2024. július 11., csütörtök

Rukkolás céklasaláta dióval, kecskesajttal

 Nagyon finom saláta ez is. Friss céklából javaslom, nyáron elkészíteni. A receptet itt találtam. 







Hozzávalók: 

- kb. 2 közepes cékla,

- rukkola ízlás szerint,

- egy marék dió, durvára vágva,

- kecskesajt (nálam házi feta kecsketejből). 


Az öntethez: 

- fél citrom leve,

- 1 teáskanál mustár,

- 1 teáskanál méz,

- 1 evőkanál olívaolaj,

- só ízlés szerint. 


Elkészítés: 


1. A céklát megsütöttem a szokásos módon. Soha nem főzöm a céklát akkor sem, ha a recept úgy írja. Sütve finomabb, édesebb íze lesz a céklának. Meghámoztam a céklát, 4 részre vágtam és a fedővel rendelkező kerámiatálba tettem. Pici vizet öntöttem alá, rátettem a fedőt és 180 fokon puhára sütttem a céklát. 

Érdemes nem csak ehhez a recepthez sütni a céklát, mert pazarlás egy-két darabot sütögetni. Egy nagyobb adagot készítettem én is. Egy részéből lett ez a saláta, egy másik részéből a paradicsomos céklasaláta és egy harmadik részből a csokis céklafagyi. 

2. Egy tál aljára szórjuk a rukkolát. Elrendezzük rajta a megsütött, kihűtött, majd kis kockákra vágott céklát. 

3. Rászórjuk a kecskesajtot, a darabolt diót. 

4. Végül az egészre rácsurgatjuk az öntetet. 


Paradicsomos céklasaláta (nyári recept)

 Nyáron, mikor friss, édes, zsenge minden zöldség, nagyon finom lesz ez a saláta. Nagyon jól illik egymáshoz a cékla és a paradicsom egymáshoz. A receptet itt találtam. 





Hozzávalók: 

- 2-3 közepes cékla,

- 2-4 evőkanál olívaolaj,

- só,

- bors,

- fél csésze gersli (nem tettem bele),

- 2-3 evőkanál frissen facsart citromlé,

- 3 közepes piros paradicsom (heirloom tomato, ezt írja a recept, nekem pont valami ilyesmi volt kéznél a kertből), legyen érett, édes, vékony héjú, sárga színű is lehet, ha van,

- néhány koktélparadicsom, jó, ha van sárga is, mert akkor még jobban mutat az étel (nekem most nem volt),

- 3 evőkanál friss zöldfűszer, apróra vágva: petrezselyem és bazsalikom.


Elkészítés: 

1. Nem a recept szerint készítettem elő a céklát. Megmostam a céklát, majd hámoztam és négybe vágtam. Egy fedővel rendelkező kerámiatálba tettem, kis vizet öntöttem rá és lefedtem. 180 fokos sütőben addig sütöttem, míg puha és finom édes nem lett. Hagytam kihűlni. 

2. Az olívaolajat kikevertem a citromlével, sóval, borssal.  

3. Tálra rendeztem a paradicsomot és a céklát. Meglocsoltam az öntettel és megszórtam a zöldfűszerekkel. (Az eredeti recept szerint meg kell szórni még a főtt gerslivel is, de én ezt kihagytam.)

Lasagne padlizsánból

 Érik a padlizsán, ezért az idei első 4 darabot máris leszedhettem. Kettő a húsmentes töltött paprikába, kettő pedig ebbe az ételbe került. 

A recept ötletét a Mindmegette oldalon találtam. Kicsit módosítottam rajta, de majd jelzem, hogy hol és mit. A család és az én tetszésemet is elnyerte, nagyon finom! 





Hozzávalók: 

- 2 padlizsán,

- só,

- zsiradék a sütéshez (néhány evőkanálnyi),

- 1 fej vöröshagyma,

- 2-3 gerezd fokhagyma,

- 35 dkg hámozott, darabolt paradicsom (nem hámoztam, jó érett paradicsomot használtam, aminek vékony a héja),

- oregánó (friss vagy szárított),

- rozmaring (friss vagy szárított),

- 10 dkg mozzarella (nálam sokkal több sajt, házi kecskesajt). 


Elkészítés: 

1. A padlizsánt megmossuk, felkarikázzik (tehát nem hámoztam), szűrőbe téve besózzuk. Így csöpög 15 percig. A recept szerint le kell öblíteni és itatni aztán majd a nedvességet a padlizsánszeletekről, de én most ettől eltekintettem. 

2. Egy serpenyőben zsiradékot melegítünk és megsütjük a szeletek mindkét oldalát. 

3. Egy edényben apróra vágott vöröshagymát fonnyasztunk zsiradékon. Ezután megy rá az aprított fokhagyma is, végül a paradicsom, a fűszerek és a só. 

4. Egy kisebb kerámiatálban sütöttem az ételt. Az alját picit be lehet kenni zsiradékkal. Jön egy sor sült padlizsánkarika. Arra a paradicsomragu egyik fele. Én ezt jó alaposan megszóratm házi reszelt kecskesajttal. (A recept ezt nem írta.). Újabb sor padlizsán, majd a paradicsom másik fele, sajt. Erre megint padlizsán és reszelt sajt (vagy ahogy az eredeti recept is írja, mozzarella). 

5. Előmelegített sütőben sült kb. 25 percet 180 fokon. 

2023. február 19., vasárnap

Kevert túrós kuglóf

 Nagyon finom, gyors és egyszerű. 


Hozzávalók: 

- 25 dkg puha, olvasztott, de nem forró vaj,

- 25 dkg liszt,

- 1 csomag (foszfátmentes) sütőpor,

- 25 dkg túró,

- 2 tojás,

- cukor ízlés szerint (16-25 dkg cukrot szoktak tenni bele, én ennél kevesebbet használok). 


Elkészítés: 

1. A vajat kikeverjük a cukorral, túróval. Majd mehet hozzá a tojás és a liszttel kevert sütőpor. 

2. Vajazott kuglófformába öntjük a masszát és 180 fokra előmelegített sütőben készre sütjük (kb. 40-50 perc, sütőtől függ). 

3. Kiborítjuk egy rácsra és mikor kihűlt, szeletelhetjük is. 

2023. január 11., szerda

Zsemlekoszorú

 A receptet Limara oldalán találtam. Karácsonyi zsemlekoszorú a neve, de bármikor, bármilyen alkalomra megsüthető, legfeljebb a dekoráció változik. Karácsonyra sütöttem a családnak és nagyon népszerű volt. 

Nagyon jó recept, nagyon finom lett a zsemle. Nem számítottam arra, hogy ennyire jó lesz! 





Hozzávalók: 

- 7 dkg apró szemű zabpehely,

- 53 dkg finomliszt (nálam fehér tönkölyliszt),

- 1 evőkanál méz,

- kb. 3,3 dl langyos tej, de ez függ a liszttől,

- 1 tojás (nem tettem bele),

- 2,5 dkg friss élesztő,

- 2 teáskanál só,

- 5 dkg puha vaj,

- 1 tojás a lekenéshez,

- 1-1 evőkanál lenmag, fekete szezámmag, szezámmag, nálam mák,

- 1-1 evőkanál apróra vágott friss rozmaring és kakukkfű (nem használtam),

- 1 teáskanál nagyszemű só (ne használtam). 


Elkészítés: 

1. Kimérjük a zabpelyhet és leöntjük annyi tejjel, amennyi ellepi. A maradék tejjel, a mézzel felfuttatjuk az élesztőt. A zabpelyhet addig áztatjuk, míg az élesztő felfut. 

2. A felfuttatott élesztőhöz adjuk a tojást, ha használunk, a megáztatott zabpelyhet az áztatótejjel együtt. Rászitáljuk a lisztet, hozzáadjuk a sót. Elkezdjük dagasztani. Én a vajat csak a dagasztás végén gyúrtam a tésztába, mert mindig kézzel dagasztok, nincs gépem hozzá. Sima, puha, de nem ragacsos tésztát dagasztunk, ami elválik az edény falától. Letakarjuk és duplájára kelesztjük. 

3. A megkelt tésztát munkapultra tesszük. 32 egyforma darabra vágjuk. Minden darabot gömbölyítünk és letakarva újabb 15 percig pihenni hagyjuk. Addig egy nagy sütőlemezt sütőpapírral kibélelünk. 

4. A tepsi közepére fektetünk egy 12 cm átmérőjű tálat. Egy tálkában összekeverjük a sót, fűszereket, magvakat. Nálam ez elmaradt, mert én csak darálatlan mákkal szórtam meg a zsemléket. 

5. A pihentetett cipókat kézzel kilapítjuk és újra feszes cipókat készítünk belőlük. 

6. 10 db cipót szorosan a tepsire fektetett tál köré rakunk. A többi cipót ezek köré fektetjük körben, kb. 1,5 cm-es távolságra a belső körtől. Amikor kész, kivesszük a tálat. Letakarjuk, 30 percig kelesztjük. 

7. Amikor megkelt, felvert tojással lekenjük a zsemléket és megszórjuk a keverékkel vagy, ahogy én tettem, simán csak szemes mákkal. 180 fokra előmelegített sütőben sütjük. Legyen szép piros. Kb. 30 percig sül, de sütője válogatja. 


2022. december 31., szombat

Bögrés mákos

Lajos Mari 99 sütemény és torta című könyvéből van a recept. 


 

Hozzávalók: 

- 2 tojás,

- 10 dkg vaj,

- 1 bögre (kb. 3 dl) cukor, nálam ez kevesebb,

- 1 bögre darált mák, 

- 1 bögre tej,

- 1 bögre liszt,

- 1 sütőpor (nálam csak fél zacskó),

- 1 késhegynyi őrölt fahéj,

- ribizli-vagy málnalekvár (nálam eper). 


Elkészítés: 

1. A puha vajat kikeverjük a cukorral, majd mehetnek bele a tojások. Végül a sütőporral kevert liszt, mák és tej, valamint a fahéj. 

2. Vajazott-lisztezett, kisebb méretű tepsibe öntjük a masszát (lágy, önthető a tészta). 180 fokra előmelegített sütőben kb. 35-40 percig sütjük. Akkor van kész, amikor megpirul a teteje, az oldala elválik a tepsitől. Ha kihűlt, félbe vágva megkenhetjük lekvárral, ha szeretnénk. 

2022. december 15., csütörtök

Húsmentes gombócok paradicsomszószban


Most éppen maradt előző napról egy adag főtt bulgur, ezért azt kevertem össze tojással és különféle zöldségekkel (finomra reszelt, párolt sárgarépa, párolt vöröshagyma, sütőben egészben megsütött, majd héjától megfosztott padlizsán, amit egyébként nyáron tettem el mélyhűtőbe, darált dió) és persze só, bors, pici őrölt kömény, de mehet fűszerpaprika is bele. Paprikába is lehet tölteni, én azonban most csak simán gombócokat főztem a paradicsomba.

A házi paradicsomlevet feltettem főni, sóval ízesítettem (cukorral csak a végén). Mikor forrt, akkor berántottam (szokásos módon), hogy a gombócokat később már ne kelljen kiszedni, mert féltem, hogy szétesnek majd. Aztán beletettem az edénybe az összes gombócot (széles edényt használtam, hogy ne legyen sok réteg gombóc egymáson). Lassú tűzön főztem még egy rövid ideig.
Ki kenyérrel, ki magában ette és azt kell mondjam, mindenkinek nagyon ízlett. Sárikám egy pillanat alatt megette, amit mertem neki.