoricadarában és forró zsiradékban kisütjük.

Medvehagymás túrólepény

A nosalty-n találtam a receptet. Sok medvehagyma terem a kertben, alig győzzük enni. Finom, gyors, könnyű lepények.



Hozzávalók: 
- 25 dkg túró,
- medvehagyma aprítva
- 1 tojás,
- csipet só,
- kevés bors,
- 2 csapott evőkanál liszt (plusz egy kevés a mártogatáshoz),
- zsiradék a sütéshez.

Elkészítés: 

1. Minden hozzávalót alaposan összedolgozunk.

2. A masszából diónyi darabokat csípünk, kezünkkel ellapogatjuk, lisztbe forgatjuk, majd forró zsiradékban mindkét oldalát megsütjük.

Medvehagymás pogácsa

A recept a Gasztroangyal műsorban hangzott el, leírva pedig itt található. Én negyed adagból készítettem magunknak, de ide az eredeti receptet írom le.



Hozzávalók: 
- 1 kg liszt,
- 5 dkg élesztő,
- 1 evőkanál só,
- 1-2 tojássárga a tésztába (el is maradhat),
- 1 tojássárga a kenéshez,
- 3,5 dl tej,
- 0,5 dl olaj,
- aprított medvehagyma levél (én jó sokat tettem be, terem bőven a kertben),
- 15 dkg vaj vagy zsír,
- 3 evőkanál tejföl,
- 1 csapott kanál cukor.

Elkészítés: 

1. Egy dl langyos tejből, cukorból, élesztőből és kevés lisztből kovászt készítünk. Felfuttatjuk.

2. A maradék liszttel és tejjel, sóval, tojássárgával, tejföllel és a felfuttatott kovásszal tésztát dagasztunk. Jól ki kell dolgozni és ne legyen túl kemény, inkább tegyünk még hozzá tejet vagy tejfölt, ha szükséges.

3. Langyos helyen egy órát kelesztjük.

4. Egy-két ujjnyi vastagra kinyújtjuk és megkenjük a felolvasztott zsiradékkal. Megszórjuk az aprított medvehagymával, majd feltekerjük, végül összehajtjuk. Vagy másik lehetőség, hogy nyújtás után megkenjük zsiradékkal, megszórjuk medvehagymával és a szokásos módon hajtogatjuk.

5. Rövid pihentetés után kinyújtjuk (jó ujjnyi vastagra), tetejét bevagdossuk, pogácsaszaggatóval kiszaggatjuk.

6. Olajozott tepsire rakjuk, tetejét megkenjük tojássárgával. 200 fokra előmelegített sütőben készre sütjük.


2015. április 2., csütörtök

Kakaós-túrós sütemény

Andinál találtam a receptet. A sütemény neve nála Boci szelet. Finom, egyszerű sütemény. A tésztájában a liszt egy részét mandulával helyettesítettem. 


Hozzávalók a tésztához: 
- 18 dkg liszt (nálam 8 dkg mandula és 10 dkg liszt),
- 8 dkg xukor (vagy több, aki édesebben szereti),
- 4 tojás,
- 1 dl tej,
- 1 dl olaj,
- 3 evőkanál kakaópor,
- 1 csomag sütőpor (nálam csak fél csomag).

Hozzávalók a túróhoz: 
- 50 dkg túró,
- 10 dkg xukor (vagy több, aki édesebben szereti),
- 1 tojás,
- 1 csomag vaníliás cukor,
- 5 dkg búzadara,
- 1 citrom reszelt héja.

Elkészítés: 

1. A tojások sárgáját habosra keverjük a cukorral, majd hozzáöntjük a tejet és az olajat. Összekeverjük. Ezután mehet bele a kakaópor, végül a sütőporral kevert liszt.

2. A tojásfehérjét habbá verjük és beleforgatjuk a kakaós tésztába.

3. A túrós rész hozzávalóit kikeverjük.

4. Egy közepes méretű tepsit (20X35 cm) kivajazunk, kilisztezünk (vagy sütőpapírral béleljük) és beleöntjük a kakaós masszát.

5. A túrós masszát egy mokkáskanállal foltokban beleszaggatjuk a kakaós tésztába. Arra ügyeljünk, hogy minél kisebb adagokban szaggassuk a masszát, mert így elkerülhetjük, hogy a túró lesüllyedjen a sütemény aljára.

6. Lassú tűzön, 170 fokra előmelegített sütőben 30 perc alatt készre sütjük.

Húsmentes rakott zöldbab

Antal Vali oldalán találtam a receptet, azt alakítottam át egy kicsit saját ízlésre. Nagyon finom, könnyű ebéd.






Hozzávalók: 
- zöldbab (nálam kb. 1 kg).
- bulgur vagy köles vagy rizs (általában kölest vagy bulgurt használok, kb. 30 dkg-ot főzök meg),
- 2 fej vöröshagyma,
- 2 gerezd fokhagyma,
- egy 7 dl üvegben eltett házi lecsó,
- 1 evőkanál őrölt pirospaprika,
- egy evőkanál zsiradék,
- só,
- bors,
- őrölt kömény,
- szárított vegyes zöldség, natúr, ebből kb. egy púpos teáskanállal teszek,
- tejföl (1 nagy dobozzal szoktam, ami kb. 350 g),
- sajt, reszelve (ízlés szerint, a tetejét kell megszórni reszelt sajttal).

Elkészítés: 

1. A zöldbabot sóval ízesített vízben puhára főzzük, majd leszűrjük.

2. A kölest vagy bulgurt vagy rizst megfőzzük a szokásos módon, amit ízesítünk sóval, natúr szárított zöldségkeverékkel.

3. Az apróra vágott vöröshagymát üvegesre pároljuk. Ha kész, hozzáadjuk a reszelt vagy aprított fokhagymát, néhányat keverünk rajta, majd levesszük az edényt a tűzről. Mehet bele a fűszerpaprika, majd a lecsó. Visszatesszük a tűzre, fűszerezzük. Egy kicsit főzzük, majd elzárjuk alatta a tüzet.

4. A lecsót összekeverjük a megfőtt bulgurral/kölessel.

5. Egy közepes tepsiben eligazítjuk a bab felét, sózzuk, ha szükséges, erre jön a lecsós bulgur/köles, majd rá a bab másik fele. Tetejére tejfölt öntünk, majd reszelt sajtot szórunk rá. 180 fokos sütőben szép pirosra sütjük.

Csirkés-spenótos pite (quiche)

Finom, laktató és egyszerű étel.


Hozzávalók a tésztához: 
- 20 dkg teljes kiőrlésű tönkölyliszt,
- 10 dkg vaj,
- kevés só,
- 5-6 evőkanál hideg víz.

Hozzávalók a feltéthez: 
- 50 dkg csirkemell,
- 20-25 dkg spenót (lehet fagyasztott vagy friss),
- só,
- bors,
- kevés zsiradék a csirkemell sütéséhez,
- 4 gerezd fokhagyma,
- 3 tojás,
- 2,5 dl tejszín,
- egy csokor aprított petrezselyem,
- 10-15 dkg sajt reszelve
- néhány dkg szalonna.

Elkészítés: 

1. A tészta hozzávalóit gyorsan összegyúrjuk, fóliába csomagoljuk és hűtőben legalább fél órát pihentetjük.

2. A töltelékhez a csirkét apróra kockázzuk, majd zsiradékon puhára főzzük-sütjük. Közben sózzuk, borsozzuk.

3. A tojásokat összekeverjük a tejszínnel, belereszeljük a sajtot, ízesítjük zúzott fokhagymával, borssal, sóval, petrezselyemmel. Mivel most csak fagyasztott spenótom volt, ezért a kiolvasztott spenótot is ehhez kevertem. Ha friss spenóttal dolgozunk, akkor azt csak daraboljuk, nem kell megfőzni és már keverhetjük is a tejszínhez vagy egyszerűen csak rászórjuk a csirkehúsra.

4. Egy piteformát kibélelünk a tésztával. 180 fokos sütőben elősütjük.

5. Ezután elosztjuk rajta a csirkehúst, ráöntjük a tejszínes keveréket és a vékonyra vágott szalonnát, majd készre sütjük.


Mini kuglóf

A receptet Sütisnéne blogján találtam. Kicsit módosítottam az elkészítésen, mert én zablisztet is tettem a tésztába és kakaóporral is ízesítettem, vaj helyett pedig olajat tettem bele. 


Hozzávalók: 
- 15 dkg liszt (nálam fele zabliszt),
- fél csomag sütőpor,
- 8 dkg vaj (nálam most olívaolaj),
- 5,5 dkg xukor (aki édesebben szereti, annak több cukor)
- 1 citrom reszelt héja (elhagytam),
- 2 tojás,
- másfél dl joghurt,
- mazsola, dió, csoki, mandula, mogyoró, kakaópor stb. amit szeretnénk.

Elkészítés: 

1. A vajat kikeverjük a cukorral, majd mehet bele a citromhéj és az egész tojások.

2. A lisztet összekeverjük a sütőporral.

3. A vajas tojáshoz keverjük a joghurtot és a lisztet.

4. Most tesszük bele a mazsolát, diót stb. Formákba töltjük és 180 fokra előmelegített sütőben készre sütjük.

2015. április 1., szerda

Fokhagymás-újhagymás (snidlinges) krémsajt

Sülve-főve blog oldalán találtam ezt a kencét vagy mártogatóst.

Hozzávalók: 
- 10 dkg krémsajt,
- 3 evőkanál joghurt,
- 2 gerezd fokhagyma,
- 2 evőkanál aprított snidling,
- egy kiskanál citromlé,
- kevés bors és
- só.

Elkészítés: 

A hozzávalókat összekeverjük és már tálalhatjuk is.

Répás túrókrém

Az Édes otthonunk némi sóval nevű blogon találtam ezt a finom kence receptet.

Hozzávalók: 
- 25 dkg túró,
- 1 répa,
- 1 nagyobb, ecetben eltett uborka,
- 2 evőkanál tejföl,
- 1 teáskanál mustár,
- kevés apróra vágott petrezselyemzöld,
- só,
- bors.

Elkészítés: 

1. A túrót egy tálban villával összetörjük, majd hozzákeverjük a finomra reszelt répát és ecetes uborkát.

2. Tejföllel lazítjuk, a fűszerekkel, mustárral ízesítjük. Kenyérre kenve, sok friss salátával, zöldséggel fogyasztjuk.

Lisztmentes pizzaalap vagy kenyér

A receptet a Paleo hedonistáknak nevű blogon találtam. Én csak az alapot sütöttem paleo módon, a feltét már az igazi kenyérlángos receptje szerint készült.




Hozzávalók: 
- 10 evőkanál finomra darált mandula,
- 5 evőkanál szezámmag,
- 5 evőkanál tökmag finomra darálva,
- 5 evőkanál dió darálva,
- 3 tojás,
- fél teáskanál szódabikarbóna,
- 1 dl víz,
- só ízlés szerint (egy szűk teáskanálnyit tettem bele),
- feltétnek zöldségek, paradicsomszósz vagy tejföl, szalonna, hagyma, ha nem paleo diéta szerint étkezünk.

Elkészítés: 

1. A magokat összekeverjük a szódabikarbónával és a sóval, majd hozzáadjuk az előre felvert tojásokat, vizet.

2. Egy tepsibe sütőpapírt teszünk, arra öntjük a keveréket kb. egy ujjnyi vastagon. Én egy kisebb méretű tepsit használtam.

3. 180 fokon elősütjük a tésztát, majd az általunk választott feltéttel megkenjük, megszórjuk és a sütőbe visszatolva készre sütjük.

Mustáros krumplifőzelék céklarösztivel

Katucikonyha oldalán találtam a receptet. Különleges, finom főzelék és feltét. Egy másik fajta céklaröszti is van fenn a blogon.


Hozzávalók a főzelékhez: 
- 3 evőkanál olívaolaj,
- 1 evőkanál vaj,
- 1 vöröshagyma,
- 2 gerezd fokhagyma,
- 1,5 kg krumpli,
- 5 dl alaplé,
- só,
- 1 csokor petrezselyem,
- 1-2 teáskanál jó minőségű mustár,
- 1 dl tejszín,
- 1 evőkanál étkezési keményítő,
- bors.

Hozzávalók a céklarösztihez: 
- 3 közepes cékla,
- 2 répa vagy édesburgonya,
- 1 tojás,
- 2 evőkanál liszt,
- só,
- bors,
- 1 csokor petrezselyem,
- 1 gerezd citrom,
- zsiradék a sütéshez.

Elkészítés: 

1. A főzelékhez az apróra vágott hagymát a vaj és az olaj keverékén üvegesre pároljuk, majd ráreszeljük a fokhagymát és néhány keverés után mehet rá a felkockázott krumpli, valamint a petrezselyem finomra aprított szára. Felöntjük az alaplével, ízesítjük sóval, borssal, majd lefedjük az edényt és lassú tűzön puhára pároljuk.

2. Egy nagy merőkanálnyit kiveszünk a kész főzelékből, összeturmixoljuk, visszaöntjük a főzelékhez, majd hozzáadjuk a mustárral és keményítővel kevert tejszínt. Egyet forralunk rajta, majd rászórjuk az aprított petrezselymet és elzárjuk a tüzet.

3. A rösztihez a zöldségeket nagylyukú reszelőn lereszeljük, sózzuk és 10 percig állni hagyjuk. Ezután jól kinyomkodjuk a levét.

4. Összekeverjük a tojással, fűszerekkel és a liszttel.

5. Egy serpenyőben zsiradékot melegítünk, majd egy evőkanál segítségével halmokat teszünk a serpenyőbe, tetejüket ellapítjuk a kanállal és mindkét oldalukon ropogósra sütjük. Tálaláskor citromlevet csepegtetünk a rösztikre.