Már rég' lemondtam arról, hogy olyan tojásmentes kevert süteményt készítsek, ami piskótaszerű. Eddigi próbálkozásaim sorra kudarcba fulladtak. Mindig szalonnás lett a tészta (vagy szétesett). Azt azért tudni kell, hogy a sütőport ki szoktam hagyni a tésztából. Ennek igen egyszerű oka van: nem bírom az ízét. Ha csak egy kiskanállal szórok bele, akkor is érzem. Helyette egy kevés szódabikarbónát teszek általában, de eddig nem nagyon segítettek abban, hogy a tészta jó állagú legyen. Eddig az egyik legfinomabb tojásmentes kevert süteményünk ez a mindenmentes süti volt, de ennek a tésztája más jellegű. Nekem olyan kellett, ami tortákhoz is megfelel. Azt hiszem, eddig ez a legjobb, amit az elmúlt fél évben sütöttem. Könnyű, nem tömör tésztát kaptam. Most leírom úgy, ahogy készítettem a hétvégén és a jövőben ezt a receptet fogom csiszolgatni, hogy még jobb legyen. Állagra tehát a piskótához hasonlít, még lyukak is voltak benne (pedig nem volt cél, hogy piskótatésztaszerűt süssek). Sütés után nem esett össze, tartotta a méretét. Nem nőt magasra, mert nem tettem bele sütőport, de a kókuszkockához pont jó is volt ez így, mert nem szeretem a nagy kockákat és amúgy tortákban sem szeretem a vastag tésztát. Egy kicsit talán száraz, fojtós volt, akárcsak a piskóta, de másnapra a sok máztól szépen összeért. Torták esetében a krém adja majd a "könnyítést". Frissítés: másodszorra nagyon jó lett a tészta, nem volt fojtós. Valószínűleg jobban eltaláltam a sütés idejét (nem sütöttem túl) és a tészta állagát.
A gyerekek a mamánál nyaraltak három napig. Nekik sütöttem a vasárnapi kirándulásunkhoz. Örültek neki.
Hagyományosan, fehér liszttel és tojással, így készítettem.
Hozzávalók egy kis tepsihez:
- 10 dkg teljes kiőrlésű tönkölyliszt (helyette lehet fehérliszt is),
- 5 dkg hajdinaliszt (ha nincs, darált mandulával vagy dióval helyettesítem),
- 2 dkg étkezési keményítő,
- 3 dkg cirokliszt (vagy sima liszt),
- 10 dkg darált mandula,
- 1 púpos mokkáskanál szódabikarbóna,
- negyed citrom leve,
- kb. 1,5-2 dl (mag)tej, hogy sűrűn folyós, kenhető állagú legyen,
- kevés fahéj,
- kb. 2 evőkanál méz (aki édesebben szereti, tegyen többet), vagy kimarad, ha valaki nem eszik mézet sem,
- cukor, ha valaki édesebben akarja enni, én nem tettem bele a mézen kívül semmit,
- 5 dkg zsír vagy kókuszzsír, ki mit használ.
Hozzávalók a forgatáshoz:
- 25 dkg vaj (vagy vegán zsiradék),
- kb. 8 evőkanál (mag)tej,
- cukor ízlés szerint,
- 5 evőkanál kakaópor,
- 2 evőkanál rum,
- 1 csomag kókuszreszelék.
Elkészítés:
1. A száraz hozzávalókat az egyik edényben, a nedveseket a másikban összekeverjük, majd a kettőt vegyítjük. Dolgozzunk gyorsan, ne keverjük túl a tésztát.
2. A tepsit kivajazzuk, kilisztezzük (vagy sütőpapírral béleljük) és beleöntjük a tésztát. 180-200 fokra előmelegített sütőben készre sütjük. Ne süssük túl, nem kell, hogy nagyon színe legyen. Ha túlsütjük, száraz lesz.
3. A kakaós öntethez a kókuszreszeléken és a vajon kívül mindent összekeverünk, felmelegítjük, de nem forraljuk. A cukor olvadjon el benne. Mikor kész, levesszük a tűzről és belekeverjük a vajat.
4. Amikor félig kihűlt a tészta, rácsra tesszük tovább hűlni, majd felkockázzuk (én szeretem a minél kisebb kockákat) és a csokimázba forgatjuk. Jól áztassuk bele a kockákat, ne vegyük ki belőle azonnal. Ezután kókuszreszelékbe forgatjuk. (Én most csaltam, mert csak 10 dkg vajat használtam a mázhoz, de így is jó lett.)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése