2020. december 29., kedd
Mandulamag
2020. december 4., péntek
Gyors, rögtön puha mézeskalács
Az én kedvencem a Plébános mézeskalácsa, de azon a hétvégén, mikor a mézeskalácsból készített faluval leptem meg a gyerekeimet, muszáj volt egy mini adag azonnal süthető mézeskalácsot is készítenem nekik (mert kisebbik fiam meg akarta enni a házikókat :) ).
Rupaner receptjét vettem elő. Tényleg gyorsan elkészül, finom is, de azért nekem az a legfinomabb mézeskalács, aminek a tésztája pihen, érik néhány napot. Olyan ez, szerintem, mint a kovászos kenyér és az érlelt sajt esete. Azok is lassan készülnek, ízesebbek, zamatosabbak, mint a gyorsított társuk. Ha valaki siet, utolsó pillanatban van, akkor viszont nagyon jó ez a recept. A gyerekeknek nagyon ízlett. Én csak egy kicsi, harmadnyi adagot sütöttem, de ide most a teljes adagot írom.
Hozzávalók (ez egy hatalmas adag, én ennek csak harmadát készítettem el elsőre), a bögre 2,5 dl-es:
- 8 bögre finomliszt (1 kg),
- 2-2,5 bögre porcukor (20-25 dkg) (én nem szoktam cukrot tenni a mézeskalácsokba, hanem valamivel több mézzel pótlom azt),
- 3 teáskanál szódabikarbóna,
- 1 evőkanál mézeskalács fűszerkeverék,
- 30 dkg vaj (nálam egy része zsír),
- 1 bögre méz (2,5 dl),
- 3 tojás.
Elkészítés:
1. A lisztet, fűszert, szódabikarbónát, porcukrot összekeverjük egy nagy tálban. Ezután hozzáadjuk a felolvasztott zsiradékot és a mézet, majd a tojásokat.
2. Összegyúrjuk a tésztát. Legyen lágy, de ne ragacsos. Jól dolgozzuk ki.
3. Lisztezett deszkán kb. 1 cm vastagra nyújtjuk (lehet vékonyabbra is, de akkor nem lesznek pufik...én vékonyra nyújtottam, mert "kekszszerűbb" mézesre vágytam). Tetszőleges formával kiszúrjuk.
4. Sütőpapírral bélelt tepsire sorakoztatjuk a mézeskalácsokat. Mivel volt egy kis felesleges tojás, én lekentem azzal. Tejjel is lekenhetjük a tetejét, de hagyhatjuk kenés nélkül is (ekkor matt lesz a felülete). Ha vastagabb tésztákat nyújtottunk, akkor nyomhatunk bele diót, mandulát, mogyorót, tökmagot, napraforgómagot vagy aszalt gyümölcsöt is.
5. 180 fokra előmelegített sütőben 7 percig sütjük (de maximum 10 perc, ha 7 perc után még nyers a tészta). Az alja ne kapjon színt. A sütési idő függ a tészta vastagságától. Inkább többször vegyünk ki próbára egy darabot, hogy ellenőrizzük (ráadásul az én sütőm nem süt egyenletesen, belül erősebben süt, mint az ajtó felől).
Hókifli
Hókiflit (is) sütöttem a Télapónak.
Annyi recept található különféle könyvekben, újságokban, interneten. Ezek általában úgy szólnak, hogy
- 25-30 dkg liszt,
- 18-20 dkg hideg vaj,
- 5 dkg porcukor,
- 10 dkg darált dió (vagy mogyoró),
- és van, aki gyúr bele 1 tojássárgáját is vagy egy kevéske tejfölt, esetleg rumot/rumaromát.
Én ezeket a kifliket zsírral készítettem Csak a puffin receptje szerint.
Fél adagot gyúrtam be, de így is lett 39 db kiflim. Ide most a teljes adaghoz tartozó receptet írom le, úgyhogy lesz belőle bőségesen kiflink.
Hozzávalók:
- 30 dkg liszt,
- 15 dkg hideg sertészsír (néhány dkg-ot vajjal cseréltem le, ha valaki nem szereti a zsírt, akkor figyelembe kell venni, hogy a zsír az 100 %, a vaj kb. 80 % zsír),
- 10 dkg porcukor (nálam kevesebb),
- 10 darált dió vagy mogyoró,
- 1 tojás,
- pici tej, ha szükséges (nálam sűrű joghurt).
- vaníliás porcukor a forgatáshoz.
Elkészítés:
1. A lisztet, a darált diót, porcukrot egy tálba mérjük, majd gyorsan elmorzsoljuk a felkockázott hideg zsírral/vajjal. Fontos, hogy hideg legyen a zsiradék, és nagyon fontos, hogy gyorsan dolgozzunk. Mikor morzsás állagú lett, akkor mehet bele a tojás is. Ha szükséges, esetleg egy picike tejet lehet hozzá tenni. Gyorsan dolgozzunk, mert, ha megolvad a zsiradék a kezünktől, a kész sütemény szétesős, morzsálódós lesz.
2. Mikor összeállt a tészta, hagyjuk abba a gyúrást és tegyük zacskóba, majd be a hűtőbe. Legalább egy órát pihenjen a tészta.
3. Ezután jön a formázás. Én nem rudakat sodortam, hanem kimértem kb. 8-9 g-os golyókat. Ezeket egyesével, nagyon gyorsan kisodortam kb. 7-8 cm-es rudakra. Meghajlítottam és sütőpapírral bélelt tepsire tettem a kifliket.
4. Ezután betettem tepsistől a hűtőbe, hogy visszahűljön a tészta. Kb. háromnegyed órát állt a hűtőben, addig sült a többi süti.
5. 170-180 fokra előmelegített sütőben világosra sütjük. Nem szabad túlsütni, mert akkor száraz lesz.
6. Melegen vaníliás porcukorba forgatjuk a kész kifliket, azaz nem azonnal cukroztam, hanem hagytam egy nagyon kicsit hűlni a tepsin. (Nagyon vigyázni kell, mert sütőből kivéve még igen törékenyek a kiflik.) Én csak átszedtem egy tálcára, majd megszórtam vaníliás porcukorral a kifliket (így nem lettek túlságosan cukrosak, mert mi azt nem szeretjük).
2020. november 23., hétfő
Csicsókás tészta (krumplis tészta helyett)
Házi tésztát gyúrtam a gyerekekkel, hozzá pedig frissen szedett csicsókából készült a paprikás csicsóka. Ugyanúgy készítettem, ahogy a paprikás krumplit szokás. Kovászos uborkával fogyasztottuk.
Soha nem szerettem a paprikás krumplit, de így, csicsókával készítve nagyon ízlett. Mindhárom gyerek örömmel, noszogatás nélkül elfogyasztotta, ezért felveszem a listára. Újabb ötlettel bővült a csicsókagyűjtemény.
Ne a klasszikus krumplis ízt keressük ebben az ételben. A csicsóka jellegzetes, édeskés íze érvényesül, de nagyon kellemes és szaftos is lesz a végeredmény (nem száraz). Kicsit több borsot tettem bele, férjem csípős paprikával ízesítette a sajátját és talán egy kicsit jobban sóztam, mint nálam az megszokott. De ez már ízlés kérdése.
2020. november 15., vasárnap
Feta sajtos sütőtökfasírt
Nagyon tetszett a családnak ez a csupa maradékból készített gyors fasírt.
Maradt 30 dkg sült sütőtök, egy kis párolt köles (sajnos nem mértem le a súlyát) és némi fűszeres olajban eltett feta jellegű kecskesajtom. Ezeket összekevertem egy villával, ízesítettem 3 gerezd apróra vágott fokhagymával, sóval. egy tojást is kevertem bele és annyi zsemlemorzsát, hogy ne kemény, de már formázható masszát kapjak. Kicsit állni hagytam, majd gombócozás után zsemlemorzsába forgattam a gömböket. Forró zsírban kisütöttem.
Jollof rice-hoz hasonló paradicsomos-fűszeres rizzsel kínáltam, melynek receptje itt található.
Hajdinamálé
A recept Borbás Marcsi oldaláról származik, innen.
Hozzávalók (1 csésze=2,5 dl), 20X35 cm-es tepsihez:
- 2 csésze hajdinaliszt,
- 2 evőkanál porcukor,
- 450 g kefir vagy aludttej vagy natúr joghurt,
- 150 g 20 %-os tejföl (nálam ez is kefir és joghurt vegyesen),
- 1 kiskanál szódabikarbóna (nálam egy bő mokkáskanál),
- 40 dkg szilva vagy más idénygyümölcs (nálam egy nagyobb üveg házi, cukormentes szilvalekvár),
- porcukor, fahéj
- kevés tejjel kevert tejföl a tetejére.
Elkészítés:
1. A lisztet egy tálba mérjük, hozzáadjuk a cukrot, szódabikarbónát és hozzákeverjük az aludttejet, tejfölt. Ezt a tésztát nem géppel, hanem kézzel keverem ki csomómentesre, és nem kevergetem sokáig, csak amíg szépen kisimul a tészta.
2. A tepsi alját kizsírozzuk (csak az alját, az oldalát ne), belesimítjuk a masszát. A tetejére rendezzük a fahéjba, porcukorba forgatott, magozott szilvát vagy más gyümölcsöt, esetleg sűrű házi lekvárt (én házi szilvalekvárral pörtyögtettem meg jó sűrűn). A tetejét meglocsoljuk kis tejjel kikevert tejföllel.
3. 200 fokra előmelegített sütőbe toljuk. Kb. 30 percig sütjük. Tálaláskor porcukorral megszórhatjuk a tetejét. Én anélkül ettem, csak a fotó miatt szórtam meg egy kis cukorral.
Kukoricaliszttel is készíthetjük hajdina helyett.
Mákos-sütőtökös pite
A receptet itt találtam. Itt-ott módosítottam a leíráson, amit lent jelzek majd.
Hozzávalók a tésztához (20X30 cm-es tepsihez):
- 30 dkg liszt (nálam fele teljes kiőrlésű tönköly, másik fele fehér tönköly),
- 14 dkg vaj (nálam egy része disznózsír),
- 3 dkg porcukor (nálam 2 dkg cukor),
- 2 tojássárgája,
- 2-3 evőkanál hideg víz, vagy amennyit igényel a tészta,
- 3 evőkanál kekszmorzsa a tészta megszórásához (nálam zsemlemorzsa).
Hozzávalók a sütőtökös réteghez:
- 70 dkg nyers sütőtök,
- 4 evőkanál cukor (én nem tettem bele cukrot, mert nekünk elég édes a tök önmagában),
- gyömbér és fahéj ízlés szerint.
Hozzávalók a mákos réteghez:
- 20 dkg darált mák,
- 10 dkg cukor (nálam kevesebb),
- vanília vagy vaníliás cukor,
- 1 kezeletlen citrom héja,
- 150 ml tej,
- 2 tojásfehérje,
- 2 evőkanál lekvár (én 4 jó nagy evőkanál birslekvárt tettem bele).
Elkészítés:
1. Először a tésztát készítjük el. A lisztet összekeverjük a cukorral, majd elmorzsoljuk benne a hideg vajat. Fontos, hogy nagyon gyorsan dolgozzunk. Ezután belegyúrjuk a villával előzőleg felvert tojássárgával. Annyi hideg vizet gyúrunk még hozzá, amivel egy nem ragacsos, de nem is száraz, jól nyújtható tésztát kapunk. Gyorsan becsomagoljuk zacskóba vagy folpackba és betesszük a hűtőbe pihenni.
2. A sütőtököt lereszeljük, majd a cukorral (ha teszünk bele) és a fűszerekkel addig főzzük, amíg a leve elpárolog. Kihűtjük.
3. A tejet felforraljuk a cukorral, vaníliával, majd ráöntjük a mákra. A recept szerint annyi tejet kell ráönteni, amennyitől nem lesz még szottyos a mák. Nálam az összes tejre szükség volt. Ezután belekeverjük a citromhéjat és a lekvárt. Én több lekvárt tettem hozzá, mint amennyit a recept ajánlott. Kihűtjük.
4. A pihentetett tésztát kétfelé vesszük. Az egyik tésztát kinyújtjuk a tepsi méretére és belesimítjuk a tepsibe. Megszurkáljuk villával és 180 fokra előmelegített sütőben elősütjük. 8 percet ír a recept, de én az idő helyett inkább a tésztát figyeltem. (Akkor tulajdonítottam jónak, mikor a tészta érintésre már szárazabb tapintású volt.)
5. Közben felverjük a tojásfehérjét és a mákhoz keverjük.
6. Mikor lejárt az elősütés ideje, megszórjuk a tésztát kekszmorzsával/zsemlemorzsával. Rásimítjuk a tököt, majd a mákos réteget. Erre jön a másik kinyújtott tészta. Kicsit rányomkodjuk, késsel megszurkáljuk (én mindig a tepsi aljáig szúrom a kést), majd visszatoljuk a sütőbe. Kb. 30-35 perc múlva elkészül.
2020. október 30., péntek
Vöröslencsefasírt, másképp
Sokféle vöröslencsét is tartalmazó zöldségfasírt van már a blogon. Most ez a legújabb kísérletem. Szerették a gyerekek.
Megfőztem 25 dkg vöröslencsét, melyet menet közben sóztam is. Fontos, hogy főzés végére ne maradjon rajta víz. Mikor langyos volt, botmixerrel összetörtem. Ízesítettem 3-4 teáskanál házi paprikakrémmel, apróra vágott fokhagymával, borssal, kevés köménnyel. Tettem hozzá annyi zsemlemorzsát is, hogy formázható, de ne túl kemény masszát kapjak. 30 percet pihent, majd formáztam és nagy serpenyőben, kevés zsiradékon megsütöttem ezeket a kis ellapított zöldségfasírtokat.
Tojást direkt nem tettem hozzá, mert szerettem volna kipróbálni, egyben marad-e a fasírt. Nem volt könnyű a sütése, de amikor az egyik oldal már szépen megbarnult, kérgesedett, akkor könnyen meg tudta fordítani egy spatulával. Mikor kicsit hűlt, szépen kézbe is lehetett venni, nem esett szét.
A köret zöldséges köles volt. A kölest jó alaposan megmostam, többször is, váltott vízben, sőt, egy kicsit áztattam is (hogy ne legyen keserű). Ezután durvára reszelt répát pároltam egy kis zsiradékon, majd nagyon pici csíkokra vágott, pirosra, édesre érett TV paprika került rá. Sóztam, borsoztam. Mikor nagyjából megpárolódtak, akkor jöhet rá a köles és a víz. Aprítottam bele egy kevés répazöldet is.
Almás párolt káposztát is kínáltam az étel mellé.
Körtés-hajdinás padlizsánsaláta
Az idei utolsó padlizsán és körte került ebbe az izgalmas salátába. Azért is örültem Szatmári Feri eme receptjének (mely a Nemfőzelék című könyvében található), mert már régen ettünk hajdinát és most íme, itt egy újabb változat az elkészítéséhez. Némiképp módosítottam az eredeti recepten, lent jelzem, hol és mit.
Hozzávalók:
- padlizsán (1 darabot ír, de én kettőt is tettem bele, szerintem ennyi hajdinához bőven elfér), 1,5 cm-es kockákra vágva,
- fél dl olaj a padlizsán sütéséhez (nálam kevesebb),
- 2 db nagy körte, kis kockákra vágva,
- 20 dkg hajdina,
- 2 szál újhagyma, karikákra vágva,
- 1 fej lilahagyma,
- 2 csokor petrezselyem, apróra vágva,
- 3 evőkanál olívaolaj (én nem tettem bele),
- 1 teáskanál méz (nem tettem bele),
- negyed lime leve (citromot használtam),
- 2-3 evőkanál rostos körtelé (nekem nem volt, helyette turmixolt körtelekvárt használtam),
- 1 liter víz,
- só,
- bors.
Elkészítés:
1. Felforralunk egy liter vizet. Sózzuk, majd beletesszük a hajdinát. 12-13 percig kell főzni a recept szerint, de nálam hamarabb megfőtt, még szerencse, hogy egyszer ránéztem. Ha kész a hajdina, leszűrjük és azonnal lehűtjük hideg víz alatt. Lecsöpögtetjük.
2. Egy tapadásmentes serpenyőben felhevítjük az olajat és a kockára vágott, hámozott padlizsánt közepes lángon aranybarnára (és puhára) pirítjuk. A recept nem írja, de én a a vége fele sóztam, borsoztam. Ha kész, félretesszük. (Papírtörlőn kellene leitatni a felesleges zsiradékot, de mivel én kevéske zsiradékot használtam a pirításhoz, nem kellett semmit leitatnom.)
3. Egy tálban összekeverjük a lime levét, a mézet, körtelevet, majd beleforgatjuk a hajdinát, padlizsánt, körtét, és a többi zöldséget is. Ízlés szerint sózzuk, borsozzuk. Nekem ez az öntetmennyiség kevés volt, így én többet készítettem.
Krumplis-mángoldos köret másképp
Általában főtt krumplival készítik a krumplis-mángoldos köretet (horvát specialitás), de én most valami másra vágytam. Megsütöttem a krumplit és azt kevertem össze a fokhagymás párolt mángolddal.
A krumplit megpucoltam, felkockáztam és nagy gáztepsibe terítettem (nagyjából egy rétegben). Nem sóztam. Pár evőkanál zsírt locsoltam rá, összekevertem, majd 190-200 fokos sütőbe toltam. Eleinte lehet még keverni, de mikor a krumpli puhulni kezd, már nem szabad, különben szétesik. Mikor megsült és szép színe lett, akkor késznek nyilvánítottam (egy spatulával szépen fel lehet szedni a krumplit, ha kissé odatapadt volna a tepsi aljára) és összefogattam az előzőleg megpárolt fokhagymás mángolddal.
(Azaz a mángold szárát kitépkedtem, felcsíkoztam a leveleket, kis zsiradékon megpároltam, közben pár gerezd fokhagymát és kis sót, borsot szórtam rá.)
Rántott kecskesajt és rántott zöldparadicsom volt hozzá.
Mángoldpite
Kisebbik fiammal leszedtük az utolsó adag nagyobb mángoldleveleket. Ilyen szépeket találtunk:
Készült belőle mángoldos pite és egy másik ételhez krumplis-mángoldos köret.
Hozzávalók a tésztához:
- 20 dkg liszt (nálam részben teljes kiőrlésű tönkölyliszt, részben fehér tönkölyliszt),
- 10 dkg hideg vaj,
- kevéske só és
- annyi víz, amennyit igényel a tészta.
A lisztet a sóval elkevertem, majd beledaraboltam a hideg vajat és gyorsan elmorzsoltam a liszttel. Annyi vizet adok csak hozzá, hogy egy jól nyújtható pitetésztát kapjak. Ezután becsomagolom és megy a hűtőbe pihenni (akár egy éjszakát).
A töltelékhez pontos arányokat nem tudok írni. 35 dkg mángold szárát kitépkedtem, megmostam a leveleket, csíkokra vágtam és megpároltam (előtte megpároltam egy kisebb fej vöröshagymát is, arra került a darabolt mángoldlevél). Menet közben tettem hozzá 4-5 gerezd apróra vágott fokhagymát, kis sót, borsot, szerecsendiót.
Egy szelet húsos szalonnát nagyon pici kockákra vágtam. Lereszeltem kb. 8 dkg házi kecskesajtot. Kb. 2 dl nagyon sűrű, zsíros kecskejoghurtot (de lehet tejszín, tejföl, krémsajt, kinek mi van) kikevertem 2 kisebb tojással, majd hozzáadtam a a sajtot, szalonnát. Talán egy nagyon kicsit sóztam, de éppen csak, mert a szalonna is sós és a sajt is (én az átlagnál egy kicsit kevésbé sósan szeretem az ételeket, ezért inkább kóstoljuk meg a krémet). Mindezt összekevertem a párolt mángolddal.
Aztán a pihentetett, hideg pitetésztát kinyújtottam úgy, hogy piteformámat ki tudjam vele bélelni és az oldalára is fel tudjam húzni. Villával megszurkáltam. 190 fokra előmelegített sütőben elősütöttem (akkor jó, mikor érintésre már nem nedves tapintású a tészta és esetleg a pite alján lesz egy picike színe).
Ezután ment rá a töltelék, majd visszatoltam a sütőbe. 180 fokon készre sütöttem. Hűlni hagyjuk. Hidegen, másnap is finom.
Zöldséges, sós pitét bármilyen maradékból (sajtok, szalámik, felvágottak, sonkák, sült húsok), bármilyen zöldségből készíthetünk. Hidegen és melegen is finomak, jól szállíthatók. Szerintem nagyon praktikus, finom étel, sokszor sütöm.
2020. október 25., vasárnap
Sütőben sült körte
Kisebb kerámiatepsibe tettem a félbevágott, magházától megfosztott körtéket. Két evőkanál mézet összekevertem egy kis fahéjjal és ezzel megöntöztem a körtét. 180 fokra előmelegített sütőben addig sütöttem, míg puha nem lett az összes körte.
Tálaláskor előzőleg megpirított, majd durvára vágott dióval megszórtam. Mivel nem volt itthon vaníliafagyi vagy mascarpone, amit általában kínálnak a sült körte mellé (tejszínhabot meg nem akartam most bontani), ezért én hideg, sűrű kecskejoghurtott ettem mellé.
Körtés- zabpelyhes házi joghurt
Nagyon egyszerű, könnyű tízóraira vagy uzsonna.
Száraz serpenyőben pirítottam egy kevés nagyszemű zabpelyhet, majd diót és mandulát is (ez utóbbit apróra vágtam, miután kihűlt). Körtét hámoztam, daraboltam. Kevés (barna) cukrot karamellizáltam, erre ment a körte. Nagy lángon megpároltam, majd kihűtöttem.
Fogtam egy pohárkát, rétegeztem a zabpelyhet, körtét, joghurtot és magvakat. Előző nap körtelekvárt főztem (mézédes, pedig semmi cukor nem került bele). Üvegbe töltés után maradt egy kis lekvár, amit szintén házi kecskejoghurttal kevertem össze. Nagyon finom volt.
Kecskepörkölt bográcsban (Karcagi birkapörkölt receptje alapján)
Borbás Marcsi Magyarország finom. Vadregényes kelet című könyvében találtam egy nagyon izgalmas receptet. A neve: karcagi birkapörkölt juhászos módra. Nekünk ugyan kecskéink vannak, de e receptből ötletet merítve készítettük el múlt héten a kecskepörköltet, bográcsban. Nem vagyok egy nagy húsevő. pláne nem pörköltevő, de ez az étel most nekem is nagyon jól esett.
Tartalmas desszertet sütöttem mellé: hájas tésztát.
Ide most a könyvben szereplő receptet írom le, de még egyszer hangsúlyozom, mi kecskehússal készítettük és nem került bele az állat összes része. Csupán az ihletet vettük a receptből.
Hozzávalók:
- 25 dkg birkahús (egy egész birka összes húsa, csontos részekkel együtt),
- perzselt, előfőzött birkafej, (úgy olvastam valahol, hogy ezt kettéfűrészelik, az agyvelőt fűszerezve teszik vissza, majd összekötözik a fejet és így teszik az edény közepébe, a húsok közé),
- 4 láb és a birka farka,
- a birka lépe (egészben),
- mája (darabolva),
- tüdeje (darabolva),
- veséje (darabolva),
- szíve (darabolva),
- a tisztított gyomor, azaz a pacal, vékony csíkra vágva,
- fél-1 kg mangalicazsír (attól függően, mennyire faggyús a birkahús),
- só (15-20 dkg ehhez a húsmennyiséghez),
- 16-22 dkg őrölt pirospaprika (ízlés szerint),
- 6-10 db szárított erőspaprika (ízlés szerint),
- 1 fej fokhagyma, apróra vágva, 1,6-2 kg vöröshagyma (8 dkg/kg), felkockázva.
Elkészítés:
1. A zsírral kikent főzőedénybe tesszük a nagyobb kockára vágott birkahúst (kb. kétfalatnyi) a csontos részekkel együtt. Víz nélkül addig pörköljük, míg ki nem fehéredik és fel nem ereszti a levét. Ekkor hozzáadjuk a perzselt részeket: fejet, farkat, lábakat.
2. A forró, zsíros lébe beleszórjuk a tört paprika kétharmadát. Amikor feloldódik a pirospaprika, ráterítjük az összevágott vöröshagymát. Felengedjük kis vízzel és csípős paprikával ízesítjük (mi nem csípősen készítettük). Mehet bele a pacal is és a máj kivételével a belsőségek.
3. Amikor félig megfőtt, elkezdjük sózni és hozzátesszük az apróra vágott fokhagymát is. Az elfőtt vizet folyamatosan pótoljuk. Óvatosan keverjük át mindig a pörköltet, nehogy leégjen.
4. A főzés vége előtt kb. 20-30 perccel hozzáadjuk a felkockázott májat és a törtpaprika egyharmadát. (akkor van kész, mikor a hús leesik a csontról.)
Friss kenyérrel vagy főtt krumplival kínáljuk (bár olvastam már olyan cikket is, hogy hagyományosan krumplit nem való hozzá fogyasztani).
Könnyű mézes-mákos torta
Ezt a tortát kivételesen nem én sütöttem. Nekem készült. Anyu készítette a születésnapomra. A recept a Vidék íze 2020 szeptemberi számából van. Az ott olvasható leírástól némi eltéréssel készült. Nagyon finom, könnyű desszert lett belőle.
Hozzávalók az alaphoz:
- 1 dl darált mák (a képen látható torta alapja éppen nem mákkal, hanem mogyoróval készült, de mákkal is megsütötte már anyu, úgy is finom volt),
- fél dl rizsliszt (helyette teljes kiőrlésű liszt),
- fél dl hajdinaliszt (helyette teljes kiőrlésű liszt),
- fél dl kristálycukor (ennél kevesebb került bele),
- vanília vagy 1 csomag vaníliás cukor,
- 1 tojás,
- 1 kávéskanál sütőpor,
- 1 dl joghurt,
- 2 evőkanál olaj.
Hozzávalók a mákos krémhez:
- 13 dkg darált mák,
- fél kezeletlen citrom,
- 10 dkg porcukor (nálunk egy kicsit kevesebb),
- 5 dkg fehér csokoládé,
- fél dl hideg víz,
- fél dl forró víz,
- 2 dl tejszín,
- 15 g porzselatin.
A mézes-rozmaringos réteghez:
- 2 dl tejszín,
- 10 dkg méz,
- 1 kis ág rozmaring,
- 1 csomag habfixáló,
Tetejére:
- 4-5 friss füge (nálunk őszibarackbefőtt is),
- 1 evőkanál pirított szeletelt mandula (elhagyható),
- 1,5 dl tejszín.
Elkészítés:
1. Először a rozmaringos tejszínt kell elkészíteni a mézes krémhez. Felforrósítjuk a tejszínt a rozmaringággal, majd hagyjuk kihűlni. Kidobjuk belőle az ágat, majd betesszük a tejszínt a hűtőbe.
2. Az alap következik. A száraz és a nedves hozzávalókat külön-külön tálban összekeverjük, majd vegyítjük a kettőt. 24-25 cm-es, sütőpapírral bélelt formába öntjük. 180 fokra előmelegített sütőben megsütjük.
3. A mákos krémhez hideg vízbe áztatjuk a zselatint. A darált mákot összekeverjük a citrom reszelt héjával, kifacsart levével, porcukorral és a lereszelt fehér csokival, végül kevés forró vízzel krémesítjük.
4. Habbá verjük a (natúr) tejszínt. Összevegyítjük a mákos alappal. Végül felmelegítjük a zselatint és hőkiegyenlítéssel összekeverjük a mákos habbal.
5. A kihűlt tortaalap köré visszatesszük a tortakarikát. Ráöntjük a mákos krémet. Pár órát dermesztjük a hűtőben.
6. Ha már annyira megdermedt a mákos krém, hogy ráönthetjük a következő réteget, akkor elkészítjük a mézes krémet is.
7. A lehűtött rozmaringos tejszínt habbá verjük a habfixálóval. Belevegyítjük a megolvasztott mézet. Hozzávegyítünk pár levélke, apróra vágott friss rozmaringot. Ráöntjük a megdermedt mákos rétegre. Pár órára a hűtőbe tesszük, hogy megszilárduljanak a krémek.
8. Tálalás előtt a tejszínhabot habzsákba töltjük és a torta tetejére nyomjuk. Vékony cikkekre szeletelt fügével vagy más gyümölccsel díszítjük. Megszórjuk pirított mandulával. Díszíthetjük pici rozmaringággal is. A recept még ajánlja, hogy kínálhatunk a torta mellé jó minőségű mézet is, de nekünk ez nem hiányzott hozzá.
Zelleres lencse
Egyszerű, mégis kicsit más. Lencse zellerrel, hagymával, paprikával és paradicsommal.
Hozzávalók:
- 50 dkg lencse,
- 1 nagy vöröshagyma,
- 4-5 gerezd fokhagyma, apróra vágva,
- néhány sárgarépa (nálam 26 dkg), apró kockákra vágva,
- zeller (nálam 13 dkg), kis kockára vágva,
- 3-4 pirosra érett TV paprika kicsi, vékony csíkokra vágva (pritamin is jó, nekem olyan nem volt),
- só,
- bors,
- 3 teáskanál házi paprikakrém,
- 2 darab paradicsom, kis kockákra vágva,
- kevés zsiradék a hagyma párolásához.
Elkészítés:
1. A vöröshagymát apróra vágjuk. Kevés zsiradékon megpároljuk. Ezután hozzáadjuk a répát és a zellert, a paprikát. Sózzuk. Lefedve kicsit pároljuk.
2. Ezután jöhet az apróra vágott fokhagyma, a paradicsom, majd a paprikakrém. borsozzuk is.
3. A megmosott lencsét is beletesszük és felöntjük annyi vízzel, hogy bőven ellepje. Alacsony lángon puhára főzzük, ha kell, adjunk még hozzá sót. Aki szeretné, készítheti csípősre is, jól áll neki.
4. Mi most párolt rizzsel ettük, így két napra elég volt ez az ebéd az egész családnak.
Fasírt tonhalból (gyors)
Egyik nap nagyon gyorsan kellett a család elé ebédet tennem. A mélyhűtőből vettem ki nyár elején eltett zöldborsót, abból főzeléket főztem, és egy kis hezitálás után ezeket a tonhalas golyókat készítettem hozzá. Féltem, mit szólnak a gyerekek, de meglepetésemre nagyon szerették a gyerekek.
A recept nagyon egyszerű. Felbontottam néhány natúr tonhalkonzervet (nem olajos!) és lecsepegtettem. Ezt összetörtem villával, tettem hozzá tojást, nagyon apróra vágott vöröshagymát, sót, borsot és aprított petrezselyemzöldet. Egy kevéske zsemlemorzsát is kevertem a masszába, de nem igényelt sokat, éppen csak egy kicsit. Zsemlemorzsába forgattam, majd forró bő zsírban azonnal és gyorsan kisütöttem.
Zabpelyhes almás keksz
Kétszer sütöttem meg egymás után ezt a kekszet. Először tojással és az almát nagylyukú reszelőn reszeltem le, majd másodszor tojás nélkül és finomra reszeltem az almát. A második tetszett jobban. Nem ropogós kekszeket kapunk, de nagyon finom, tetszett a gyerekeknek (nekem is, már csak azért is, mert nem kell bele sok zsiradék, rostban gazdag kis édesség). Az eredeti receptet itt találtam.
Hozzávalók (a bögre 2,5 dl-es):
- 1 bögre apró szemű zabpehely (kb. 10 dkg),
- fél bögre zabliszt (durvább szemű zabpelyhet megdaráltam, ez kb. 6 dkg volt),
- 1 nagy alma hámozva, reszelve (az eredeti recept szerint nagylyukú reszelőn, először én is így készítettem, másodszor finomra reszeltem, nekem így tetszett jobban), de az alma mennyisége függ az alma nedvességtartalmától is,
- 5 dkg olvasztott, de nem forró vaj,
- 1 egész tojás (amikor finomra reszeltem az almát, akkor tojást nem tettem bele),
- vanília vagy vaníliás cukor,
- cukor vagy méz ízlés szerint (nálam kb. 3 dkg barna cukor, de aki az édesebb ízekhez van szokva, tegyen többet...én spórolok a cukorral ;) ),
- kevéske őrölt fahéj,
- késhegynyi szódabikarbóna,
- lehet tenni bele apróra vágott étcsokit vagy mazsolát,
- nálam 10 dkg durvára darált mandula is került bele.
Elkészítés:
1. Az összetevőket alaposan összedolgozzuk. Első alkalommal a recept szerint jártam el és tettem a masszába tojást, az almát pedig nagylyukú reszelőn reszeltem le. Második alkalommal elhagytam a tojást és az almát finomra reszeltem.
2. Az alma mennyisége szerintem függ attól is, mennyire lédús az alma. Egy nem túl lágy, de nem is morzsálódó, jól formázható masszát kell kapnunk.
3. Nálam kisebb diónyi gömbök készültek, melyeket aztán ellapítva tettem a sütőpapírral bélelt gáztepsire. Pont elfértek és kb. 33 darab lett.
4. 180-190 fokra előmelegített sütőben kb. 20-25 perc alatt sülnek meg, de ez sütőfüggő is. (Az alja legyen aranybarna.)
Nem roppanós kekszet kapunk, inkább a puhább változatot, viszont nagy örömömre nem kell bele sok zsiradék. (Nagyon szeretem a kekszeket, de nem tetszik a gondolat, hogy sok zsiradékot tartalmaznak ezek a finom, roppanós kekszek.)
2020. október 10., szombat
Könnyű kókuszos, citromos sütemény
Rántott zöld paradicsom
Felszeleteltem a zöld paradicsomot (két hosszúkás fajtát), majd szokásos módon paníroztam, végül bő zsírban megsütöttem. Nagyon érdekes, de finom ételt kaptam. enyhén savanykás az íze.
"A zöld paradicsom 100 grammja kb. 9-32 mg szolanint tartalmaz. Azaz még a legnagyobb koncentráció esetén is kb. 625 g zöld paradicsomot kellene megennünk ahhoz, hogy a mérgezés első tüneteit tapasztaljuk. De mivel a szolanin keserű, nem valószínű, hogy valaki véletlenül megeszik ennyit.
A félig érett, vagy nem sokkal az érés előtt álló paradicsom már csak 2 mg szolanint tartalmaz 100 grammban, így ebből 10 kg-t kellene fogyasztanunk ahhoz, hogy veszélyessé váljon.
Ha a paradicsom teljesen érett, akkor ez 10 dkg-ra nézve 0.7 mg, azaz 29 kilót kellene befalnunk ahhoz, hogy aggódnunk kelljen." https://hobbikert.hu/magazin/eheto-vagy-mergezo-a-zoldparadicsom.html
Fűszeres csicseriborsó
A receptet ezen az angol nyelvű oldalon találtam. Egy olyan ebéd kerekedett belőle, amit mindhárom gyerek ugyanolyan jóízűen fogyasztott. Ritka pillanatok egyike, mikor mindenkinek a kedvében tudok járni.
Hozzávalók (ízlés szerint):
- nálam 50 dkg, szárazon, áztatás nélkül mérve (eredeti recept szerint másfél csésze főzve),
- só,
- 1-2 evőkanál citromlé,
- 1-2 kiskanál kurkuma,
- egy kevés szárított, őrölt chili (ízlés szerint, aki bírja a csípőset, tehet bele többet),
- két evőkanál zsiradék,
- 1-2 fej vöröshagyma, attól függően, mennyi csicseriborsót használunk (lilahagymát ír az eredeti recept), aprítva,
- paradicsom (a másfél csésze csicserihez 3 közepes paradicsomot ajánl, én sűrű házi paradicsomlevet tettem bele helyette),
- 8 natúr kesudió (nálam mandula és 8 darabnál több),
- 3 gerezd fokhagyma,
- 1-2 kiskanál cukor,
- fél-fél teáskanál mák és szezámmag a másfél csésze csicserihez,
- fűszerek (pontos mennyiséget nem írok, ízlés szerint, de az eredeti receptnél meg lehet nézni az arányokat, általában mindegyikből fél kiskanállal ír): garam masala, római kömény, gyömbér, chili, egy darabka fahéj, őrölt koriander, bors, kevéske édeskömény).
Elkészítés:
1. Először beáztattam a csicseriborsót. Úgy alakult, hogy nem egy éjszakát ázott, hanem majdnem egy egész napot. Alaposan leöblítettem, lecsöpögtettem, majd puhára főztem (gyorsan megfőtt). Ezután megint jól lecsöpögtettem. Ezután összekevertem 1-2 evőkanál citromlével, sóval, chilivel, kurkumával.
2. Egy nagy serpenyőbe kevés zsiradékot öntöttem, erre ment az ízesített, előfőzött csicseriborsó. Egy fakanállal kevergetve kissé megsütöttem. Nem kell, hogy színe legyen.
3. Az aprított hagymát, paradicsomot, kesudiót, fűszereket egy edénybe tesszük és megpároljuk. Ezután a fahéjat kiszedjük belőle és botmixerrel krémesre törjük a szószt. Kis vízzel felöntjük. Hozzáadjuk a csicseriborsót. Ha szükséges, adhatunk hozzá még egy kis vizet. Krémes állagú, szószos csicserit kell kapnunk. Néhány percig melegítjük,ha szükséges, ízesítsük még, majd elzárjuk a tüzet. Mi most bulgurral ettük, de adhatunk hozzá naan kenyeret és kínálhatjuk párolt rizzsel is.
Zabpelyhes, dagasztás, formázás nélküli dán zsemle
Túrós zabpelyhes sós muffin
2020. szeptember 25., péntek
Tepsis túrófasírt
Az Ízőrzők oldalán találtam rá erre az egyszerű, gyors, praktikus receptre. Már sokszor elkészítettem és finom főzelékekkel, salátákkal.
Nem teljesen a recept szerint állítom össze a fasírtalapot, de ide most úgy írom le, ahogy az Ízőrzők oldalán láttam.
Hozzávalók:
- 25 dkg túró (nálam 50 dkg),
- 10 dkg zabpehely,
- 15 dkg sajt, nagy lyukú reszelőn reszelve (nem mindig teszek bele sajtot),
- 2 tojás,
- 2 evőkanál liszt (nem teszek bele),
- 2 dl tejföl (nem teszek bele, inkább kicsit több házi joghurtot vagy kefírt),
- 5 nagy evőkanál aludttej (nálam házi joghurt vagy kefír),
- 1 fej vöröshagyma, apróra vágva,
- 1 csokor petrezselyem zöldje, apróra vágva,
- majoranna, kakukkfű, borsikafű,
- bors,
- 4 gerezd fokhagyma,
- só,
- olaj (fél dl-t ír a recept, nálam ennél kevesebb).
Elkészítés:
1. A hozzávalókat alaposan összekeverjük. A recept szerint bőségesen kiolajozunk egy tepsit (nálam 15X22 cm-es), de én csak módjával szoktam. Ebbe öntjük a masszát.
2. Előmelegített sütőben (190-200 fokon) készre, aranyló barnára sütjük. Főzelékek, saláták, kenyét mellé kínáljuk.
2020. szeptember 17., csütörtök
Zabos-magvas étcsokis szeletkék
Krémtúró másképp
Egyben sült kölesfasírt
Vöröslencsés tésztaszósz
Ez is egy gyors, egyszerű, egészséges húsmentes étel. Sokféle recept található az interneten és én is mindig másképp készítem. Mikor mi van itthon, mikor miből mennyi van készleten.
Hozzávalók:
- 20-25 dkg vöröslencse.
- 1 nagy fej vöröshagyma,
- 1 gerezd fokhagyma,
- zsiradék a hagyma párolásához,
- 1 nagy sárgarépa, nálam finomra reszelve,
- egy darabka zeller, nálam finomra reszelve (kb. fél zeller) vagy, ha nincs, akkor egy zellerszár, (zellert nem mindenki tesz bele, én szeretem benne),
- só,
- bors,
- paradicsomlé (nem mérem, nálam most legutóbb kb. 1,5-2 dl jó sűrű, házi paradicsomlé került bele, ennyi volt, de lehet több, kevesebb, ízlés kérdése),
- lehet tenni bele oregánót, bazsalikomot, kakukkfüvet, ki mit szeret.
Elkészítés:
1. Az apróra vágott vöröshagymát kis zsiradékon megpároltam, majd mehet hozzá az aprított fokhagyma is. Alacsony hőfokon kicsit kevergettem (ne égjen meg) és rátettem a reszelt répát, zellert, a megmosott vöröslencsét és a sűrű paradicsomlevet. Vizet is öntöttem rá. Sóztam, borsoztam, fűszereztem.
2. Készre főztem (alacsony hőfokon). Ha kell, a vizet pótlom közben, hogy szószos állaga legyen.
Házi tésztával, reszelt kecskesajttal kínáltam.