Az eredeti recept szerint linzertésztát kell sütni, de egyrészt nem akartam sok vajat elhasználni és enni sem, másrészt szerettem volna, hogy nagyon puha legyen a torta tésztája, hogy a gyerekeim is könnyen ehessék villával.
Hozzávalók a tésztához nálam:
- 40 dkg liszt,
- 1 púpos kávéskanál szódabikarbóna,
- 3 evőkanál zsír,
- 4 púpos evőkanál méz,
- 1 tojás (villával felverni), nálam ez nem került bele,
- néhány evőkanál tejföl/ tej, amennyit igényel a tészta,
- aki akar, tehet cukrot is a tésztába, én nem szoktam, mert nekünk elég a méz édessége.
Hozzávalók a tésztához az eredeti recept szerint:
- 40 dkg liszt,
- 40 dkg hideg vaj,
- 12 dkg tejföl,
- 1 evőkanál cukor,
- 12,5 dkg birszselé (lásd lejjebb a birszselé készítését).
A tészta elkészítése, nálam:
1. A zsírt és a mézet egy edényben felolvasztjuk, jól elkeverjük.
2. A tészta száraz hozzávalóit tálba öntjük, elkeverjük, majd hozzátesszük a többi hozzávalót (a mézes zsírt is). Jól kezelhető, nem ragacsos, félkemény tésztát kell kapnunk. Ha szükséges, adunk hozzá még tejfölt vagy tejet.
3. A tésztagombócot a pultra vagy gyúródeszkára tesszük és letakarjuk azzal a tállal, amiben gyúrtuk. 30 percig pihentetjük.
4. Ötfelé vesszük a tésztát. Négyet egyenként kinyújtunk, kb. 25 cm átmérőjű körökre vágjuk, villával megszurkáljuk, majd lisztezett tepsi hátulján egyesével kisütjük (én gáztepsi hátulján sütöttem) 180 fokon sütöttem, kb. 6-8 percig. Nem szabad megbarnulnia a tésztának, zsemleszínűnek kell maradnia.
5. Az ötödik tésztagombócot is kinyújtjuk és abból tetszőleges formákat szaggatunk (kör, szív stb.). ezeket is megsütjük. Ezek mennek majd a torta tetejére.
Ha inkább a ropogósabb, linzeres változatot részesítjük előnyben, akkor a szokásos módon járunk el, azaz a lisztet összekeverjük a sütőporral, a cukorral és az egészet elmorzsoljuk a hideg vajjal. Mikor ezzel megvagyunk, akkor gyúrjuk hozzá a tejfölt. Dolgozzunk gyorsan, nehogy felmelegedjen a kezünktől a tészta. Amint összeállt, tegyük zacskóba és pihentessük legalább fél órát hideg helyen (hűtőben).
A továbbiakban hasonlóan járunk el, mint ahogy a mézes tésztánál írtam, annyi különbséggel, hogy, mikor egy-egy tortalap kisült, megkenjük a tetejüket még forrón egy kis birszselével.
Hozzávalók a birszseléhez, nálam:
- 1 kg cserépedényben, saját levében megsütött darabolt birsalma,
- cukor ízlés szerint, nálam nem sok, szeretem, ha kicsit savanykás,
- fahéj ízlés szerint (kb. 1 kiskanál),
- vanília ízlés szerint (nálam őrölt vanília),
- 10 g zselatin,
- citromlé vagy étkezési citromsav (most citromsavat használtam, mert nem volt citromlevem, de ebből is jóval kevesebbet, ahogy az eredeti recept írja).
Hozzávalók a birszseléhez az eredeti recept szerint:
- 1,3 kg birsalma,
- 2,5 dl fehérbor,
- 2,5 dl almalé,
- 1 csomag zseléfix 3:1 vagy 2:1,
- cukor ízlés szerint,
- 1 csomag étkezési citromsav (10 g),
- 1 rúd fahéj,
- 1 rúd vanília,
- 3 evőkanál narancslikőr.
A birszselé elkészítése nálam:
1. Nálam egyszerűbb és kevesebb hozzávalóból készült a birszselé, mert már volt előre megsütött birsalmám. Cserépedényben, fedővel letakarva sütöttem meg a kockázott, de nem hámozott birsalmát. Ebből szedtem ki a tortához 1 kg-ot.
2. Ízesítettem fahéjjal, vaníliával, cukorral, citromsavval és botmixerrel pépesítettem azt. Főztem fel 10 g étkezési zselatint kevés vízzel, majd hozzákevertem egy kis birskrémet, végül az egészet visszaöntöttem, állandó keverés mellett az összeturmixolt birsalmához. Felforraltam és elkészült a birskrém.
Az eredeti recept szerint készült birszseléhez a birsalmát meg kell hámozni, összekeverni almalével és borral, valamint 4 dl vízzel. Kis lángon, lefedve főzik 40-50 percig. Ha puha, akkor leszűrik, turmixolják. Visszateszik a lábasba, összekeverik a cukorral, zseléfixszel, és a citromsavval. Megy bele a fahéj és a felhasított vanília. Öt percig kevergetve forralják, majd kihűtik. Kihűlés után megy bele a narancslikőr és kidobják belőle a vaníliát és a fahéjat.
Hozzávalók a krémhez:
- 50 dkg túró (nálam csak 25 dkg, mert ennyi volt),
- 25 dkg mascarpone (házi krémsajtot használtam és 50 dkg-ot tettem belőle, hogy kompenzáljam a túrót),
- 1 narancs héja (nálam télen eltett kandírozott narancshéj, 2 marékkal, összetörve),
- 6 evőkanál narancslé (nálam több folyadék került a krémbe és nem narancslevet használtam, hanem birslevet, ami az aszalt birsalma készítéséből maradt),
- porcukor ízlés szerint (kóstolgatni kell a krémet),
- 4 evőkanál narancslikőr (ez nálam nem került bele),
- 2 dl tejszín (nálam kb. 1,5 dl),
- 6 lap fehér zselatin (nálam ez NEM került bele, mert a krémem enélkül is nagyon tartós kemény lett, köszönhetően a házi krémsajtnak, ha bolti mascarponét használunk, akkor valamennyi zselatin biztos kell majd bele),
- nálam még egy zacskó habfixáló is, mert nem használtam zselatint.
Tetejére:
- porcukor,
- 2 dl tejszín (nálam kb. 1 dl).
A krém készítése:
1. A túrót összekeverjük a mascarponéval (én a házi krémsajtommal), a narancs reszelt héjával (vagy kandírozott narancshéjjal), a narancslével (vagy más lével, amit használunk), a porcukorral.
2. Akinek használni kell zselatint, az a zselatinlapokat hideg vízbe áztatja. A likőrt felmelegíti és a kinyomkodott zselatint feloldja benne. A mascarponés túrókrémbe kell beledolgozni ezt a likőrös zselatint. Mint fentebb írtam, nekem nem kellett a krémhez zselatin, mert nagyon tartós, jó állaga lett a házi tejtermékektől.
3. Kicsit várni kell, míg elkezd dermedni a túrókrém, majd mehet bele a felvert tejszínhab. Spórolás miatt én úgy készítettem, hogy felvertem egy zacskó (2,5 dl) tejszínt egy zacskó habfixálóval és egy kicsit több, mint a felét kevertem a túrókrémhez. A maradék hab meg ment a torta tetejére és oldalára.
A torta összeállítása:
1. Egy tálra helyezünk egy lapot. Erre jön a birszselé fele (egy keveset hagyjunk a díszítéshez). Ráteszünk egy másik lapot.
2. Erre jön a túrókrém fele, majd jön a harmadik lap. Erre a birskrém másik fele és a negyedik lap. Végül a tetejére kerül a túrókrém másik fele.
3. A felvert tejszínhabot rákenjük a torta oldalára és tetejére.
4. Most tesszük rá a tetszőleges kiszúróval készített formákat, végül a maradék birszselével díszítjük.
5. Az eredeti recept szerint készített tortára a tejszín csak tálalás előtt került rá. Mivel én spóroltam és nem akartam még egy zacskó tejszínt felbontani, ezért a habfixálóval felvert tejszínt osztottam kétfelé. Nem akartam a hűtőben így, felverve tárolni, ezért jobbak láttam most, tehát fogyasztás előtti nap rákenni a tortára. Nem bántam meg, semmi baja nem lett ennek a kevés tejszínnek. Nem folyt le.
6. Akárhogy készítjük is a tortát, fogyasztás előtt legalább 6 órát álljon hűtőben.