2012. május 28., hétfő

Kávétorta

Ismét egy születésnapi torta, ami ezúttal Rockernek készült. A receptet Lúdanyónál találtam, de néhány helyen módosítottam az arányokon, valamint a tésztáját is átvariáltam egy kicsit, hogy mutatósabb, magasabb és még könnyebb legyen a torta.



A sárga piskótát a mákos citromtortánál  leírtak szerint készítettem, Tortaimádó  receptje szerint. A kakaós piskótát KataKonyha receptje alapján sütöttem, némi módosítással.

Hozzávalók a kakaós piskótához: 5 tojás, 4-5 evőkanál xukor zero, 1 evőkanál meleg víz, 1 teáskanál házi vaníliaaroma, 10 dkg fehér tönkölyliszt, 3,5 dkg kakaópor, egy kiskanál Alnatura sütőpor.

Egy tálban az 5 tojássárgáját jó habosra kikeverjük 3 kanál xukorral, majd menet közben beletesszük a vizet és a vaníliaaromát is. Egy másik edényben az 5 tojásfehérjét felverjük a maradék xukorral, végül a habosra kevert tojássárgáját hozzáöntjük a keményre vert fehérjéhez és keverőgéppel összevegyítjük. Egy harmadik edényben a lisztet, a kakaóport és a sütőport összekeverjük, majd apránként hozzászitáljuk a tojáshoz.

A tortaforma aljába sütőpapírt teszünk, beleöntjük a masszát és 180 fokos sütőben készre sütjük.

Hozzávalók a krémhez: 45 dkg házi krémsajt, 5 dl tejszín, ízlés szerint xukor (körülbelül 4-5 evőkanálnyi), 2 kiskanál vaníliaaroma, rum, kávé (eredetileg 1-2 teáskanálnyi instant kávé kellett volna bele, de nálunk ilyen nincs itthon, így daráltam kávét és abból főztem egy jó erős adagot).

A krémsajtot összekeverjük a xukorral, a rummal, a vaníliaaromával és a kávéval, végül belekeverjük a tejszínt is. Addig keverjük géppel, amíg kemény, krémszerű nem lesz az egész. Ha nem elég kávés a krém, tehetünk még hozzá menet közben némi kávét.

Kávészirup: rum, lefőzött kávé (vagy 2 tk. instant kávé), egy evőkanál xukor.


A torta összeállítása: a sárga és a kakaós piskótát félbe vágjuk. Az alsó lapot meglocsoljuk a kávésziruppal, krémet kenünk rá és rátesszük a következő lapot. A többi lappal ugyanígy járunk el. Bekenjük a tetejét és az oldalát is krémmel, díszítjük reszelt étcsokival, kakaóval, kávészemekkel. Egy napot hűtőben állni hagyjuk, hogy az ízek összeérjenek.


Szalonnás rukkolasaláta

Az idén rukkolát is vetettünk, ami már szépen megnőtt, így itt volt az ideje, hogy megkóstoljuk. Eddig kétszer ettem rukkolát életemben (Rocker még soha): először, amikor egy ételfutár cégtől rendeltem pizzát még sok évvel ezelőtt (azóta ilyet már nem teszek), és a pizza tetejére többek között rukkola is került, nagyon nem ízlett, másodszor, egy étteremben kóstoltam, akkor már tetszett. A recepthez az ötletet itt találtam: NoSalty .





Hozzávalók: egy jó nagy adag rukkola, kb. 15 dkg szalonna, 1 nagy fej lilahagyma vagy vöröshagyma vagy újhagyma (vegyesen került most bele), 2-3 gerezd fokhagyma, 1 kisebb ág rozmaring, balzsamecet, olívaolaj, aszalt paradicsom.

A szalonnát apró kockákra vágjuk és olívaolajon kisütjük, majd mehet bele az apróra vágott hagyma. Kicsit fonnyasztjuk, utána a fokhagymát és az apróra vágott rozmaringot is beletesszük. Ezzel is pároljuk egy-két percig. Lezárjuk a tüzet, öntünk rá balzsamecetet (körülbelül 2-3 evőkanálnyit) beletesszük a rukkolát és összekeverjük. Ha egy kicsit összeesik a saláta, átöntjük egy salátástálba és keverünk hozzá aszalt paradicsomot is.
Hagymás-aszalt paradicsomos-paprikás rántottával és házi kenyérrel ettük. Nagyon finom kis vacsora volt. 

Spenótos gnocchi (nudli)

Sok spenót termett a kertben, lefagyasztani nem volt szívem, így egy spenótos főételt néztem ki hétvégére. A főzeléket nagyon szeretjük, de kicsit untuk már, ezért gondoltam, kipróbálunk valami újat. Stahl Judit oldalán találtam egy nekem való receptet. Kicsit módosítottam a hozzávalókon, de így is nagyon finom lett.


Hozzávalók: 45 dkg friss spenót, 25 dkg túró, kb. 5 dkg parmezán reszelve, 1 tojássárgája, kb. 15 dkg fehér tönkölyliszt (plusz a nudlik kisodrásához), só, bors, szerecsendió, 2,5 dl tejszín, 4 gerezd fokhagyma, kb. 10-15 dkg sajt a tetejére (eredetileg juhsajtot írt a recept, de nekem csak sima trappista volt itthon), vaj.

A spenótot megmossuk, puhára főzzük, ha kész, leszűrjük és vágódeszkán nagyon apróra vágjuk (mintha főzeléket készítenénk). Ha kicsit hűlt, beletesszük a tojássárgáját, a lisztet, sót, borsot, szerecsendiót, a reszelt parmezánt, és a túrót. Összegyúrjuk. Nekem elég lágy lett a tészta, így amikor a nudlikat sodortam, mindig tettem hozzá egy kis lisztet (nem sokat, mert az étel szénhidráttartalmát nem akartam tovább növelni, de a nagyon lisztes ízt és a kemény állagot is el akartam kerülni).

Miközben készítjük a nudlikat, vizet forralunk. Ha felforrt, sót teszünk bele, majd a nudlik egyharmadát kifőzzük benne. Ha feljönnek a nudlik a víz tetejére, még hagyjuk kicsit (néhány percet) főni, végül szűrőlapáttal kiszedjük egy kivajazott tepsibe és mehet bele a következő adag tészta.

A kész nudlira fokhagymás tejszínt öntünk, melyhez 4 gerezd reszelt fokhagymát, tejszínt és egy kis sót keverünk össze. Ráöntjük a nudlikra, a tetejét befedjük sajttal és előmelegített sütőben pirosra sütjük (kb. 20- 30 perc, 190 fokon).

Kókuszos túrógolyó

Gyors, könnyű, elronthatatlan, szénhidrátszegény, lisztmentes, gluténmentes, tojásmentes, fehérjedús desszert, mely akár tízóraira, uzsonnára is megállja a helyét. Akát gyerekek is könnyen elkészíthetik.










Hozzávalók: 
- 25 dkg túró,
- kb. 3-8 dkg kókuszreszelék vagy annyi, amennyitől a kívánt állagot elérjük (a túró nedvességtartalma és ízlés kérdése),
- ha túl sűrű, tömény lett, lazítsuk krémsajttal, tejföllel a masszát,
- egy kezeletlen citrom reszelt héja (elhagyható, mostanában nem teszek bele),
- vanília/vaníliaőrlemény/vaníliaesszencia,
- porcukor ízlés szerint,
- ha van időm, hártyájától megtisztított mandulát is készítek és azt teszem a golyók közepébe (lásd lent).

Elkészítés: 

1. A túrót összetörjük villával (vagy botmixerrel krémesre keverjük), nekem ez utóbbi tetszik jobban (mióta kecsketúróból készítem, azóta nem szükséges krémesre kevernem, mert lágyabb a kecsketúró a tehéntúrónál), majd hozzákeverjük a porcukrot, a citrom reszelt héját, a vaníliát és a kókuszreszeléket. Érdemes először kevesebb kókuszreszeléket önteni hozzá, hogy lássuk, mennyit igényel a túró. Ne legyen túl száraz, fojtós a massza. Ha mégis több ment bele, mint kellett volna, krémsajttal, tejföllel lehet korrigálni. Ha meg túl lágy, akkor tegyünk bele több kókuszreszeléket.

2. Ezután kis golyókat formázunk, közepébe 1-1 darab, a hártyától megtisztított mandulát nyomunk, ha szeretnénk, és mindegyiket belehempergettem kókuszreszelékbe.

3. Aki szeretné, olvasztott étcsokiba is márthatja vagy az egész golyót vagy csak a tetejét.

Tipp: a mandulát úgy tisztítom meg a hártyájától, hogy forrásban lévő vízbe dobom a megpucolt mandulaszemeket, néhány perc után elzárom a tüzet, leszűröm, majd könnyedén eltávolítom a hártyát. Kiterítve megszárítom.

2012. május 22., kedd

Mákos citromtorta


A hétvégén mákos citromtortát sütöttem anyunak a születésnapjára. Meglepően finomra és nagyra sikeredett a torta. Az ötletet Tortaimádó oldaláról vettem.

Hozzávalók a mákos piskótához: 5 tojás, 8 dkg xukor, 3 dkg liszt, 1 kiskanál sütőpor, 9 dkg mák, 1 citrom reszelt héja.

A xukor egyik felével a tojásfehérjét keményre, a másik felével a sárgáját habosra verjük, majd a jól kihabosított tojássárgáját a citromhéjjal együtt belekeverjük a tojásfehérjébe és géppel összekeverjük. A darált mákot a liszttel és a sütőporral elvegyítjük, apránként a tojásos keverékbe szitáljük és lazán összekeverjük, vigyázva, hogy a hab ne törjön össze. Előmelegített, 180 fokos sütőben körülbelül 20 percig sütjük.

Hozzávalók a sárga piskótához: 4 tojás, 6 dkg xukor, 6 dkg liszt. A tészta készítésének menete megegyezik a mákos piskóta készítésével.

Hozzávalók a krémhez: 5 dl habtejszín, 3 citrom leve és héja, egy 450 grammos tejföl lecsöpögtetve (házi mascarpone), 15 dkg vaj, ízlés szerinti xukor, másfél evőkanál étkezési zselatin.

Egyéb hozzávaló: 1 citrom leve és héja, lekvár.
A puha vajat összekeverjük a xukorral, majd hozzátesszük a házi mascarponét és a citromok reszelt héját és levét. A tejszínt keményre verjük. A zselatint kevés vízben felfőzzük és amikor hűlt egy kicsit, belekeverjük a vajas-mascarponés krémbe. Végezetül az egészhez óvatosan hozzákeverjük a felvert tejszínt is.

A lapokat elvágjuk (a sárga lapot most egyben hagytam), mindegyiket meglocsoljuk egy kis citromhéjjal elkevert citromlével és megkenjük valamilyen lekvárral (sárgabaracklekvárt használtam). A lapokat megtöltjük a krémmel, de hagyunk a tetejére és az oldalára is egy kis krémet. Egy éjszakát pihentetjük a tortát, hogy az ízek jól összeérjenek.



Másnap díszítjük citrommal és citromfű levelével.


Lecsós csirkemell bulgurral

Ismét egy gyors, de annál finomabb ebéd következik.

Hozzávalók: csirkemell, paprika, paradicsom, hagyma, só, fűszerpaprika, zsír vagy olaj, bulgur.

Egy nagy edényben a csirkemellet csíkokra vágjuk, zsíron megpirítjuk, hogy színt kapjon, majd kiszedjük az edényből. Az apróra vágott hagymát megfonnyasztjuk azon a zsíron, amin a csirke sült (ki lehet pótolni a zsírt, ha kevésnek látjuk). Ezután mehet bele a paprika, kicsit fonnyasztjuk, majd ízesítjük a fűszerpaprikával, sóval, végül hozzátesszük az apróra vágott paradicsomot is. Amikor már minden hozzávaló majdnem megfőtt, akkor visszatesszük a csirkecsíkokat és együtt sütjük pár percig, ügyelve arra, hogy szaftos maradjon az étel. Tálalhatjuk rizzsel is, de mi most bulgurt főztünk hozzá.

Mákos túrógombóc

A borsóleveshez valami gyors, könnyű második fogást kellett kitalálnom. Sok munka van már ilyenkor a kertben, így hétköznaponként kevés idő marad a főzésre. Kicsit egyszerűsítettem a megszokott túrógombóc receptet, hogy ezzel is időt nyerjek. Az ötletet Macikonyhától vettem.

Hozzávalók (nálam): 50 dkg túró, 8 dkg darált zabpehely, 3 tojás, csipet só, mák, xukor, szilvalekvár.

A túrót összekevertem a darált zabpehellyel, a 3 egész tojással, kis sóval, xukorral és kicsit hagytam állni. Vizet tettem fel forrni, közben elkezdtem a gombócokat megformázni. Amikor felforrt a víz, beletettem a túrógombócokat és addig főztem, míg mind fel nem jött a víz tetejére. Ekkor leszűrtem és egyesével xukorral darált mákba forgattam a gombócokat. Akinek nem kell a napi elfogyasztott szénhidrátot számolnia, folyékonyabb szilvalekvárral eheti, én csak úgy magában fogyasztottam.

Mák helyett gyakran forgatom darált mandulába is a gombócokat.

Amikor nem számolom annyira szigorúan a szénhidrátot és időm is több van, akkor úgy készítem a túrógombócot, hogy 50 dkg túróhoz teszek körülbelül 10 dkg búzadarát, csipet sót és 3 tojás sárgáját. Állni hagyom egy-két órát, majd felverem a tojásfehérjét és óvatosan hozzákeverem a túrómasszához. Kisebb gombócokat formálok és forró vízben megfőzöm. Ha kész pirított zsemlemorzsába forgatom és xukorral édesített fahéjas tejföllel kínálom.

Borsóleves

Már lehet szedni a borsót a kertben. Idén először borsólevest főztem a friss, zsenge zöldborsóból. Nagyon szeretjük a kertből, frissen szedett borsót levesnek vagy borsópörköltnek elkészítve. Mivel most még csak egy kisebb adagot tudtunk szedni, levest főztem belőle.

Egy nagyobb répát apró csíkokra, egy kisebb fehérrépát négyfelé vágtam és feltettem főni egy kis lestyánnal, egy TV paprikával, egy kis sóval és xukorral. Amikor már majdnem megpuhult a répa, beletettem a zsenge zöldborsót és készre főztem. Nagyon hamar megpuhult. Ekkor elkészítettem a rántást. Olajon megfuttattam az apróra vágott petrezselymet, utána tettem rá egy evőkanál fehér tönkölylisztet és egy kiskanál pirospaprikát. Kevés vízzel higítottam, majd a levesből mertem pár evőkanálnyit a rántásba. Jól összekevertem és visszaöntöttem az egészet a levesbe. Egy kicsit forraltam és kész is lett a finom leves.

21. heti menü

Május 21., hétfő: a tegnapi ünneplésből maradt tyúkhúsleves, sütemény, tortaszeletek

Május 22., kedd: borsóleves, mákos túrógombóc szilvalekvárral

Május 23.-24., szerda, csütörtök: lecsós csirkemell bulgurral

Május 25., péntek: sóskafőzelék

Május 26.-27., szombat, vasárnap: spenótos gnocchi

2012. május 15., kedd

Mazsolás-mandulás rizses csirke

A holnapi és a csütörtöki ebéd egy különleges csirkés egytál lesz. A receptet Kicsi Vúnál találtam. Néhány helyen módosítottam a hozzávalók tekintetében, de így is nagyon finom lett a végeredmény. A receptet leírása itt megtalálható, perzsa rizses csirke néven.




Ahol módosítottam: aszalt vörösáfonya helyett mazsolát, egy narancs héja és leve helyett kettőt tettem a fél kg csirkéhez. Mivel nem eszünk fehérrizst, barnarizzsel főztem, így viszont tovább tartott a főzési idő. A perzsa hagymából pedig kihagytam a római köményt, mert azt nem szeretjük.

Hozzávalók: csirkemell (nálam fél kg), só, bors, 4 újhagyma, szárával együtt, 2 narancs leve és héja, olívaolaj, 25 dkg barnarizs, 10 dkg mandula aprítva, 1 dl fehérbor, 2-3 marék mazsola.

A csirkemellet megmostam, csíkokra vágtam, sóztam, borsoztam, majd olívaolajon addig sütöttem, míg kis színt nem kapott. Ekkor kiszedtem az edényből a húst és az apróra vágott hagymát kezdtem el párolni benne. Amikor összeesett a hagyma, hozzáadtam a rizst, kevertem rajta párat, majd beletettem a megsütött csirkecsíkokat, az előzőleg szárazon megpirított, aprított mandula kétharmadát, a narancshéjat, a mazsolát és az egészet felöntöttem a két narancs levével, borral és 5-6 dl vízzel. Sóztam és lefedtem az edényt. Addig főzzük, míg a rizs meg nem puhul.

A perzsa hagyma hozzávalói: 4 fej hagyma, 5 dkg vaj, só, fél kiskanál őrölt gyömbér, fél kiskanál őrölt fahéj, mandula.

A hagymát felkarikáztam, megsóztam és vajon, lassú tűzön addig pároltam, míg arany színt nem kapott. Ekkor elzártam a gázt, részórtam a fűszereket és a mandulát. Összekevertem. A rizses csirkével tálaljuk.

Csirkecsíkok joghurtos öntettel, chapatival

Untuk már a megszokott, szendvicses vacsoránkat, így gondoltam, kicsit újítok. Csíkokra vágott csirkemellet sütöttem, hozzá chapatit és joghurtos-tejfölös öntetet készítettem, mindezt zöldségekkel tálaltam.

Hozzávalók: filézett csirkemell, 2 gerezd fokhagyma, só, bors, kevés grillfűszer-keverék, olaj, liszt, kevés vaj, 1 kis doboz natúr joghurt, néhány evőkanál tejföl, zöldségek (saláta, uborka, paprika, paradicsom, hagyma stb.).

A csirkemellet vékony csíkokra vágtam, 2 gerezd fokhagymát ráreszeltem, sóztam, borsoztam és az egészet összekevertem. Egy serpenyőben olívaolajat hevítettem, beletettem a fűszeres csirkemellet és időnként kevergetve megsütöttem. Amikor elkészült, letakartam.

A chapatihoz körülbelül 2 dl fehér tönkölylisztet összekevertem sóval és annyi forró vízzel, hogy közepes keménységű tésztát kapjak. Állni hagytam legalább fél órát, majd teniszlabda méretű golyókat formáltam a tésztából és vékony, körülbelül 10 cm átmérőjű, kör alakú lepényeket nyújtottam belőlük . Egy serpenyőt felhevítettem (olaj nem kell bele) és kettesével, a chapatik mindkét oldalát sütöttem addig, amíg színt nem kaptak és a víz jó része el nem párolog belőlük. Ezután egyesével még nyílt láng fölé tettem mindegyik chapatit, ahol folyamatosan forgatva addig sütöttem, amíg fel nem fúvódtak. (Vigyázat, nagyon forró tud lenni!) Ezután vajjal vékonyan bekentem mindkét oldalát és rácsra tettem. Mivel nem találtam elég sósnak a chapatit, vajazás után mindkét oldalát még megszórtam egy kis sóval.

Az öntethez összekevertem a joghurot a tejföllel, egy apróra vágott újhagyma szárával, sóval és egy gerezd fokhagymával.

Mindent szépen tálra rendeztem és karikára vágott uborkával, újhagymával, csíkokra vágott paprikával, valamint a kertben szedett salátával kínáltam.

Sajnos fotót nem tudtam készíteni, mert egyből nekiestünk a vacsorának és semmi nem maradt belőle.

2012. május 14., hétfő

Spenótfőzelék

Mindketten nagyon szeretjük a spenótot. De nem ám akármilyen spenótot: kizárólag a kertünkben termett változatot. Ennek valahogy más az íze, mint a boltinak. Pontosabban van íze. Általában főzeléket készítek a levelekből, de próbáltam már (sikerrel) a spenótos quiche-t és a spenótos halat is.


Hétfőre és keddre spenótfőzeléket készítettem ebédre. A spenótleveleket leszedtem, megmostam és vízben megfőztem. Leszűrtem a leveleket, majd deszkán összeaprítottam (nagyon apróra). Olajon lereszelt fokhagymát futtattam (legalább négy gerezdet, mert jó fokhagymásan szeretem a spenótot), erre ment a spenót, majd felöntöttem tejjel. Tettem bele egy kevés sót és majorannát. Amikor felforrt, behabartam lisztes tejjel. Még egyet forraltam rajta és kész a finom, friss spenótfőzelék. Lehet hozzá főzni tojást vagy túrófasírtot sütni, de én általában csak úgy, magában szeretem.

20. heti menü

Május 14-15., hétfő, kedd: spenótfőzelék

Május 16-17., szerda, csütörtök: Mazsolás-mandulás rizses csirke

Május 18-19., péntek, szombat: lencsesaláta

Május 20., vasárnap: születésnap anyuéknál.

2012. május 12., szombat

Rétes

Tegnapról maradt karfiolleves, ehhez sütöttem ma túrós és káposztás rétest. Sajnos a tésztáját nem én készítettem, mert ahhoz még bátorságot kell gyűjtenem, hogy ezt is én magam gyúrjam. Maradt hát a bolti tészta. Így is finom volt.



Hozzávalók egy rúd káposztás réteshez: 70 dkg káposzta, olaj, só, bors, a tészta kenéséhez zsír.

A káposztát legyalultam, jól besóztam és állni hagytam, míg levet engedett. Olajat hevítettem, beletettem a levétől kinyomkodott káposztát, borsoztam és megpároltam. Mivel jó borsosan szeretem a párolt káposztát, ezért a végén is tettem bele pár csipet borsot.

Hozzávalók egy rúd túrós töltelékhez: 25 dkg túró, 3 evőkanál xukor zero, egy rúd vanília kikapart belseje, egy citrom reszelt héja, 1 tojás, egy evőkanál búzadara, csipet só, ízlés szerint mazsola/meggy, a tészta kenéséhez zsír.

A túrót összetörtem, hozzáadtam a cukrot, a vaníliát, a citromhéjat, a sót, a búzadarát, a tojást és a végén a mazsolát. Az egészet jól összekevertem.

Egy rúdhoz 3 réteslapot használtam fel. Két evőkanálnyi zsírt megolvasztottam. Az első lapot konyharuhára terítettem, jól megkentem a zsírral. Rátettem a következő lapot és ezt is megkentem, majd a harmadik lappal ugyaníg jártam el. Erre tettem a káposztás tölteléket, felcsavartam a tésztát és egy kizsírozott tepsibe tettem. A túrós rétest ugyanígy készítettem el. A rétesek tetejére is kentem jó vastagon a zsírból és 220 fokos sütőben sütöttem körülbelül 30 percig, amíg szép színe nem lett.

Ketten majdnem megettük az egészet. Ennyi maradt belőle:



Vasárnap is sütöttem két rúddal és most sikerült lefotózni egyben is a réteseket:


2012. május 11., péntek

Tojáskrém

Ritkán készítek tojáskrémet, egy évben egyszer-kétszer. Mivel nagyon sok házi tojást kaptam otthonról, a boltban vett tojás nem fogyott. Mielőtt megromlott volna, készítettem vacsorára egy kis tojáskrémet. Megsütöttem hozzá a szokásos kenyerünket, jó ropogós héjjal, valamint a kertünkben termett újhagymával és retekkel kínáltam.


Hozzávalók: 8-10 tojás, majonéz (ha lehet házi, de mivel én most nem ehetek nyers tojást, ezért kénytelen vagyok boltival beérni), 2 újhagyma, mustár, tejföl, só, bors.

A tojásokat keményre főzöm, majd kicsit hagyom hűlni. Közben felaprítom az újhagymát a zöld szárával együtt, összekeverem körülbelül 4 evőkanál majonézzel, 3-4 evőkanál tejföllel és ízlés szerinti mustárral. Sózom, borsozom. A tojások sárgáját beletöröm ebbe a majonézes krémbe, a fehérjét pedig apró darabokra vágom. Az egészet összekeverem, ízesítem és teszek még bele tejfölt, ha túl sűrű. Egy darab sajt is árválkodott a hűtőben, azt is belekockáztam a tojáskrémbe. Hűtőbe teszem a krémet és hagyom állni néhány órát. Kenyérre kenve, zöldségekkel tálalom.

2012. május 10., csütörtök

Karfiolleves

Hozzávalók: 2 kisebb fej karfiol, egy nagy répa, petrezselyem, lestyán, fűszerpaprika, liszt, olaj, só.

A karfiolt rózsáira szedtem, megmostam, majd egy nagy edénybe tettem. A répát rövid, vékony csíkokra vágtam és szintén az edénybe tettem. Felöntöttem vízzel, került bele egy hosszú szál lestyán, megsóztam és elkezdtem főzni. Amikor minden megpuhult mehet bele a rántás, melyhez egy kevés olajat melegítünk, arra teszünk egy evőkanálnyi lisztet és zsemleszínűre pirítjuk. Erre dobjuk az apróra vágott petrezselymet. Ezt is megfuttatjuk, majd 2 kiskanál fűszerpaprikával színezzük-ízesítjük. Berántjuk vele a levest és egy kicsit forralunk a levesen. Tálaláskor tejfölt adhatunk hozzá.

19. heti menü

Május 7.-8., hétfő, kedd: sült karaj, spenótos-petrezselymes quinoa

Május 9.-10., szerda, csütörtök: paprikás krumpli bográcsban főzve, salátával

Május 11., péntek: karfiolleves, zöldfűszeres-túrós spagetti

Május 12., szombat: karfiolleves, káposztás és túrós rétes


Május 13., vasárnap: Olasz paradicsomleves, káposztás és túrós rétes

Paprikás krumli bográcsban

Kedden, munka után gondoltunk egy nagyot és kettesben nekiláttunk egy jó kis paprikás krumpli elkészítésének. Gyorsan kész lett és milyen finom lett!

Hozzávalók 4-5 személy részére: 1,7 kg krumpli, szalonna ízlés szerint, kevés csípős paprikás szalámi, vöröshagyma (mi jó sok, a kertből frissen szedett újhagymát tettünk bele, körülbelül 10 darabot, a zöld szárával együtt), egy evőkanál fűszerpaprika, só, víz, 1-2 TV paprika, zsír.

Egy bő evőkanálnyi zsírban elkezdtük a szalonnát kiolvasztani (eléggé húsos szalonnánk volt otthon, ezért muszáj volt egy kis zsírt is tenni a bogrács aljába), majd, amikor már majdnem elkészült, beletettük az apróra vágott hagymát. Ha ez is megpárolódott, akkor ment bele az apróra vágott paprikás szalámi, a fűszerpaprika, majd a csónakokra vágott krumpli. Jól összeforgattuk és visszatettük a tűz fölé a bográcsot. Annyi vízzel öntöttük fel, amennyi majdnem ellepi. Dobtunk bele összevágott TV paprikát és, ha lett volna otthon finom házi paradicsom, akkor azt is tettünk volna bele. Amikor a krumpli megpuhult és a leve is nagyjából elfőtt (rövid lével szeretjük), levettük a bográcsot a tűzről.

Spenótos-petrezselymes quinoa

Köretnek készítettem a sült tarjához a spenótos quinoa-t. Ez volt az első alkalom, hogy quinoat főztem, de nagyon meg voltam elégedve az ízével, így a későbbiekben még kísérletezni fogok vele. A recepthez az ötletet Vegavarázstól vettem.

Hozzávalók 4 főre: 25 dkg quinoa, egy nagy marék friss, kertben szedett spenót, egy kis friss petrezselyem, só, olaj, kiskanál Vega-mix.

A quinoat néhány percig megfuttattam az olajon, majd felöntöttem vízzel (körülbelül kétszeres mennyiségű vízzel kell főzni a quinoat). Beletettem az előzőleg apró darabokra vágott spenótot, egy kiskanálnyi Vega-mixet és egy kis sót. Addig főztem, amíg a quinoa szemek átlátszóak és puhák nem lettek. Ekkor belekevertem az apróra vágott friss petrezselymet, elzártam a gázt, letakartam az edényt és állni hagytam egy kicsit.