2017. január 31., kedd

Padlizsánfasírt paradicsomszószos tésztával

Egy gyors ebéd készült holnapra, az itthon fellelhető alapanyagokból. A padlizsánt még nyáron szedtem a kertben, akkor héjában megsütöttem, majd meghámoztam és mélyhűtőbe tettem. (A bejegyzés óta már sokszor készítettem ezt az ételt, télen és nyáron is.)




Hozzávalók a padlizsánfasírthoz:
- 30-50 dkg padlizsán,
- 3-4 gerezd fokhagyma, aprítva vagy reszelve,
- van, hogy teszek hozzá előzőleg megpárolt vöröshagymát is,
- zsemlemorzsa,
- van, hogy kerül bele csicseriborsóliszt is (ez segít, hogy még jobban egyben maradjon a massza, hisz tojás nincs a zöldséggolyóban),
- aki ehet, tehet bele egy tojást is, így hagyományosan, bő zsiradékban is süthető,
- néhány dkg reszelt sajt,
- só,
- bors,
- zsiradék a sütéshez.

Hozzávalók a paradicsomszószhoz:
- 1 fej vöröshagyma, aprítva,
- 3 gerezd fokhagyma, aprítva,
- sűrű, házi paradicsomlé,
- só,
- bors,
- zsiradék a hagyma párolásához,
- fűszerek tetszés szerint: oregánó, kakukkfű, borsikafű, néhány szem borókabogyó, bazsalikom stb.

Tészta: házi vagy készen vásárolt.

Elkészítés:

1. Nekem nem volt sok dolgom a padlizsánnal, mert én azt nyáron tettem el a mélyhűtőbe előkészítve. Ha friss padlizsánból készítjük, akkor a padlizsánt előbb 180 fokos sütőben vagy a tűzhely tetején addig sütjük, míg a héja megpörkölődik, a húsa pedig megpuhul. Ezután meghámozzuk, kicsit hűtjük, majd folytatjuk tovább úgy, ahogy a 2. pont írja.

2. Villával nyomkodtam szét a padlizsánt.

3. A padlizsánhoz keverjük a sót, borsot, a reszelt sajtot, fokhagymát, és annyi zsemlemorzsát, hogy egy jól formázható, de azért nem túl kemény masszát kapjunk.

4. Közben egy edényben egy-két evőkanál zsiradékot melegítünk és hozzáadjuk az aprított vöröshagymát. Mikor megpárolódott, mehet bele a fokhagyma. Néhány keverés után felöntjük a jó sűrű paradicsomlével, sózzuk, borsozzuk, ízlés szerint fűszerezzük. Lassú tűzön főzzük, hamar be fog sűrűsödni. Hagyhatjuk rusztikusan, de botmixerrel krémesíthetjük is.

5. A bekevert padlizsános masszából kis golyókat formázunk, zsemlemorzsába forgatjuk és forró zsiradékban kisütjük. Nem szoktam bő zsiradékban sütni, mindig egy keveset (1-2-3 evőkanálnyit) teszek a serpenyőbe, majd azon átsütöm a golyókat. Van, hogy a golyókat beleforgatom sütés előtt zsemlemorzsába is (így szebb lesz a fasírt). Ha tettünk a masszába tojást is, akkor jobban össze fog állni, azt nyugodtan süssük forró, bő zsiradékban.

6. Tálalás: kifőtt tészta, rá a paradicsomszósz és arra néhány fasírt.

2017. január 30., hétfő

Afrikai kukoricaleves

Igazán jól esett ebben a hidegben ez a tápláló, ízletes leves. Már főzés közben alig bírtam ki, hogy ne egyem tele vele magam. Ebédidőben aztán megettem belőle egy jó nagy tányérral. A receptet Bede Anna Vegasztrománia című könyvében találtam. Kicsit átalakítottam a magam ízlése szerint. A receptnél jelzem, mit cseréltem le vagy mit hagytam ki.



Hozzávalók:
- 1 evőkanál zsiradék,
- 1 fej vöröshagyma, aprítva,
- 4 gerezd fokhagyma, aprítva,
- 20-25 dkg vöröslencse (eredetileg felesborsó), alaposan megmosva,
- kukorica (nálam fagyasztott, kb. 20-25 dkg volt),
- 20 dkg krumpli, kis kockákra vágva (én ezt nem tettem bele),
- 40 dkg édesburgonya/batáta (eredetileg 20 dkg, de mivel én nem tettem bele krumplit, növeltem az édesburgonya mennyiségét), hámozva, kisebb kockákra vágva,
- 2 kápia paprika vagy 1 piros kaliforniai paprika, kis kockákra vágva (nekem nem volt, így házi darált, sóban eltett paprikát kevertem bele),
- alaplé vagy ennek hiányában víz vagy, nálam a gyors megoldás, natúr, szárított zöldségekkel ízesített víz felfőzve, majd leszűrve (kb. 1-1,5 liter vagy amennyitől a nekünk megfelelő sűrűséget megkapjuk),
- 400 ml kókusztej (nálam normál, tehát tehéntejből készült habtejszín),
- 2-3 kakukkfűág (vagy szárított kakukkfű),
- só,
- bors.

Elkészítés:

1. A zsiradékon megpároljuk a vöröshagymát, majd, mikor kész, hozzákeverjük az aprított fokhagymát is. Ezután mehet bele a megmosott vöröslencse (vagy felesborsó). Borsozzuk, felöntjük alaplével (vagy vízzel).

2. Amennyiben felesborsót használunk, ezt lefedve 30 percig lassú tűzön főzzük. Mivel én vöröslencsét főztem (és ez gyorsan elkészül), ezért én a batátát is most adtam hozzá. Sózzuk és kakukkfűvel ízesítjük. Aki tesz bele krumplit, most tegye bele azt is. Lassú tűzön, félig lefedve puhára főzzük.

3. Mikor minden puha, hozzáadjuk a kukoricát és a paprikát. 5 percig főzzük, majd beleöntjük a kókusztejet/tejszínt.

4. Ízlés szerint, attól függ, mennyire szeretnénk sűrűre/darabosra hagyni a levest, kiszedjük a leves harmadát vagy felét és egy magas edényben botmixerrel krémesítjük. Visszaöntjük, elkeverjük, egyet forralunk és kész a leves.

5. Készítettem hozzá egy kísérleti glutén, tej-, tojásmentes csicseriborsólisztből, vízből, fűszerekből álló laposkenyeret. Jól tettem, mert a gyerekek nagyon élvezték enni a leveshez.

Csicseriborsós laposkenyér (glutén-, tej-, tojásmentes, vegán)

Az afrikai kukoricaleves mellé készült ez a kísérleti jellegű laposkenyér. Igazából kicsit félve is írom le, mert ezt most gyorsan dobtam össze, nem volt időm kitanulmányozni, hogy készül az eredeti. Vagyis, nézegettem sok receptet, de miután ahány recept, annyiféle arány volt a liszt és a víz tekintetében, abban maradtam, hogy egyet kipróbálok, és, ha nem lesz jó, akkor majd legközelebb máshogy készítem. Szerencsére jól sikerült, egyben maradt, megsült. Önmagában nem biztos, hogy megállja a helyét, de belemártogatni valamilyen szószba, már jó lehet.

Ami az állagát illeti: léteznek ropogósabb változatok. Ez nem lett ropogós. Talán a széle. Inkább puha lett.

Amiért mégis most leírom ezt a receptet, annak az az oka, hogy a gyerekeimnek, főleg a fiamnak nagyon ízlett, így nem szeretnék elfeledkezni a receptről. Ezt fogom alakítgatni, aztán a tapasztalatok alapján kiegészíteni ezt a bejegyzést.

Vannak receptek, ahol a liszt és a víz mennyisége megegyezik, vannak, ahol nagyon kevés a víz a csicseriborsóhoz képest (gondolom, ezek lesznek a ropogós változatok), van, ahol több a víz, mint a liszt (ahogy végül én is készítettem). Van, aki sütőben süti.




Hozzávalók nálam:
- 10 dkg csicseriborsóliszt,
- 180 ml víz,
- só,
- bors,
- egy evőkanál (szőlőmag)olaj,
- kevés olaj a sütéshez,
- kevés friss zöldfűszer, aprítva (nálam most petrezselyemlevél volt),
- 1-2 gerezd fokhagyma, reszelve.

Elkészítés:

1. A lisztet és a vizet csomómentesre keverjük, majd hozzáadjuk a többi hozzávalót is.

2. Legalább fél-egy órát állni hagyjuk, de talán még jobb lenne, ha minimum 4 órát állna (a pulton). Sűrűsödni fog.

3. A magam esze után mentem innentől. Fogtam egy palacsintasütőt, kevés olajat öntöttem bele, majd a tészta felét beleöntöttem, gyorsan eligazítottam, hogy mindenhol egyenletes legyen. Lassú-közepes tűzön sütöttem. Egy vékony fakanállal fellazítottam az alját, mikor színe lett a serpenyővel érintkező oldalnak, majd ráborítottam egy méretben passzoló lapostányért. Gyorsan belefordítottam a lepényt. Így a sületlen oldala került alulra. Óvatosan visszacsúsztattam a lepényt a palacsintasütőbe (tehát a megsült oldala lesz most fent). Készre sütöttem, majd tálra borítottam. A következővel is így jártam el.

Gyömbéres keksz 2. (tojásmentes)

Van már egy gyömbéres keksz a blogon, de abba még tettem tojást. Ebben viszont nincs, ráadásul a teljes kiőrlésű lisztből több került bele és így kevesebb fehérliszt. A cukorból is visszavettem még jobban.




Hozzávalók:
- 20 dkg liszt (nálam 5 dkg tönköly fehér és 15 dkg teljes kiőrlésű tönköly),
- 10 dkg vaj,
- 2 dkg friss gyömbér, reszelve,
- 1 kiskanál őrölt fahéj,
- 3 dkg kókuszcukor (aki nincs hozzászokva a kevésbé édeshez, tegyen többet),
- 2-3 teáskanál tejföl (eredetileg egy tojás sárgája),
- 1 mokkáskanál szódabikarbóna.

Elkészítés:

1. A lisztet összekeverjük a cukorral és a szódabikarbónával, majd belekockázzuk a vajat is az edénybe. Gyorsan elmorzsoljuk és hozzágyúrjuk a tejfölt valamint a reszelt gyömbért. Nagyon gyorsan dolgozzunk, ne olvadjon meg túlságosan a vaj a kezünktől. Annyi tejfölt adjunk hozzá, amennyitől egy rugalmas, jól nyújtható és nem ragacsos tésztát kapunk. Zacskóba csomagoljuk és legalább fél órát hűtőben állni hagyjuk.

2. Vékonyra nyújtjuk, kiszaggatjuk. 180 fokra előmelegített sütőben kb. 12 perc alatt készre sütjük. Nagyon figyelni kell, ne süljön túl. Rögtön sütés után még puha, de aztán megszilárdul. Ha az alja kezd barnulni, vegyük ki a sütőből.

2017. január 28., szombat

Tojásmentes palacsinta

Korábban beírtam már a tojásmentes palacsinta receptjét, de a könnyebb kereshetőség és kezelhetőség érdekében inkább kiteszem egy külön bejegyzésbe is. Nekünk nagyon bevált, már régóta csak így sütöm a palacsintát, hisz Panni tojásallergiája miatt máshogy nem is készíthetném.










Hozzávalók:
- 20 dkg fehér tönkölyliszt,
- 15 dkg teljes kiőrlésű tönkölyliszt (de van, hogy több teljes kiőrlésűt és kevesebb fehéret teszek bele vagy nem teszek bele teljes kiőrlésűt, csak fehéret, mikor hogy van kedvem),
- 5 dkg étkezési keményítő,
- 2 evőkanál olvasztott zsír (helyette olaj is lehet),
- kb. 6-8 dl tej (ha ez sem elég, vízzel, szódával is pótolhatjuk, de van, hogy csak 3 dl tejet teszek bele, az összes többit vízzel pótlom),
- csipet só,
- mokkáskanál cukor,
- 1 púpos mokkáskanál szódabikarbóna,
- olvasztott zsír vagy olaj a sütéshez, a serpenyőbe.

Elkészítés:

A hozzávalókból csomómentes palacsintatésztát készítünk. Ha szükséges, tegyünk hozzá még vizet/tejet (nekem általában kelleni szokott plusz folyadék.) Azonnal kisütjük. Minden harmadik  palacsinta után tegyünk egy kevés zsírt/olajat a serpenyőbe, mielőtt sütnénk a következő adagot (legalábbis nálam így kívánja a tészta). Nekem a megfordításnál voltak kezdetben nehézségeim, de azzal, hogy nem spatulával nyúlok a palacsinta alá és fordítom meg azt, hanem dobással fordítom meg, még egyszer sem szakadt szét a palacsinta. (Frissítés: az új palacsintasütőmben sütve a hígabb tészta is szépen megsül, nem szakad, nem tapad, spatulával is alányúlhatok, úgyhogy most már tudok szép vékony palacsintákat sütni.)

Sokszor megsütöttem már ezt a palacsintát. Évek óta szinte csak így készítem. Néhány észrevétel:
- mióta új palacsintasütőm van, azóta szép, vékony palacsintákat is tudok készíteni ebből a tésztából,
- ha marad, lefóliázom, másnap is ugyanolyan finom,
- azzal, hogy van benne szódabikarbóna, egy könnyű tésztát kapunk, ami kissé lyukacsos. Ez a hígabb töltelékeknél lehet, hogy problémát jelenthet (nálunk nem gond :) ),
- ha egy ecsettel minden sütés előtt vékonyan bekenem a palacsintasütőt, a palacsinták még lazábbak, lyukacsosabbak lesznek,
- a legnagyobb rózsán sütöm, de közepes hőfokon,
- az elkészült palacsinták vékonyak, lazák, nem törnek, gyönyörűen tekerhetők.

2017. január 27., péntek

Kakaós-mandulás quinoa sütemény (tojás-és gluténmentes)

Zizi oldalán találtam ezt a receptet és alakítottam át a saját ízlésem és lehetőségeim szerint. Megmondom őszintén, kicsit féltem, hogy milyen lesz majd a végeredmény, de meglepően finom lett ez a süti. Mi most nem reggelire fogyasztottuk, ahogy Zizi ajánlja, hanem ebédre, a leves után. Fokhagymalevest főztem, hozzá vajban pirított kenyérkockákat kínáltam és a második volt ez a könnyű, egészséges sütemény (Gergő lebetegedett, ezért próbáltam valami olyasmit kitalálni, amit szeret, de egészséges és nem terheli meg a szervezetét.)




Hozzávalók egy kis tepsihez ( 1 bögre = 2,5 dl):
- 1 bögre quinoa (nekem főzőtasakos volt otthon, aminek súlya 180 g, ennyit főztem meg 3 dl vízben), eredetileg 1 bögre quinoa kellett volna bele,
- 15 dkg mandula, darálva, (ebből 12 dkg ment a tésztába, 3 dkg a tetejére)
- 6 dkg dió, darálva,
- 2,5 dkg puffasztott amarant,
- 1 mokkáskanál szódabikarbóna,
- 1 alma, hámozva, darabolva,
- 2-2,5 dl édes, cukormentes lekvár (nálam ez saját befőzésű fügelekvár volt), eredeti recept szerint 1 bögre magozott, aszalt datolya kellett volna bele,
- fél bögre lenmag (én ezt véletlenül kifelejtettem, de utólag nem bánom),
- néhány evőkanál cukrozatlan kakaópor,
- 2-2,5 dl tej (ez lehet növényi is, ha azt preferáljuk).

Elkészítés: 

1. Főzőtasakos quinoát használtam, így 3 dl forrásban lévő vízben csak meg kellett főznöm (kb. 10 perc volt). Ha nem ilyen quinoánk van, olvassuk el a zacskóján lévő tájékoztatót, hogy hogyan kell puhára főzni (előtte mindenképp öblítsük át tiszta vízzel).

2. A darabolt almát, a kakaóport, a tejet, a lekvárt (vagy datolyát) és a lenmagot (ez elhagyható) egy magas falú edénybe tesszük és egy botmixerrel pépesre-krémesre mixeljük az egészet. Hozzáöntjük a megfőtt quinoához, majd belekeverjük a darált diót és 12 dkg darált mandulát. Én azért tettem még hozzá puffasztott amarantot is, mert nekem túl híg lett a "tésztám". Az amaranttal együtt végül olyan állagú lett, hogy önteni tudtam, de nem volt hígan folyós, inkább kenhető.

3. Sütőpapírral bélelt vagy valamilyen zsiradékkal és gluténmentes liszttel (nálam hajdinaliszt) kikent tepsibe simítjuk a tésztát. A maradék mandulát a tetejére szórjuk.

4. 180 fokra előmelegített sütőben kb. 50-60 percig sütjük. Csak akkor szeleteljük, ha teljesen kihűlt.

Fokhagyma krémleves

Ez egy nagyon gyors, egyszerű leves. Már nagyon sokszor elkészítettem, de valamiért nem került fel ide a receptje.



Hozzávalók: 
- 2 fej fokhagyma (szeretjük, ha jó fokhagymás), 
- 1 liter alaplé, 
- 2,5 dl tejszín,
- 2-3 dkg vaj,
- só,
- bors,
- szerecsendió,
- 1 evőkanál liszt, aki szeretné, hogy sűrűbb legyen az állaga, én nem szoktam tenni bele lisztet,
- tálaláshoz: vajon pirított kenyérkockák, reszelt sajt, szalonnachips, pirítósra olvasztott sajt stb. 

Elkészítés: 

1. Egy edényben vajat melegítünk, ráreszeljük a megpucolt fokhagymagerezdeket. Addig melegítjük alacsony hőfokon, míg elkezdjük érezni a fokhagyma illatát (azaz kissé megfonnyasztjuk a fokhagymát). Itt szórhatjuk meg a liszttel, ha igényeljük, majd elkeverjük és felöntjük az alaplével. Sózzuk, borsozzuk, szerecsendióval ízesítjük. 

2. Mikor felforrt, felöntjük a tejszínnel és botmixerrel krémesítjük. Egyet forr és el is zárjuk a tüzet. Én pirított kenyérkockákkal szeretem a legjobban. 

2017. január 26., csütörtök

Ricottás amerikai palacsinta (tojásmentes)

Reggel korán keltem, hogy 6-ra elkészüljön a reggeli a családnak. Volt egy doboz ricottám, azt is belesütöttem, mert máshogy nem fogyott volna el. Az alaprecept már szerepel a blogon, ezt alakítottam át egy kicsit ma reggel. Itt található az eredeti recept, amit régebben még tojással, majd, mikor kiderült Panni tojásérzékenysége, tojásmentes változatban sütöttem meg. 




Hozzávalók: 
- 15 dkg teljes kiőrlésű tönkölyliszt,
- 10 dkg fehér tönkölyliszt, de a tönkölylisztek helyett lehet bármilyen liszt,
- 5 dkg hajdinaliszt (helyette lehet sima búzaliszt is),
- 25 dkg ricotta,
- 1,5 dkg (kókusz)cukor,
- 1 kiskanál szódabikarbóna (aki szeretné, használhat helyette sütőport),
- 3 dkg olvasztott vaj,
- 3-4 dl tej, amennyit kíván a tészta, hogy a tejszínnél kissé sűrűbb, krémes állagú legyen a tészta,
- egy-két evőkanál vaj a sütéshez,
- fahéjas cukor, kakaópor, lekvárok, méz stb. a tálaláshoz.

Elkészítés: 

1. Egy tálba szitáljuk a lisztet és a szódabikarbónát/sütőport. Hozzákeverjük a cukrot.

2. Mélyedést készítünk a közepén, beleöntjük a tej háromnegyedét és a ricottát. Elkezdjük keverni a tésztát. Ahogy sűrűsödik, úgy adjuk hozzá apránként a maradék tejet és az olvasztott vajat. A tejszínnél kissé sűrűbb, krémes állagú tésztát kell kapnunk.

3. Felmelegítjük a palacsintasütőt, kevés vajat vagy olajat olvasztunk benne (pár csepp). Egy evőkanálnyi tésztát ejtünk a palacsintasütőbe, hogy kisebb korongot kapjunk. Egyszerre 3-4 palacsintát tudunk kisütni, attól függően, mekkora a sütőnk. Közepes-nagy lángon sütjük.

4. Kb. 1 perc múlva apró buborékok jelennek meg a palacsinta felszínén. Ha ezek ellepik a palacsinta felszínét, akkor megfordíthatjuk. A másik oldal hamar elkészül (kb. fél perc). Ha túl gyorsan sül, állítsuk kisebbre a lángot.

Tipp: 
A korábbi receptnél már írtam, de készíthetjük sósan is a palacsintát. Ebben az esetben kihagyjuk belőle a cukrot, kissé sózzuk, esetleg borsozzuk, tehetünk bele reszelt sajtokat, főtt vagy sült szalonnakockákat.


2017. január 25., szerda

Kakaós csiga (tojás-, és gluténmentes)

Ismét kipróbáltam Nóri mindenmentes konyhájának egyik receptjét. Az alaprecepten változtattam, mert nálunk nem volt fontos, hogy tejmentes is legyen az étel, így én kókuszzsír helyett vajat használtam és tejjel is meglocsoltam a tetejét. Nekem még mindig kicsit furcsa a kölesliszt és a barna rizsliszt mellékíze, de összességében nagyon finom lett ez a csiga. Könnyen át lehet alakítani vegánná, tejmentessé a receptet, így bármilyen diétát követők elkészíthetik saját igényeik szerint. 



Hozzávalók: 
- 7 dkg mandulaliszt (eredeti recept szerint földimandula kell bele, én simán ledaráltam a "normál" mandulát),
- 7 dkg kölesliszt,
- 7 dkg barna rizsliszt,
- 2 evőkanál útifűmaghéj,
- kb. 180 g víz (amennyit a tészta igényel),
- 2 evőkanál lenmag, darálva,
- 4 evőkanál olívaolaj,
- 10 g élesztő,
- 2 evőkanál kakaópor (vagy ízlés szerint),
- édesítés ízlés szerint (ki, mit és mennyit használ, nálam most kókuszcukor),
- 4 dkg kókuszzsír (nálam vaj, mert mi fogyasztunk tejtermékeket),
- a tetejére, mikor megsül a csiga, néhány evőkanálnyi tej (magtej, állati eredetű tej, ki mit fogyaszt).


Megjegyzés: én annyit változtattam az arányokon, hogy 5-5-5 dkg rizslisztet, köleslisztet és hajdinalisztet tettem a tésztába.

Elkészítés: 

1. A darált lenmagot összekeverjük néhány evőkanál vízzel (ha jól emlékszem, kb. 4 kanállal tettem bele). Elkeverjük, hogy zselés, tojásfehérje-szerű állagú legyen.

2. Az élesztőt langyos vízben elkeverjük, majd állni hagyjuk egy kicsit (míg összekészítjük a liszteket).

3. Az összes lisztet egy tálba tesszük, hozzáöntjük a vízben feloldott élesztőt, a lenmagot, az útifűmaghéjat és az olajat. Összegyúrjuk. Egy kicsit nedves lehet az állaga, kelesztés után szárazabb lesz. Konyharuhával letakarjuk és fél órát állni hagyjuk.

4. A recept máshogy írja a nyújtást és a kakaóporral való kenést, mint ahogy én készítettem. Egy sütőpapíron kinyújtottam a tésztát, hogy ne ragadjon a pultra (ha kell, szórhatunk alá valamilyen lisztet) megkentem olvasztott vajjal, megszórtam kakaóporral és cukorral.

5. A tésztát feltekerjük, 1 cm szélesre szeleteljük és sütőpapírral bélelt tepsire helyezzük.

6. A sütőt előmelegítjük 180 fokra (addig áll, pihen a tészta), majd, mikor forró a sütő, betoljuk a csigákat. Kb. 20 perc alatt készül el. Én a sütés után egy konyhai ecsetet tejbe mártogattam és tejjel alaposan megkenegettem a forró csigákat. Kihűlésig 2 konyharuhával letakartam, majd fémdobozba zártam (az eredeti recept azt írja, hogy kihűlés után mindenképp le kell takarni, különben kiszárad a tészta).

Megjegyzés: akinek van gluténmentes kovásza, az élesztőt nyugodtan helyettesítheti vele.


Favágó leves

Szerettem volna egy sűrű, laktató levest főzni mára. Néhány receptet elolvastam majd este nekiláttam a főzésnek. Egy hibája van ennek a levesnek: úgy emlékeztem, hogy van otthon gomba. Sajnos nem volt és mivel késő este főztem, meg egyébként is egy kicsi faluban lakunk, esélyem sem volt, hogy gombát szerezzek. Nem baj, a fiam úgysem szereti a gombát. Mondjuk mi, férjem, lányom és én viszont nagyon. Na, majd legközelebb. 



Hozzávalók a leveshez: 
- szalonna (kb. 8-10 dkg), apró kockákra vágva,
- 50-80 dkg sertés lapocka vagy comb, kisebb kockákra vágva,
- 1 fej vöröshagyma, aprítva,
- őrölt fűszerpaprika,
- só,
- bors,
- 20-30 dkg gomba, szeletelve (friss vagy konzerv),
- 2-3 dl sűrű házi paradicsomlé (ennek hiányában esetleg paradicsomsűrítmény, 3 evőkanál),
- néhány sárgarépa, apróra vágva,
- néhány zöldség, apróra vágva,
- 2-3 dl tejföl, a habaráshoz,
- 1 evőkanál liszt (elmaradhat, én nem tettem bele), a habaráshoz.

Hozzávalók a csipetkéhez: 
- 1 tojás vagy helyette víz, ha nem ehetünk tojás (nálunk Panni allergiás, így én vízzel készítettem),
- kevés só,
- liszt, amennyit felvesz a tojás/víz (kemény tésztát gyúrunk, abból csipegetünk és sodrunk kisebb golyócskákat).

Elkészítés: 

1. Az apró kockákra vágott szalonnát lassú tűzön zsírjára sütjük, majd hozzáadjuk a vöröshagymát és megpároljuk azt is.

2. Ezután beleöntjük a kockára vágott húst. Addig sütjük-főzzük, míg a hús mindenhol kifehéredik. Ekkor levesszük a tűzről, megszórjuk a pirospaprikával, jól elkeverjük. Visszatesszük a tűzre, felöntjük vízzel, sózzuk, borsozzuk. Beleöntjük a paradicsomlevet (vagy a sűrített paradicsomot) és a gombát. Én most tettem bele a zöldségeket is. Lefedjük és lassú-közepes tűzön készre főzzük.

3. Mikor elkészült a leves, minden puha benne, behabarjuk liszttel kevert tejföllel. Én a tejfölt csak simán kikevertem, lisztet nem tettem bele. A levesből mertem hozzá egy evőkanálnyit, jól elkevertem, majd az egészet visszaöntöttem.

4. Hozzáadjuk a csiptekét is. Megvárjuk, hogy a csipetke megfőjön (hamar kész) és elzárjuk a tüzet.

2017. január 24., kedd

Ötletek tízóraihoz, uzsonnához 1. (kekszek, rágcsák, egészséges/"mentes" sütemények)

Rengeteg keksz, glutént tartalmazó és gluténmentes, paleo és/vagy tojásmentes, tejmentes, cukormentes, édesítőszermentes recept található a blogon. Érdemes használni a jobb oldali címkelistát (korábban nem voltam túlságosan következetes, de most már igyekszem figyelni a részletekre, illetve, ahogy időm engedi, javítani a régi bejegyzések címkézését). Most azokból a receptekből készítettem egy válogatást, amiben nincs vagy kevés a glutén és nyugodt szívvel adnám gyerekeimnek is tízórai, uzsonnára, valamint, ami akár az én diétámba is belefér. Egyelőre senkiről nem derült ki, hogy gluténérzékeny lenne a családban, ugyanakkor figyelek arra, hogy ne terheljem a gyerekek és a magunk szervezetét minden étkezés alkalmával glutént tartalmazó étellel, hanem próbáljak alternatív megoldásokat is találni.

Reggelire például nem is fogadnak el a gyerekek mást, csak zabkását. Tízóraira és uzsonnára leginkább gyümölcsöt, aszalványokat és magvakat, (télen) sütőtököt szeretek adni nekik (Panni imádja, Gergő nem szereti sajnos), de időnként előfordul, hogy sütök kekszeket és abból is esznek. Ha sietünk vagy úton vagyunk, remek megoldás egy-egy egészséges keksz, rágcsa, így biztosan nem kell a boltban venni semmit.

Szeretem azokat a kekszeket és desszerteket, melyekbe nem kell sok zsiradékot tenni (vaj, olaj, zsír), és azokat, melyekben nincs vagy nagyon kevés édesítés található. Ebbe a válogatásba ilyen receptek kerültek. A zabpelyhet gluténmentesnek minősítettem, habár tudom, hogy akinek fontos a tiszta, gluténmentes termékek fogyasztása ételérzékenység miatt, annak egyrészt mértékkel szabad csak fogyasztania, másrészt garantáltan gluténmentes zabpelyhet kell vásárolnia.

Az édesítésről írtam már egy külön bejegyzést, itt csak röviden annyit említenék meg, hogy körülbelül 6 éve kezdtem el alternatív édesítőszereket használni, mint például stevia (nem ízlett), xilit, majd xukor zero. Ezeket használtam tavaly őszig, majd fokozatosan leszoktunk az édesítőszerekről. Jelenleg normál répacukrot, kókuszcukrot (az íze miatt), esetleg mézet használok, de inkább arra törekszem, hogy gyümölccsel, aszalvánnyal, magvakkal, fahéjjal édesítsem a desszerteket és, ha mégis szükséges a cukor használata, abból minél kevesebb kerüljön az ételbe. Mondok egy példát: karácsonyra sütöttem flódnit. Az egész, nagy adag sütibe összesen 2 dkg cukor került. Ez nekünk bőségesen elég édesítés volt, mert a cukormentes házi szilvalekvár, a boros almaréteg, a narancsos-boros dió és a mazsolás mák bőven elég édességet adott. Azt hiszem, elmondhatom, mi már nagyon jól állunk, remekül érezzük az ételek természetes édes ízét. A legnagyobb boldogság pedig az, hogy a gyerekek eleve ezt szokták meg és nem esik jól nekik a túl cukros étel.

Sós rágcsa magokból (glutén-, tejmentes)


Sós zabkeksz (tej-, tojásmentes)


Tökmagos keksz (glutén-, tejmentes)


Hajdinás sós ropogós (tej-, tojás-, gluténmentes), 


Hajdinás keksz, édes(tej-, tojás-, gluténmentes) 


Kölestorta sárgabarackkal, kakaós (glutén-, tej-, tojásmentes)


Mákos kölestorta (tej-, tojásmentes)


Mindenmentes sütemény (tej-, glutén-, tojás-, édesítőszermentes), 


Almás pite (glutén-, tojás-, tej-, édesítőszermentes)


Túrós-almás pite (glutén-. tojásmentes, kölestúróval tejmentessé tehető),


Babos csokitorta (tej-, gluténmentes)


Házi müzliszelet (glutén-, tej-, tojásmentes)


Zabpelyhes-almás kókuszgolyó (tej-, tojás-, gluténmentes)


Aszalt gyümölcsös rudacskák (tej-, tojás-, gluténmentes, hozzáadott cukor nélkül)

Kókuszos túrógolyó (glutén-, tojásmentes)

Kakaós-mandulás quinoa sütemény

A Facebookon is megtalálható a blogom. Itt tudsz csatlakozni.

2017. január 22., vasárnap

Marokkói tazsin (sütőtökös)

A recept alapötlete Steiner Kristóf Kristóf konyhája című könyvéből van. Az ő receptjét variáltam át. Finom, fűszeres, pikáns, édeskés étel lesz a végeredmény.



Hozzávalók:
- 1 közepes padlizsán, hámozva, kis kockákra darabolva (én nyáron tettem a mélyhűtőbe, azt használtam),
- 2 evőkanál zsiradék (kókuszzsír, olaj, disznózsír, ki mit használ),
- 1 kisebb-közepes sütőtök, hámozva, kis kockákra vágva,
- néhány sárgarépa,
- 1-2 pasztinák, pucolva, kis darabokra vágva,
- 1 fej vöröshagyma, aprítva,
- 3-4 gerezd fokhagyma, aprítva,
- 1 ujjpercnyi friss gyömbér, hámozva, reszelve,
- 1-2 evőkanál jó minőségű mustár,
- 2-3 evőkanál lekvár (pl. sárgabarack),
- 1 csésze aszalt gyümölcs vegyesen (nálam szilva, füge és sárgabarack),
- fél üveg sör vagy cider vagy 1 pohár fehérbor,
- friss korianderzöld (nekem nem volt),
- 2 marék főtt vagy sült gesztenye vagy pekándió vagy brazil dió (nem tettem bele),
- fűszerek: fahéj, szerecsendió, bors, kurkuma,
- só,
- az eredeti recept nem írja, de én tettem bele kevés darált füstölt paprikát és egy kis chilit,
- az eredeti recept írja, de én nem tettem bele szejtánt vagy füstölt tofut (helyette került bele a padlizsán),
- tálaláshoz: kuszkusz (nekem nem volt most, mert elfelejtettem venni, így quinoat főztem hozzá).

Elkészítés:

1. Érdemes olyan edényben kezdeni a főzést, amit a sütőbe is betehetünk majd (ha nincs tazsinsütőnk...nekem sincs). A zsiradékon elkezdjük párolni a vöröshagymát. Nem kell megpirítani, csak kicsit pároljuk meg. Ezután rátesszük a sót, borsot, fokhagymát, gyömbért és az összes többi fűszert (itt kerül bele a szejtán is, aki használ).

2. Mikor már érezni az illatokat, belekeverjük az aszalványokat, a sütőtököt, répát, pasztinákot, gesztenyét, friss korianderzöldet (és a chilit, füstölt paprikát, aki tesz bele).

3. Jöhet rá az alkohol, a mustár, a lekvár. Jól összekeverjük, forralunk rajta egyet. Én egy kevés vizet is öntöttem alá. Lefedjük és 190 fokra előmelegített sütőbe toljuk. Addig sütjük, míg minden megpuhul.

4. Ezután még fedő nélkül süssük 10 percig. Kuszkusszal, rizzsel vagy quinoaval tálaljuk. Tetejét megszórjuk mentával vagy más zöldfűszerrel.

2017. január 21., szombat

Fokhagymás, petrezselymes házi tészta kecskesajttal

A próbatészta fokhagymás-szőlőmagolajos öntetet kapott, rá petrezselymet és reszelt kecskesajtot. Itt írtam a házi tésztakészítési kísérletünkről.


Hozzávalók egy adaghoz:
- tészta,
- 1-2 gerezd fokhagyma, apróra vágva, vagy reszelve,
- 1-2 evőkanál szőlőmagolaj/olívaolaj,
- egy kevés petrezselyem, aprítva,
- kevés kecskesajt, reszelve.

Elkészítés:

1. A tésztát kifőzzük.

2. A fokhagymát és az olajat összekeverjük, alacsony lángon kicsit sütjük. Ne legyen színe, ne süssük túl, csak kicsit kevergessük át, hogy illatozni kezdjen.

3. A kifőtt tésztával összekeverjük a fokhagymás olajat, megszórjuk reszelt kecskesajttal és a petrezselyemmel. Azonnal fogyasztjuk.

Házi tészta tojás nélkül, tésztagéppel

Ma végre kipróbáltuk a tésztagépet, amit karácsonyra kaptam. Eddig nem volt rá lehetőségem, mert vagy nem voltam jól vagy más dolgom volt. Most viszont a gyerekek a mamánál vannak, így nyugodtan kísérletezhetünk, próbálgathatjuk a különböző formákat. Merthogy férjem is lelkes és kíváncsi ám! Szóval, most mint a gyerekek, játszunk a konyhában a tésztával.








Nálunk nagyon fontos, hogy tojásmentes legyen a tészta, mert Panni tojásérzékeny. Egy termelőtől vásároljuk a teljes kiőrlésű és a fehér tönkölylisztet. Nagyon jó liszt. Ebből gyúrtam a tésztát víz hozzáadásával. Az első próba nem sikerült, túl lágy lett a tészta, ezért másodszorra már keményebbre gyúrtam. Ezzel már működött. Most már tésztát sem kell vennem a boltban. A próbaadagot gyorsan ki is főztem és megettük ebédre (egy gyors fokhagymás-szőlőmagolajos, petrezselymes tésztát készítettem, kecskesajttal).

Az arány most így néz ki a mi lisztünkkel:
- 10 dkg liszt,
- 3 dkg víz.

Elkészítés:

1. A lisztet és a vizet gyorsan összegyúrjuk. Nem szabad sokat gyúrni és jól kidolgozni, mert akkor lágyul, melegszik a tészta (tekerés közben a gép maga is melegíti a tésztát).

2. Kifőzzük és jóízűen elfogyasztjuk. Ilyen egyszerű.