2016. március 22., kedd

Sós perec (tojásmentes)

Folytatva a tojásmentes diétát, íme egy újabb recept, amiből akár ki is hagyhatjuk a tojást. Ha nem kell diétáznunk, akkor kenjük le a tetejét felvert tojással. Ha van időnk és tojás nélkül szeretnénk megsütni, akkor sütés előtt főzzük ki a pereceket forró vízben, amibe forrás után teszünk egy zacskó szódabikarbónát (főzés: fél perc oldalanként, takarék lángon).

A receptet a nosalty-n találtam.










Hozzávalók a tésztához:
- 50 dkg liszt,
- kb. 2,5-3 dl tej,
- 1,5 evőkanál cukor,
- 2,5 dkg friss élesztő,
- 2 teáskanál só,
- 2,5 evőkanál kacsazsír (lehet olajat is, abból 0,5-1 dl-t szoktak tenni, ahány recept, annyi változat)
- 1 db felvert tojás a tetejére, de ez elmaradhat.

Hozzávalók a sós mázhoz:
- 3 evőkanál víz,
- 3 evőkanál liszt,
- fél-1 evőkanál só, ízlés szerint.

Elkészítés:

1. A tejet meglangyosítjuk, majd belemorzsoljuk az élesztőt, elkeverjük egy teáskanál cukorral és felfuttatjuk.

2. Ha felfutott, akkor a tojás és a zsír kivételével minden hozzávalót összekeverünk és elkezdjük dagasztani a tésztát. Mikor már jól összeállt a tészta, akkor két-három részletben beledolgozzuk a zsírt is. Letakarva egy óra alatt duplájára kelesztjük.

3. Ha megkelt, akkor 6-8-10 részre osztjuk a tésztát (attól függ, mekkora pereceket szeretnénk). Gömbölyítjük mindegyik darabot és 10 percig konyharuhával takarva állni hagyjuk.

4. Ezután egyesével hosszú rudakat sodrunk a gombócokból. Minél hosszabb lesz a rúd, annál nagyobb, de ropogósabb pereceket tudunk készíteni. Nálam úgy alakult, hogy sodrás után kicsit állni kellett hagyni minden egyes rudat, hogy formázás után ne ugorjon össze a perec.

5. Sütőpapírral bélelt tepsire sorakoztatjuk a megformázott pereceket. Lekenjük őket tojássárgával (én ezt nem tettem) és 200 fokra előmelegített sütőben majdnem készre sütjük. Másik lehetőség, hogy vizet forralunk, beleöntünk egy zacskó szódabikarbónát és takarék lángon oldalanként fél-fél percen át főzzük a pereceket. Ezután sütjük és nem kenjük le tojással a tetejét. Én így még nem próbáltam.

6. Míg sül a tészta kikeverjük a mázat és amikor majdnem megsültek a perecek, mindegyik tetejére kanalazunk egy keveset belőle. Még pár percre visszatesszük a sütőbe.

Tojásmentes gofri

A korábban említett diéta miatt voltam kénytelen kipróbálni a tojásmentes gofrit. Milyen jól tettem! Sokféle gofrit sütöttem már, de egyik sem volt ropogós. Ez viszont nagyon jó lett. Ropogott, de belül puha volt. Hátránya viszont, hogy frissen meg kell enni, pár óra múlva már nem lesz olyan élvezetes, összeesik kicsit a tésztája.

Az eredeti receptet Vegagyerek oldalán találtam, ezt variáltam kicsit át. Ahogy sütöttem, már adtam is a családnak a kész gofrikat, sötétedett is már, így fényképezni megint nem volt időm.




Hozzávalók:
- 10 dkg liszt (nálam fele teljes kiőrlésű tönköly, fele fehér tönköly), frissítés: a liszt egy részét étkezési keményítőre cserélve sokkal könnyebben süthető a tészta, nem ragad bele a sütőbe,
- 1 mokkáskanál szódabikarbóna,
- 1-2 evőkanál kókuszcukor,
- kb. 1,8 dl tej,
- 2 dkg vaj.

Elkészítés:

1. A hozzávalókat összekeverjük. A tészta legyen jó sűrű palacsintatészta állagú.

2. Azonnal süssük ki és azonnal fogyasszuk is el a gofrikat. Frissen finom ropogós lesz. (Ha tapad a tészta, akkor minden sütés előtt vajazzuk ki a sütőt.)

Házi torma (savanyúság)

A kertben mindig terem a torma. Egész évben szedhető, én mégis valamiért nem készítettem még soha házi reszelt tormát. Tegnap eljött az idő, kipróbáltam és azt hiszem, boltit már nem veszek többé.

Hozzávalók:
- tormagyökér,
- só,
- cukor,
- ecet,
- 1 mokkáskanál citromsav, hogy ne barnuljon meg (elmaradhat).

Elkészítés:

1. A tormát megpucoljuk. Ha van aprítógépünk, akkor abba beledaraboljuk, ha nincs, akkor lereszeljük. Ebben az esetben készüljünk, hogy nagyon csíp, így jobb, ha odakint vagy nyitott ablak mellett dolgozunk.

2. Nekem van aprítógépem, így abba belekockáztam a megpucolt tormagyökeret, kevés vízzel, ecettel felöntöttem, ízesítettem sóval, cukorral, tettem bele citromsavat és pépesre zúztam. Figyelem! A gép tetejét óvatosan nyissuk ki (én elfeledkeztem arról, mit is daráltam, így fölé hajoltam és borzasztóan csípte a szemem). Üvegbe töltjük, lezárjuk és hűtőben tároljuk fogyasztásig.

Glután-, tojás-, tejmentes palacsinta

Azt gyanítjuk, Panninak valamilyen ételérzékenysége lehet. Hogy gyorsan a dolog végére járjak, egy kis időre diétára fogtam őt. Nem kapott glutént, magvakat, tojást és édesítőszert. Tejtermékből csak minimálisat, amennyi éppen az ebédben volt. A tünetei már 2 nap után elmúltak, ezért glutént újra ehet és szerencsére továbbra sincs semmi gondja, úgyhogy szerintem vagy a tojást (vagy csak a tojásfehérjét) vagy az édesítőszert nem bírja. A lényeg, hogy a diéta elején készítettem ezeket a mini palacsintákat. Mindkét gyerek nagy étvággyal evett belőle. Szerintem sem lett rossz, de azért maradok a megszokott palacsintánál.



Hozzávalók:
- 10 dkg kölesliszt,
- 5 dkg hajdinaliszt,
- kb. 3,5 dl víz,
- 1 evőkanál lenmag őrölve,
- egy evőkanál zsiradék (nálam disznózsír) és egy kevés a palacsintasütő kikenéséhez,
- egy-két evőkanál kókuszcukor.

Elkészítés:

1. Az őrölt lenmagot összekeverjük 1 dl vízzel. Villával verjük úgy, mintha tojást akarnánk felverni.

2. A liszteket edénybe mérjük. Elkeverjük a cukorral, a vízzel, majd a lenmaggal, végül a zsiradékot is hozzáadjuk. Annyi vizet használjunk, hogy sűrű palacsintatésztát kapjunk.

3. Az első néhány adagot minimálisan zsírozott palacsintasütőben sütöttem, utána már csak minden második-harmadik adagnál zsíroztam.

2016. március 9., szerda

Túrós gofri

A Fittkonyha oldalán találtam ezt a jó kis receptet. Gyors, nem kell hozzá sok hozzávaló, finom és még a szénhidrát is kevés benne. Ha garantáltan gluténmentes zabpelyhet használunk, akkor még gluténmentes is lesz, DE gluténmentes diétázók kérjék inkább ki orvosuk véleményét, mielőtt elkészítenék, ha nem biztosak abban, hogy fogyaszthatnak-e zabpelyhet. Reggelire készítettem, de vacsorára újra sütnöm kellett.






Hozzávalók (4 személyre):
- 4 tojás,
- 20 dkg túró (nálam krémes házi kecsketúró),
- 10-12 dkg zabpehely, aprószemű,
- 2-5 dkg cukor (ízlés szerint),
- késhegynyi szódabikarbóna (elhagyható, az eredeti receptben nincs benne),
- vanília (elhagyható, az eredeti receptben nincs benne),
- kevés vaj a sütéshez.

Elkészítés:

A hozzávalókat alaposan összekeverjük, majd kivajazott gofri sütőben készre sütjük. (Ha túl sűrű a tészta, tejjel vagy vízzel picit hígíthatjuk. Tapasztaljuk ki, nekünk hogy jobb az állaga és persze az állag függ a tojás méretétől, a túró nedvességétől is.) Ez, a túró miatt, egy puha gofri, de könnyű. laza állagú, a zabpehely és a túró miatt kicsit egészségesebb változat.

Ha sütés közben a maradék tészta besűrűsödne, kicsit hígítsuk.

ez a gofri sósan is elkészíthető. A cukrot, vaníliát kihagyjuk belőle és helyette sót teszünk bele, illetve ízesíthetjük friss zöldfűszerekkel is. Nálam itt most snidling került bele.




2016. március 4., péntek

Zsíros pogácsa erdei hagymával

Aranytepsinél találtam ezt a finom pogácsareceptet. Én annyit módosítottam rajta, hogy a fehér liszt nagy részét teljes kiőrlésű lisztre cseréltem, másrészt a pogácsát erdei hagymával ízesítettem (hasonló íze van mint a fokhagymának és a medvehagymának). Egyik legjobb pogácsarecept ez.




Hozzávalók:
- 50 dkg liszt (nálam most 20 dkg fehér és 30 dkg teljes kiőrlésű),
- 2,5 dkg élesztő,
- 1 teáskanál cukor,
- 0,5 dl tej,
- 2 teáskanál só,
- 2,5 dl tejföl,
- 18 dkg zsír,
- 1 tojás sárgája a kenéshez,
- aprított medvehagyma vagy erdei hagyma.

Elkészítés:

1. Az élesztőt a langyos tejben. cukorral keverve felfuttatjuk.

2. Egy tálba szitáljuk a lisztet, majd minden hozzávalóval összekeverjük és tésztát dagasztunk. Kissé lágy tésztánk lesz, ne ijedjünk meg. Konyharuhával letakarjuk és kelni hagyjuk 1 órát, majd ezután kétszer hajtogatjuk a tésztát, fél órás időközönként. Én most siettem és fél óra kelesztés után már hajtogattam is a tésztát.

3. Mikor megkelt a tészta, lisztezett felületen ujjnyi vastagra nyújtjuk, tetejét berácsozzuk, kiszaggatjuk, majd tepsire sorakoztatjuk. 20 perc pihentetés után tetejét felvert tojással megkenjük és 180-200 fokra előmelegített sütőben készre sütjük. Finom hagymaillat lengte be a lakást. Nekem nagyon ízlett ez a pogácsa.


Hajdinás pogácsa

A hajdina és én nem vagyunk jó barátok. Már többször kapott esélyt tőlem, de eddig egy ételben sem ízlett. Egyik nap bevásárolni voltam, megláttam egy zacskó hajdinát a boltban és gondoltam, kap még egy utolsó esélyt. Emlékeztem, hogy egy régebbi Gasztroangyal műsorban hajdinás pogácsát sütöttek, ami jól nézett ki. Így végül pogácsában végezte a fél zacskó hajdina. Meg kell mondjam, most végre nem kellett kidobni a hajdinás ételt, mert ízlett. A hajdina ízét csak nagyon enyhén lehet érezni benne, éppen csak ad egy kis pikáns ízt a süteménynek. A recept a Gasztroangyalról származik.






Hozzávalók:
- 60 dkg liszt,
- 20 dkg hajdina,
- 5 dkg élesztő (nálam csak 2,5 dkg),
- 3 tojás sárgája (én kihagyom, mert Panni tojásérzékeny),
- 13 dkg zsír,
- 10 dkg vaj (zsírt használtam helyette 7-8 dkg-ot),
- 1 kispohár tejföl (nálam mostanában helyette joghurt),
- fél csomag sütőpor (helyette egy mokkáskanál szódabikarbónát tettem),
- 1 teáskanál só (másfelet tettem),
- 1 tojás a kenéshez (én kihagyom, mert Panni tojásérzékeny).

Elkészítés:

1. A hajdinát 7 dl sós vízben puhára főzzük. Ha kihűlt botmixerrel pürésítjük.

2. Egy tálba mérjük a lisztet, elkeverjük a sütőporral és a sóval. Kis mélyedést készítünk a közepébe, majd elmorzsoljuk benne az élesztőt. a vajat, a zsírt. Beleöntjük a 3 tojás sárgáját és a tejfölt. Összegyúrjuk a tésztát.

3. Első körben a hajdina 2/3-át a tésztához gyúrjuk, majd mikor ez megvan, a maradékot is beledolgozzuk. A hajdina lágyíthatja a tésztát. Ha szükséges, adjunk még hozzá kevés lisztet. Jól gyúrható, közepesen kemény (kalácstésztánál keményebb) tésztát kell kapnunk

4. Fél órára lefedve hűtőbe tesszük pihenni.

5. Pihentetés után ujjnyi vastagra nyújtjuk, éles késsel berácsozzuk. Kiszaggatjuk, sütőpapírral bélelt (vagy enyhén zsírozott) tepsire rakosgatjuk, majd felvert tojással lekenjük a tetejüket. Sütés előtt még negyed órát pihentetjük a pogácsákat, majd 200 fokra előmelegített sütőben aranybarnára sütjük. Kifejezetten jól áll neki, ha jó ropogósra sütjük.