Többféle elkészítési móddal találkoztam már: csak a tetején van szőlő, két lapot készítünk és közéjük illetve a sütemény tetejére tesszük a szőlőt, a harmadik pedig, amikor a tésztába "keverjük" a szőlőt és a tetejére is szórunk, nem is keveset. Nekem az utóbbi vált be a legjobban.
Hozzávalók a tésztához:
- 50 dkg liszt (nálam fehér tönköly),
- 1 teáskanál só,
- 1 evőkanál cukor,
- 2 evőkanál olaj (nálam szőlőmagolaj),
- 2,5 dkg friss élesztő,
- 3-3,5 dl langyos víz,
- 35-45 dkg feketeszőlő, leszemezve mérve.
Hozzávalók a tetejére:
- 2 evőkanál olaj (nálam szőlőmagolaj),
- 2 evőkanál (barna)cukor,
- 1-2 kiskanálnyi apróra vágott friss rozmaring,
- feketeszőlő leszemezve, ízlés szerinti mennyiségben (nálam kb. 40-45 dkg).
1. Az élesztőt kevés langyos vízben feloldjuk és megszórjuk a cukorral. Felfuttatjuk.
2. A felfuttatott élesztőt a többi hozzávalóval összedolgozzuk, kidagasztjuk. Lisztezett vagy olajozott felületen (én mostanában inkább olajozott felületen) nagyobb téglalap alakúra lapogatjuk, megszórjuk a szőlőszemekkel és óvatosan, nehogy összetörjük a szőlőt, gombóccá formáljuk a tésztát. Olajozott edénybe téve, letakarva duplájára kelesztjük.
3. Amikor megkelt a tészta, egy sütőpapírral bélelt gáztepsibe nyomkodjuk óvatosan (én mostanában nem teszek alá sütőpapírt, csak alaposan kiolajozom a tepsi alját), nehogy a szőlőszemek sérüljenek. Széthúzogatjuk olajos kézzel a tésztát, ügyelve, nehogy a szélek jóval vastagabbak legyenek a közepénél.
4. A tetejére szórjuk a szőlőszemeket, kicsit bele is nyomkodhatjuk azokat a tésztába, majd megszórjuk a sütemény tetejét cukorral, rozmaringgal és megöntözzük olajjal. Letakarjuk és 20-30 percet pihenni hagyjuk.
5. 200 fokra előmelegített sütőben készre sütjük (a tészta teteje legyen pirosas).
Megjegyzés: egyszer valaki kérdezte, nem zavaró-e a szőlő magja a süteményben. A családot nem zavarja, de, aki nem szereti, esetleg, ha van, mag nélküli szőlőből is készítheti.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése