2022. december 31., szombat

Bögrés mákos

Lajos Mari 99 sütemény és torta című könyvéből van a recept. 


 

Hozzávalók: 

- 2 tojás,

- 10 dkg vaj,

- 1 bögre (kb. 3 dl) cukor, nálam ez kevesebb,

- 1 bögre darált mák, 

- 1 bögre tej,

- 1 bögre liszt,

- 1 sütőpor (nálam csak fél zacskó),

- 1 késhegynyi őrölt fahéj,

- ribizli-vagy málnalekvár (nálam eper). 


Elkészítés: 

1. A puha vajat kikeverjük a cukorral, majd mehetnek bele a tojások. Végül a sütőporral kevert liszt, mák és tej, valamint a fahéj. 

2. Vajazott-lisztezett, kisebb méretű tepsibe öntjük a masszát (lágy, önthető a tészta). 180 fokra előmelegített sütőben kb. 35-40 percig sütjük. Akkor van kész, amikor megpirul a teteje, az oldala elválik a tepsitől. Ha kihűlt, félbe vágva megkenhetjük lekvárral, ha szeretnénk. 

2022. december 15., csütörtök

Húsmentes gombócok paradicsomszószban


Most éppen maradt előző napról egy adag főtt bulgur, ezért azt kevertem össze tojással és különféle zöldségekkel (finomra reszelt, párolt sárgarépa, párolt vöröshagyma, sütőben egészben megsütött, majd héjától megfosztott padlizsán, amit egyébként nyáron tettem el mélyhűtőbe, darált dió) és persze só, bors, pici őrölt kömény, de mehet fűszerpaprika is bele. Paprikába is lehet tölteni, én azonban most csak simán gombócokat főztem a paradicsomba.

A házi paradicsomlevet feltettem főni, sóval ízesítettem (cukorral csak a végén). Mikor forrt, akkor berántottam (szokásos módon), hogy a gombócokat később már ne kelljen kiszedni, mert féltem, hogy szétesnek majd. Aztán beletettem az edénybe az összes gombócot (széles edényt használtam, hogy ne legyen sok réteg gombóc egymáson). Lassú tűzön főztem még egy rövid ideig.
Ki kenyérrel, ki magában ette és azt kell mondjam, mindenkinek nagyon ízlett. Sárikám egy pillanat alatt megette, amit mertem neki.

Omlós perec

 Borbás Marcsi Édes békeidők II. című könyvében található a recept. Van egy hasonló recept a blogon, itt, de nekem ez tetszik jobban (abban kevesebb a zsiradék). 


Hozzávalók: 

- 30 dkg liszt,

- 10 dkg vaj,

- 5 dkg sertészsír,

- 1 teáskanál só,

- 1 teáskanál sütőpor,

- kb. 2 evőkanál tejföl,

- 20 dkg (gouda) reszelt sajt,

a tetejére: 

- 5 dkg sajt/egész mák/szezámmag/köménymag, ki mit szeretne,

- 1 tojás. 


Elkészítés: 

1. A lisztet elkeverjük a sóval és a sütőporral, majd elmorzsoljuk a hideg vajjal és zsírral. Ezután megy még bele a reszelt sajt és annyi tejföl, hogy a tészta összeálljon. 

2. Zacskóba vagy fóliába csomagoljuk a tésztát és legalább 30 percre betesszük a hűtőbe. 

3. Ezután egy lisztezett felületen kinyújtjuk a tésztát (Marcsi 1 cm-t javasol, nálam kicsit kevesebb volt) és kiszaggatjuk. 

A recept azt javasolja, előbb kenjük le felvert tojással a tésztát, majd szórjuk meg a tetejére szánt tojással vagy magokkal. Én azonban ezt nem tartom jó ötletnek, hiszen a szabáshulladékot újra összegyúrva még sok perecet kapunk majd. 

Tehát én először nyújtottam a tésztát, majd sütőpapírral bélelt tepsire sorakoztattam az első adag perecet. Felvert tojással lekentem a tetejüket és megszórtam sajttal, némelyiket mákkal vagy köménymaggal. 

4. 190 fokra előmelegített sütőben szép pirosra sütjük. 

2022. december 14., szerda

Vajas pogácsa

 Luca-napra sütöttem ezeket a pogácsákat. Az egyikbe rejtettem egy pénzérmét is a babona és szokás kedvéért. 


A receptet Rupáner oldalán találtam. Itt-ott változtattam a leíráson, de jelzem, hogy mit. 




Hozzávalók: 

- 50 dkg liszt,

- 25 dkg vaj,

- 3 tojássárgája,

- 1 csapott evőkanál só,

- 1 kisebb poharas tejföl (de liszttől függ, lehet, hogy kicsit több is kell majd),

- 1 kocka élesztő (eredetileg 2,5-3 dkg-ot terveztem csak tenni bele, mert olyan soknak tűnt ez az 5 dkg, végül 4 dkg élesztőt gyúrtam a tésztába),

- 1 egész tojás a tetejére. 

Elkészítés: 

1. A lisztet, sót, vajat elmorzsoljuk. 

2. Közepébe öntjük a tojássárgát, tejfölt és rámorzsoljuk az élesztőt. 

3. A tésztát összegyúrjuk. Közepesen kemény tészta lesz. Mikor összegyúrtuk, a tálat becsomagoljuk. Én egy tiszta kukazsákba tettem bele a tálat és így ment a hűtőbe. 5-6 órát pihenjen a hűtőben. 

4. Ezután a recept azt javasolja, hogy lisztezett felületen átgyúrjuk a tésztát és nyújtjuk. Én azonban gyúrás helyett egyszer meghajtogattam a tésztát, kicsit hagytam állni (pár perc), majd nyújtottam ujjnyi vastagra (a recept szerint 2 cm-re). 

5. Tetejét berácsozzuk, szaggatjuk (olyan 3-3,5 cm-es volt a szaggatóm). Az oldalukat meg is sodorhatjuk óvatosan, így magasabb lesz. Sütőpapírral bélelt tepsire tettem a tésztát és én nem 10-15 percig hagytam pihenni, konyharuhával letakarva, hanem 50 percet (ha valahol melegebb a konyha, lehet, hogy elég 30-40 perc is).  

6. Sütés előtt nagyon óvatosan, hogy ne folyjon le a tojás a pogácsa oldalára, bekenjük a tetejét felvert egész tojással. 

7. 220 fokra előmelegített sütőben sült világos aranybarnára. (Az eredeti recept 180-200 fokot ír.) Túlsütni nem szabad, mert akkor kiszárad. 

2022. október 12., szerda

Túrómorzsa

Sok túróm volt itthon (házi, kecskéink tejőből készítettem), ezért gondoltam, kipróbálom végre, milyen a túróból készített császármorzsa. A recept ötletét a Koecceru oldalon találtam, de néhány ponton változtattam a recepten. 


Hozzávalók: 

- 25 dkg túró,

- 2 db tojás,

- 3 púpozott evőkanál zabpehelyliszt,

- 2 evőkanál zsemlemorzsa (nálam fehér tönkölyliszt),

- 1 evőkanál vaj a sütéshez,

- mazsolát is tettem a tésztába és egy kevés vaníliát. 

Elkészítés: 

1. A túrót összekeverjük a tojások sárgájával és a zabpehelyliszttel. Tettem bele mazsolát és vaníliát is. 

2. A tojásfehérjét habbá verjük és két részletben a túrós masszához keverjük. 

3. Egy nagy, széles, tapadásmentes edényben vajat olvasztunk és a fenti tésztát beleöntjük. A továbbiakban úgy készítjük, ahogy a császármorzsát szoktuk. (Azaz időnként átkeverjük, míg a rögök aranyszínűek nem lesznek.) Kínáljuk lekvárral, porcukorral vagy cukor nélkül, kinek hogyan tetszik. 


2022. június 28., kedd

Málnás szelet

 A recept egy Ramás füzetben található. 


Hozzávalók: 

- 6 tojás,

- 6 evőkanál cukor (nálam kevesebb),

- 6 evőkanál liszt,

- csipetnyi sütőpor. 

Hozzávalók a krémhez: 

- 3 evőkanál búzadara,

- 2,5 dl tej,

- 20 dkg szobahőmérsékletű vaj,

- porcukor ízlés szerint,

- 3 evőkanál rum (én most nem tettem, mert gyerekek is ették),

- 30 dkg friss málna és/vagy ribizli (legközelebb teszek bele ribizlit, nem csak málnát, mert hiányzott belőle a savanykás íz).

Elkészítés: 

1. A tészta hozzávalóiból hagyományos módon piskótát sütünk. Én egy közepes tepsiben készítettem, mert azt írta a recept, hogy egy nagyobb lapot kell sütni (méretet nem adott meg). Nálam 21X36 cm-es volt a tepsi. Ha megsült kihűtjük.

2. Közben elkészítjük a krémet. Ehhez a tejet felforraljuk, majd vékony sugárban beleszórjuk a búzadarát. Sűrűre főzzük. Mikor kihűlt a dara, az előzőeg kihabosított vajas porcukrot hozzákeverjük és ismét habosra verjük a rummal együtt. Végül óvatosan beleforgatjuk a gyümölcsöt is. 

3. A krémet egyenletesen elkenjük a piskótán és néhány órára hűtőbe tesszük pihenni. Tálaláskor gyümölccsel díszítjük. 

Pestós-túrós lasagne

 Maradékmentő ebéd. 

Pár nappal ezelőtt pestos tésztát készítettem. Maradt a szószból, amit nem szerettem volna kidobni, így házi túróhoz kevertem. Tettem még hozzá fokhagymát, sót, borsot. 



Készítettem házi lasagne tésztát, amiből olyan 25 kg-ot használtam fel. 

Hoztam be egy közepes cukkinit, amit uborkagyalun felkarikáztam. 

Besamel mártást készítettem 6 dl tejből. 

Egy tepsi alját kikentem vajjal, erre jött egy adag tészta, majd a túrókrém egyharmada. Rá egy sorban cukkini, amit kicsit sóztam, besamel és reszelt sajt, majd egy réteg tészta. Így tovább, míg minden elfogyott. A tetejét lekentem besamellel és reszelt sajtot szórtam rá. 

180 fokos sütőben sütöttem, míg szép piros lett a teteje. 

Nyers karalábésaláta

 Kedvenc szakácsom, Hugh Fearnley-Whittingstall Veg everyday! című könyvéből van az alábbi recept. Friss, kis méretű karalábéból lesz finom! Nekünk van a kertben, vetettünk/palántáztunk, úgyhogy felszedés után pár órán belül már tálaltam is ezt a finom, egyszerű salátát, amiből még Gergő is evett bőven. 


Hozzávalók: 

- 2 közepes vagy 3 kicsi karalábé (csak kisebb méretű, zsenge karalábéból lesz finom),

- 5 dkg kecskesajt (félkemény vagy kemény),

- néhány ágacska friss kakukkfű,

- fél citrom leve,

- 2 evőkanál olívaolaj vagy repceolaj,

- só,

- bors. 

Elkészítés:

1. A karalábét meghámozzuk és nagyon vékonyra szeleteljük egy zöldséghámozóval, esetleg uborkagyaluval. 

2. Egy nagy tálon vagy több kisebb tálon elrendezzük a karalábészeleteket úgy, hogy ne nagyon takarják egymást a szeletek. 

3. A kecskesajtot szintén a zöldségpucolóval vagy uborkagyaluval a zöldségre szeleteljük, megszórjuk kakukkfűlevélkékkel, egy kevéske citromlevet facsarunk rá és egy kis olajat is öntünk a tetejére. Sózzuk, borsozzuk. Azonnal tálaljuk is. 

Csicseriborsós egytálétel

 A receptet itt, a Horváth Rozi nevű oldalon találtam. A gyerekeknek is tetszett, ízlett. 




Hozzávalók: 

- 40 dkg előfőzött csicseriborsó,

- 40 dkg hámozott paradicsom,

- 10 dkg koktélparadicsom,

- 1 fej (lila)hagyma,

- 20 dkg kolbász, karikázva,

- 3 gerezd fokhagyma, aprítva,

- fél csokor petrezselyem, apróra vágva,

- só,

- bors,

- 4 evőkanál olívaolaj,

- kevés őrölt római kömény (mi nem szeretjük, nem tettem bele),

- egy kis tört chili, aki szereti a csípőset (jól áll az ételnek a csípős íz),

- 4 tojás. 

Elkészítés: 

1. Az olajon megfuttatjuk a paprikát, majd rátesszük a vöröshagymát, utána a kolbászt, a fokhagymát, darabolt paradicsomot, végül a csicseriborsót. 15-20 percig nem nagy lángon főzzük és közben a fűszereket, sót is hozzákeverjük. (Nekem most nem volt ennyi paradicsomom, így vizet is öntöttem alá, mert úgy láttam, igényli, hogy legyen szaftja is...)

2. Ezután beleütjük a tojásokat, tükörtojást sütünk, majd azonnal tálaljuk, apróra vágott petrezselyemmel megszórva, friss kenyérrel. 

Aludttejes gombóc

 Igazából aludttejből kellett volna készíteni ezt a gombócot, de nekem csak házi joghurtom volt, így azt használtam. Először, mikor megkóstoltam, nekem kicsit furcsa volt az íze, de aztán azon kaptam magam, hogy újra és úja veszek belőle. A családnak is ízlett. 

Sokféle recept van fenn az interneten, azokból válogattam és készítettem el a sajátomat. 

Hozzávalók (2 dl-es pohár): 

- 4 pohár aludttej (nálam joghurt), 

- 1 pohár gríz,

--->vagy fél liter aludttejhez 12,5 dkg grízt számolunk. 

- 1-2 evőkanál cukor,

- zsemlemorzsa,

- kevés zsiradék (nálam zsír),

- a tálaláshoz lekvár vagy tejföl, fahéj és cukor. 

Elkészítés: 

1. Feltesszük az aludttejet közepes lángon főni. Közben hozzáadjuk a cukrot is.

2. Mikor felforrt, akkor vékony sugárban, folyamatosan keverve hozzáadjuk a grízt. Kevergetjük, majd, mikor jól besűrűsödött, elzárjuk alatta a lángot és félig letakarva hűlni hagyjuk. 

3. Addig elkészítjük a pirított morzsát. 

4. Mikor már formázható a gombóc, akkor ízlés szerinti méretű gömböket készítünk, amit a morzsába forgatunk. 

5. Tálalhatjuk lekvárokkal vagy fahéjas-porcukros tejföllel. 

Céklasaláta

 Először is meghámoztam néhány céklát és nagyobb darabokra vágtam (sárgabarack méretűre). Olyan kerámia tálba tettem, aminek van teteje és sütőben is használható. Kis vizet öntöttem alá és betoltam a sütőbe, majd bekapcsoltam a sütőt 180 fokra. Addig sütöttem, pároltam így, míg puha nem lett a cékla. 

Mikor kihűlt, feldaraboltam. Volt itthon két narancs, azt is felkockáztam és hozzákevertem, a salátástál aljára pedig rukkolát helyeztem. Sóztam is egy kicsit a salátát. Az öntet balzsamecetből és olajból állt. Pirított dióval, házi feta jellegű kecskesajttal tálaltam. 




Sóskasaláta

 Friss sóskaleveleket szedtem, megmostam, kevertem hozzá rukkolát, finomra reszelt sárgarépát és retket. Kis citromlé, tökmagolaj ment még rá, valamint só. Főtt tojás és házi kecskesajt került a tetejére. 



2022. június 6., hétfő

Hot-dog kifli

 Limara receptje szerint sütöm ezeket a kifliket már ével óta. Mindig sikerül. 




Hozzávalók: 

- 140 g joghurt,

- kb. 2 dl tej,

- 1 tojás (én nem teszek a tésztába tojást, csak a tetejét kenem le tojással),

- 0,5 dl olaj,

- 1,5 teáskanál só,

- 50 dkg liszt,

- 1 teáskanál cukor,

- 2,5 dkg élesztő,

- 2 evőkanál burgonyapehely (nem teszek bele).

- 1 felvert tojás a tetejét lekenni. 

Elkészítés: 

1. Szokásos módon egy nem túl kemény, jól formázható tésztát kell dagasztanunk (az élesztőt előtte természetesen felfuttatom). (Liszttől függően kellhet esetleg még egy kis tej hozzá.) Duplájára kelesztjük a tésztát.

2. Amikor megkelt a tészta, 5 egyforma részre osztjuk. Mindegyiket gombóccá igazítjuk, húzzuk, és kicsit állni hagyjuk (5 perc). 

3. Az első gombócot négyzet alakúra nyújtjuk, viszonylag vékonyra. Az egyik sarkánál elkezdjük feltekerni. ezt a tekercset keresztben elvágjuk. A többi tésztával ugyanígy járunk el. A készítésről képeket Limara oldalán lehet nézni

4. Sütőpapírral bélelt tepsin duplájára kelesztjük a kifliket (kb. 30-40 perc). Sütés előtt lekenjük őket egy felvert tojással. 

5. 180 fokos sütőben készre sütjük. 

Bajor császármorzsa

Többféle császármorzsát készítettem már. Férjemnek a legjobban a kölesből készített változat ízlik a legjobban (a recept ITT található a blogon). Az inkább a daramorzsához hasonlít. Ez egészen más. Sokféle recept van fenn a neten, én Annuskám receptje szerint készítem, de a sütésnél kétfele veszem a tésztát, mert nekem az első adag megégett, túl sok volt egyszerre a tészta ls nehezn is tudtam átfordítani. 




Hozzávalók: 

- 4 nagyobb tojás,

- 3 dkg cukor,

- 12 dkg liszt,

- 2,5 dl tej,

- 3 dkg vaj,

- 1-3 evőkanál porcukor. 

Elkészítés: 

1. A tojásokat szétválasztjuk. A fehérjét habbá verjük, a sárgáját is kihabosítjuk a cukorral. 

2. A fehéredésig kevert tojássárgához öntjük a lisztet és először a tej felét, majd a maradékot is. 

3. A felvert tojásfehérjét is több részletben hozzáforgatjuk. Elég folyékony masszánk lesz. 

4. Vajat olvasztunk egy nagy átmérőjú tapadásmentes edényben vagy serpenyőben, amit majd le is tudunk fedni. 

5. A recept azt írja, hogy az összes tésztát egyszerre kell a serpenyőbe önteni, de nekem ez nem vált be, ahogy a bevezetőben is írtam, úgyhogy én két részletben sütöm ki. Lefedjük és kis-közepes lángon sütjük, de figyeljük az alját, nehogy leégjen! 

6. Amikor megszilárdult annyira, hogy egy spatulával alá tudunk nyúlni és a teteje is nagyjából szilárd, akkor sütőlapát segítségével, azzal alányúlva, egy határozott mozdulattal átfordítjuk a tésztát. 

7. Pár percig így is pirítjuk, majd fakanállal feldaraboljuk a tésztát. 

8. Közben meghintjük porcukorral is, hogy rákaramelizálódjon a tésztára. Így lesz kívül kissé ropogós, belül puha a tészta. Tálaláskor lekvárt, porcukrot kínálhatunk hozzá. Én most saját készítésű friss eperlekvárt pötyögtettem rá. 

Krémsajtos (vagy ricottás) meggyes kocka

 Már hónapokkal ezelőtt megsütöttem ezt a süteményt. Akkor még befőtt meggyel, majd az eperszezon elején eperrel is. Tetszik, hogy gyors, egyszerű és finom is egyben. A receptet itt találtam. 




Hozzávalók: 

- 15 dkg liszt,

- fél csomag sütőpor,

- 3 teáskanál kakaópor,

- 9 dkg vaj,

- 12 dkg cukor (nálam kevesebb),

- 1 csomag vaníliás cukor (nálam vanília),

- 1 teáskanál rumaroma (nem tettem bele),

- 2 tojás,

- kb. 1,5 dl joghurt. 

Hozzávalók a krémsajtos részhez: 

- 25 dkg krémsajt (bolti vagy házi, akár lecsepegtetett joghurt vagy tejföl is lehet), vagy ricotta,

- 1 tojás,

- 1 evőkanál búzadara,

- 1 evőkanál liszt,

- 7 dkg cukor (vagy ízlés szerint több/kevesebb),

- 1 csomag vaníliás cukor (nálam vanília),

- 20-25 dkg kimagozott meggy. 


Elkészítés: 

1. A lisztet elkeverjük a sütőporral és a kakaóporral. 

2. A vajat habosra keverjük a cukrokkal, rumaromával. Hozzáadjuk egyenként a tojásokat és jól kikeverjük. Ezután váltakozva adjuk hozzá a lisztes keveréket és a joghurtot. Simára keverjük. 

3. A krémsajtot kikeverjük a cukorral, tojással, majd hozzáadjuk a lisztet és búzadarát. Jól összekeverjük. 

4. A kakaós masszát egy sütőpapírral bélelt, nagyjából 24X32 cm-es tepsibe öntjük. Erre kanalazzuk a krémsajtos masszát. Egy villával márványosítjuk a tetejét és rászórjuk a meggyet. 

5. Előmelegített sütőben 180 fokon, kb. 30 percig sütjük. 

Én már elkészítettem eperrel is. 

2022. május 6., péntek

Flamingó mézes krémes

 Bibimóni oldalán találtam ezt a receptet. Egyszerű rózsaszín sütit kerestem a Giro d'Italia első napjára, mivel a versenyzők itt, a kapunk előtt haladtak el ma délután. Ezzel és rózsaszín palacsintával akartam kedveskedni a gyerekeknek. Erről a nagy eseményről itt írtam








Hozzávalók a tésztához: 

- 15 dkg cukor (nem tettem bele),

- 10 dkg méz (kicsit többet tettem bele),

- 5 dkg vaj (nálam zsír),

- 2 tojás,

- 40 dkg liszt,

- fél evőkanál szódabikarbóna (nálam kevesebb),

- 3 dkg kakaópor,

Hozzávalók krémhez: 

- 9 dl tej,

- 3 csomag puncs pudingpor,

- 2 csomag vaníliás cukor,

- 25 dkg puha (!) vaj,

- 25 dkg porcukor (nálam kevesebb),

- 1 evőkanál vagy ízlés szerinti rum (vagy rumaroma),

Hozzávalók a csokis bevonathoz (én ezt nem tettem rá, helyette rózsaszín porcukorral szórtam meg a sütit): 

- 20 dkg fehér csokoládé,

- 10 dkg étcsoki,

- 3 teáskanál olaj,

- pár csepp piros ételfesték. 

Továbbá: 

4 db 35X23 cm-es sütőpapír. Én nem vágtam ki papírt, lisztezett tepsi hátulján sütöttem a lapokat.

Elkészítés: 

1. A vajat (nálam zsírt) összemelegítjük a mézzel és cukorral. Ne forrjon, csak langyos legyen. Utána belekeverjük a tojásokat. A száraz hozzávalókat összekeverjük és hozzáadjuk a mézes-tojásos keverékhez. Összegyúrjuk a tésztát. Én egy kis tejet is használtam, mert nagyon száraz volt a tészta. 

2. 4 részre osztjuk a tésztát és  egyesével kinyújtjuk őket (a többit, amit még nem nyújtok, mindig letakarom egy edénnyel). Enyhén lisztezett felületen, tepsi hátulján sütöttem őket egyesével 180 fokra előmelegített sütőben (eredeti recept szerint 170 fok). 3-5 perc a sütési idő, ne süssük túl. Ahogy hűl a tészta, majd úgy keményedik. Teljesen kihűjtjük a lapokat. 

3. Elkészítjük a krémet. A pudingot a krém többi hozzávalójával a szokásos módon megfőzzük. Hűtés közben néha át szoktam keverni az ilyen krémeket és le is szoktam fedni az edény tetejét. A nagykönyv szerint a vajat külön kellene a porcukorral kikeverni jó habosra és apránként hozzákeverni a langyos pudinghoz. Én most azonban megvártam, míg langyos lett a puding és akkor belekevertem a vajat (még éppen elolvadt benne). Jól kikevertem és hűlni hagytam, de közben többször átkevertem. Egy a lényeg, legyen a krém könnyű, habos, legyen jól kikeverve. 

4. A kihűlt lapokat megkenjük a krémmel. Egy éjszakát hagytam így állni a sütit (hűtőben, lefedve).

5. Az eredeti recept szerint a tetejére csokikrém kerül. A fehér csokit kell felolvasztani először 2 tesákanál olajjal és abba tenni pár csepp ételfestéket. Ezzel kell megkenni a legfelső lapot. Ezután kell felolvasztani az étcsokot 1 kanál olajjal. Vékony csövű nyomózsákból kell kinyomni vízszintes csíkokban a felolvasztott étcsokit a süti tetejére, majd fogpiszkálóval ellentétes irányba csíkokat húzuk. Én egyszerűen tálalás előtt rózsaszín porcukorral szórtam meg a sütit (kis céklaport kevertem össze porcukorral). 

2022. január 24., hétfő

Boldogi nagyrózsa

 Férjem karácsonyra meglepett egy nagyrózsa formával, így most már én is süthetek ilyen gyönyörű fánkokat! A fánksütőhöz való recept sok helyen megtalálható az interneten. 


Hozzávalók: 

- fél liter tej,

- 5 tojás,

- 3 evőkanál cukor,

- 1 késhegynyi szódabikarbóna,

- körülbelül 40 dkg liszt szitálva (nem biztos, hogy ennyi kell, inkább a tészta állagát figyeljük),

- zsiradék a sütéshez,

- fahéjas vagy csak sima porcukor a tálaláshoz. 

Elkészítés: 

1. A tojásokat összekeverjük a cukorral (nem kell habosra, nem szabad sokáig kevergetni). Apránként hozzáadjuk a tejet és a lisztből annyit, hogy palacsintatészta sűrűségű tésztát kapjunk. Közben ne felejtsük a szódabikarbónát is a tésztába keverni. 

Ha sűrűbb tésztát készítünk, akkor a fánk puhább, ha hígabb tésztát, akkor ropogósabb lesz. Nekem ez utóbbi tetszik jobban. 

Ha véletlenül csomós lesz a tészta, szűrjük át!

2. Én mindent zsírban sütök, nem használok soha olajat, de sok recept azt javasolja, hogy aki olajban sütné a fánkot, tegyen az olaj mellé egy nagy kanál zsírt is. Állítólag így jobban, könnyebben lejön majd a formáról a tészta, mások szerint szebbre, pirosabbra sül majd a fánk. 

A lényeg, hogy forrósítsuk fel a zsiradékot és vele együtt a formát is. És jegyezzük meg, hogy a forma mindig legyen előforrósítva, minden egyes fánk sütése előtt. 

Ha túl forró lesz a zsiradék, megég a tészta, ha nem elég meleg, akkor meg magába szívja a zsírt. 

3. A felforrósított formát kiemeljük a zsírból, lerázzuk. Átemeljük a tésztába. Belemerítjük. Vigyázat! Ne teljesen, pár mm maradjon felül, amit nem ér tészta (különben nem tudjuk majd leszedni a fánkot a formáról). 

Kiemeljük a tésztából a formát, kicsit megrázzuk és gyorsan áthelyezzük a forró zsírba. Nem szabad az edény aljára nyomni a tésztát, úgy fogjuk, hogy ne érjen le az aljára. Amikor beletettük a zsírba a tésztát, kicsit mozgassuk a formát föl-le. Ahogy belekerült a tészta a forró zsírba, egyből látnunk kell, hogy a tészta teteje elválik  a formától, kinyílik a virág. 

Nagyon gyorsan megsül, figyeljük. Aranybarnára kell sütni. Ha kész, óvatosan megfordítjuk a formát, hogy a felesleges zsír ki tudjon folyni. Egy tál fölé helyezzük ezután a fánkot egy kis kalapács segítsgével leütjük a fánkot a formáról (nálam klopfolókalapács a fém rész nélkül). 

Porcukorral vagy fahéjas porcukorral kínáljuk. 


Nekem sokat segítettek ezek az anyagok: ITT egy cikk és EZ a videó. 

Padlizsános paradicsomleves

 Még nyáron a kertben termett padlizsánt előkészítettem, azaz tepsibe tettem őket, késsel párszor megszúrtam mindegyiket és sütőben addig sütöttem, míg megfeketedett a héja. Mikor kicsit hűlt, akkor leszedtem a héját, a padlizsánhúst pedig porcióztam, zacskóztam és mélyhűtőbe tettem. 

Most tehát annyi volt a dolgom, hogy kiolvasztottam a padlizsánt. Azt sajnos nem tudom megmondani, mennyi volt, de a levével együtt olyan 70 dkg lehetett. 

Egy edényben kis zsiradékon megpároltam egy nagy fej vöröshagymát. A végén adtam hozzá 3 gerezd apróra vágott fokhagymát is. Megszórtam egy kevés fűszerpaprikával, majd hozzáadtam a padlizsánt és felöntöttem 2 db 7 dl-es házi paradicsomlével és mivel nagyon sűrű volt a paradicsomlé, még némi vízzel is. Sóztam, borsoztam. Egy evőkanálnyi szárított zöldségkeveréket is szórtam bele. 

8-10 perc főzés után egy kis házi kecskekrémsajttal együtt összeturmixoltam (eredetileg feta sajt kellett volna bele) és forrás után egy kis cukrot kevertem még hozzá. Pirított kenyérkockákkal kínáltam. 

Eredetileg ez egy hideg leves, jól behűtve kell kínálni, de mi most, hogy téle van és nagyon hideg idők járnak, melegen ettük. Itt találtam a receptet, az ötletet. 



Répakrém (kence, kenőke)

 A céklakrém és a csicseriborsókrém mellé készítettem répakrémet is. A répát megpucoltam és egy fedővel rendelkező kerámiaedényben (jénai is jó) megsütöttem 180 fokon. Kis sót, borsot szórtam rá és kis vizet is öntöttem alá (nem kell sok, éppen csak az edény aljára!). 

Mikor puha a répa, kivesszük a sütőből és hűlni hagyjuk. 

Nagyjából Vida Kata (Idei, hazai, zöld) receptje szerint készítettem, de nem teljesen vettem át az eredeti leírást. Egy kisebb fej vöröshagymát felaprítottam, majd kis zsiradékon megpároltam. A végén hozzáadtam egy gerezd apróra vágott fokhagymát is. A kihűlt répát, a hagymákat, valamint egy kis citromlevet, curry fűszerkeveréket, kevés balazsamecetet, sót aprítóba tettem és krémesre törtem. Egy kevés olívaolajat is öntötem hozzá. Kóstoljuk meg, ha úgy érezzük, hiányzik belőle még valami íz, akkor adjunk hozzá több fűszert/sót/citromlevet vagy balzsamecetet. Szintén naan kenyeret kínáltam hozzá. 


Céklakrém (kence, kenőke)

 Néhány kisebb céklát egy fedővel rendelkező kerámiadeénybe tettem (jénai is jó lesz). A céklákat előzőleg természetesen megmostam. Nem kell leszedni a héját. Kis vizet szoktam önteni alá. Lefedem az edényt és beteszem a sütőbe. 180 fokon addig sütöm, míg a cékla megpuhul. Ha kihűlt, meghámozzuk, kisebb kockákra vágjuk és egy aprítóban vagy egy erős botmixerrel krémesre törjük némi dióval, egy-két gerezd fokhagymával együtt. Sózzuk, borsozzuk, pici őrölt köményt is szórtam bele. Én tettem bele balzsamecetet is. Adhatunk hozzá kevés citromlevet, egy-két evőkanál tahinit is. Tálaláskor megszórtam a tetejét pirított dióval. 

Naan kenyeret kínáltam hozzá. 


Vegán süti csicseriborsóból 2.

 Van már egy csicseriborsós sütirecept a blogon (ITT), de az egészen más. Finom, édeskés, de nem túl édes, egészséges, fehérjében gazdag csemege. A gyerekeimnek nagyon ízlett. 


A receptet és az ötletet itt találtam, de kicsit módosítottam rajta, Jelzem, hol és mit. 

Hozzávalók: 

- 25 dkg megfőzött csicseriborsó (konzerv vagy otthon főzött, nem sós!),

- 6 dkg mandulavaj, de lehet tahini vagy mogyoróvaj is (nálam tahini volt és nem mértem a súlyát),

- 5 puha, húsos datolya,

- egy csapott teáskanál szódabikarbóna (nálam inkább mokkáskanál),

- 8 dkg étcsoki, aprítva,

- nálam került még bele 8-10 dkg darált dió és nagyon apróra vágott aranymazsola. 

Elkészítés: 

1. A csicseriborsót leöblítjük, nagyon alaposan lecsepegtetjük. Ezután a datolyával pépesre törjük robotgépben. Nekem ez a művelet nem ment könnyen, így én most adtam hozzá a tahinit és a diót is. A recept egyébként azt írta, ha nehezen viszi a gép a csicseriborsót, akkor 1 evőkanál vizet adhatunk hozzá. Én nem akartam, így inkább már most beleöntöttem a tahinit. Hogy mennyit, azt nem mértem, inkább azt figyeltem, mikor lesz keksztészta állagú, jól formázható a massza (azaz ne törjön, ne essen szét és ne is legyen ragacsos, túl lágy). 

2. Ezután belekeverjük a többi hozzávalót is. A recept szerint 20 percre hűrőben kellett volna pihentetni a masszát, de én ettől eltekintettem. 

3. Ízlés szerinti méretű adagokat veszünk ki a tésztából, golyókat formázunk belőle, majd sütőpapírral bélelt tepsin ellapítjuk őket. 

4. 180 fokra előmelegített sütőben készre sütjük. (15-20 perc, de inkább figyelgessük, mert nem egyformán erősek/gyengék a sütők) Ha megsültek a sütik, egy kicsit hagyjuk majd a tepsin, mert frissen törhet. Ezután lehet kiszedni és rácson hűlni hagyni. 

Sűrű bableves sütőtökkel, leveles kellel

 A receptet a nosalty-n találtam. Nem tartottam a hozzávalók pontos mennyiségét és listáját, de támpontnak ide most az eredeti receptet írom. Finom, laktató, egészséges leves. Csak ajánlani tudom. 


Hozzávalók (én mindenből többet tettem): 

- 1 közepes sárgarépa, kis kockákra vágva,

- 1 közepes szár halványító zeller, kis kockákra vágva (nálam zellergumó),

- 1 fej vöröshagyma, aprítva,

- 40 dkg vörösbab vagy más babféle, előre beáztatva,

- 20 dkg sütőtök, hámozva, nagyobb kockára vágva,

- 1 darab közepes krumpli, hámozva, kockázva,

- zöldségalaplé vagy víz,

- só,

- bors,

- zsiradék,

- fokhagyma tálaláshoz, a pirítós mellé (mi most nem ettünk hozzá pirítóst).

 Elkészítés: 

1. A hagymát, répát, zellert pár evőkanál zsiradékon kis sóval párolni kezdjük. Figyeljük, kevergessük, nehogy odaégjen. Fedőt is tettem rá. 

2. Ezután mehet hozzá az előző este beáztatott, leszűrt, leöblített bab és felöntjük vízzel. 

3. Kicsit később a krumpli is, majd a sütőtök és a legvégén, mikor már szinte kész a leves, a leveles kel (ez utóbbinak a középső, hosszú szárát vágjuk ki, és a megmaradt leveleket tépjük vagy vágjuk kisebb darabokra). Borsozzuk. 

4. Az eredeti receptnél más a zöldségek főzésének sorrendje, aki kíváncsi, nézze meg a fent hivatkozott linken az eredeti receptet. 

5. Mikor minden megfőtt, akkor szedtem ki pár evókanálnyi levest zöldségekkel együtt (leveles kelt nem) és turmixoltam simára. Ezután visszaöntjük az edénybe a turmixolt zöldségeket. Sózzuk, ha szükséges és felforraljuk. Fokhagymával bedörzsölt pirítóst lehet mellé kínálni.