Az alapötletet a Mindmegettén találtam, de ott nem került a csigába étcsoki és az ordakrémbe tettek narancslevet is.
A tésztába tettem teljes kiőrlésű lisztet is, hogy picit egészségesebb és magasabb legyen a péksütemény rosttartalma. Általában egyébként szoktam gyúrni az ilyen jellegű süteményekbe teljes kiőrlésű tönkölylisztet is (kelt kuglófba, csigába, de például fánkba, lángosba nem teszek).
Másnap is finom puha volt.
Hozzávalók a tésztához:
- 15 dkg teljes kiőrlésű tönkölyliszt (lehet helyette fehérliszt is),
- 35 dkg fehér tönkölyliszt (természetesen finomliszttel is készülhet, de én kizárólag tönkölyliszttel sütök-főzök, nincs is itthon más liszt),
- kb. 3-3,5 dl tej, vagy, amennyit a tészta igényel,
- 3,5 dkg cukor,
- 2,5 dkg élesztő,
- 8 dkg vaj, olvasztva (ne legyen forró).
Hozzávalók a töltelékhez:
- 50 dkg orda/ricotta (nálam egész pontosan 58 dkg volt),
- egy kezeletlen narancs héja,
- cukrozott narancshéj (kandírozott narancshéj), aprítva (mozsárban vagy zacskóba téve, klopfolóval összetörve), a recept itt található,
- cukor ízlés szerint,
- vaníliaőrlemény/vanília kikapart belseje/vaníliás cukor, vaníliaesszencia, kinek mi van,
- kevés tejszín vagy joghurt vagy tejföl (néhány evőkanálnyi),
- pár kocka étcsoki (nem kell sok bele, nálam 78 %-os étcsoki),
- tetejére egy kis tej.
Elkészítés:
1. Az élesztőt felfuttatjuk egy kis langyos cukros tejben. Mikor felfutott, összegyúrjuk a tészta hozzávalóival. Annyi tejet adjunk hozzá, amennyit a tészta igényel (azaz rögtön ne borítsuk bele az összeset). Az olvasztott vajat, ha nem sietek, akkor adom csak a tésztához, mikor az már jól összeállt, de most ezt nem vártam meg, mert sietnem kellett. Jól kidagasztjuk a tésztát. Legyen rugalmas, ne kemény, hanem lágyabb, de ne ragadjon. Legyen hólyagos, fényes. Letakarjuk és duplájára kelesztjük.
2. A töltelékhez a ricottát kikeverjük a cukorral, vaníliával. Annyi tejszínt/joghurtot adjunk a ricottához, hogy egy kenhető krémet kapjunk. Mikor krémesre kevertük, mehet bele a narancshéj és a cukrozott narancshéj (apróra törve).
3. Kinyújtjuk a tésztát. Kb. 3-5 mm vastagságúra nyújtottam.
4. Megkenjük a krémmel a kinyújtott tésztát, apróra tört csokival megszórjuk (szerintem úgy finom, ha nincs túl sok csokival megszórva), majd megpróbáljuk viszonylag szorosabban feltekerni. Hogy egyetlen nagy gáztepsibe beleférjen, jó vastagra vágtam (éles késsel!) a csigákat. Körülbelül két ujjnyira. Általában 1,5-2 cm-esre szoktam egyébként vágni a csigákat.
5. Sütőpapírral bélelt (vagy kivajazott) tepsire sorakoztatjuk őket, távolságot hagyva közöttük, mert nőni fognak. Van, aki szorosabban rakja a csigákat, így majd felfele nőnek (és összenőnek), van, aki távolabb, így majd inkább oldalra terülnek a csigák. Én az első megoldást kedvelem, mert bár a formájuk nem lesz olyan szép kerek, de magasabb és puhább lesz a csiga. A csigák oldalát esetleg be lehet kenni olvasztott vajjal, így könnyebb lesz őket szétválasztani, ha összenőnek.
6. A csigák keltek még kb. 15 percet. Addig előmelegítettem a sütőt 190-200 fokra. Sütés előtt megkentem tejjel a csigákat.
7. Mikor már szép színük lesz a csigáknak és majdnem elkészültek, jó alaposan megkentem, meglocsoltam mindegyiket tejjel és pár percre visszatoltam a sütőbe. Sülés után kicsit hagytam a tepsin, majd leszedtem a csigákat egy rácsra, hogy ne nedvesedjen be az aljuk. Langyosan is finom, de másnap is ugyanolyan puha volt, mint frissen.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése