2020. január 15., szerda

Fűszeres csicseriborsó, az egészséges nassolnivaló

Évek óta szemezek már ezzel az étellel is. Kár volt ennyit várni, mert tényleg finom. Abbahagyni szinte lehetetlen volt.



A recept nagyon egyszerű és sok helyen megtalálható az interneten is. 

1. A száraz csicseriborsót megmossuk, majd beáztatjuk egy nappal korábban (én most 25 dkg-ot használtam). Másnap leöntjük róla  az áztatóvizet. Feltesszük tiszta vízzel főni. Egy kiskanál szódabikarbónát is teszünk hozzá. Főzés közben a víz tetején keletkező habot szedjük le. Mikor megpuhult, leszűrjük, lecsepegtetjük. Igyekezzünk minél jobban megszárítani a borsószemeket. Én konyharuhára terítettem, majd a tetejére is tettem egy konyharuhát, hogy leszárítsam. 

2. Egy szűk evőkanálnyi olajat összekevertem a kívánt fűszerekkel és a sóval. Egy mély edénybe tettem a csicseriborsót, beleöntöttem a fűszeres olajat és jól összeráztam az egészet.  (Vagy eleve abban az edényben keverjük össze a fűszereket, sót az olajjal, amiben összerázzuk a borsóval. Én is így tettem.) Minden csicseriborsóra jusson a fűszerből. 

3. Ezután kibéleltem egy tepsit sütőpapírral. Egy rétegben elterítettem a borsót (fontos, hogy egy rétegben legyenek). 180 fokra előmelegített sütőben addig sütöttem, míg kívül megpirultak és ropogósak nem lettek a borsószemek (Ez kb. 20-30-40 perc, attól függően, hogy mekkora adagot sütünk, milyen erősen süt a sütő, és még biztos a csicseriborsó fajtája is számít.) Arra azért figyeljünk, ne égjen meg se a borsó, se a fűszer. Sütés közben időnként forgassuk át. 

A legtöbb recept azt ajánlja, hogy sütés előtt keverjük össze a csicseriborsót a fűszerekkel, de egy-két oldalon láttam olyan megoldást is, hogy először csak az olajjal és a sóval (esetleg borssal) forgatták össze a csicseriborsót, majd megsütötték és csak ezután keverték össze a fűszerekkel. Legközelebb kipróbálom így is, mert ha sokáig kell sütni a borsót, félő, hogy megég a fűszer. (Esetleg még azt tudom elképzelni, hogy valamikor a sütés második felében keverem össze a fűszerekkel.)

Az elkészült fűszeres csicseriborsót ehetjük salátákra szórva, tehetjük főzelékek, krémlevesek tetejére, de a legjobb, hogy magában is ropogtathatjuk. Mi is így tettünk. Nagyon finom, nagyon eteti magát és igencsak laktató. 

Nem mindegyik borsószem sült egyformán. Volt, amelyik kívül-belül ropogott, volt, amelyik csak kívül. Mindenhogy finom volt. 

Tipp: bármilyen fűszert használhatunk, jól áll neki pl. a csípős íz, de szórhatunk rá borsot, pirospaprikát, füstölt pirospaprikát, oregánót, bazsalikomot, olaszos fűszerkeveréket, provance-i fűszerkeveréket, arab vagy indiai fűszerkeveréket, sőt, olvastam, hogy édesen is készíthető. 

Végül néhány szót szeretnék írni a csicseriborsóról. 

A csicseriborsó nagyon egészséges hüvelyes növény. Mi is vetettünk itthon a kertben, mutattam is a Kert és karám, illetve a Torkos Porta oldalunkon. Nagy mennyiségben azonban nem tudtunk termeszteni belőle, mert minden hüvelyben csak egy-két szem borsó található. Mindenesetre nagyon finom volt frissen, még zsengén megfőzni és megenni. 

Valamikor igen régen vettem már konzerv csicseriborsót, de nem nagyon ízlett, így sokáig elkerülte a konyhámat ez a növény. Aztán vetettünk a kertbe. A zsenge csicseriborsó nagyon ízlett. Most pedig szárított csicseriborsóval próbálkoztam, és rá kellett jönnöm, sokkal finomabb, mint a konzerv. (Arról nem beszélve, hogy nem szeretek és nem is nagyon vásárolok konzerv termékeket. Ha elég ideig áztatjuk a borsót, akkor a főzés sem tart sokáig, valamint nagyobb adagot megfőzve a maradékot akár le is fagyaszthatjuk.)

Miért jó a csicseriborsó azon kívül, hogy finom? Magas a rosttartalma. Pektintartalma miatt csökkenti az étkezések utáni gyors vércukorszint-emelkedést, magas a fehérjetartalma és alacsony a zsírtartalma, így diétázóknak is ajánlott. Kedvező az ásványianyag-tartalma is (kálcium, magnézium, vas, cink).

Csicseriborsókrém és hummusz

Pár bejegyzéssel lejjebb már említettem, hogy kaptam karácsonyra egy szakácskönyvet, melynek címe Jeruzsálem, a több ezer éves város sokszínű konyhája (Yotam Ottolenghi, Sami Tamimi). Ebben a könyvben szó van a hummuszról is. Egy alap hummuszreceptet mutatnak be a szerzők. Három napig eláll a hűtőben. Tálalása pedig úgy történik, hogy egy lapos tányéron kell szétteríteni egy kanál hátoldalával, majd meglocsolni olívaolajjal és pitával vagy kenyérrel fogyasztani. Az alapreceptet sokféleképp lehet variálni. Vannak, akik a darabosabb hummuszt kedvelik, nekik ajánlják, hogy keverjenek az alapkrémbe főtt, áttört csicseriborsót, lehet ízesíteni római köménnyel, illetve a citromlé és a tahini arányán is változtathatunk.



Az internetet böngészve nagyon sokféle hummusz receptet találhatunk magyar és külföldi oldalakon. Vannak, akik olajat kevernek a krémbe, vannak, akik fűszerekkel ízesítik. 

Én szeretnék minél kevesebb zsiradékot használni az ételek készítése során, ahol elhagyható, ott elhagyom a plusz zsiradékot. Az izraelinfon pedig azt olvastam, hogy a hummusz minimum 20 %-a (és maximum 40 %-a) tahini. Minél több tahini kerül bele, annál krémesebb lesz a végeredmény (vigyázni kell azonban, mert ha túl sok tahinit használunk, akkor keserű lesz a krém). Sok jó tipp olvasható az izraelinfo oldalon, érdemes elolvasni. 

Mivel én nem tettem a krémbe sok tahinit, ezért én nem hummusznak hívom, ami a képen is látható, hanem egyszerűen csicseriborsókrémnek. Nagyon finom volt, nehéz volt abbahagyni. 

Hozzávalók a hummuszhoz, ahogy a könyv írja: 
- 250 g száraz csicseriborsó,
- 1 teáskanál szódabikarbóna,
- 270 g világos tahinipaszta (otthon is készíthető tahinipaszta, én is magam készítettem, szezámmagból, kis sóból és egy nagyon pici olajból, de ez utóbbi el is maradhat), héberül/arabul a tahini "thina",
- 4 evőkanál citromlé,
- 4 gerezd fokhagyma, áttörve,
- 100 ml jéghideg víz (volt egy videó, ott jégkockát kevertek a krémhez),
- só. 

Elkészítés: 

1. Egy nappal korábban mossuk meg a csicseriborsót. Ezután öntsük fel kétszeres mennyiségű vízzel és másnapig, hagyjuk állni. 

2. Másnap leszűrjük. Egy nagy lábasba tesszük a csicseriborsót, közepes lángon, folyamatos kevergetés mellett 3 percig pirítjuk. Hozzáadjuk a szódabikarbónát is. 

3. Ezután felöntjük vízzel (1,5 literrel) és elkezdjük főzni. Főzés közben hab keletkezik majd a tetején, azt szedjük le. A csicseriborsó fajtájától és frissességétől függően hosszabb vagy rövidebb ideig kell főzni. Addig főzzük, míg teljesen megpuhul a borsó, két ujj között szét lehet nyomni szinte pépes, de nem teljesen. Ha szükséges, főzés közben pótoljuk a vizet. Ha héjdarabkák jönnek fel a víz tetejére, szedjük le. 

4. Leszűrjük. Beletesszük a konyhai robotgépbe. Kezdjük is el rögtön krémesre dolgozni. (Azt olvastam több helyen is az interneten, hogy ha még forrón, melegen törjük össze a csicseriborsót, akkor sokkal krémesebb lesz. Vannak, akik rusztikusabban, darabosabban szeretik a hummuszt, ezért szobahőmérsékletűre hűtve törik össze.) 

Járó motor mellett adjuk hozzá a citromlevet, a tahinipasztát, a fokhagymát és másfél teáskanál sót. Végül lassan csurgassuk hozzá a jéghideg vizet (ahogy a bevezetőben is írtam, láttam több videót, ahol jeget tettek a keverőtálba, hogy ezzel még krémesebb legyen a hummusz). Így kell tehát több percen át krémesre, selymesre, lágyra dolgozni a krémet. Én nem tettem bele ilyen sok tahinit, és nem is tudtam forrón összetörni, ezért nem lett annyira selymes, mint az eredeti, de így is nagyon finom krémes, lágy lett a krémem. Nem volt száraz, hanem finom, könnyű volt. Ha esetleg nem elég krémes, nem elég lány, tegyünk egy kicsivel több vizet hozzá. 

5. Ha nem fogyasztjuk azonnal, akkor tegyük zárható edénybe és tároljuk a hűtőben (de tálalás előtt 30 perccel vegyük ki a hűtőből), ha azonnal fogyasztjuk, akkor 30 perc pihentetés után (letakarva) tálaljuk a bevezetőben leírt módon. Mi most egyszerűen teljes kiőrlésű, kovászos házi kenyérre kenve fogyasztottuk, salátával kísérve. 

2020. január 14., kedd

Vörös lencse fasírt (répával, céklával)

Pénteken ez volt az ebédünk. Húsmentes, tojásmentes, minimális zsiradékkal készült. Vörös lencse fasírt. Pároltam hozzá káposztát és kuszkusz volt mellé, mert már csak arra volt időm.



A recept nagyon egyszerű. 15 dkg vörös lencsét megmostam, edénybe tettem. Ehhez tettem még 15 dkg durvára reszelt gyökérzöldséget (1 kis fej céklát, a többi sárgarépa volt). Együtt megfőztem. Annyi vizet öntöttem hozzá, hogy a végén, mikor megpuhult minden, már ne maradjon rajta víz (ha szükséges, menet közben pótoljuk a vizet). Sóztam, fűszereztem (olaszos fűszerkeverék, BioBerta),. Botmixerrel összetörtem. Nagyon finomra vágott vöröshagymát és néhány gerezd aprított fokhagymát adtam hozzá. Ha kihűlt tettem bele csicseriborsólisztet és egy evőkanál darált lenmagot. Zsemlemorzsát, darált zabpelyhet is keverhetünk bele csicseriborsóliszt helyett (azonban jó tudni, hogy a csicseriborsó és a lenmag nagyon jó tojáshelyettesítő, segít egyben tartani a fasírtot). Annyi liszt kell bele, hogy egy formázható masszát kapjunk. Ne legyen kemény, de sütés során tudjuk majd megfordítani. Bekeverés után hagyjuk kicsit állni, majd kisebb, lapított fasírtokat formázunk.

Egy nagy, felmelegített serpenyőbe pici zsiradékot tettem, majd megsütöttem a fasírtokat. Mindkét oldalát pirosra sütjük és óvatosan fordítsuk. (Nekem első körben, a próbasütésnél kicsit lágy lett a tészta, úgyhogy tettem még a masszába kis csicseriborsólisztet, a többi fasírt kisütése már gond nélkül ment).

Nem csak ebédre jók a zöldségfasírtok (bármiből készülhetnek a babtól a borsón és céklán át a cukkiniig, sütőtökig), de reggelire, szendvicsbe is jó választás lehet. (A háttérben egy kísérleti palacsinta látható, ami édes volt ugyan, de a tésztájába került vörös lencse is. Angol nyelvű oldalakon láttam az ötletet.  )


A szöveg a Facebook oldalamról másolva


2020. január 13., hétfő

Melegszendvics, fűszeres sütőtökös krémmel

Ezt a nagydobosi tökben sült csirkereceptet készítettem el, de maradt a töltelékből bőséggel.

Egy részéből krémleves lett, másik részét botmixerrel krémesre kevertem, fűszereztem (oregánóval, borsikafűvel, borssal, bazsalikommal), apróra vágott hagymát és fokhagymát is tettem bele. Majd fele pizzára került, paradicsomszósz helyett, másik felét kenyérre kentem, tettem rá hagymakarikákat, morzsoltam rá feta sajtot, megszórtam reszelt sajttal. Jó nagy adag káposztás-répás-almás-hagymás salátával ettük.


A pizzaszósz pedig így néz ki pizzán. Korábban hagyományos, liszttel készült pizzaalapra kentem ehhez hasonló szószt. Az így nézett ki a recept pedig itt található a blogon



A mostani sütőtökös pizzaszósz pedig egy gluténmentes, vegán pizzaalapra került: 

Sütőtökben sült csirke

Borbás Marcsi legújabb szakácskönyvében (Magyarország finom. Vadregényes kelet) találtam ezt a receptet. Mivel még van néhány nagydobosi tök itthon és volt egy egész kakas a mélyhűtőben, amit karácsony előtt vágtunk, ezért gondoltam, kipróbálom ezt a receptet.




Hozzávalók: 
- 1 db nagydobosi tök (melyben elfér a hús, a zöldségek és azért a sütőbe is befér),
- 8-10 csirkecomb (nálam most ehelyett egy fiatal kakas volt),
- 4 szál sárgarépa,
- 2 szál fehérrépa (nálam helyette pasztinák),
- 1 nagy fej zeller,
- 4 fej vöröshagyma,
- 5-6 gerezd fokhagyma,
- olaj,
- só,
- bors.

Elkészítés: 

1. A sütőtök kalapját levágjuk. Egy hosszú, éles késsel körbevágtam úgy, hogy a belsejébe is belemenjen a kés. Óvatosan kiemeljük a középső részt. A magos részt levágjuk a kalapról. A tök belsejét is kipucoljuk, azaz a magokat és a hozzá csatlakozó rostokat kiszedjük. Csak a tök húsa marad meg.

2. A csirkecombokat megsózzuk és egy serpenyőben körbepirítjuk.

3. A zöldségeket megtisztítjuk, feldaraboljuk.

4. A tök belsejébe halmozzuk a zöldségeket (én ezeket is sóztam, borsoztam), erre kerül körkörösen az előkészített hús (nálam most nem körkörösen, hiszen nem csak combokat, hanem a kakas minden részét felhasználtam). Meglocsoljuk egy kevés olajjal (zsírral). Visszatesszük a tökre a kalapját. Egy nagy gáztepsire tettem a tököt, azon sütöttem.

5. 220 fokra előmelegített sütőbe toljuk a tököt. 40 perc elteltével visszavesszük 190 fokra. További 2-3 órát sütjük. (Én 170 fokra vettem vissza a hőt.)

6. Akkor van kész, ha a tök és a hús is megpuhult, megsült.

7. Tálaláskor cikkelyekre vágjuk a tököt.

Megjegyzés: nálam a sütés végén szétnyílt, elrepedt egy helyen a tök, így a finom zöldséglé is kifolyt a tepsibe. Innentől kezdve ezzel az ízes zöldséglével időnként meglocsolgattam a húst.

Kuszkuszt és párolt lilakáposztát kínáltam még hozzá.

A nagydobosi tök hatalmas és laktató, így nálunk igen sok maradt. Hogy ne vesszen kárba, felhasználtam más ételekhez. Egy részéből krémlevest főztem, egy részét pogácsatésztába gyúrtam, míg egy harmadik részét pizzaszószba és melegszendvicskrémbe tettem. A következő bejegyzésben ezekről is írok.

2020. január 11., szombat

Jeruzsálemi túrótorta

Hogy én milyen régóta szerettem volna megsütni ezt a tortát! Már vagy 10 éve. A sütemény nagyon finom, könnyű, egyszerűen elkészíthető, elrontani nem lehet. A recept itt található, Eszternél.



Hozzávalók a tésztához: 
- 1 bögre kuszkusz (2,5 dl-es bögrét használtam),
- 2 tojás,
- 5 dkg vaj,
- 1 evőkanál méz,
- forró víz. 

Hozzávalók a töltelékhez: 
- 50 dkg túró (nálam egy kicsit több ment bele, 60 dkg és ez a túró zsíros, fölözetlen kecsketejből készült házi túró volt),
- 1 doboz natúr krémsajt (a recept csak ennyit írt, de a hozzászólásokat átolvastam, ott megbeszélték, hogy egy kis doboz Philadelphia krémsajtot tett bele, tehát olyan 12-13 dkg, nálam házi kecsketejből készült natúr krémsajt),
- 3 evőkanál méz,
- 2 tojás,
- 1 kezeletlen héjú narancs reszelt héja. 

Hozzávalók a tetejére: 
- egy narancs leve,
- nálam egy narancs héja is (kezeletlen héjú),
- méz (ízlés szerint),
- egy kevés darabolt dió, mandula, mogyoró, kinek mi van. Én meg is pirítottam. 

Elkészítés: 

1. A kuszkuszt leöntjük forró vízzel. A recept nem írta, hogy mennyivel. Ha kuszkuszt főzök köretnek, akkor 1:1 arányban szoktam a vízzel keverni, hogy pergős, gurulós legyen, de itt jobb a másfélszeres mennyiség. Több receptet átnéztem, van, ahol azt írják, annyi forró víz menjen a kuszkuszra, amennyi éppen ellepi, van, aki kétszeres mennyiségű vízzel önti fel, van, aki másfélszeres vízzel.

2. A forró vízzel felöntött kuszkuszhoz keverjük a vajat és a mézet. Lefedjük. Mikor kihűlt, akkor belekeverjük a tojásokat. 

3. A túrókrém hozzávalóit is összekeverjük. 

4. Egy körülbelül 18-19 cm-es tortaforma alját kibéleljük sütőpapírral (A recept nem említi, mekkora a forma, de más recepteknél utánaolvastam, és ennyit írtak). A kuszkuszos tészta felét elsimítjuk benne. Erre jön a túrókrém, majd a kuszkusz másik fele. 

5. 200 fokra előmelegített sütőben készre sütjük (40 perc).  

6. Tálaláskor megöntözzük a tortát a sziruppal. A szirup mindenképp kell, mert maga a torta nem édes. Tetejét megszórhatjuk darabolt magvakkal, de ez el is maradhat. (Az egyszerűség kedvéért én nem forraltam fel a narancsos mézet, egyszerűen csak kikevertem és mindenki annyit locsolt a tortára, amennyit szeretett volna). 

2020. január 7., kedd

Céklakrém joghurttal, za'atarral

Karácsonyra kaptam több szakácskönyvet is. Az egyik Yotam Ottolenghi és Sami Tamimi munkája, melynek címe Jeruzsálem. A több ezer éves város sokszínű konyhája. Rengeteg izgalmas recept és történet, gasztronómiai ismeret található a könyvben, biztos mutatok majd még recepteket belőle.

Tegnap elkészítettem ezt a céklakrémet a könyvből. Majdnem minden hozzávaló volt itthon, ami nem volt, azt meg mással helyettesítettem.




Hozzávalók (én ennek a felét készítettem el, mert a céklát csak én szeretem itthon):
- 900 g közepes cékla (sütés, hámozás után),
- 2 gerezd fokhagyma, áttörve,
- 1 kis piros chili, kimagozva, apróra vágva (nálam szárított, őrölt),
- 250 g görög joghurt (nálam ennél kevesebb),
- másfél evőkanál datolyaszirup vagy juharszirup (nekem ilyen nincs itthon, helyette mézet használtam),
- 3 evőkanál olívaolaj, plusz még egy kevés a tálaláshoz (nem használtam olajat),
- 1 evőkanál za'atar (egy szír boltban vásároltuk a fűszerkeveréket, Budapesten),
- só.

Tálaláshoz: 
- 2 újhagyma, vékony szeletekre vágva (nekem ilyen nem volt volt, ezért lilahagymát szeleteltem),
- 15 g pirított mogyoró (nálam több), durvára törve,
- 60 g kecskesajt, morzsolva (nálam házi kecskefeta, amit nyár végén készítettem).

Elkészítés: 

1. A céklát megmossuk. A recept szerint egy tepsire kell sorakoztatni a céklát és 200 fokon puhára sütni (kb. 1 óra), majd hámozni. Én egy fedővel rendelkező kerámiaedényben sütöttem-pároltam puhára (egy pici vizet öntöttem az aljára sütés előtt).

2. A megpuhult, hámozott, nagyobb darabokra vágott céklát, a fokhagymát, a chilit és a joghurtot konyhai robotgépbe tesszük és pürésítjük.

3. Ezután megy bele a datolyaszirup (nálam méz), só, olaj, ha valaki használ olajat, és a za'atar.

4. Tálaláskor a céklakrémet egy lapos tálalóedényre helyezzük, egy kanál hátával szétterítjük, megszórjuk újhagymával, mogyoróval, sajttal és aki szeretné, meglocsolhatja kevés olajjal. Szobahőmérsékleten tálaljuk.

Javaslat a szerzőktől: ha a céklakrém túl folyékony, nem tartja meg az állagát, akkor egy kevés krumplipürével be lehet sűríteni.

A mártogatóst szószként vagy előételként lehet kínálni, kenyérrel vagy egy mezze válogatás részeként.