2013. október 29., kedd

Lisztmentes, mézes kókuszkocka

Szeretjük a kókuszkockát, de ritkán sütök ilyet, mert mindig újabb és újabb sütireceptet "kell" kipróbálnom, másrészt gyakran nem ehetünk süteményt. Azzal, hogy liszt nélkül készítettem, sok szénhidrátot megspóroltam magamnak. Szerintem finom lett. Nem teljesen olyan, mint az eredeti, de nagyon közelít hozzá. A kedvenc kókuszkocka receptemet Dorcsi leírásával ötvözve használtam fel a sütemény elkészítéséhez.




Hozzávalók

a tésztához:

- 4 tojás,
- 10 dkg mandula finomra darálva,
- 10 dkg hajdinaliszt (vagy, ahogy az eredeti recept is írja, kókuszreszelék finomra darálva...régen én is kókuszreszeléket tettem bele, de hajdinaliszttel sokkal jobban ízlik)
- 2-3 evőkanál méz,
- 6 dkg zsír (vagy kókuszolaj),
- 2 kávéskanál sütőpor,

a kakaómázhoz:

- 5 evőkanál kakaópor,
- cukor ízlés szerint,
- 8 evőkanál tej vagy kókusztej (nem mértem le, nálam 2 merőkanál tej),
- 25 dkg vaj,
- 1-2 evőkanál rum,
- 15 dkg kókuszreszelék a forgatáshoz.

Elkészítés:

1. A tojásokat a mézzel jól összekeverjük, majd hozzáadjuk a zsírt vagy kókuszolajat, végül a száraz hozzávalókat is. Jól összedolgozzuk.

2. Sütőpapírral bélelt tepsiben (vagy zsiradékkal kikent, hajdinaliszttel szórt tepsiben), 180-190 fokra előmelegített sütőben készre sütjük (végezzünk tűpróbát, ha nagyon barnul a teteje, vegyük le a hőfokot). Kihűtjük.

3. A kakaómázhoz a kakaóport összekeverjük a cukorral, a tejjel, rummal és takaréklángon feltesszük főni. Amikor éppen forrni kezd, már vegyük is le a tűzről. Ekkor keverjük hozzá a vajat.

4. A kisült tésztát felkockázzuk ízlés szerinti méretűre (én jobban kedvelem az egész kicsi kockákat)), a kockákat egyesével előbb a csokimázba mártjuk, majd kókuszreszelékben meghempergetjük. A csokimázban hagyom egy kicsit állni, mert szeretem, ha jól megszívja magát vele a tészta.

A hagyományos tészta az alábbiak szerint készül (pontos leírását egy másik bejegyzésben olvashatjuk itt a blogon):

- 7 dkg cukor (én mostanában ezt kihagyom)
- 2 tojás,
- 12 dkg vaj vagy 8 dkg zsír,
- 3 evőkanál méz,
- 1,5 dl tej,
- 1 csomag sütőpor (helyette egy kiskanál szódabikarbónát teszek bele),
- 30 dkg liszt,
- egy kiskanál vaníliaesszencia.

Lecsós rakott köles

Finom és gyors ebéd vagy vacsora. A nosalty oldalán találtam a receptet. Ezt variáltam át az itthon lévő alapanyagokhoz igazítva. Bármelyik hozzávalót kihagyhatjuk, újakat tehetünk hozzá. Ami éppen van otthon, azt használjuk.



Hozzávalók: 

- 20 dkg köles,
- maradék lecsó (tettünk el a nyáron lecsót, most megbontottam egy üveggel és az került az ételbe),
- 1 doboz tejföl (175 g),
- 10-15 dkg szalonna vékony csíkokra szeletelve,
- 1 fej lilahagyma vagy vöröshagyma felkarikázva,
- 5-10 dkg reszelt sajt,
- 10 dkg mozzarella vékonyra szeletelve (elmaradhat),
- néhány virsli (elmaradhat).
- só,
- bors,
- 1 tojás felverve (elmaradhat).

Elkészítés:

1. A kölest másfélszeres vízben feltesszük főzni. Sózzuk. Amikor forr, takarékra vesszük a lángot és addig főzzük, míg be nem szívja az összes vizet. Ezután elzárjuk és lefedve 5 percig állni hagyjuk.

2. A lecsót felmelegítjük (ha natúr, üveges lecsót használunk, akkor előbb zsiradékon hagymát pirítunk, majd ráöntjük a lecsót) valamint ízlés szerint fűszerezzük, ízesítjük húsfélékkel, tojással.

3. A kölest egy kisebb tepsiben elsimítjuk. Ráöntjük a lecsót. Erre tesszük a mozzarellaszeleteket, majd a tejfölt. A tejfölre jönnek a hagymakarikák, a szalonnaszeletek és a reszelt sajt.

4. 180 fokra előmelegített sütőben készre sütjük.


Gombás-borsós pite (quiche)

Elfogyott a kenyér, elfelejtettem a kovászt bekeverni, így ki kellett találnom valamit vacsorára. Babette-nél olvastam ezt a jó kis sós pite receptet. Először féltem, a borsó és a gomba illik-e egymáshoz, de tényleg finom lesz a végeredmény. Az eredeti recept szerint vajas leveles tésztát kell használni, én azonban a már megszokott pite tésztámat készítettem el hozzá, teljes kiőrlésű lisztből. A tölteléken is módosítottam egy picit.



Hozzávalók a tésztához:

- 20 dkg liszt,
- 10 dkg vaj vagy zsír,
- 1 tojás,
- só,
- víz, ha szükséges,

 a töltelékhez:

- 20-30 dkg gomba (nálam üveges gomba),
- 2 dkg vaj,
- 1 kis fej vöröshagyma,
- só,
- bors,
- 2,5 dl tejszín,
- 10 dkg fagyasztott borsó,
- 1 tojás,
- egy-két szelet füstölt tarja apróra vágva,
- 5-10 dkg reszelt sajt.

Elkészítés:

1. A tésztát összegyúrjuk és fóliába csomagolva néhány órát pihentetjük a hűtőben.

2. Addig elkészítjük a tölteléket. A vajat megolvasztjuk, majd az apróra vágott vöröshagymát megpároljuk rajta.

3. Hozzáadjuk a gombát, a borsót, fűszerezzük és puhára pároljuk, sütjük.

4. Ha kész, mehet bele a tejszín, a tarja és a reszelt sajt. Én még egy felvert egész tojást is belekevertem, hogy kicsit sűrítsem a tölteléket.

5. A tésztát kinyújtjuk, piteformába nyomkodjuk. Előmelegített sütőben, 180 fokon, kicsit elősütjük a tésztát (addig szoktam sütni, míg a tészta teteje kissé megkeményedik).

6. Ezután ráhalmozzuk a tölteléket. és készre sütjük.

Tejszínes tonhalas tészta (gyors)

Gyorsan kellett ebédet főznöm. Erre a receptre esett a választásom. Biztos, hogy sokszor elkészítem még, mert gyors, nem lehet elrontani és nagyon finom. Akár vacsorára is el tudom képzelni.



Hozzávalók 2 személyre:

- 2-3 evőkanál vaj,
- 1,5 evőkanál liszt,
- 1 dl tej (van, hogy tejet nem is használok, hanem helyette egy 2,5 dl-es zacskó tejszínt),
- bors,
- só,
- szerecsendió
- kb. 1 dl tejszín,
- 2 konzervdoboz tonhal, natúr (én a levét leöntöttem),
- sajt,
- tészta (kettőnknek szárazon mérve 7-7 dkg tészta elég volt),
- petrezselyem.

Elkészítés:

1. Feltesszük a vizet a tésztának. Amikor forr, sózzuk és beleöntjük a tésztát, majd jól megkeverjük. Készre főzzük.

2. Közben a tejet megmelegítjük, egy edényben pedig vajat olvasztunk, majd beleszórjuk a lisztet. Elkeverjük. Ekkor levesszük a tűzről és a meleg tejet fokozatosan hozzákeverjük, de vigyázzunk, ne csomósodjon be a mártás.

3. Mehet vissza a tűzre a mártás, besűrítjük (keverjük folyamatosan, kis lángon dolgozzunk).

4. Ízesítsük sóval, borssal, szerecsendióval és öntsük fel tejszínnel. Ha sűrű, akkor több tejszínt, ha hígabb a mártás, akkor kevesebb tejszínt teszünk bele.

5. Mehet bele a tonhal is (nem kell szétdarabolni, úgyis szétesik a keveréssel). Felforraljuk és elzárjuk a tüzet.

6. Az apróra vágott petrezselymet vagy most szórjuk a mártásba (én így tettem), vagy tálaláskor szórjuk a tészta tetejére.

7. A kifőtt tésztát leszűrjük és a mártással összekeverjük. Lefedjük, 10 percig állni hagyjuk.

8. Tálaláskor reszelt sajtot szórunk a tetejére.


Tipp: lehet tenni bele zsenge párolt zöldborsót és/vagy párolt picike sárgarépakockákat, netán gombát.

Puha sárgarépás keksz

Gergőnek kerestem az interneten puha kekszreceptet. Találtam többet is, végül ez a répás keksz nyerte el a tetszésemet. Tényleg puha, nagyon finom és egészséges nassolni való.




Hozzávalók:

- 20 dkg apróra, finomra reszelt sárgarépa,
- édesítő ízlés szerint (nálam 3,5 dkg kókuszcukor és 4,5 dkg xukor, eredeti recept szerint 20 dkg cukor, de inkább kóstoljuk meg nyersen a tésztát),
- 20-25 dkg liszt (nálam teljes kiőrlésű tönkölyliszt és kevesebb, mert több mag került a tésztába),
- 20 dkg vaj,
- 20 dkg őrölt dió, kókusz, mandula vegyesen,
- 1,5 dl kefír vagy joghurt (nekem volt bontva tejszínem, azt öntöttem bele),
- 1 teáskanál szódabikarbóna,
- 1 teáskanál vaníliaeszencia,
- 1-2 marék mazsola,
- 2 evőkanál lekvár (nálam szilva),
- 2 evőkanál narancslikőr (nálam ez elmaradt),
- 1 teáskanál fahéj (el lehet hagyni),
- a tetejére olvaszthatunk csokit és egy-egy darab dióval díszíthetjük (nálam ez elmaradt).

Elkészítés:

1. A vajat habosra keverjük a cukorral, majd minden hozzávalót belekeverünk.

2. A recept szerint egy ragacsos, de formázható masszát kell kapnunk. Azt javasolja a receptíró, hogy, ha túl folyékony a massza, tegyünk hozzá kevés darált mandulát, végszükség esetén lisztet. Én spóroltam a szénhidráttal, így nem tettem hozzá semmit, egyszerűen nem a kezemmel formáztam meg a diónyi gömböket, hanem egy kiskanál segítségével tettem a halmokat a sütőpapírral bélelt tepsire. Arra azért vigyázni kell, hogy tényleg ne legyen túl híg vagy ragacsos a tészta állaga, mert akkor szinte laposra terül a keksz és nagyon törékeny marad még kihűlt állapotban is (tapasztalatból írom, nekem az első adag ilyen lett).

3. Tehát, a diónyi gömböket jó távol helyezzük el a tepsin, mert sülés közben el fog lapulni a keksz. 190 fokon addig sütjük a kekszeket, míg a szélük kicsit barnulni kezd. Hamar megsülnek, ezért figyelgessük.

4. Vagy a tepsin hagyjuk hűlni a kekszeket vagy nagyon óvatosan, villa vagy lapát segítségével szedjük le azokat onnan, mert melegen még törékenyek lehetnek.

5. A kekszek tetejét bevonhatjuk csokival és díszíthetjük dióval.

2013. október 15., kedd

Lisztmentes mandulás csók- szénhidrátszegény, paleo

Egyszerű, gyors, a maradék tojásfehérjét pedig nem kell kidobnunk, hanem egy finom, szénhidrátszegény tea mellé való kekszet készíthetünk belőle.

Hozzávalók:
- 2 tojásfehérje,
- 10 dkg mandula őrölve,
- kevés édesítő (nálam most 3 kiskanál kókuszcukor),
- egy kevés vaníliaesszencia.

Elkészítés:

1. A tojásfehérjét kemény habbá verjük, félidőben hozzáadjuk a cukrot és a vaníliaesszenciát is.

2. Az őrölt mandulát hozzászitáljuk és gyors, de határozott mozdulatokkal összekeverjük a habbal. Vigyázzunk, minél kevésbé törjön a hab.

3. Sütőpapírral bélelt tepsire kiskanállal halmokat teszünk egymástól kissé távolabb és 170-180 fokos sütőben készre sütjük a süteményt. Akkor jó, ha az alja kezd színesedni ,de nem lesz nagyon barna, a teteje pedig éppen csak kezd színt kapni.



2013. október 8., kedd

Almás krémes

Még a nyáron sütöttem ezt a süteményt, amikor vendégek jöttek hozzánk. Yasmine receptjét vettem kölcsön, de én a tetejére nem porcukrot szórtam, hanem csokimázzal vontam be (szerintem sokkal finomabb lett tőle a süti). Másrészt, attól félve, hogy nem puhul meg a sütemény, kentem a lapokra egy kis házi sárgabarack lekvárt is, de ez nem lett volna szükséges, mert így meg kissé túlpuhult a sütemény. Ettől függetlenül szerintem nagyon finom, puha, krémes sütemény. 

Hozzávalók: 

Tésztához:
- 50 dkg liszt,
- 20 dkg vaj vagy 15 dkg zsír, 
- 15 dkg porcukor (nálam kevesebb), 
- 1 csomag sütőpor,
- vaníliaesszencia (vagy egy csomag vaníliás cukor), 
- 2 tojás sárgája, 
- kb. 2 evőkanál tejföl. 

Almás töltelékhez: 
- 1,5 kg alma,
- 10 dkg porcukor (nálam kevesebb),
- fahéj ízlés szerint (nálam egy teáskanál). 

A vaníliakrémhez: 
- 2 egész tojás, 
- 3,5 dl tej,
- 2 evőkanál cukor,
- 2 evőkanál liszt, 
- vaníliaesszencia vagy egy csomag vaníliás cukor, 
- 15 dkg vaj, 
- 15 dkg porcukor (nálam kevesebb). 

1. A tészta hozzávalóiból gyorsan rugalmas tésztát gyúrunk és folpackba csomagolva néhány órát pihentetjük a hűtőben. (Célszerű először a száraz hozzávalókat összekeverni, majd a vajjal elmorzsolni és utána a többi hozzávalót hozzáadni. Tejfölből annyit, amennyivel megfelelő állagú tésztát kapunk.)

2. Az almát meghámozzuk, lereszeljük és ízlés szerinti cukorral, fahéjjal megpároljuk. Ha sok leve lenne és nem tudjuk elfőzni, akkor a levet leöntjük róla. 

3. A vaníliás krémhez a tojásokat elkeverjük a vaníliaesszenciával vagy a vaníliás cukorral, kevés porcukorral, liszttel, végül a tejet is hozzáöntjük. Ügyeljünk, ne legyen csomós. Kis lángon sűrűre főzzük. Kihűtjük.

4. A tésztából három gombócot készítünk, kinyújtjuk és 180 fokon, gáztepsi hátulján kisütjük (27X38 cm). Egy lap kb. 10-15 perc alatt sül meg, de ez sütőfüggő. Vigyázzunk, ne süssük túl, maradjon halvány színű a tészta. 

5. A vajat a maradék porcukorral habosra keverjük és a kihűlt vaníliás péphez adjuk. Kihabosítjuk. 

6. Amikor minden krém, tészta kihűlt, összeállítjuk a süteményt: alulra lap, rá az almatöltelék, lap, vaníliakrém, végül lap következik. Lenyomkodjuk, esetleg kis nehezéket is tehetünk a tetejére. Másnapig hűtőben tároljuk. Tetejét megszórhatjuk porcukorral vagy bevonhatjuk csokimázzal.