2013. február 26., kedd

9. heti menü

Február 25., hétfő: krumplifőzelék, csirkepaprikás,

Február 26., kedd: krumplifőzelék, csirkepaprikás,

Február 27., szerda: lecsókrémleves sült kolbászkarikákkal és kapros túrógombóccal,

Február 28., csütörtök: lecsókrémleves sült kolbászkarikákkal és kapros túrógombóccal,

Március 1., péntek: sült kolbász és hurka, savanyúsággal,

Március 2., szombat sült kolbász és hurka savanyúsággal,

Március 3., vasárnap: zöldségleves, karfiolkorongok.

Fokhagyma krémleves

Gyors és finom. Nagyon szeretem a fokhagymalevest.

Hozzávalók 4 főre: 

- 2 fej fokhagyma, 
- zöldség vagy húsleves alaplé (kb. 1,5 liter), 
- 2,5 dl tejszín, 
- 1 evőkanál liszt, 
- só, 
- szerecsendió, 
- 3 dkg vaj,
- tálaláshoz parmezán és pirított kenyérkockák. 

1. A fokhagymát megpucoljuk, lereszeljük. Az alaplevet előkészítjük. Én egyszerűen Vega-mixet felfőzök vízzel, majd leszűröm, mert nincs mindig húsleves alaplevem.

2. Egy edénybe vajat olvasztunk, beleöntjük a reszelt fokhagymát. Kicsit melegítjük, kevergetjük, majd, mikor már jól érezni a fokhagyma illatát, felöntjük az alaplével. Sózzuk. Lassan főzzük, míg felforr. 

3. A tejszínt csomómentesen elkeverjük a liszttel, majd teszünk hozzá egy merőkanálnyi levest, elkeverjük és az egészet visszaöntjük a levesbe. Ízesítjük szerecsendióval és felforraljuk. 

4. Reszelt parmezánnal, valamint pirított kenyérkockákkal kínáljuk. 

2013. február 23., szombat

Kovászos kiflik teljes kiőrlésű lisztből

A tésztája ugyanaz, mint a kovászos kenyéré. Legközelebb nem sütöm olyan magas hőfokon, ahogy azt Alexa Christi javasolta. Valószínűleg negyed óra elég lesz 260 fokon, utána lejjebb veszem a hőt. Egyébként nagyon finomak voltak a kiflik, pedig a tésztája ugyanúgy készül, mint a szokásos kenyerünk.




Hájas sütemény

Életem első hájas tésztája ez. Első próbálkozásra nem lett rossz. Sőt! Nagyon boldog vagyok, hogy ilyen jól sikerült. Szépen szétnyíltak a sütik, mint egy könyv.


Hozzávalók:
- 50 dkg liszt,
- 35 dkg háj,
- 2 tojás sárgája, (frissítés: tojásmentesen is készítettem már, úgy is jó lett, helyette több tejföl és víz ment bele),
- 2 jó evőkanál tejföl,
- másfél evőkanál 10 %-os ecet,
- 1 dl fehérbor,
- (szóda)víz, amennyit felvesz,
- 1 kávéskanál cukor,
- 1 csipet só,
- szilvalekvár.


Elkészítés:

1. A hájat megszabadítjuk a hártyáktól, majd ledaráljuk. Habosra keverjük másfél evőkanál ecettel. Szobahőmérsékleten állni hagyjuk, míg elkészítjük a tésztát.

2. A tésztához a lisztet, a 2 tojás sárgáját, a tejfölt, a fehérbort és kevés vízben feloldott sót és cukrot összedolgozzuk annyi vízzel, hogy egy jól nyújtható, ruganyos, rétestészta állagú tésztát kapjunk (semmiképp sem ragacsos, de könnyű tészta). Addig kell gyúrni, míg hólyagos nem lesz a tészta (legalább 20 perc). Nem szabad kispórolni a tészta kidolgozását, különben nem lesz jó a végeredmény! Fél/egy órát állni hagyjuk hűvös helyen.

3. A tésztát vékonyra, téglalap alakúra nyújtjuk, egyenletesen rákenjük a háj negyedét. Meghajtogatjuk: fentről a tészta harmadáig le, lentről ráhajtjuk a maradék tésztát, jobbról balra a tészta feléig és végül balról jobbra az egészre. Hűvös helyen, konyharuhával letakarva 20-30 percig pihentetjük a tésztát. Ezt a műveletet még háromszor elvégezzük, azaz összesen négyszer kenjük meg hájjal a tésztát és négyszer hajtogatjuk azt. Arra ügyeljünk, hogy mindig ugyanabból az irányból hajtogassunk, mert így lesz szép leveles a tészta (én úgy oldottam meg, hogy hajtogatás után deszkára tettem a tésztát, kivittem a spájzba és ugyanúgy tettem vissza a pultra kinyújtani, ahogy a deszkán is volt a tészta, azaz mindig ugyanaz az oldal nézett felém).

4. Amikor az utolsó hajtogatás után is pihent a tészta, megint kinyújtjuk. Azt tapasztaltam, hogy nem kell túl vastagra hagyni (van, aki fél cm-es vastagságra nyújtja), nekem jobban tetszik, ha 3-4 mm vékony a tészta. Egy kést tűz felett megmelegítünk és elvágjuk a tésztát a kívánt méretre, téglalap formára (ha kell, újramelegítjük a kést). Megkenjük sűrű, házi szilvalekvárral a téglalapokat, majd félbehajtjuk azokat (csak hajtsuk félbe, ne nyomogassuk meg!) és forró sütőben 18-20 perc alatt megsütjük (200 fokos sütőben, de időnként rákapcsolom, majd leveszem a légkeverést).

Ha úgy jön ki a lépés, akkor estére lefedem az edényt, amiben pihen a hajtogatott tészta és a hűtőben tartom másnapig és csak akkor sütöm. 

5. Aki szereti, tálaláskor megszórhatja porcukorral. Mi magában jobban szeretjük.

Frissítés: mostanában, ha hájas tésztát sütök, akkor egy részét, illetve a maradék, levágott széleket felcsíkozom, tojásfehérjével lekenem és cukros darált dióba/mogyoróba/mandulába forgatom. Őzgerincformát felfordítok, erre fektetem rá a csíkokat és így sütöm meg finom ropogósra. Ami már nem fér rá vagy egyszerűen csak egy leesett tésztadarab, azt a tepsire fektetem az őzgerincforma mellé és úgy sütöm meg. 

---------

Ha krémest szeretnék készíteni, akkor a kész tésztából elveszek 45 dkg-nyit.

A sütőt jó forróra előmelegítjük. Nekem elég gyenge a sütőm, így nálam 230 fokra kell melegíteni ilyen tésztáknál.

A hájas tésztát elfelezzük, vékonyra nyújtjuk (sütés előtti méret nálam: 25X35 cm).

Egy gáztepsi hátoldalára helyezzük az egyik kinyújtott tésztát. Villával megszúrjuk itt-ott. Készre sütjük (aranybarnára). Rácsra csúsztatjuk. Óvatosan bánjunk a kész tésztával, mert törik.

Megsütjük a másik lapot is, hasonlóan az előzőhöz.
----------


















2013. február 22., péntek

Lisztmentes almás pite

Néhány darab alma maradt abból a 20 kg-ból, amit még ősszel vettünk. A legtöbb már fonnyadt, így már nem szívesen ettük. Kidobni viszont nem szerettem volna ezeket az almákat, ezért gondoltam, süteményt készítek belőlük. A diétám miatt viszont oda kell figyelnem, miben mennyi a szénhidrát. Így esett a választásom ismét egy paleo süteményre. Pocak Panna receptjét használtam ismét. Néhány ponton változtattam az eredeti leíráson. Nagyon finom sütemény. Biztosan el fogom még készíteni.



Hozzávalók:

- 13 dkg mandula,
- 7 dkg dió (én most több diót és kevesebb mandulát tettem a tésztába, de akár az egyiket el is lehet hagyni és csak dióból vagy csak mandulából is jó lehet),
- 2 tojás (aki nem ehet tojást, helyette kevés víz és két kiskanál útifűmaghéj),
- kevés cukor, de ez el is maradhat (eredetileg nincs édesítő a receptben, én viszont egy kevés cukrot szórtam bele),
- egy csipet szódabikarbóna,
- 6 alma,
- 1-2 marék mazsola vagy más aszalt gyümölcs,
- fahéj (ízlés szerint, nálam 2 kiskanálnyi),
- 3 evőkanál darált mandula.

1. A tésztához diót és a mandulát ledaráljuk. Összekeverjük a szódabikarbónával és a két tojással (vagy a vízzel és útifűmaghéjjal). Állni hagyjuk, míg elkészítjük az almás tölteléket.

2. Az almát kisebb kockákra vágjuk. Összekeverjük a mazsolával és a fahéjjal, majd addig pároljuk, míg meg nem puhul az alma. Amikor kész, belekeverünk 3 evőkanál darált mandulát is.

3. A diós-mandulás masszát egy körülbelül 20-22 cm-es, sütőpapírral bélelt formába nyomkodjuk. Nekem nincs ilyen kis méretű piteformám, ezért egyszerűen belenyomkodtam egy nagyobb formába, de nem a széléig, hanem akkora körben, hogy az körülbelül 20 cm legyen.

4. Ráöntjük a tésztára az almás tölteléket. Az egészet megnyomkodjuk egy kicsit, hogy összeálljon, és 140 fokos sütőben 45 percig sütjük (én 5-10 percig 160 fokon is sütöttem a tortát). Ha kész, hűlni hagyjuk.



Kovászos, dagasztás nélküli gyökérkenyér

A recept Alexa Christitől (itt is) származik. Első próbálkozásra nagyon jó lett. Rusztikus külső, ropogós héj, belül puha, lyukacsos tészta. Hamarosan újra sütök ilyen kenyeret, más ízesítéssel is.







Hozzávalók:

- 50 dkg kenyérliszt (nálam 40 dkg kenyérliszt, 10 dkg teljes kiőrlésű tönkölyliszt),
- 15 dkg kovász,
- 3,5 dl langyos víz,
- 1,2 dkg só,
- aszalt paradicsom vagy pörkölt dió vagy sült hagyma vagy olajbogyó stb., ki milyen ízesítést szeretne.

Elkészítés: 

1. Sütés előtti nap reggelén kivesszük a kovászt a hűtőből (a kovász készítéséről itt írtam), megetetjük és estig szobahőmérsékleten állni hagyjuk.

2. Este a kovászt és a fenti hozzávalókat a dió, aszalt paradicsom stb. kivételével összekeverjük. Először a vizet adjuk a kovászhoz, jól elkeverjük, majd a liszttel kevert sót is hozzáadjuk. Nem kell kidagasztani, csak fakanállal jól elkeverni. Kicsit folyós tésztát kapunk, de reggelre megfelelő lesz az állaga. Letakarjuk egy fedővel az edényt és szobahőmérsékleten pihentetjük. 10-11 órát kell állni hagyni ezt a keveréket.

3. Másnap, mikor letelt a 10-11 óra, lisztezett felületre öntjük a tésztát. Kétfele vesszük. Kinyomkodjuk téglalap alakúra az egyik tésztát és meghajtogatjuk, mint a leveles tésztát (fentről egyharmad részig le, lentről fel, jobbról balra, balról jobbra). Kelesztőtálba tesszük, letakarjuk konyharuhával. A másik tésztát is téglalap alakúra nyomkodjuk, megszórjuk aszalt paradicsommal/karikára vágott, olajon megpirított, majd feldarabolt hagymával vagy bármivel, amivel ízesíteni szeretnénk. Meghajtogatjuk ezt is, kelesztőtálba tesszük, ruhával letakarjuk. 1 órát hagyjuk kelni a tésztákat.

4. 1 óra elteltével megformázzuk a kenyereket (Alexa Christi képekkel is illusztrálja) és liszttel gazdagon meghintett vászon konyharuhába, nem túl szorosan, csomagoljuk mindkettőt külön-külön (azért kell becsomagolni, hogy a formájukat megtartsák a kenyerek). 1 órát megint kelni hagyjuk a tésztát.

5. Közben a sütőt is előmelegítjük, 270-280 fokra. Amikor letelt az egy óra kelesztés, a kenyereket búzadarával megszórt, fedeles tepsire helyezzük. Nekem nincs fedeles tepsim, ezért úgy oldottam meg a problémát, hogy egy másik, mély tepsit használtam fedőnek. Megfújjuk vízzel a kenyereket és a fedőt is, majd betoljuk a sütőbe. 30-35 percig sütjük 260 fokon, majd 190 fokon további 5 percig.


Frissítés. Képek a hajtogatásról és a formázásról:








Frissítés: újabb ízesítést próbáltam ki. Friss rozmaringleveleket apróra vágunk és ezzel szórjuk meg a tésztát a hajtogatás előtt. Nagyon finom!

2013. február 13., szerda

Kovászos kenyér

Alexa Christi nagyon részletesen ír a természetes kovászról, annak neveléséről és a kovászos kenyér sütéséről. Az útmutatásai alapján már egy ideje én is kovásszal sütöm a mindennapi kenyerünket, és sokkal jobban ízlik, mint az élesztős vagy az öregtésztás kenyér. Ráadásul egészségesebb is. Igaz, jóval időigényesebb az elkészítése ennek a kenyérnek, de egy idő után nagyon bele lehet jönni és a mindennapi rutin részévé válik. Amíg dolgoztam, mindig hétvégére időzítettem a kenyérsütést, így nem volt probléma, hogy egész nap itthon kellett lennem, míg elkészült a kenyér. (Frissítés: pár év elteltével azt mondhatom, kisgyerekek mellett is nyugodtan lehet sütni ezt a fajta kenyeret, mert annyira leegyszerűsítettem az elkészítést, hogy kevés időbefektetést igényel. Már nem mindig hajtogatom a tésztát, csak, ha időm engedi. Reggel összegyúrom, kb. 5-6-7 órát kel, utána meghajtogatom és fél-egy órát áll, attól függ, mennyire sietek, majd formázom, ekkor áll egy órát és sütöm. Ha napközben nem vagyunk otthon, lehet hűtőben is keleszteni. Erről majd később írok. Évek óta már csak így sütöm a kenyerünket. Sokkal tartósabb és finomabb, na, meg egészségesebb, mint az élesztős vagy öregtésztás változat. Közben lentebb is van néhány frissítés, mert folyton változtatom a készítési módot. Lassan írok inkább erről egy új bejegyzést....)

Először is a kovászt kell elkészítenünk. Ehhez minimum 10 napra lesz szükség.

1. nap: egy fedeles üvegben vagy dobozban elkeverünk 2 evőkanál jó minőségű joghurtot 4 evőkanál liszttel, valamint 3 és fél evőkanál csapvízzel (ne legyen meleg, de jéghideg se). Rátesszük a fedőt és másnapig állni hagyjuk (szobahőmérsékleten, ne érje közvetlenül nap).

2. nap: 3 és fél evőkanál csapvízzel összekeverjük a kovászt, majd 4 evőkanál liszttel csomómentesre keverjük. Lefedjük az üveget/dobozt és másnapig állni hagyjuk szobahőmérsékleten.

3. nap: ugyanúgy járunk el, mint a 2. nap.

4. nap: villával alaposan elkeverjük a kovászt. Háromnegyed részét kiöntjük, a maradékot pedig 1 dl vízzel (ez 100 g) jól összekeverjük, majd csomómentesre keverjük 100 g liszttel. Lezárjuk és másnapig állni hagyjuk szobahőmérsékleten.

5.-10. nap: ugyanúgy járunk el, mint a 4. napon.

Abban az esetben, ha a kovásznevelés első napjaiban nem kezd buborékosodni a kovász, acetonos, kifejezetten büdös szaga lesz, akkor inkább kezdjünk új kovász nevelésébe.

A 10. nap után a kovászt lefedve, hűtőben szoktam tárolni és hetente egyszer vagy kétszer használom.

Sütés előtti nap kiveszem a hűtőből, megetetem (1 dl/100 g csapvíz és 100 g liszt hozzáadásával) és másnap reggel felhasználom a kenyértésztához. Amikor a megfelelő mennyiségű kovászt hozzáadom a tésztához, ügyelek arra, hogy az edényben csak egy kevés (körülbelül az összkovász egyötöde) maradjon (bár, én soha nem mérem) megetetem a kovászt (1 dl víz és 100 g liszt) és már teszem is vissza a hűtőbe.

Hozzávalók a kenyérhez:

- 75-90 dkg liszt (nálam újabban már csak 15 dkg fehér tönköly, a többi teljes kiőrlésű tönkölyliszt),
- víz, amennyit igényel a tészta,
- 28-30 dkg kovász,
- 22 g só.

Elkészítés: (már nem így készítem, sokat változtattam e régi bejegyzés óta, lásd lejjebb a frissítés2 pontban)

1. A kovászt elkeverjük a vízzel, majd hozzáadjuk a liszttel kevert sót. Az egészet összekeverjük és 10 percig állni hagyjuk.

2. 10 perc után megdagasztjuk a kenyeret. Ha kézzel dagasztjuk, kevés olajat is lehet tenni az edénybe vagy a pultra. Kevés olajjal megkenjük a tetejét, letakarjuk konyharuhával és 10 percig állni hagyjuk. Elég lágy tésztánk lesz, de ne adjunk hozzá lisztet, mert minden dagasztás során egyre jobb lesz a tészta állaga. Rugalmas lesz és nem ragad úgy, mint az elején.

3. 10 perc után ismét dagasztás, majd 20 perc pihentetés következik, úgy, mint a 2. pontban.

4. 20 perc után ismét dagasztás és 30 perc pihentetés jön.

5. 30 perc pihenés után kézzel kilapogatjuk a tésztát és meghajtogatjuk (jobbról középre, balról középre, fentről középre és lentről rá az egészre). Visszatesszük az edénybe, konyharuhával letakarjuk és 1 órát kelesztjük.

6. Egy óra elteltével újra meghajtogatjuk a tésztát, megint kelesztjük 1 órát.

7. Még egyszer meghajtogatjuk a tésztát és megint kelesztjük 1 órát.

8. Ezután kicsit kilapogatjuk a tésztát és megformázzuk a kenyeret. Én kacsasütő jénaiban készítem (csak megfordítva, azaz ami eredetileg a teteje, az nekem az alja). Kilapogatás után jobbról és balról középre hajtjuk a tésztát, a végeit is kicsit visszahajtjuk, megfordítjuk és mehet a sütőpapírral bélelt jénaiba, hajtással lefele. Letakarjuk és körülbelül másfél-két órát állni hagyjuk. Érdemes nézegetni a tésztát. Nyáron, nagy melegben hamarabb be kell tenni a sütőbe, nem szoktam olyankor 2 órát keleszteni, de nálam télen is másfél óra a maximum.

9. A sütőt 270 fokra állítjuk. Teszünk be egy pohár vizet (van egy poharam amit nem sajnálok, csak erre a célra használom). A kenyér tetejét bevágjuk. A jénai tetejét befújjuk egy kis vízzel, ráillesztjük a jénai másik felére és betesszük a kenyeret sülni. Körülbelül 30 perc után lejjebb veszem a hőt 220 majd 200 fokra, de ez sütőfüggő. Nekem így vált be. Az utolsó 10 percben a fedőt is leveszem a jénairól és így sütöm tovább. Általában 50-60 percig sült a kenyerem. Sülés után még 2 órát várni kell, utána lehet felvágni a kenyeret.


Frissítés! Újabban már nem hajtogatom ennyiszer a kenyeret, csak a formázás előtt egy órával, de így is jó állagú, finom kenyér lesz a végeredmény.

Frissítés 2!-2017.01 Újabban már kizárólag teljes kiőrlésű tönkölylisztből készítem és nem egyben sütöm, hanem gyökérkenyérnek, mert nem süt túl jól a sütőm. A gyökérkenyérről van egy külön bejegyzés a blogon, de a hozzávalók mennyisége mindig ennek és nem annak a receptnek felel meg. Így kb. 3 napra elegendő kenyerünk lesz. Van, hogy dúsítom a kenyeret zabpehellyel, bulgurral, lenmaggal, szezámmaggal, kölessel, tökmaggal stb. Sok munkát nem igényel a kenyér készítése, mert reggel összeállítom a tésztát, délután egyszer-kétszer meghajtogatom és formázom, majd sütöm. Próbálkozom hűtős kelesztéssel is, így még több szabadságot ad a kenyérsütés (meg nyáron, hőségben jobb is a tésztának a hideg kelesztés, nem kel túl). A tészta állagát lágyabbra állítom be, hogy lazább, ne tömör legyen a kisült kenyér. Ha van időm, hajtogatom a tésztát 2-3-szor, majd formázom és úgy is kelni, állni hagyom fél órát-egy órát (időtől, időjárástól függően). Ha nincs idő, akkor a hajtogatás akár el is marad. Ilyenkor is általában jó lesz a kenyerünk. 275 fokra előmelegített sütőbe teszem a kenyeret. Egy nagy gáztepsit megszórok búzadarával, arra teszem a két gyökérkenyeret, vizezem, ráteszem a mély gáztepsit és betolom a sütőbe. 15 perc után a felső tepsit leveszem és 240 fokon folytatom a sütést, míg kész nem lesz a kenyér.











2013. február 11., hétfő

Egyszerű sült oldalas

Korábban nem szerettem a sült oldalast, de most rájöttem, hogy nem is olyan rossz ez az étel. Egyszerűen elkészíthető és nem kell hozzá sok alapanyag.

Hozzávalók: 

- 1 kg oldalas, 
- másfél fej fokhagyma, 
- zsír, 
- só, 
- kevés bors. 

1. Az oldalast megmosom, feldarabolom. Egy nagy, széles edény aljába egy sorba elhelyezem a húsdarabokat és felöntöm annyi vízzel, ami körülbelül félig lepi el. 3 kiskanál sóval, kevés borssal megszórom, beledobálom a megpucolt, félbe vágott fokhagyma gerezdeket és körülbelül 30 dkg zsírt adok hozzá (lehet kevesebbet is, de én félre akartam tenni az ízesített zsírt, hogy kenyérre tudjuk majd kenni).

2. Lassú tűzön lefedve addig főzöm-sütöm a húst, míg meg nem puhul (a legkisebb rózsán, kis lángon főztem, így körülbelül két óra alatt készült el az oldalas). Ekkor leveszem a fedőt és zsírjára, aranybarnára sütöm. 

3. Savanyúsággal és hagymás tört krumplival ettük. 


2013. február 9., szombat

Sajtkészítés otthon

Elkészült az első saját, félkemény sajtunk. Meglepően jól sikerült. Tömör szerkezetű, lyukak nélküli, jól végható, zsíros sajtunk lett, ami sokkal laktatóbb a boltinál. A trappista sajthoz tudnám hasonlítani, csak nem olyan nedves és nyúlós. Amint lesz több tapasztalatunk, beírom, mi hogyan készítjük a sajtot.






2013. február 5., kedd

8. heti menü

Február 18., hétfő:

február 19., kedd: paradicsomos húsgombóc,

február 20., szerda: paradicsomos húsgombóc,,

február 21., csütörtök: tökfőzelék, sült virsli,

február 22., péntek: tökfőzelék, sült virsli,

február 23., szombat: fokhagyma krémleves, szilvalekváros hájas sütemény,

február 24., vasárnap: fokhagyma krémleves, szilvalekváros hájas sütemény.

7. heti menü

Február 11., hétfő: tökfőzelék, rántott cukkini,

február 12., kedd: zöldségleves, káposztás tészta,

február 13., szerda: zöldségleves, káposztás tészta

február 14., csütörtök: rakott zöldbab,

február 15., péntek: rakott zöldbab,

február 16., szombat: sütőtökkrémleves, céklafasírt,

február 17., vasárnap: sütőtökkrémleves, céklafasírt.

6. heti menü

Február 4., hétfő: bableves csülökkel,

február 5., kedd: céklakrémleves, túrós és baracklekváros palacsinta,

február 6., szerda: céklakrémleves, túrós és baracklekváros palacsinta,

február 7., csütörtök: sült oldalas, hagymás krumpli,

február 8., péntek: sült oldalas, hagymás krumpli,

február 9., szombat: -

február 10., vasárnap: tökfőzelék, rántott cukkini.

2013. február 4., hétfő

Céklakrémleves

Még mindig céklás recepteket tesztelek. Még mindig sok cékla várja, hogy felhasználjuk őket valamilyen ételhez. Még mindig nem untuk meg a céklát, így lesz még folytatás.

Krémlevest soha nem mertem főzni céklából. Gondoltam, az biztos nem lehet finom. Tévedtem. Nagyon kellemes íze van.

A hozzávalók:

- cékla (körülbelül 3-4 nagyobb céklát használtam),
- 2 kisebb vagy egy közepes krumpli,
- 2,5 dl tejszín,
- 1-1,5 liter alaplé (én zöldség alaplevet használtam úgy, hogy Vega-mixet főztem fel vízzel, majd leszűrtem és a leveshez adtam),
- só,
- bors,
- egy ág friss kakukkfű,
- 1 vöröshagyma,
- vaj vagy olaj,
- citromlé (körülbelül negyed citrom levét használtam, de ízlés szerint mehet bele több is vagy elhagyható),
- szalonna.

1. A céklákat alapos mosás után tepsibe tettem, vizet öntöttem alá és lefedtem. 200 fokos sütőben puhulásig sütöttem (időnként ellenőriztem, van-e még víz a tepsiben, ha szükséges pótoljuk, nehogy odaégjen a cékla). Fedő alatt hagytam hűlni.

2. A hagymát apróra vágtam, kevés vajon megdinszteltem. Ezután rátettem a felkockázott céklát és krumplit. Átforgattam a hagymán a zöldségeket, majd felöntöttem az egészet az alaplével. Sóztam, borsoztam, beletettem a kakukkfüvet. Addig főztem, míg a krumpli meg nem puhult.

3. A kakukkfüvet kivettem az edényből és botmixerrel simára pürésítettem a levest. Ízesítettem citromlével, borssal, majd beleöntöttem a tejszínt is. Felforraltam és lezártam a tüzet. Vékonyra szelt, kisebb téglalapokra vágott, ropogósra kisütött szalonnával ettük.



2013. február 2., szombat

Szalagos fánk farsangra

Tavaly farsangkor nem készítettem, így az idén már tényleg nem maradhatott el a fánksütés. Nagyon szeretem a szalagos fánkot, ezért erre esett a választásom. A másik kedvencem a csörögefánk, de azt valószínűleg ezen a télen már nem készítek. Igen rohanósra sikeredett a délelőttöm, ugyanis nem csak fánkot, de kenyeret is sütnöm kellett (a szokásos, kovászos kenyeremet), plusz egy adag mákos-sajtos rudat is.


A fánk receptjét Limarától kölcsönöztem. Az adagot felére csökkentettem és itt-ott kicsit módosítottam a leíráson. 

Hozzávalók (2013): 

- 30 dkg finomliszt,
- 2 tojás sárgája,
- 1-2 evőkanál cukor,
- 1,8 dkg friss élesztő,
- kevés rum (egy kiskanálnyi mondjuk)
- egy csipet só, 
- 4 dkg olvasztott vaj, 
- narancs- és/vagy citromhéj, 
- körülbelül 1,5-2 dl tej (liszttől függően, én tönkölylisztet használok, ez több folyadékot igényel).

FRISSÍTÉS 2023: az évek alatt többféle receptet kipróbáltam. A tojás mennyisége változó, 50 dkg liszthez 2-6 tojássárgát javasolnak. Én 3-5 sárgáját használok, mikor, hogy van kedvem. 
Rumból egy kupaknyit szoktam tenni a tésztába. 
Tejből nem lehet megmondani, mennyi kell majd pontosan! Amennyit a liszt, a tészta igényel! Én fehér tönkölylisztet használok, így nálam az 50 dkg liszthez van, hogy akár majdnem 4 dl tej is szükséges. Érdemes a folyadékot nem egyszerre hozzáadni a tésztához, ha nem ismerjük a lisztünket! Ha nagyon lágy a tészta, egy kis lisztet hozzá kell adni és jó lesz. Arra azonban vigyázni kell, hogy a dagasztás elején még várjunk a plusz liszt hozzáadásával, mert ahogy dagasztunk egyre jobban "húz" majd a tészta, egyre jobban össze fog állni és nem biztos, hogy szükség lesz korrigálásra. 

Egy másik recept szerint is készítettem már, ott ezek voltak a hozzávalók, ezt főleg a tojást nem fogyasztóknak javaslom (2016): 
- 50 dkg liszt,
- kevés rum (egy kupaknyi mondjuk),
- 2 evőkanál cukor,
- csipet só,
- 1 citrom héja,
- 5 dkg olvasztott vaj,
- 2,5 dkg élesztő,
- 1 tojás (míg lányom nem ehetett tojást, tojást nem is tettem a fánkokba),
- tej: amennyitől egy lágy tésztánk lesz. Mivel én tönkölylisztet használok mindenhez, nekem több tejet igényel a tészta (kb. 4 dl-t).









Hozzávalók (2023): 
- 50 dkg liszt,
- kevés rum (egy kupaknyi mondjuk),
- 4-5 dkg cukor,
- 5 dkg olvasztott vaj,
- 2,5 dkg élesztő,
- 3-5 tojássárgája,
- 1 kezeletlen citrom héja,
- tej: amennyitől egy lágy tésztánk lesz (kb. 3-3,5 dl). Mivel én tönkölylisztet használok mindenhez, nekem több tejet igényel a tészta (kb. 4 dl-t),
- zsír vagy olaj a sütéshez, lekvár a tálaláshoz. 

FRISSÍTÉS 2023: az évek alatt többféle receptet kipróbáltam. A tojás mennyisége változó, 50 dkg liszthez 2-6 tojássárgát javasolnak. Én 3-5 sárgáját használok, mikor, hogy van kedvem. 
Rumból egy kupaknyit szoktam tenni a tésztába. 
Tejből nem lehet megmondani, mennyi kell majd pontosan! Amennyit a liszt, a tészta igényel! Én fehér tönkölylisztet használok, így nálam az 50 dkg liszthez van, hogy akár majdnem 4 dl tej is szükséges. Érdemes a folyadékot nem egyszerre hozzáadni a tésztához, ha nem ismerjük a lisztünket! Ha nagyon lágy a tészta, egy kis lisztet hozzá kell adni és jó lesz. Arra azonban vigyázni kell, hogy a dagasztás elején még várjunk a plusz liszt hozzáadásával, mert ahogy dagasztunk egyre jobban "húz" majd a tészta, egyre jobban össze fog állni és nem biztos, hogy szükség lesz korrigálásra. 

Elkészítés: 

1. Az élesztőt felfuttatjuk egy kevés cukorral 1 dl langyos tejben. Közben összekeverjük a tojások sárgáját a cukorral, a narancshéjjal/citromhéjjal, rummal. A lisztet kimérjük.

2. Amikor felfutott az élesztő, hozzáöntjük a tojássárgájához, hozzáadjuk a lisztet is és annyi tejet, hogy a végén egy jó lágy, hólyagos kalácstésztánk legyen. Olyan tésztát kell kapni, ami lágy és éppen formázható, kezelhető még. A vajat a dagasztás végén, apránként adjuk a tésztához. Lefedve 20 percig kelesztjük a tésztát, majd 20 perc után újra átgyúrjuk. (Újabban már nem gyúrom át 20 perc után, csak dagasztás végeztével kelni hagyom 50-60 percet.) Ezután lefedve duplájára kelesztjük egy óra alatt.

3. Amikor megkelt a tészta, gyúródeszkára borítjuk, ujjnyi-másfél ujjnyi vastagra nyújtjuk (vagy egyszerűen kezünkkel kilapogatjuk) és fánkszaggatóval kiszaggatjuk. Konyharuhával ismét letakarjuk most már a kiszaggatott fánkokat és 15-20 percig állni hagyjuk. 

(Frissítés: kipróbáltam azt a módszert, hogy szaggatás után a fánkokat egyesével kézbe veszem, ujjaimmal a közepét elvékonyítom, széthúzom, ez lesz a lyuk, ahova majd a lekvár kerül. A lyuk kerül alulra, így pihentetem a kiszaggatott fánkokat. Ezzel a módszerrel nagyobb lyukak lesznek a fánkokon, kicsit több lekvár fér bele. :) ).

4. A pihentetés elteltével ujjunkkal minden fánk közepébe lyukat fúrunk és bő zsírban kisütjük. Én csakis zsírban, nem olajban sütöm (olajat nem használok már évek óta semmihez). (Valahol azt olvastam egyébként, hogy a zsírban sült fánk könnyebb lesz, mint az olajban sült változat.)

Először a fánkok teteje kerül a zsírba. Letakarjuk egy fedővel az edényt. Ha megsült az egyik oldal,  megfordítjuk a fánkokat és a másik oldalukat is megsütjük, de ezt már fedő nélkül. Nagyon el kell találni a megfelelő hőfokot, mert a túl forró zsír hamar megégeti a tésztát. Ha nem elég meleg a zsír, akkor meg magába szívja a zsiradékot a fánk. Papírral bélelt tálcára szedjük.(Barack)lekvárral tálaljuk.




2013. február 1., péntek

Dobostorta

Ezt a tortát anyu születésnapjára sütöttem, két éve. A torta krémje finom, könnyű, krémes. Maci receptjét használtam, amit nem bántam meg. Nagyon jó recept. Köszönöm.

Ismét megsütöttem a tortát, ezúttal R-nek. A tetejével küzdöttem, de végül megoldottam és negyedszerre sikerült viszonylag szépre készítenem. A recept a saját arányaimmal a következő.














Békebeli kifli

Nagyon finom, foszlós kiflik. Többször megsütöttem már ezt a süteményt. A receptet Graffyka oldalán találtam.



Tojás nélkül, vajjal lekenve, cukorral megszórva. 

Régi felvétel, tojással lekenve.


Hozzávalók:
- 1,5 dl tej (nálam több, amennyit a tészta igényel),
-  1 tojás (újabban nem teszek bele),
- 8 dkg olvasztott, de nem forró vaj (van, hogy helyette zsírt gyúrok bele),
- 40 dkg liszt,
- 4 dkg cukor,
- csipet só,
- 1,5 dkg élesztő,
- esetleg reszelt citromhéj.
A töltelékhez ízlés szerint darált mandulás cukor, citrom és/vagy narancshéj barna nádcukorral keverve, mogyorókrém stb. A kenéshez 1 tojás sárgája és, aki szereti, kristálycukor. (Időközben kiderült, hogy lányom tojásallergiás, így a tojásos lekenés elmarad, helyette tejjel, tejszínnel vagy vajjal kenem le.)

1. Az élesztőt megfuttatjuk kevés langyos tejben és egy kis cukorral, majd a hozzávalókból egy puha, lágy, ruganyos tésztát dagasztunk, amit lefedve duplájára kelesztünk.

2. A megkelt tésztát lazán átgyúrjuk, ketté vesszük (Ha kicsi kifliket készítek, akkor négy részre osztom). Mindegyik tésztadarabból gömböt formálunk. Kinyújtjuk az egyik gömböt kör alakúra és 16 cikkre vágjuk.

3. Megtöltjük a cikkeket. A tölteléket a széles végére tesszük, majd jó szorosan feltekerjük. Sütőpapírral bélelt tepsire tesszük. A másik tésztával is így járunk el. Ügyeljünk, hogy a háromszögek vége (sarka) alul legyen, különben szétnyílnak a kiflik. Van, hogy a kinyújtott köröket megkenem olvasztott vajjal, azt megszórom cukros fahéjjal vagy összetört kandírozott narancshéjjal stb. és utána darabolom, majd tekerem fel a kifliket. Így gyorsabb, egyszerűbb.

4. Konyharuhával letakarjuk a kifliket, hagyjuk 10 percet kelni. Ezután lekenjük tojássárgával és megszórjuk cukorral a kifliket (utóbbi el is maradhat, én nem szoktam cukrozni, csak, ha másnak készítem). 180-190 fokos sütőben megsütjük (körülbelül 20-25 perc).



Balzsamecetes sült cékla

Még mindig sok céklánk (is) van. Igyekszem olyan ételeket kitalálni, amihez fel tudom használni a nyáron termesztett és eltett zöldségeinket. Sült céklát már készítettem sokszor, más módon, de azt hiszem, ez lesz a kedvencem mind közül. Sült tarjával ettük, azaz ezúttal a cékla volt a köret.




Hozzávalók: 50-80 dkg cékla, 4-5 fej lilahagyma vagy gyenge vöröshagyma, 6 gerezd fokhagyma, só, kevés olívaolaj, 2-3 evőkanál balzsamecet, fél-egy dl vörösbor.

1. A céklát megpucoltam, kisebb kockákra vágtam. A vöröshagymát vékonyra felkarikáztam, a fokhagymát apróbb darabokra vágtam.

2. Egy tepsibe szórtam a céklát, a hagymákat, megszórtam sóval, megöntöztem a balzsamecettel, majd olívaolajjal is. Az egészet kézzel összekevertem és vörösbort öntöttem alá. Letakartam a tepsit és 200 fokon sütöttem másfél óráig (ha kisebbre vágjuk a céklát, előbb elkészül). Sülés közben néha megkeverhetjük. Amikor kivettem a sütőből, enyhén roppanós volt a cékla, de mivel a fedőt a tepsin hagytam, ezért másnap, mikor ebédre ettük, már kellemesen puha volt.