2020. szeptember 25., péntek

Tepsis túrófasírt

 Az Ízőrzők oldalán találtam rá erre az egyszerű, gyors, praktikus receptre. Már sokszor elkészítettem és finom főzelékekkel, salátákkal. 

Nem teljesen a recept szerint állítom össze a fasírtalapot, de ide most úgy írom le, ahogy az Ízőrzők oldalán láttam. 




Hozzávalók: 

- 25 dkg túró (nálam 50 dkg),

- 10 dkg zabpehely,

- 15 dkg sajt, nagy lyukú reszelőn reszelve (nem mindig teszek bele sajtot),

- 2 tojás,

- 2 evőkanál liszt (nem teszek bele),

- 2 dl tejföl (nem teszek bele, inkább kicsit több házi joghurtot vagy kefírt),

- 5 nagy evőkanál aludttej (nálam házi joghurt vagy kefír),

- 1 fej vöröshagyma, apróra vágva,

- 1 csokor petrezselyem zöldje, apróra vágva,

- majoranna, kakukkfű, borsikafű,

- bors,

- 4 gerezd fokhagyma,

- só,

- olaj (fél dl-t ír a recept, nálam ennél kevesebb). 


Elkészítés: 

1. A hozzávalókat alaposan összekeverjük. A recept szerint bőségesen kiolajozunk egy tepsit (nálam 15X22 cm-es), de én csak módjával szoktam. Ebbe öntjük a masszát. 

2. Előmelegített sütőben (190-200 fokon) készre, aranyló barnára sütjük. Főzelékek, saláták, kenyét mellé kínáljuk. 

2020. szeptember 17., csütörtök

Zabos-magvas étcsokis szeletkék

Igyekszem egy héten csak egyszer készíteni süteményt, desszertet (és hétvégére időzíteni ezt). Most viszont, hiába, hogy még csak hétköznap van, gondoltam, ennyi belefér. 






Hozzávalók: 
- 5 dkg dió,
- 5 dkg mandula,
- 11 dkg finom, apró szemű zabpehely,
- 7-10 dkg mazsola,
- 1 kiskanál repceméz, de akár el is maradhatott volna,
- 3 kiskanál cukormentes kakaópor,
- pár kiskanál cukormentes, vegyes gyümölcsből készült lekvár,
- a tetejére kb. egy tábla 75 %-os étcsoki, olvasztva. 

Elkészítés: 

1. Először a magvakat tettem aprítógépbe, majd, mikor finomra őrölte, beletettem a mazsolát is. Ezt követte a zab. Végül elkevertem benne a mézet és a kakaóport is. 

2. Lekvárból annyit tettem hozzá, hogy egy nem száraz, de nem is túl lágy masszát kapjak. Próbáltam belekalkulálni, hogy a zab még biztos szív fel nedvességet a lekvárból. 

3. Sütőpapírral bélelt tepsibe nyomkodtam. Viszonylag vékonyra igazítottam. Hűtőbe tettem fél órára. 

4. Ezután gőz fölött megolvasztottam a csokit és gyorsan a süti tetejére simítottam. Ismét betettem a hűtőbe, majd, kb. 30 perc múlva szépen felszeleteltem. Kicsi kis négyzetekre vágtam. A csoki már megszilárdult a tetején, de nem tört. Nagyon könnyű volt vágni. 

Habár finom, sokat nem lehet enni belőle, hiszen tömény kis édesség. 

Krémtúró másképp

Házi kecsketúróból készítem a krémtúrót. Mivel joghurtot is készítek, ezért a legegyszerűbb, hogy azzal keverem ki krémesre a túrót. Így kicsit diétásabb is, mint tejszínnel készítve. Tojást soha nem teszek bele (igaz, saját tyúkjaink tojását fogyasztjuk, nyersen mégsem szeretem megenni a tojást). Itt írtam erről a változatról. 

Egyik hétvégén nem volt éppen joghurtom, ezért gondoltam, akkor most kicsit tartalmasabban, tejszínnel készítem el a család krémtúróját. Étcsokival rétegeztem. 

60 dkg krémesebb, zsíros, friss házi kecsketúróhoz 33 %-os tejszínt öntöttem. Körülbelül 3 dl ment bele (először kevesebbet adtam hozzá, de aztán úgy éreztem, hogy ahhoz, hogy még krémesebb legyen, szükség lesz még több tejszínre). Gépi habverővel kevertem ki jó krémesre, habosra. Bolti, száraz túró esetén lehet, hogy botmixerre lesz szükség. Porcukorral és vaníliával ízesítettem. 

75 %-os étcsokit apróra törtem és ezzel rétegeztem a kelyheket. 






Egyben sült kölesfasírt

Egyik nap már végképp nem tudtam, mit főzzek, ami gyorsan elkészül, nem kell sokat mellette állnom és zöldséget is tartalmaz, valamint húsmentes. Végül az utolsó pillanatban rátaláltam erre az ötletre. 




Hozzávalók: 
- 24 dkg köles vagy rizs (nálam köles, amit előzőleg 1-2 órára beáztattam, majd alaposan átmostam, hogy ne legyen keserű),
- 1-2 nagy sárgarépa,
- 1 fej vöröshagyma,
- 1 zeller,
- 1-2 fehérrépa (nálam ez most kimaradt),
- petrezselyemzöld,
- 1 tojás,
- néhány dkg vaj,
- 3 evőkanál tejföl,
- 1 citrom reszelt héja (én nem tettem bele, de biztos illik hozzá),
- 1 evőkanál lisztet is ír a recept, de én nem tettem bele. 

- láttam már olyan receptet is, mely magyarosan ízesítette a "fasírtot". 

Elkészítés: 

1. Ahogy feljebb is írtam, a kölest előzőleg beáztattam és utána nagyon alaposan átmostam. Ha nem mossuk meg rendesen a kölest, sajnos kesernyés íze lesz a kész ételnek. Az előkészített kölesből köleskását főztem (sóztam is). Nem pörgősre készítettem, hanem jól szétfőztem a kölest. Hagytam kihűlni. 

2. Közben a zöldségeket durvára reszeltem, a hagymát apróra vágtam. Kis vajon a hagymát megpároltam erre mentek az előkészített zöldségek. Sóztam, borsoztam. Mikor elkészült, azaz megpuhultak a zöldségek (fedő alatt, lassú tűzön párolva, ha szükséges, pici vizet aláöntve), krumplitörővel kicsit áttörtem. 

3. A kihűlt köleshez kevertem a megpárolt, áttört zöldségeket és az aprított petrezselymet. Mivel időközben a a köleskásám összeállt, a krumplitörővel ezt is fellazítottam. Ütöttem még bele egy tojást is. Az egészet jól átkevertem. 

4. Egy tapadásmentes, kicsi kalácsformát kivajaztam. Ebbe simítottam a masszát. Jól lenyomkodtam. Tetején eligazítottam a tejfölt és 190-200 fokos sütőben készre sütöttem. Akkor nyilvánítottam késznek, mikor pirulni kezdett a tejföl. Ha hűl, könnyebb szeletelni. Zöldségekkel, salátával, főzelékkel kínáljuk. Az eredeti recept barnamártást ajánl hozzá. 

Vöröslencsés tésztaszósz

 Ez is egy gyors, egyszerű, egészséges húsmentes étel. Sokféle recept található az interneten és én is mindig másképp készítem. Mikor mi van itthon, mikor miből mennyi van készleten. 





Hozzávalók: 

- 20-25 dkg vöröslencse. 

- 1 nagy fej vöröshagyma,

- 1 gerezd fokhagyma,

- zsiradék a hagyma párolásához,

- 1 nagy sárgarépa, nálam finomra reszelve,

- egy darabka zeller, nálam finomra reszelve (kb. fél zeller) vagy, ha nincs, akkor egy zellerszár, (zellert nem mindenki tesz bele, én szeretem benne),

- só,

- bors,

- paradicsomlé (nem mérem, nálam most legutóbb kb. 1,5-2 dl jó sűrű, házi paradicsomlé került bele, ennyi volt, de lehet több, kevesebb, ízlés kérdése),

- lehet tenni bele oregánót, bazsalikomot, kakukkfüvet, ki mit szeret. 


Elkészítés: 

1. Az apróra vágott vöröshagymát kis zsiradékon megpároltam, majd mehet hozzá az aprított fokhagyma is. Alacsony hőfokon kicsit kevergettem (ne égjen meg) és rátettem a reszelt répát, zellert, a megmosott vöröslencsét és a sűrű paradicsomlevet. Vizet is öntöttem rá. Sóztam, borsoztam, fűszereztem. 

2. Készre főztem (alacsony hőfokon). Ha kell, a vizet pótlom közben, hogy szószos állaga legyen.

Házi tésztával, reszelt kecskesajttal kínáltam. 

Serpenyőben sült zöldségek, körettel

Egyik reggel ezt az ebédet főztem. Kevés időm volt, mire férjem hazaért a kecskéktől, el kellett készülnöm az ebéddel, hogy be tudjam csomagolni neki és indulhasson a munkahelyére. A kertből szedtem répát, céklát, hoztam be krumplit, hagymát, vettem ki a egy kevés borsót a mélyhűtőből. Míg puhultak a zöldségek, a kuszkusz is bőven elkészült. 






Hozzávalók: 

- cékla (2-3 darab),

- sárgarépa (2-3 nagyobb darab),

- zöldborsó (kb. 20 dkg lehetett),

- néhány szem krumpli,

- 1 közepes patisszon,

- 1 nagy fej vöröshagyma, 

- kevés zsiradék a hagyma párolásához,

- só,

- bors. 


Elkészítés: 

1. A céklát, krumplit, répát és a patisszont meghámoztam, kis kockákra vágtam. A hagymát apróra vágtam. 

2. A vöröshagymát megpároltam egy kis zsiradékon. Ezután rátettem a répát, céklát. Sóztam. Lefedve kicsit pároltam őket együtt, majd rádobtam a patisszont is. Kevés vízzel felöntöttem. Borsoztam. Lefedve pároltam. Míg ezek főttek, megpucoltam, daraboltam a krumplit és máris kevertem a zöldségekhez. Közben a vizet megint pótoltam. (Mindig csak egy keveset adtam hozzá, de ez ízlés kérdése is. A borsó és a krumpli azért felveszi a vizet.) A borsót akkor adtam hozzá, mikor már majdnem megfőtt minden zöldség. 

3. Kuszkusz mellé ettük. 

Paradicsomos cukkinikrém télire

 Évek óta, minden nyáron készítek ilyen szószt, mert a gyerekek szeretik, másrészt így legalább megeszik a cukkinit. A cukkini, a sárgarépa fel sem tűnik senkinek, beleturmixolom a paradicsomszószba. 

A receptet itt találtam, de mindig eltérek az eredeti leírástól. Lent jelzem az eredeti eljárást és a saját változatomat is. 



Hozzávalók nálam:

- cukkini,

- sárgarépa,

- paradicsom(lé),

- só,

- cukor,

- vöröshagyma,

- zsiradék (zsír vagy olaj). 


Pontos arányokat nem tudok írni a magam változatához, mert soha nem mérem. Amennyi cukkinim van éppen, annyit főzök a szószba. Répából és hagymából is találomra kerül bele. A paradicsomot pedig frissen passzírozom. 

Legutóbb 4,5 liter frissen passzírozott, jó sűrű házi paradicsomléhez ment néhány fej vöröshagyma, 4-5 nagyobb cukkini, néhány nagy sárgarépa, némi só és cukor csak nagyon kevés. Fűszerek meg ízlés szerint (lehet pl. olaszosan is készíteni.)

(Az eredeti recept arányai pedig a következők: 

- 3 kg cukkini vagy tök,

- 500 g sárgarépa,

- 500 g kaliforniai paprika,

- 5 gerezd fokhagyma, 

- 2,5 teáskanál csípős pirospaprika,

- 100 g cukor, 

- 2 evőkanál só,

- 200 ml olaj.)


Elkészítés: 

Az eredeti recept szerint minden hozzávalót le kell darálni, majd a csípős paprika kivételével közepes tűzön 40 percig főzni. Ezután adja hozzá a csípős paprikát és még 10 percig főzi és üvegbe tölti. 

~~~~

Nálam viszont úgy készül, hogy a hagymát felaprítom. Zsiradékon megpárolom (nem pirítom). Ezután hozzáadom a durvára reszelt répát, a darabolt cukkinit. Sózom és pár percig kevergetem közepes tűzön. Felöntöm a paradicsomlével. Kedvem szerint ízesítem vagy hagyom így és majd télen ízesítem, ahogy éppen szeretném. Mikor megpuhult minden zöldség és a paradicsomlé is viszonylag sűrű, akkor botmixerrel krémesre töröm. Így is főzöm, végül pici cukorral ízesítem. Üvegbe töltöm és száraz dunsztba teszem. 

Télen tésztaszószként (reszelt sajttal megszórva) vagy pizzaszószként fogyasztjuk. Van, aki pirítósra kenve szereti.